Żelazka to urządzenia, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania. I choć w porównaniu do innych nowoczesnych urządzeń AGD żelazko wydaje się nieskomplikowane, to w trakcie jego wybierania szybko okaże się, że w tym przypadku również jest klika kwestii do rozważenia. Do wyboru mamy żelazka parowe, ze stopą ceramiczną, żelazka turystyczne oraz generatory pary. Więc jeśli zastanawiasz się, jak wybrać żelazko to dobrze trafiłeś. W tym poradniku znajdziesz wszystko co należy wiedzieć o tych urządzeniach, a także ranking żelazek.
Spis treści:
- Najlepsze żelazka – ranking 2025
- Najlepsze żelazka – jak wybrać
- Rodzaje żelazek
- Jakie funkcje mają żelazka?
- Jak dbać o żelazko?
- na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?
Wszystkie żelazka w sklepie
Jakie żelazko kupić? Ranking 2025
- Black&Decker BXIR2200E – bardzo tanie żelazko parowe
- Russell Hobbs 23971-56 Supreme Steam Pro – tanie i mocne żelazko
- Braun SI 3041 GR – dobre żelazko ze stopą ceramiczną
- Philips Azur 8000 DST8041/80 – najlepsze żelazko parowe
- Severin BA 3211 – tradycyjne żelazko do 100 zł
- Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 – generator pary z górnej półki
- Philips GC810/20 – dobra parownica do szybkiego prasowania
Bardzo tanie żelazko parowe: Black&Decker BXIR2200E
Będąc mocno ograniczonym przez budżet można zdecydować się na zakup taniego żelazka. I wcale nie musi to oznaczać urządzenia, którym nie da się prasować. Ten model od Black&Decker ma stopę ze stali nierdzewnej i moc 2200 W, czyli wystarczająco, by zapewnić komfortowe prasowanie. Pionowy wyrzut pary umożliwia prasowanie w pionie. Uderzenie pary wynosi 120 g/min. Żelazko ma również wbudowany system antywapienny i spryskiwacz. To całkiem sporo jak na model z niskiej półki cenowej.
Tanie i mocne żelazko: Russell Hobbs 23971-56 Supreme Steam Pro
To żelazko łączy wszechstronność z niską ceną. Duża moc 2600 W oraz stopa ceramiczna umożliwiają komfortowe prasowanie. A prasować można na sucho, na mokro, przy użyciu spryskiwacza i wyrzutu pary. Uderzenie pary to 145 g/min i ułatwi prasowanie w pionie. Zbiornik na wodę o pojemności 310 ml pozwoli na długie prasowanie bez konieczności dolewania wody. Oczywiście mamy tu również funkcję zapobiegającą osadzaniu się kamienia, która zaoszczędzi nam konieczności ręcznego czyszczenia żelazka.
Dobre żelazko ze stopą ceramiczną: Braun SI 3041 GR
Kolejna propozycja to żelazko parowe, które wyposażone jest w ceramiczną stopę FreeGlide 3D SuperCeramic, która zapewnia bardzo dobry poślizg po tkaninie. Żelazko posiada także zbiornik na wodę o pojemności 270 mililitrów. Dużą zaletą jest możliwość napełniania go wodą prosto z kranu, więc nie trzeba martwić się o zapas wody destylowanej. W proponowanym modelu znajdziemy także blokadę kapania oraz system usuwania kamienia. Pierwsza funkcja zapewnia ochronę prasowanych rzeczy przed kapiącą wodą oraz wyciekami, gdy żelazko znajduje się w pozycji pionowej. Regularnie używany systemu odkamieniania znacznie przedłuży żywotność żelazka. Żelazko dysponuje mocą 2400 W, a wyrzut pary osiąga maksymalnie 160 g/min.
Najlepsze żelazko parowe: Philips Azur 8000 DST8041/80
Philips Azur 8000 to żelazko parowe z najwyższej półki. Jego moc wynosi aż 3000 W, dzięki czemu bardzo szybko się nagrzewa i potrafi wygenerować aż 260 g pary w ramach pojedynczego uderzenia i 80 g/min w trakcie regularnej pracy. Proponowany model wyposażony został w technologię OptimalTEMP, która zapobiega przypaleniu prasowanych tkanin poprzez automatyczne ustawienie odpowiedniej temperatury pracy. Warto także zwrócić uwagę na stopę SteamGlide Elite, która zapewnia dobry poślizg i jest jednocześnie odporna na zarysowania oraz łatwa w czyszczeniu. Co ciekawe, w tym żelazku zastosowano czujnik ruchu, dzięki któremu para uwalniania jest automatycznie, a funkcja Quick Calc Release dba o regularne odkamienianie wnętrza żelazka. Jest również automatyczne wyłączanie po 8 minutach oraz funkcja prasowania w pionie.
