Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Składając nowy komputer skupiamy się na wyborze procesora, karty graficznej, płyty głównej czy dysku. Nie można jednak bagatelizować kwestii zasilacza, który co prawda nie przekłada się bezpośrednio na wydajność, ale ma istotny wpływ na działanie pozostałych podzespołów, ich bezpieczeństwo i stabilność.

Jak dobrać zasilacz do komputera? Dla zainteresowanych przygotowaliśmy nasz poradnik. Znajdziesz tutaj informacje o tym jak sprawdzić pobór mocy komputera, jak obliczyć moc zasilacza i jak dopasować zasilacz do konkretnego zestawu komputerowego.

Przygotowaliśmy także prosty w obsłudze kalkulator mocy zasilacza, ułatwiający szybkie oszacowanie zapotrzebowanie komputera na energię.

Zasilacze komputerowe

Jaki zasilacz do komputera?

Na co zwracać uwagę wybierając nowy zasilacz do komputera? Warto wymienić kilka najważniejszych cech:

 • Standard zasilacza – np. ATX, SFX, TFX.
 • Moc zasilacza: np. 500W, 750W, 1000W.
 • Certyfikat sprawności energetycznej 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Gold.
 • Rodzaj okablowania modularne, niemodularne, częściowo modularne.
 • Dostępne wtyczki zasilające EPS 4+4 pin, PCIe 6+2 pin, SATA. Nowe karty graficzne Nvidia RTX 3000 „Ampere” mają wykorzystywać nową wtyczkę zasilającą 12-pin.
 • Wentylator 120mm, 140mm, oraz półpasywny tryb pracy.
 • Zabezpieczenia OCP, OVP, OPP.

Więcej w poradniku: Jaki zasilacz do komputera?

Jak dobrać moc zasilacza?

Dość ważną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy zasilacza. Poszczególne podzespoły komputera, zależnie od wydajności jaką oferują, wymagają dostarczenia odpowiednio dużo energii elektrycznej. Ważne więc jest obliczanie optymalnej mocy zasilacza.

Przykładowe, bardzo proste obliczanie mocy zasilacza:

 • tani komputer z procesorem Intel Pentium i zintegrowaną grafiką pobiera około 60W
 • tani komputer do gier z procesorem AMD Ryzen 3 i kartą graficzną GeForcve GTX 1650 pobiera około 150W
 • dobry komputer do grania z procesorem AMD Ryzen 5 i kartą AMD Radeon RX 5500 XT pobiera około 300W
 • wydajny komputer do gier z procesorem Intel Core i9 i kartą GeForce RTX 2070 SUPER pobiera od 400 do 450W
 • bardzo wydajny komputer z procesorem AMD Ryzen Threadripper i topową kartą graficzną GeForce RTX 2080Ti pobiera od 600 do 700W

Kalkulator mocy zasilacza przydaje się również jeśli chcesz, aby zasilacz działał względnie cicho. Nie powinno się go przeciążać powyżej 65-75 jego nominalnej mocy. Ma to związek z nagrzewaniem się elementów elektroniki.  Niektórzy producenci podają na wykresie zależność pomiędzy głośnością a mocą. Na przykład zasilacz o mocy 650W, może działać bardzo cicho, jeśli dla wszystkich podzespołów będzie dostarczać energię maksymalnie do 400W.

Sprawdź Ranking zasilaczy do komputera

Pobór mocy będzie jeszcze wyższy, gdy zdecydujemy się na podkręcenie komponentów. Można założyć, że przelicznik OC wynosi około 1,2x standardowego poboru mocy. Dodatkowo warto doliczyć dodatkowy zapas mocy na ewentualną rozbudowę zestawu w przyszłości.

kalkulator mocy

Kalkulator mocy zasilacza

Jak obliczyć pobór prądu komputera? Z pomocą przychodzi Kalkulator PSU (kalkulator watów). To kalkulator mocy zasilacza komputerowego, dzięki któremu można zorientować się w poborze mocy składanego zestawu.

Sprawdź Kalkulator mocy zasilacza

Narzędzie zainteresuje tych użytkowników, którzy nie mają tak dobrego rozeznania w zasilaczach. Oprócz prostej obsługi „jak obliczyć moc”, wyróżnia się on szeroką bazą komponentów i dobrym odwzorowaniem poboru mocy.

Kalkulator zasilacza PC pozwala wybrać najważniejsze elementy zestawu i oszacować pobór mocy. W tym także założenie, że podzespoły będą podkręcane. Nie jest to jednak tylko kalkulator mocy komputera, ale też przydatne narzędzie do wyboru odpowiedniego modelu. Kalkulator poboru mocy pozwala dobrać preferencje co do zasilacza i podpowiada najlepszy wybór jednostki.