Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Składając nowy komputer stacjonarny skupiamy się na wyborze procesora, karty graficznej, płyty głównej czy dysku. Nie można jednak bagatelizować kwestii zasilacza, który co prawda nie przekłada się bezpośrednio na wydajność, ale ma istotny wpływ na działanie pozostałych podzespołów, ich bezpieczeństwo i stabilność. W przypadku doboru odpowiedniego urządzenia na pewno przyda się kalkulator mocy zasilacza.

Jak dobrać zasilacz do komputera i jak korzystać z kalkulatora mocy? Dla zainteresowanych tym tematem przygotowaliśmy krótki, konkretny poradnik. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jak sprawdzić pobór mocy komputera, jak obliczyć moc zasilacza i jak dopasować zasilacz do konkretnego zestawu komputerowego.

Przygotowaliśmy na końcu prosty w obsłudze kalkulator mocy zasilacza, ułatwiający szybkie oszacowanie zapotrzebowanie komputera na energię.


Zasilacze komputerowe


Kalkulator mocy zasilacza

Jak obliczyć pobór prądu komputera? Jaki zasilacz będzie wystarczający? Z pomocą przychodzi Kalkulator PSU (kalkulator watów). To kalkulator mocy zasilacza komputerowego, dzięki któremu można zorientować się w poborze mocy składanego zestawu. W ten sposób można dopasować zasilacz do swoich potrzeb, aby nie wybrać zbyt słabego lub zbyt mocnego modelu.

Narzędzie zainteresuje tych użytkowników, którzy nie mają tak dobrego rozeznania w zasilaczach. Oprócz prostej obsługi „jak obliczyć moc”, wyróżnia się on szeroką bazą komponentów i dobrym odwzorowaniem poboru mocy. Kalkulator zasilacza PC pozwala wybrać najważniejsze elementy zestawu i oszacować pobór mocy. W tym także założenie, że podzespoły będą podkręcane. Wybierając zasilacz z zapasem mocy można mieć pewność, że będzie dobrze służył nawet po rozbudowie komputera.

Dobranie mocy zasilacza do swoich rzeczywistych potrzeb pomaga zachować wysoką efektywność energetyczną. To oznacza mniejsze obciążenie sieci, mniejsze zużycie energii, no i oczywiście niższe rachunki za prąd. Istotnym elementem jest również bezpieczeństwo. Zbyt słaby zasilacz może przyczynić się do mniej wydajnej pracy komputera, przegrzewania się komponentów lub awarii. Z kolei zbyt mocny będzie marnować więcej energii.

Kalkulator mocy zasilacza komputerowego jest przydatnym narzędziem do wyboru odpowiedniego modelu. Kalkulator poboru mocy pozwala dobrać preferencje co do zasilacza i podpowiada najlepszy wybór jednostki.

Jaki zasilacz do komputera?

Jak dobrać zasilacz do komputera i na co zwracać uwagę? Warto wymienić kilka najważniejszych cech:

 • Standard zasilacza: np. ATX, SFX, TFX.
  Określa rozmiar urządzenia.
 • Moc zasilacza: np. 500W, 750W, 1000W.
  To najważniejszy parametr, od którego należy zacząć wybieranie zasilacza. Komputer do gier będzie mieć znacznie większe zapotrzebowanie niż zwykły pecet do przeglądania Internetu.
 • Certyfikat sprawności energetycznej: 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Gold.
  Warto zwracać uwagę na certyfikaty wskazujące, jaką sprawnością charakteryzuje się zasilacz przy konkretnym obciążeniu. Producenci tańszych modeli często nie posługują się certyfikatami.
 • Rodzaj okablowania: modularne, niemodularne, częściowo modularne.
  Zasilacz modularny ma odpinane kable. Taki model jest o wiele wygodniejszy w montażu niż niemodularny, z którego wystają kable.
 • Dostępne wtyczki zasilające: P1, EPS 4+4 pin, PCIe 6+2 pin, 12VHPWR 12+4 pin, Zasilacz ma mnóstwo kabli. Składając komputer samodzielnie, warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniami poszczególnych wtyczek.
 • Chłodzenie: pasywne, aktywne, półpasywne.
  Chłodzenie pasywne przeznaczone jest dla jednostek o małej wydajności, aktywne z kolei do tych o dużej mocy. Rozwiązanie półpasywne to połączenie tych dwóch poprzednich.
 • Wentylator: 120mm, 140mm.
 • Zabezpieczenia: OCP, OVP, OPP, SCP, OTP.

Więcej przeczytasz w poradniku: Jaki zasilacz do komputera?

Jak dobrać moc zasilacza?

Dość ważną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy zasilacza. Poszczególne podzespoły komputera, zależnie od wydajności jaką oferują, wymagają dostarczenia odpowiednio dużo energii elektrycznej. Zacznij od określenia zapotrzebowania wszystkich podzespołów. Oprócz procesora i karty graficznej, trzeba dodać płytę główną, pamięć RAM, dyski, wentylatory i wszystkie inne komponenty. Ważne więc jest obliczanie optymalnej mocy zasilacza.

Przykładowe obliczanie mocy zasilacza:

 • tani komputer z procesorem Intel Pentium i zintegrowaną grafiką pobiera około 100W
 • tani komputer do gier z procesorem AMD Ryzen 3 i kartą graficzną GeForce GTX 1660 pobiera około 300 W
 • dobry komputer do grania z procesorem AMD Ryzen 5 i kartą AMD Radeon RX 6600 XT potrzebuje około 300 – 400 W
 • wydajny komputer do gier z procesorem Intel Core i5 i kartą GeForce RTX 4070 Ti Super potrzebuje 500 – 600 W
 • bardzo wydajny komputer z procesorem Intel Core i9 i topową kartą graficzną GeForce RTX 4090 pobiera około 800 – 1000 W

Kalkulator zasilacza przydaje się również jeśli chcesz, aby zasilacz działał względnie cicho. Nie wystarczy policzyć, ile prądu pobierają poszczególne podzespoły. Trzeba dodać pewien zapas mocy. Nie powinno się przeciążać zasilacza powyżej 65-75 jego nominalnej mocy. Ma to związek z nagrzewaniem się elementów elektroniki. Niektórzy producenci podają na wykresie zależność pomiędzy głośnością a mocą. Na przykład zasilacz o mocy 650W może działać bardzo cicho, jeśli dla wszystkich podzespołów będzie dostarczać energię maksymalnie do 400W.

Sprawdź Ranking zasilaczy do komputera


Zasilacze 600 W


Pobór mocy będzie jeszcze wyższy, gdy zdecydujemy się na podkręcenie komponentów. Można założyć, że przelicznik OC wynosi około 1,2x standardowego poboru mocy. Dodatkowo warto doliczyć dodatkowy zapas mocy na ewentualną rozbudowę zestawu w przyszłości.

kalkulator mocy zasilacza

Pamiętaj o szczegółowym przestudiowaniu zapotrzebowania wszystkich komponentów, dodaniu odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa oraz uwzględnieniu certyfikatu sprawności energetycznej (np. 80 Plus). Wykorzystując kalkulator PSU dowiesz się, jaki zasilacz do komputera przyniesie korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dobrze dobrany zasilacz umożliwi stabilną i wydajną pracę komputera przy minimalnym zużyciu energii.


Zasilacze 500W


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (15 głosów)

Czytaj więcej