Tradycyjne żelazko do 100 zł: Severin BA 3211
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć choć jednego tradycyjnego żelazka, które nie oferuje możliwości prasowania przy użyciu pary. Proponowany model marki Severin kosztuje niecałe 80 złotych i wyposażony został w aluminiową stopę, która radzi sobie całkiem nieźle. Żelazko dysponuje mocą 1200 W. Temperaturę ustawia się za pomocą bezstopniowego pokrętła manualnego. Tego typu konstrukcje mają zazwyczaj także lampkę kontrolną oraz ruchome prowadzenie przewodu co ułatwia prasowanie, a i tutaj ich nie zabrakło. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie przeciw przegrzaniu, które zadba o bezpieczeństwo oraz zapobiegnie przepaleniu się prasowanej tkaniny.
Generator pary z górnej półki: Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
Jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy generator pary na rynku. Wyposażony został w stopę T-ionicGlid, której podstawa wykonana została ze stali szlachetnej, a tytanowa powłoka zapewnia doskonały poślizg i trwałość. Co ważne, żelazko waży tylko 800 gramów, dzięki czemu nie obciąża nadgarstka nawet w trakcie prasowania w pozycji pionowej. System Easy De-Calc Plus na bieżąco usuwa kamień i informuje o konieczności opróżnienia zbiornika. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,8 litra i zapewnia niemal dwie godziny ciągłego prasowania. Rozwiązanie OptimalTEMP automatycznie dostosowuje temperaturę do rodzaju prasowanej tkaniny. Funkcja DynamiQ wykrywa ruchu żelazka i zarządza generowanym strumieniem pary tak, by prasowanie było efektywne, a automatyczne wyłączanie oszczędza energię oraz zapewnia bezpieczeństwo.
Dobra parownica do szybkiego prasowania: Philips GC810/20
Ostatnia propozycja to parownica, która umożliwia prasowanie bez konieczności używania deski. Można z niej korzystać, prasując ubrania zarówno na leżąco, jak i na wieszaku. Ta parownica generuje strumień pary do 32 g/min, dzięki czemu prasowanie jest szybkie i skuteczne. Dzięki mocy wynoszącej 1600 W urządzenie jest gotowe do użycia w ciągu 60 sekund od włączenia. Prasowanie z użyciem pary w połączeniu z technologią Optimal Temp eliminuje możliwość przypalenia tkaniny, a podgrzewana płyta zapobiega skraplaniu się pary na ubraniach. Zbiornik na wodę ma pojemność wynoszącą 230 ml.
Najlepsze żelazka – jak wybrać?
Pozornie nieskomplikowany temat wyboru dobrego żelazka staje się coraz bardziej zawiły, gdy zaczniemy zagłębiać się w szczegóły. Konstrukcja większości żelazek jest bardzo podobna i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że różnią się one przede wszystkim kształtem oraz kolorem obudowy. Nic bardziej mylnego. Te z pozoru podobnie wyglądające urządzenia różnić może wiele parametrów.
Najpopularniejsze są żelazka parowe, ale na sklepowych półkach (także tych wirtualnych) spotkać można również żelazka suche zwane inaczej tradycyjnymi (bez możliwości wyrzutu pary). Wśród dwóch wyżej wymienionych typów, a szczególnie w ramach pierwszej kategorii, wyróżnić można jeszcze żelazka przewodowe i bezprzewodowe. Szczególnym rodzajem są żelazka turystyczne. Spotkać można zarówno suche jak i parowe modele, ale są one przeznaczone do okazjonalnego użytkowania, właśnie w trakcie różnego rodzaju wyjazdów. Do osobnej kategorii zaliczyć można generatory pary, znane także jako stacje parowe. Działają one zupełnie inaczej niż żelazka parowe, ale o tym przeczytasz w dalszej części tego poradnika.
Rodzaje żelazek
Wiesz już, że rodzajów żelazek jest wiele. Przyjrzymy się teraz bliżej najbardziej popularnym oraz omówmy ich najważniejsze wady oraz zalety. Do najpopularniejszych rodzajów żelazek należą:
- Żelazka parowe – najbardziej popularny obecnie rodzaj żelazek. Ma wbudowany zbiornik na wodę oraz otwory w stopie, którymi wydobywa się para. Jest droższe od tradycyjnego, ale dużo bardziej efektywne. Wśród zalet wymienić warto jeszcze możliwość prasowania zarówno na sucho jak i na mokro.
- Generatory pary (stacje parowe) – w odróżnieniu od żelazka parowego takie urządzenie posiada zewnętrzny pojemnik na wodę, który połączony jest z żelazkiem. Łączącym oba elementy przewodem transportowana jest para wodna pod wysokim ciśnieniem. Duża ilość pary przyczynia się do jeszcze bardziej efektywnego prasowania nawet grubych rzeczy, na przykład ręczników. Minusem jest zdecydowanie wyższa cena oraz dużo większe rozmiary całego zestawu w porównaniu do żelazka tradycyjnego czy parowego.
- Żelazka suche (tradycyjne) – do prasowania wykorzystuje tylko wysoką temperaturę stopy. To coraz mniej popularny rodzaj, który powoli wychodzi z obiegu. Zaletą jest niska cena oraz długie utrzymywanie ciepła po nagrzaniu, a wadą mniejsza efektywność eliminowania zagnieceń.
Zobacz też generatory pary
Jakie funkcje mają żelazka?
