Jakie właściwości ma kawa? Rodzaje kawy

20.12.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Miłośnicy dobrej kawy nie mają powodów do narzekania. Wybór jest coraz szerszy, dzięki czemu każdy z nas może wybierać takie gatunki kawy, jakie najlepiej spełniają jego oczekiwania. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach kawy i ich właściwościach?

Więcej o gatunkach kawy w poradniku: Jakie są gatunki kawy? Co warto wiedzieć?

Właściwości kawy – co warto wiedzieć?

Kawa – popularna, choć często niedoceniana, może nas zaskoczyć swymi właściwościami. Kawa daje nam wiele energii do działania, nic więc dziwnego, że wielu z nas właśnie od filiżanki „małej czarnej” zaczyna swój dzień. Kawa pobudza, na tym jednak jej właściwości się nie kończą.

 • Właściwości zdrowotne – aromatyczny napój podsiada też właściwości zdrowotne. Wypijana z umiarem, może przynieść każdemu z nas wiele korzyści.
 • Właściwości przeczyszczające – kawa może przecież rewelacyjnie wpływać na proces przemiany materii, może być też cennym wsparciem dla naszego układu krążenia.
 • Właściwości odchudzające – kofeina pobudza, pomaga też w odchudzaniu, z kolei liczne przeciwutleniacze sprawiają, iż miłośnikom kawy łatwiej jest zachować młody wygląd.
 • Pamięć i koncentracja – filiżanka „małej czarnej” może mieć też doskonały wpływ na nasz mózg, dzięki czemu poprawi się znacznie nasza pamięć i koncentracja.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Rodzaje kawy

Kawa posiada wiele właściwości, nie możemy jednak zapominać o tym, iż na ostateczne właściwości filiżanki tego aromatycznego napoju wpływa wiele czynników. Jakich? Jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj kawy oraz zawartość kofeiny. Jaki rodzaj kawy najlepiej odpowie na Twoje potrzeby?

 • kawa ziarnista
 • kawa w kapsułkach
 • kawa mielona
 • kawa rozpuszczalna
 • kawa w saszetkach
 • kawa zielona

właściwości kawy

Właściwości kawy ziarnistej

Kawa ziarnista jest kawą bardzo chętnie wybieraną przez koneserów i baristów, a jej świeżość i smak z pewnością są podstawą tak wielkiej popularności. Do produkcji kawy ziarnistej wykorzystywane są zazwyczaj dwa gatunki kawy: arabika oraz robusta. Zebrane w odpowiednim czasie, poddane procesowi palenia, stają się podstawą wielu wspaniałych napojów kawowych.

Rodzaj ziaren a zawartość kofeiny

Dlaczego warto postawić właśnie na kawę ziarnistą? Bo taka kawa to świeżość oraz wyjątkowy aromat. Ile kofeiny może zawierać taka kawa? Sporo zależy tu od rodzaju ziaren. Zawartość kofeiny w ziarnach:

 • Kawa arabika – od 1 do 1,5% kofeiny w ziarnach,
 • Kawa robusta: kofeina może stanowić nawet 4%.

Na jej zawartość wpływa też stopień wypalenia ziaren kawy. Im ciemniejsze są ziarna kawy, tym mniej w nich kofeiny. Dlaczego? Bo długi proces wypalania sprawia, iż ziarna kawy tracą więcej swych właściwości. Jaką ilość kofeiny znajdziemy zatem w filiżance kawy? Od 30 do 180 mg – w zależności do tego, po jaką kawę sięgniemy i w jaki sposób ją zaparzymy.

Kawa mielona – czym się charakteryzuje?

Szerokim gronem sympatyków może się też pochwalić kawa mielona. Powstaje ona ze zmielonych ziaren kawy palonej, a jej wielkim walorem jest to, iż jej przygotowanie nie zabierze nam zbyt wiele czasu. Niestety – wygoda i szybkość to również utrata pewnych właściwości. Kawa mielona szybciej traci swój smak i aromat, a przed wietrzeniem nie jest jej w stanie uchronić nawet najbardziej profesjonalne opakowanie.

W przypadku tej kawy ważny jest również sposób parzenia, który decyduje o jej ostatecznym smaku. Jeśli chcemy z kawy mielonej wyciągnąć możliwie jak najwięcej, powinniśmy postawić na parzenie w ekspresie. Jest ono znacznie bardziej korzystne dla zdrowia niż zalewanie kawy mielonej wrzątkiem, a jednocześnie – wygodniejsze i szybsze.

