Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

16.03.2023 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Składając nowy komputer stacjonarny skupiamy się na wyborze procesora, karty graficznej, płyty głównej czy dysku. Nie można jednak bagatelizować kwestii zasilacza, który co prawda nie przekłada się bezpośrednio na wydajność, ale ma istotny wpływ na działanie pozostałych podzespołów, ich bezpieczeństwo i stabilność. W przypadku doboru odpowiedniego urządzenia na pewno przyda się kalkulator mocy zasilacza.

Jak dobrać zasilacz do komputera i jak korzystać z kalkulatora mocy? Dla zainteresowanych tym tematem przygotowaliśmy krótki, konkretny poradnik. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jak sprawdzić pobór mocy komputera, jak obliczyć moc zasilacza i jak dopasować zasilacz do konkretnego zestawu komputerowego.

Przygotowaliśmy na końcu prosty w obsłudze kalkulator mocy zasilacza, ułatwiający szybkie oszacowanie zapotrzebowanie komputera na energię.

Spis treści:


Zasilacze komputerowe


Jaki zasilacz do komputera?

Na co zwracać uwagę wybierając nowy zasilacz do komputera? Warto wymienić kilka najważniejszych cech:

 • Standard zasilacza: np. ATX, SFX, TFX.
 • Moc zasilacza: np. 500W, 750W, 1000W.
 • Certyfikat sprawności energetycznej: 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Gold.
 • Rodzaj okablowania: modularne, niemodularne, częściowo modularne.
 • Dostępne wtyczki zasilające: EPS 4+4 pin, PCIe 6+2 pin, SATA. Nowe karty graficzne Nvidia RTX 3000 „Ampere” mają wykorzystywać nową wtyczkę zasilającą 12-pin.
 • Wentylator: 120mm, 140mm, oraz półpasywny tryb pracy.
 • Zabezpieczenia: OCP, OVP, OPP.

Więcej przeczytasz w poradniku: Jaki zasilacz do komputera?

Jak dobrać moc zasilacza?

Dość ważną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy zasilacza. Poszczególne podzespoły komputera, zależnie od wydajności jaką oferują, wymagają dostarczenia odpowiednio dużo energii elektrycznej. Ważne więc jest obliczanie optymalnej mocy zasilacza.

Przykładowe, bardzo proste obliczanie mocy zasilacza:

 • tani komputer z procesorem Intel Pentium i zintegrowaną grafiką pobiera około 100W
 • tani komputer do gier z procesorem AMD Ryzen 3 i kartą graficzną GeForce GTX 1660 pobiera około 200W
 • dobry komputer do grania z procesorem AMD Ryzen 5 i kartą AMD Radeon RX 6600 XT pobiera około 300 – 400W
 • wydajny komputer do gier z procesorem Intel Core i7 i kartą GeForce RTX 3070 pobiera od 500 do 600W
 • bardzo wydajny komputer z procesorem Intel Core i9 i topową kartą graficzną GeForce RTX 3080Ti pobiera od 600 do 700W

Kalkulator mocy zasilacza przydaje się również jeśli chcesz, aby zasilacz działał względnie cicho. Nie powinno się go przeciążać powyżej 65-75 jego nominalnej mocy. Ma to związek z nagrzewaniem się elementów elektroniki. Niektórzy producenci podają na wykresie zależność pomiędzy głośnością a mocą. Na przykład zasilacz o mocy 650W może działać bardzo cicho, jeśli dla wszystkich podzespołów będzie dostarczać energię maksymalnie do 400W.

Sprawdź Ranking zasilaczy do komputera


Zasilacze 600 W


Pobór mocy będzie jeszcze wyższy, gdy zdecydujemy się na podkręcenie komponentów. Można założyć, że przelicznik OC wynosi około 1,2x standardowego poboru mocy. Dodatkowo warto doliczyć dodatkowy zapas mocy na ewentualną rozbudowę zestawu w przyszłości.

kalkulator mocy zasilacza

Kalkulator mocy zasilacza

Jak obliczyć pobór prądu komputera? Z pomocą przychodzi Kalkulator PSU (kalkulator watów). To kalkulator mocy zasilacza komputerowego, dzięki któremu można zorientować się w poborze mocy składanego zestawu.

Narzędzie zainteresuje tych użytkowników, którzy nie mają tak dobrego rozeznania w zasilaczach. Oprócz prostej obsługi „jak obliczyć moc”, wyróżnia się on szeroką bazą komponentów i dobrym odwzorowaniem poboru mocy.

Kalkulator zasilacza PC pozwala wybrać najważniejsze elementy zestawu i oszacować pobór mocy. W tym także założenie, że podzespoły będą podkręcane. Nie jest to jednak tylko kalkulator mocy komputera, ale też przydatne narzędzie do wyboru odpowiedniego modelu. Kalkulator poboru mocy pozwala dobrać preferencje co do zasilacza i podpowiada najlepszy wybór jednostki.


Zasilacze 500W


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 - (8 głosów)

Czytaj więcej