Ranking żelazek 2024 – jakie żelazko kupić?

Jakie żelazko wybrać?

Na pierwszy rzut oka wybór żelazka może wydawać się łatwą decyzją. Jednak zagłębiając się w temat zauważymy, że obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów tego urządzenia. Dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe, ze stacją i bez, o mniejszej i większej mocy, a stopy wykonane są z różnych materiałów. Do tego dochodzi cały szereg funkcji, o których dowiadujemy się dopiero w momencie przeglądania produktów w sklepie. Dlatego do tego rankingu wybraliśmy żelazka, z których na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Spis treści:


Polecane żelazka parowe


Najlepsze żelazka parowe – ranking 2024
Najlepsze żelazka – jak powstał ranking?

Przy zakupie żelazka, ranking może być pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji. W rankingu prezentujemy modele z różnych półek cenowych. Warto zwracać uwagę na moc wybranego produktu – im większa, tym szybciej nasze żelazko się nagrzeje. Jednak wraz z większą mocą pojawia się również ryzyko wyższych rachunków za prąd. Jeżeli planujemy prasować dużo i często, jest to szczegół wart zapamiętania. Optymalna moc to około 2200 – 2600 W. Żelazka o mocy poniżej 1000 W są bardzo tanie, ale znacznie mniej wydajne.

Jakie żelazko kupić?

Stopa w żelazku jest niezwykle ważna. Nie tylko materiał, z którego jest wykonana, ale również jej kształt. To od niej zależy płynność i wygoda podczas prasowania. Najtańsze żelazka mają stopę ze stali. Łatwo ją zarysować i oferuje przeciętny poślizg. Stopa z teflonu, aluminium oraz emaliowana ślizga się o wiele lepiej, ale też jest podatna na uszkodzenia. Natomiast stopa ceramiczna sprawdza się o wiele lepiej: gwarantuje bardzo dobry poślizg i jest odporna na zarysowania. Niestety, dość trudno się ją czyści. Najlepszą jakość oferuje żelazko ze stopą szafirową, tytanową lub granitową. Mamy odpowiedni poślizg, łatwość czyszczenia, trwałość i odporność na zarysowania.

Istotnym elementem podczas wybierania żelazka jest natężenie wytwarzania pary. Ten parametr podawany jest w gramach na minutę. Tanie żelazka wytwarzają około 25-30 m/min. Modele ze średniej półki to już około 40 g/min i jest to już wystarczająca wartość do codziennego prasowania. Lepszą efektywność dają droższe żelazka, wytwarzające od 50 g/min i więcej.

Jak wybrać żelazko parowe?

Jeżeli chcemy większej skuteczności, warto postawić na żelazko z generatorem pary. Dzięki niemu, można wyprasować nawet kilka warstw materiału oraz wygodnie prasować pościel i zasłony. Sprawdzi się również przy długim prasowaniu, bo mamy duży pojemnik na wodę i nie trzeba jej ciągle dolewać. Tańszą alternatywą dla tego systemu jest żelazko z uderzeniem pary.

Jak wybrać żelazko parowe?

Decyzja co to tego, jakie żelazko wybrać niekoniecznie należy do najłatwiejszych. Wygodne prasowanie jest możliwe dzięki kilku udogodnieniom, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, prasowanie nie musi oznaczać walki ze zbyt krótkim lub plączącym się kablem. Można wybrać model bezprzewodowy.

Warto również zatrzymać się na chwilę przy kształcie i budowie samego żelazka. Obecnie do wyboru jest wiele kształtów i wielkości. Opłaca się wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Przykładowo, są stopy mocno zwężane z przodu, ułatwiające prasowanie koszul. Inna istotna sprawa, to ilość i ułożenie otworów na parę jakie żelazko posiada na powierzchni stopy. Idealnie, gdy otwory na parę ułożone są na całej długości stopy. Niektóre modele żelazek są bardzo kompaktowe i zajmują mało miejsca. Przy okazji można zwrócić uwagę na dostępność specjalnych nakładek na stopę, które pozwalają na obniżenie temperatury prasowania lub uniknięcie błyszczących plam.

Najlepsze żelazka - ranking

Wielkość zbiornika na wodę również jest istotna, jeżeli dużo prasujemy i nie chcemy go co chwilę uzupełniać. Optymalna pojemność to 350-400 ml. Ważna jest też wielkość otworu do nalewania wody, bo niektóre modele mają ten otwór irytująco niewielki i łatwo o rozlanie wody.

Dodatkowe funkcje żelazek mogą bardzo ułatwić życie i warto je wziąć pod uwagę. Jedną z nich jest blokada kapania, która zatrzymuje wyciek wody ze stopy, gdy prasujemy z użyciem niskich temperatur. Funkcja automatycznego wyłączania również jest bardzo przydatna, zwłaszcza w przypadku tych z nas, którzy nigdy nie pamiętają czy wyłączyli żelazko. Uderzenie pary w pionie ułatwia prasowanie garnituru powieszonego na wieszaku lub zasłon. Natomiast ciągłe wytwarzanie pary znacząco przyspiesza cały proces prasowania.

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu żelazka, dlatego użyteczna będzie funkcja samooczyszczania i system antywapienny. Zaoszczędzi nam sporo pracy przy usuwaniu kamienia. Warto również znać domowe sposoby na czyszczenie żelazka, o których przeczytasz w poradniku jak wyczyścić żelazko.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (17 głosów)

Czytaj więcej