Nowoczesne żelazka mają bardzo dużo dodatkowych funkcji. To jaki model wybrać zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika oraz budżetu, ponieważ najdroższe żelazka potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. Funkcje, które można spotkać w nowoczesnych żelazkach to:
- Regulacja temperatury pracy – w podstawowych modelach temperaturę do rodzaju prasowanego materiału dostosowuje się ręcznie. Droższe modele mają funkcję automatycznej regulacji temperatury.
- Automatyczne wyłączanie – dzięki tej funkcji żelazko wyłączy się, gdy nie jest używane przez kilka minut. Pozwala to zmniejszyć pobór prądu oraz zapewnia bezpieczeństwo. Lepsze żelazka samoczynnie wyłącza się także wtedy, gdy się przewrócą.
- Blokada kapania – zapobiega wyciekom wody i kapaniu jej na prasowane ubrania. Umożliwia także przechowywanie żelazka w pozycji poziomej bez obaw o wycieki.
- System antywapienny – znacznie zwiększa żywotność żelazka, dzięki zapobieganiu osadzania się kamienia w jego wnętrzu. Zaletą jest także brak zabrudzeń na prasowanych ubraniach spowodowanych wydostającymi się na zewnątrz odłamkami. Wiele modeli ma także wskaźnik konieczności okamieniania.
- Funkcja samoczyszczenia – oczyszcza wnętrze żelazka oraz kanały wyprowadzające parę wodną na zewnątrz z kamienia i innych zanieczyszczeń.
- Wyświetlacz LCD – nowoczesne modele są wyposażone w wyświetlacz, który ułatwia odpowiednie nastawienie żelazka oraz bieżące monitorowanie parametrów pracy.
- Spryskiwacz – przyda się w przypadku, gdy chcemy zbliżyć prasowany materiał by szybciej pozbyć się zagnieceń.
Jak dbać o żelazko?
Najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy model jest inny i wymaga innych zabiegów „pielęgnacyjnych”, które zapewnią długą żywotność żelazka. Po pierwsze, przed każdym prasowaniem warto przetrzeć żelazko wilgotną ściereczką, by pozbyć się kurzu z obudowy, ale przede wszystkim ze stopy. Należy przy tym pamiętać, by nie czyścić mocno rozgrzanego żelazka, a przed rozpoczęciem tych czynności koniecznie odłączyć je od prądu.
Po drugie, po każdym użyciu należy wylać wodę z żelazka. Pozwoli to uniknąć tworzenia się kamienia oraz rozwoju bakterii. Należy także pamiętać o stosowaniu odpowiedniego rodzaju wody – najczęściej zaleca się używać wody destylowanej. Warto też regularnie odkamieniać żelazko – mniej więcej w odstępach 1-2 miesięcy, a najlepiej według zaleceń producenta. Przedłuży to żywotność urządzenia oraz pozwoli unikać niszczenia prasowanych ubrań.
Wspomnijmy też, że po czyszczeniu stopy żelazka parowego (najlepiej specjalnym płynem i miękką szmatką) warto wyczyścić otwory za pomocą na przykład patyczków do uszu. Istnieje także wiele domowych sposobów czyszczenia żelazka. Najczęściej poleca się użycie octu, sody oczyszczonej, pasty do zębów, soli kuchennej, wosku z białej świecy czy soku z cytryny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?
Jednym z ważniejszych elementów żelazka jest jego stopa, czyli element, który ma bezpośredni kontakt z prasowaną rzeczą. Istotny jest materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze są stopy szafirowe, tytanowe lub granitowe. Warto również zwrócić uwagę na kształt stopy. Najlepiej sprawdzi się zaokrąglona z tyłu ze ściętymi krawędziami z przodu. Taki kształt pozwoli na dotarcie do wszystkich miejsc. Ważna jest także duża liczba otworów parowych oraz ich rozmieszczenie – dobrze by znajdowały się one na całej powierzchni.
Istotna jest również moc, którą dysponuje żelazko. Optymalna wartość mieści się w zakresie od 2000 do 2600 W. Pozwoli ona na efektywne prasowanie i nie zrujnuje naszego portfela. Należy także pamiętać, że im wyższa moc, tym szybciej żelazko się nagrzewa.
W przypadku żelazek parowych warto zwrócić uwagę na siłę wyrzutu pary. Dobre żelazko parowe może pochwalić się wyrzutem wynoszącym co najmniej 50 g/ min. Jest także funkcja automatycznej regulacji strumienia pary oraz możliwość jednorazowego wyrzutu dużej ilości pary w celu pozbycia się najbardziej uporczywych zagnieceń. Warto też zwrócić uwagę na wagę żelazka. Należy pamiętać, że w przypadku modeli parowych do zintegrowanego zbiornika nalewa się wody, która dodatkowo zwiększa ciężar. Z drugiej strony ważna jest też pojemność zbiornika. Im większa, tym cięższe żelazko, ale rzadziej trzeba uzupełniać wodę. Są też modele z wyjmowanym zbiornikiem, który łatwiej uzupełnić oraz opróżnić.
Wszystkie żelazka w sklepie
Mogą Cię zainteresować: