Jesienne prace w ogrodzie – harmonogram i narzędzia

11.10.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesienne prace w ogrodzie to przede wszystkim czas porządków. Przed przyjściem mrozów trzeba przygotować nasz ogród do zimy. Pamiętajmy przy tej okazji, że wykonując te prace, zapewniamy mu też odpowiedni start w okres wiosenny. Jesień to czas nowych nasadzeń, zabezpieczania roślin przed nadchodzącymi przymrozkami. Przygotowujemy też glebę do wydania obfitych plonów w kolejnym sezonie. Jest to świetny okres na przesadzanie drzew i krzewów.

Rośliny od późnej jesieni do wczesnej wiosny zdążą się odpowiednio zakorzenić i po przyjściu wiosny zaczną intensywnie rosnąć. Sprawdźmy, jakie jesienne prace w ogrodzie należy wykonać w poszczególnych miesiącach i jaki sprzęt do ogrodu będzie nam przydatny.

W tym artykule znajdziesz:

  • Wrzesień – jakie prace ogrodowe?
  • Październik – o czym pamiętać?
  • Listopad – jak przygotować ogród na zimę?

Wrzesień – jakie prace w ogrodzie?

Wrzesień można uznać za jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla ogrodnika. We wrześniu właśnie przypada okres pokaźnych zbiorów warzyw i owoców. Jest to też doskonały miesiąc na sadzenie i rozmnażanie roślin. Musimy też wykonać mnóstwo prac pielęgnacyjnych i porządkowych.

Jakie rośliny sadzimy we wrześniu?

We wrześniu sadzimy rośliny cebulkowe. Są to przede wszystkim tulipany, krokusy, hiacynty, czy narcyzy. Najwcześniej sadźmy te, które najwcześniej zakwitną wiosną – czyli choćby krokusy. Po nasadzeniu, cebulki odpowiednio podlejmy, a w przypadku przymrozków możemy sadzonki okryć korą lub gałązkami. Do tych wszystkich czynności przydadzą nam się przede wszystkim drobne narzędzia ogrodowe, takie jak choćby motyczka, kultywator, czy łopatka.

Drobne narzędzia ogrodowe

Jakie drzewa i krzewy sadzimy we wrześniu?

We wrześniu sadzimy i przesadzamy również drzewa i krzewy – zarówno pochodzące z pojemników, jak i te z odsłoniętymi korzeniami. Tu przydadzą nam takie narzędzia ogrodowe jak szpadle i widły. Z owocujących drzew zbieramy śliwki, jabłka i gruszki. W miesiącu tym są również zbiory orzechów laskowych.

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Na początku jesieni koniecznie należy zadbać o kondycję swojego trawnika. Przycinamy i naprawiamy jego krawędzie, z pomocą takich narzędzi, jak nożyce ogrodowe, czy sekator ogrodowy. Te czynności zaowocują nam mniejszą ilością prac koniecznych do wykonania na wiosnę.

Oczywiście nadal regularnie kosimy trawnik. Tu do wyboru mamy kosiarki ręczne lub też roboty ogrodowe, które taką pracę wykonają szybko i przede wszystkim samodzielnie.

Prace porządkowe na wrzesień

W ramach prac porządkowych starannie zbieramy wszystkie obumarłe części roślin oraz opadłe liście. Wszystko to składujemy na pryzmie kompostowej. Koniecznie zbierzmy też zgniłe owoce spod drzew. Kończymy nawożenie roślin.

Nasze ogrodowe meble chowamy do pomieszczeń. Jeśli są wykonane z drewna, to przed schowaniem warto je zaimpregnować. Puste doniczki czyścimy ciepłą wodą z dodatkiem mydła. W przypadku trudnych zabrudzeń można pomóc sobie, czyszcząc alkoholem.

Przed pierwszymi przymrozkami, możemy też umyć elewację domu i garaż. Do tego celu doskonale nadaje się myjka ciśnieniowa.

Najpopularniejsze myjki ciśnieniowe

Jakie drzewa i krzewy sadzimy w październiku?

Na początku października kontynuujemy sadzenie drzew i krzewów liściastych – zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Po wykopaniu dołka wsypmy do niego nieco ziemi ogrodniczej lub kompostu. Następnie wsadźmy zakupioną sadzonkę.

Jakie kwiaty sadzimy w październiku?

Dziesiąty miesiąc to też idealny czas na sadzenie ulubionych kwiatów wielu kobiet – róż. Do zimy zdążą się one ukorzenić, a wiosną rozpoczną wegetację. Dla tych kwiatów wybierzmy teren osłonięty od wiatru i dobrze nasłoneczniony. Posadźmy je w ziemi o możliwie dużej zawartości próchnicy.

Jeśli chodzi o inne kwiaty, to możemy siać m.in. maki, nagietki, chabry, czy czarnuszki. Jeśli chodzi o byliny, to sadzić możemy konwalie. Jednak dla nich wybierzmy teren zacieniony.

Jak przygotować trawnik na zimę?

Pamiętajmy nadal o pielęgnacji naszego trawnika. Powinniśmy go skosić dwa-trzy razy. Po skoszeniu możemy rozrzucić na niego bardzo cienką warstwę kompostu. Pamiętajmy o bieżącym usuwaniu warstwy opadłych liści. Możemy to zrobić oczywiście za pomocą grabi. Ale znacznie efektywniejsza będzie dmuchawa ogrodowa. Dmuchawa do liści znacznie skróci czas potrzebny na uporządkowanie trawnika.

Najczęściej kupowane dmuchawy ogrodowe

Wertykulacja trawnika na jesień

Październik to też dobra pora na wertykulację naszego trawnika, czyli usunięcie z niego filcu. W tym celu warto zakupić odpowiedniej klasy wertykulator. Ręczna wertykulacja trawnika to bardzo ciężkie zadanie.

Wertykulatory w sklepie

Prace porządkowe w ogrodzie

Jest to też doby czas, aby ostatni raz spulchnić i odchwaścić ziemię na grządkach i klombach. Doskonale sprawdzą się w tym wyrywacze do chwastów. Gotowy kompost możemy wyciągnąć ze spodu pryzmy i rozłożyć dookoła roślin. Resztki roślin, które nie uległy rozkładowi, jeszcze raz wrzucamy na kompost.

Musimy odpowiednio zadbać o zimujące rośliny cebulowe i bulwiaste. Po przymrozkach, gdy ziemia lekko zmarznie, miejsca w których są one posadzone, zakryjmy kilkucentymetrową warstwą ściółki. Może to być słoma, torf, czy kora ogrodnicza.

Schowajmy też ciepłolubne rośliny do domu. Do ciepłych pomieszczeń musimy przenieść m.in. fuksje, pelargonie, oleandry, ołowniki, czy uczepy.

Listopad – jak chronić rośliny przed przymrozkami?

W listopadzie nocne przymrozki mogą już na dobre zawitać do naszego ogrodu. Musimy więc zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Wokół pni drzew i krzewów wykonujemy kopczyki ziemi. Powyżej możemy otoczyć pnie tekturową lub słomianą matą – najlepiej białą, gdyż będzie ona przepuszczała światło. Doniczki, w których znajdują się rośliny, możemy otoczyć styropianem.

Jak chronić trawnik i krzewy przed zimą?

Nasz trawnik nadal oczyszczamy z opadniętych liści. Gdyby przykrył je śnieg, może łatwo dojść do rozwoju pleśni śniegowej. Warto też zabezpieczyć nasze krzewy iglaste przed ciężarem śniegu, który będzie na nich spoczywał w zimie. Taki ciężar może spowodować ich zdeformowanie, a nawet złamanie. Dlatego też wcześniej owińmy je elastyczną siatką. Możemy też użyć agrowłókniny.

Pamiętajmy, że niska temperatura nie powoduje mniejszego zapotrzebowania drzew i krzewów na wodę. Musimy solidnie je podlać przed zimą. W szczególności dotyczy to krzewów, które pozostają zielone przez całą zimę.

Ostatnie jesienne prace porządkowe

Schowajmy do pomieszczeń wszystkie elektronarzędzia ogrodowe. Niska temperatura i wilgoć mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Zabezpieczone powinny być też narzędzia do ogrodu z metalowymi częściami, takie jak choćby siekiera do drewna.

Elektronarzędzia ogrodowe

Narzędzia do ogrodu

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!