Kawa rozpuszczalna – od czego zależą jej właściwości?

Kawa rozpuszczalna jest wyciągiem z kawy palonej, co w znacznym stopniu wpływa na jej właściwości. Bez wątpienia jest to kawa doskonała dla tych, którzy cenią sobie błyskawiczne i wygodne rozwiązania. Kawę tę można zaparzyć bardzo szybko, a brak fusów pozostających w filiżance często jest tu dodatkowym walorem.

Niestety, taka wygoda szybkiego parzenia kawy rozpuszczalnej ma swoją cenę. Kawa tego typu zawiera znacznie mniej kofeiny oraz substancji aktywnych niż kawy mielona oraz ziarnista. Ze względu na te cechy kawę rozpuszczalną preferują głównie osoby, które szukają kawy mającej łagodny wpływ na organizm. Niestety – procesy, którym poddawana jest taka kawa, pozbawiają jej nie tylko kofeiny, ale i wielu cennych antyoksydantów.

Jaka kawa rozpuszczalna jest najzdrowsza?

Wybór kaw rozpuszczalnych jest dość szeroki. Jak dokonać najlepszego wyboru? Jeśli wygodę i szybkość parzenia chcemy pogodzić z troską o zdrowie, powinniśmy unikać kaw rozpuszczanych z dodatkiem cukru i mleka. Takie kawy zawierają bardzo mało kofeiny, są za to doskonałym źródłem cukrów, emulgatorów oraz substancji zagęszczających.

Kawa rozpuszczalna liofilizowana

Nie oznacza to jednak, że każda kawa rozpuszczalna jest zła i szkodliwa dla zdrowa. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na kawę rozpuszczalną liofilizowaną. Powstaje ona jako skutek wymrożenia naparu z kawy i usunięcie kryształków lodu przez sublimację. Taka kawa jest najlepsza dla naszego organizmu, może się jednocześnie pochwalić dobrym smakiem.

właściwości kawy

Właściwości kawy w kapsułkach

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ciśnieniowymi ekspresami do kawy, rośnie też popularność kawy w kapsułkach. Wprawdzie by móc skorzystać z tej modnej i wygodnej opcji należy posiadać odpowiedni ekspres na kapsułki, jednak inwestycja w takie urządzenie może zwrócić się z nawiązką – szczególnie w przypadku tych osób, które nie lubią monotonii.

Kawa w kapsułkach to coraz szerszy wybór smaków, dzięki czemu każdy miłośnik kawy może znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. To również szybkość i wygoda parzenia kawy, co z pewnością jest wielkim walorem dla osób zabieganych i zapracowanych.

Ekspresy do kawy na kapsułki

Kawa w saszetkach i jej właściwości

Kolejnym rodzajem kawy, z jakim spotykamy się coraz częściej, jest kawa w saszetkach. Wydzielona porcja kawy w praktycznym opakowaniu, szybko stała się cennym wsparciem dla wielu z nas. Jest ona rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają osoby spędzające sporo czasu w podróży.

Prym wiedzie tu popularna kawa 3 w 1 – napój, który wzbudza wiele emocji ze względu na wysoką zawartość cukru oraz sztucznych dodatków. W saszetkach dostępna jest jednak i kawa mielona, i ziarnista. Z tej opcji korzystają zazwyczaj właściciele ekspresów do kawy, zarówno tych kolbowych, jak i ciśnieniowych.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe do kawy w saszetkach

Właściwości kawy zielonej

Kawa zielona to kolejny gatunek kawy, którego właściwości zostały w ostatnim czasie docenione, to kawa zielona. Rezygnacja z procesu palenia sprawia, iż zaskakuje ona swymi właściwościami.

 • Właściwości odchudzające – ze względu na zawartość sporych ilości kwasu chlorogenowego stała się ona cennym wsparciem dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami.
 • Właściwości energetyczne – niepalone ziarna kawy pomagają też szybko zwalczać uczucie zmęczenia, sprawdzają się też bardzo dobrze jako wsparcie w walce z toksynami.

A ile kofeiny znajduje się w takiej kawie? Niewiele, choć uwalnia się ona stopniowo przez cały dzień. Dzięki temu kawa, w przypadku której zawartość kofeiny wynosi pomiędzy 0,7% a 3%, może okazać się równie skutecznym środkiem pobudzającym, jak znacznie mocniejsza kawa, przygotowana z ziaren palonych.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!