Jakie słuchawki wybrać? Poradnik i polecane modele

Słuchawki – gadżet pozwalający na słuchanie muzyki, radia, czy nawet prowadzenie rozmów telefonicznych. Dzięki słuchawkom możemy odciąć się od otaczającego nas świata i oddać się w całości dźwiękom generowanym przez membrany.

Słuchawki zapewniają odrobinę prywatności. Ponadto, korzystanie ze słuchawek umożliwia słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów, jednocześnie nie przeszkadzając osobom w bliskim otoczeniu. Jakie słuchawki wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Jakie są rodzaje słuchawek?

Producenci odpowiadając na potrzeby klientów oferują szeroki zakres rodzajów słuchawek. W ofercie można znaleźć słuchawki zarówno douszne, dokanałowe, nauszne i wokółuszne; przewodowe i bezprzewodowe; słuchawki otwarte i zamknięte. Ponad to istnieją specjalne modele słuchawek dedykowane dla profesjonalistów. Przykładowo słuchawki dla sportowców oraz słuchawki dla graczy.

Podział słuchawek w sklepie Komputronik:

Dodatkowym parametrem według, którego można podzielić słuchawki jest rodzaj komunikacji – bezprzewodowe i przewodowe.

Poszczególne słuchawki różnią się szeregiem parametrów – jakością i wiernością odtwarzanego dźwięku, wyglądem, czy wygodą. Słuchawki, które sprawdzą się w domowych warunkach, niekoniecznie muszą sprawdzić się podczas uprawiania sportu – pomożemy w wyborze najlepszych słuchawek.

jakie słuchawki

Jakie słuchawki do smartfona i telefonu?

Najlepszym wyborem w przypadku słuchawek do smartfona czy telefonu będą słuchawki douszne, które wkłada się jedynie do małżowiny usznej.

Drugą opcją są słuchawki dokanałowe, które umieszcza się w głębi ucha, do kanałów, dzięki czemu lepiej wytłumiają dźwięki z zewnątrz, a także są mniej podatne na wypadanie. Ponieważ jednak część osób uważa je za mniej komfortowe, warto to w miarę możliwości sprawdzić przed zakupem.

W obydwu wypadkach mamy jednak do czynienia z niewielkimi słuchawkami, które można nosić ze sobą w kieszeni i podłączyć do telefonu, gdy tylko zechcemy posłuchać muzyki, czy radia.

Słuchawki tego typu są bardzo poręczne, a jednocześnie mogą zapewniać wysoką jakość dźwięku. Dodatkową zaletą jest możliwość słuchania muzyki ze znajomymi – wystarczy jedną ze słuchawek podać drugiej osobie.

Szukając słuchawek do smartfona, warto zwrócić uwagę na obecność pilota, umieszczanego na kablu. Pilot taki pozwoli na wygodne przełączanie się między kolejnymi utworami, bez konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni. Dobrze, jeśli kabel w słuchawkach będzie zwijany – zapobiegnie to plątaniu się słuchawek. Ponadto kabel nie powinien być zbyt długi – do 1,5 metra.

Polecane słuchawki douszne

Polecane słuchawki dokanałowe

Słuchawki TWS

Ogromną popularnością cieszą się aktualnie tzw. słuchawki prawdziwie bezprzewodowe. Ich konstrukcja znacząco różni się od klasycznych słuchawek, gdyż słuchawki nie są połączone ze sobą żadnym przewodem. Słuchawki True Wireless są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dobrze dopasowane do uszu, dzięki czemu ich noszenie jest bardzo wygodne. Często są również wyposażone w dodatkowe funkcje, np. wygłuszanie zewnętrznych hałasów, przez co świetnie sprawdzają się w trakcie podróżowania komunikacją miejską, ale też do uprawiania sportu.

Jakie słuchawki do słuchania muzyki w domu?

Do słuchania muzyki w domu zdecydowanie najlepiej sprawdzą się dobre słuchawki wokółuszne, które skutecznie wytłumią hałas i pozwolą w pełni oddać się muzyce. W takich słuchawkach warto zwrócić uwagę na długość kabla – dłuższy kabel pozwoli na większy komfort. Jeszcze lepszą opcją może być wybór słuchawek bezprzewodowych. Będziemy mogli chociażby podłączyć słuchawki do komputera czy telewizora i wygodnie położyć się na łóżku, bez konieczności przysuwania do siebie wspomnianych urządzeń.

