Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator odległości od telewizora

Podczas wyboru nowego telewizora wielu konsumentów kieruje się zasadą mówiącą, że im większy rozmiar i rozdzielczość, tym lepiej. Nie zawsze zagwarantuje ona jednak satysfakcję z zakupu. Kluczową rolę w odbiorze obrazu odgrywa bowiem odległość, z której będzie się na telewizor patrzeć. Jaka odległość od TV będzie najbardziej optymalna, by móc w pełni cieszyć się obrazem? Czy telewizory o różnych przekątnych ekranu mają wpływ na odległość, z której najlepiej jest oglądać filmy i seriale?

Zatem zamiast zastanawiania się jaką przekątną ekranu wybrać, warto najpierw przeanalizować wcześniej ewentualne ustawienie telewizora, a także dystans dzielący go od miejsca oglądania. W jaki sposób rozmiar odbiornika koreluje z tym parametrem i jak dobrać go do optymalnego dystansu pomiędzy TV a kanapą? Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Jaki telewizor wybrać, w którym poruszamy również takie kwestie, jak przekątna ekranu czy dodatkowe funkcje, mogące wpłynąć na przyjemność z oglądania.


Polecane telewizory w sklepie


Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?

Początek rozważań na temat przekątnej ekranu, a także jego rozdzielczości, powinien rozpocząć się od określenia miejsca, z którego najczęściej telewizja będzie oglądana. Ustalenie odległości pomiędzy kanapą a telewizorem pozwoli korzystać z pełni możliwości sprzętu. To z kolei pozwoli nie przepłacić za różnicę w jakości, której w praktyce nie dostrzeże się gołym okiem.

Warto zastanowić się również nad tym, w jakim pomieszczeniu znajdzie się telewizor. W przypadku niewielkiego salonu, którego powierzchnia sięga zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych, nie warto decydować się na ogromny odbiornik. Prawdopodobnie uniemożliwi praktyczne ustawienie mebli, a także zajmie zbyt dużą część ściany, optycznie pomniejszając pomieszczenie.

Nieco mniejszy model sprawdzi się za to w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnia lub jadalnia, ponieważ zwykle nie odgrywa tam tak istotnej roli jak w salonie, często stanowiącym centrum spotkań wszystkich domowników. Poza analizowaniem liczb w postaci przekątnych czy odległości, nie zaszkodzi również kierować się zwykłym poczuciem estetyki i zdrowym rozsądkiem.

Odległość od telewizora a jego przekątna

Znając odległość dzielącą kanapę od miejsca, w którym wkrótce znajdzie się telewizor, można przejść do rozważań na temat przekątnej odbiornika i jego rozdzielczości oraz ustalić ich optymalne wartości.

Jedna z podstawowych zasad mówi o tym, że im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym z dalszej odległości należy na niego patrzeć. Najprostsze wzory, oparte na możliwościach ludzkiego wzroku, pozwalają dopasować optymalną przekątną odbiornika w odniesieniu do dystansu dzielącego go od kanapy oraz rozdzielczości matrycy. Wykorzystując kalkulator odległości od TV można to obliczyć w następujący sposób:

Otrzymane wyniki wskazują na maksymalną rozdzielczość, na którą warto się zdecydować. Powyższe wzory stanowią jedynie schemat, niebędący sztywną ramą. Niewielkie odchylenia od tych zasad są jak najbardziej możliwe. Zatem w przypadku kanapy lub łóżka oddalonego od telewizora o 3,5 m, można zdecydować się na model z Full HD o przekątnej około 80 cali lub 4K Ultra HD o przekątnej nawet 160 cali.

Wzór pozwala również analogicznie wyliczyć optymalną odległość, z której należy oglądać telewizję, w odniesieniu do przekątnej wybranego odbiornika.

Sprawdź również artykuł Full HD, Ultra HD i 4K UHD – jaka jest różnica i co wybrać?

kalkulator odległości od TV

Z jakiej odległości oglądać telewizor Full HD?