Słuchawki do muzyki powinny również oczywiście zapewniać wysoką jakość dźwięku, zatem dobrze zwrócić uwagę na zakres pasma przenoszenia, oraz impedancję i dynamikę głośników – o tych parametrach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Polecane słuchawki nauszne w Komputronik.pl

Jakie słuchawki do gier?

Wśród słuchawek dla graczy królują modele wokółuszne, które zupełnie odcinają gracza od szumów i hałasu otoczenia, oraz nie powodują uciskania uszu przy wielogodzinnym korzystaniu. Nie ma znaczenia, czy będziemy grać na konsoli, czy komputerze – słuchawki do PS5 nie będą się różnić od tych do PC.

W przypadku gier online ważna jest komunikacja, zatem dobrze wybrać słuchawki do gier z mikrofonem. Mikrofon może być integralną częścią słuchawek, ale może być również odpinany – drugi wariant zapewni większą elastyczność.

Dobre słuchawki dla graczy nie muszą zapewniać najwyższej jakości dźwięku, ale zdecydowanie powinny być wygodne – przed bólem głowy uchroni pokryty miękkim materiałem pałąk, pomoże również wielostopniowa regulacja; słuchawki powinny idealnie dopasować się do kształtu głowy. Dodatkowymi atutami słuchawek dla graczy może być obecność regulatora głośności oraz zadziorny design, podkreślający naturę gracza.

Zobacz również rankingi:

Polecane słuchawki dla graczy

Jakie słuchawki dla sportowców?

W przypadku słuchawek dla sportowców, dobrze sprawdzą się wszelkie słuchawki Bluetooth. Nie jest to konieczność, jednak słuchawki bezprzewodowe do biegania nie będą ograniczały naszych ruchów. Zależnie od rodzaju uprawianego sportu, sprawdzić się mogą zarówno słuchawki douszne, jak i wokółuszne, choć te pierwsze zapewnią zdecydowanie większą swobodę.

Słuchawki do biegania, czyli jakie?

Jako słuchawki do biegania najlepiej sprawdzą się takie, które nie będą wypadać z uszu mimo ciągłych wstrząsów, którym poddawane będzie ciało. Szukajmy modelu z uchwytem zakładanym za ucho, lub słuchawek z pałąkiem przebiegającym z tyłu głowy. Podczas uprawiania sportu powinniśmy przecież skupić się na aktywności fizycznej, a nie na ciągłym poprawianiu wypadających słuchawek.

Słuchawki dokanałowe dla sportowców nie są zalecane do biegania i jazdy na rowerze, ponieważ takie słuchawki bardzo dobrze izolują hałasy otoczenia, przez co możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu.

Słuchawki na siłownię

Przy mniej „ruchliwych” aktywnościach – jak siłownia, rower, możemy pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze. Zależnie od indywidualnych preferencji, nie będzie problemu z używaniem większych słuchawek nausznych. Dodatkowym atutem słuchawek dla sportowców będzie ich odporność na pot i wodę, a w przypadku słuchawek przewodowych – obecność klipsa umożliwiającego przypięcie kabla do koszulki.

Słuchawki z przewodzeniem kostnym

Coraz częściej osoby uprawiające różnego rodzaju sporty sięgają po słuchawki z przewodzeniem kostnym. Jak działają takie słuchawki i dlaczego są dobrym wyborem dla sportowców?

Odpowiadamy w poradniku: Jak wybrać słuchawki z przewodzeniem kostnym?

Polecane modele słuchawek dla sportowców znajdziesz także w rankingach:

Najpopularniejsze słuchawki dla sportowców

Słuchawki dla biznesu – czym się wyróżniają?

Słuchawki przeznaczone dla biznesu to przeważnie słuchawki nauszne. Wykorzystywane są przede wszystkim do prowadzenia telekonferencji, czy rozmów telefonicznych. Wbudowany mikrofon sprawia, że ze słuchawek tego typu mogą z powodzeniem korzystać konsultanci telefoniczni.

Często można spotkać warianty, które mają tylko jedną słuchawkę – takie rozwiązanie pozwala na prowadzenie rozmowy telefonicznej, a jednocześnie na pozostawanie w stałym kontakcie z osobami z bliskiego otoczenia. Jeśli jednak zależy nam na lepszej jakości dźwięku, możemy zdecydować się na słuchawki stereo.