Technologia Full HD jest obecnie najpopularniejszą w przypadku domowych telewizorów. Za rozdzielczość 1920×1080 odpowiada ponad 2 miliony pikseli. Warto pamiętać, że pełnię możliwości modeli wyposażonych w taki standard dostrzeże się dopiero z odległości około 2 metrów.

Jeśli kanapę i odbiornik dzieli mniejszy dystans, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Najrozsądniejsza długość przekątnej telewizora z Full HD to około 55 cali. W przypadku większej zwykle zaleca się korzystanie z rozdzielczości 4K Ultra HD.

Dystans od miejsca oglądania, który stanowi optimum przy konkretnym rozmiarze to:

 • dla 46 cali – 193 centymetrów
 • dla 48 cali – 202 centymetrów
 • dla 50 cali – 210 centymetrów
 • dla 55 cali – 231 centymetrów
 • dla 60 cali – 252 centymetrów
 • dla 65 cali – 273 centymetrów.

Odległość od TV o rozdzielczości Ultra HD, czyli 4K

Rozdzielczość 3840×2160 jest określana mianem 4K Ultra HD. Za prezentowany obraz odpowiada około 8 milionów pikseli, a więc blisko cztery razy więcej, aniżeli w przypadku Full HD. Dzięki nim można, a nawet powinno się, patrzeć na ekran z bliższej odległości. Możliwe jest zatem wykorzystanie tego rodzaju modeli zarówno w małych, jak i nieco większych pomieszczeniach.

Przykładowe, minimalne i maksymalne (w większej odległości od TV różnice są fizycznie niezauważalne) odległości w zależności od konkretnej przekątnej matrycy to:

 • 43 cale: 90 – 181 cm
 • 49 cali: 103 – 206 cm
 • 55 cali: 116 cm – 231 cm
 • 65 cali: 137 cm – 275 cm
 • 75 cali: 158 cm – 315 cm
 • 82 cale: 172 cm – 344 cm.

Czy zawsze warto decydować się na Ultra HD?

Jeśli powyżej opisane założenia umożliwiają określenie minimalnej i jednocześnie optymalnej odległości, z której oko może dostrzec detale, łatwo również ustalić, kiedy zakup telewizora 4K Ultra HD traci sens. Nie warto zdecydować się na niego, jeśli przekątna pożądanej matrycy wynosi mniej niż 55 cali lub planuje się umiejscowienie go względnie daleko od fotela bądź kanapy. W przypadku technologii Full HD należy zwrócić uwagę na zalecaną długość przekątnej i konkretne przeznaczenie sprzętu.

kalkulator odległości od TV

Z czym wiąże się zakup wymarzonego telewizora?

Jedna z zasad wyboru telewizora, który spełni oczekiwania konsumenta, mówi o tym, żeby wybierać możliwie jak największy rozmiar ekranu. Stosując się do podstawowych założeń, opartych na możliwościach oka, nikomu nie grozi poczucie, że wybrał zbyt duży model. Takie stwierdzenia są wśród ludzi niezwykle rzadkie.

Wybór wymarzonego telewizora zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto przede wszystkim pamiętać, że nie zawsze większy równa się lepszy. Niekiedy nie należy decydować się na konkretny rozmiar, ponieważ nie zmieni on znacząco jakości odbieranego przez oko obrazu.

Ze względu na odległość dzielącą odbiornik od miejsca oglądania różnice widoczne są dopiero przy konkretnych wartościach pozostałych parametrów.

Powyższy artykuł dotyczył jedynie dostosowania dystansu między ekranem a kanapą czy fotelem, a także związanych z nim przekątnej oraz optymalnego standardu rozdzielczości. Wybór modelu telewizora wiążę się jeszcze z wieloma innymi zagadnieniami, takimi jak możliwość sparowania z nim akcesoriów, technologii, którymi go wzbogacono, obecnością HDR, Smart TV, a także innych dodatkowych funkcji.

Koniecznie sprawdź więc nasze pozostałe poradniki.


Polecane telewizory 4K UHD


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (27 głosów)

Czytaj więcej