Polecane słuchawki dla biznesu

Jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki?

Jeśli dobra jakość dźwięku jest tym, czego oczekujesz od słuchawek, przyjrzyj się parametrom technicznym wybranego modelu. Najważniejsze z nich to pasmo przenoszenia oraz dynamika i impedancja głośników.

Częstotliwość słuchawek

Pasmo przenoszenia mówi o tym, jaki zakres częstotliwości obsługują słuchawki. Najczęściej spotykany zakres to 20 Hz – 20000 Hz, jest to pełny zakres słyszalny dla ludzkiego ucha. Jeśli jednak chcemy większej głębi dźwięku, warto poszukać słuchawek zarówno o częstotliwości poniżej 20 Hz jak i powyżej 20000 Hz – dźwięków tych możemy nie usłyszeć, ale da się je „poczuć”.

Dynamika słuchawek

Kolejny parametr to dynamika głośników. Jest wyrażana w decybelach, a jej wartość informuje o różnicy w głośności między dźwiękami cichymi i głośnymi. Większe wartości pozwolą słuchawkom na wierniejsze odtworzenie zarówno dźwięku cykania świerszczy, jak i dźwięku silnika odrzutowego, bez konieczności regulowania głośności. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli słuchawki mają służyć do słuchania muzyki wykorzystującej szeroki zakres dynamiki (np. muzyka klasyczna).

Impedancja słuchawek

Ostatnim parametrem jest impedancja głośników, wyrażana w Ohmach (Ohm). Zwykłe słuchawki przeznaczone do działania z laptopem czy smartfonem posiadają impedancję w okolicach 30 Ohm. Profesjonalne słuchawki będą posiadały impedancję nawet powyżej 300 Ohm. Takie modele nie będą nadawały się do słuchania muzyki z telefonu. Ponadto, do działania będą wymagały dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego, ale jakość dźwięku z takich słuchawek będzie nieporównywalnie lepsza.

jakie słuchawki

Jakie są dodatkowe funkcje w słuchawkach?

Słuchawki mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej zwiększą komfort użytkowania i poprawią doznania audio.

  • Funkcja kierowania dźwięku bezpośrednio do ucha – funkcja E.A.R. (Ergonomic Acoustic Refinement) stosowana w słuchawkach Sennheiser, która powoduje, że dzięki zastosowanym materiałom i odpowiednio ukształtowanej komorze dźwiękowej, dźwięk kierowany jest bezpośrednio do ucha.
  • Funkcja aktywnego usuwania szumów – funkcja ANC (Active Noise Cancelling) pozwala na aktywne tłumienie szumów otoczenia, co przyda się chociażby podczas podróży zatłoczoną komunikacją miejską. Słuchawki z aktywną redukcją szumów są przeważnie wyposażone w baterię – nie zapomnij o jej regularnym ładowaniu lub wymianie.

Więcej przeczytasz w poradniku Co to jest ANC? Jakie słuchawki z redukcją hałasu kupić?

Popularne słuchawki z aktywną redukcją szumów

A co wybrać, gdy szukamy słuchawek uniwersalnych?

Jeśli nie jesteś w stanie określić do czego mają służyć słuchawki, rozważ jeden z modeli uniwersalnych. Dobre słuchawki uniwersalne sprawdzą się w wielu sytuacjach – pozwolą na słuchanie muzyki w domu, umożliwią podłączenie do smartfona, zapewnią komunikację z innymi graczami podczas gry. Dzięki nim porozmawiasz również ze znajomymi czy rodziną przez Skype.

Jako słuchawki uniwersalne najlepiej sprawdzą się słuchawki nauszne i wokółuszne. Powinny to być słuchawki z mikrofonem oraz posiadać wtyk typu jack, spotykany w większości komputerów, smartfonów lub złącze USB-C, które staje się standardem stosowanym w urządzeniach mobilnych.

Przyda się pilot do regulacji głośności i zmiany utworów. Dodatkowym atutem będzie odpinany kabel i mikrofon, dzięki którym słuchawki będą zajmować mniej miejsca w torbie, jeśli zdecydujemy się zabrać je ze sobą w podróż.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (16 głosów)

Czytaj więcej