Jakie słuchawki wybrać? Poradnik i polecane modele

07.02.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Słuchawki – gadżet pozwalający na słuchanie muzyki, radia, czy nawet prowadzenie rozmów telefonicznych. Dzięki słuchawkom możemy odciąć się od otaczającego nas świata i oddać się w całości dźwiękom generowanym przez membrany.

Słuchawki zapewniają odrobinę prywatności. Ponadto, korzystanie ze słuchawek umożliwia słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów, jednocześnie nie przeszkadzając osobom w bliskim otoczeniu. Jakie słuchawki wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Polecane słuchawki w Komputronik.pl

Jakie są rodzaje słuchawek?

Producenci odpowiadając na potrzeby klientów oferują szeroki zakres rodzajów słuchawek. W ofercie można znaleźć słuchawki zarówno douszne, dokanałowe, nauszne i wokółuszne; przewodowe i bezprzewodowe; słuchawki otwarte i zamknięte. Ponad to istnieją specjalne modele słuchawek dedykowane dla profesjonalistów. Przykładowo słuchawki dla sportowców oraz słuchawki dla graczy.

Podział słuchawek w sklepie Komputronik:

Podział słuchawek ze względu na budowę:

  • Słuchawki douszne: bezprzewodowe lub przewodowe
  • Słuchawki dokanałowe: przewodowe lub bezprzewodowe
  • Słuchawki nauszne: bezprzewodowe lub przewodowe
  • Słuchawki wokółuszne

Poszczególne słuchawki różnią się szeregiem parametrów – jakością i wiernością odtwarzanego dźwięku, wyglądem, czy wygodą. Słuchawki, które sprawdzą się w domowych warunkach, niekoniecznie muszą sprawdzić się podczas uprawiania sportu – pomożemy w wyborze najlepszych słuchawek.

jakie słuchawki

Jakie słuchawki do smartfona i telefonu?

Najlepszym wyborem w przypadku słuchawek do smartfona czy telefonu będą słuchawki douszne, które wkłada się jedynie do małżowiny usznej.

Polecane słuchawki douszne

Drugą opcją są słuchawki dokanałowe, które umieszcza się w głębi ucha, do kanałów, dzięki czemu lepiej wytłumiają dźwięki z zewnątrz.

W obydwu wypadkach mamy jednak do czynienia z niewielkimi słuchawkami, które można nosić ze sobą w kieszeni i podłączyć do telefonu, gdy tylko zechcemy posłuchać muzyki, czy radia.

Słuchawki tego typu są bardzo poręczne, a jednocześnie mogą zapewniać wysoką jakość dźwięku. Dodatkową zaletą jest możliwość słuchania muzyki ze znajomymi – wystarczy jedną ze słuchawek podać drugiej osobie.

Szukając słuchawek do smartfona, warto zwrócić uwagę na obecność pilota, umieszczanego na kablu. Pilot taki pozwoli na wygodne przełączanie się między kolejnymi utworami, bez konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni. Dobrze, jeśli kabel w słuchawkach będzie zwijany – zapobiegnie to plątaniu się słuchawek. Ponadto kabel nie powinien być zbyt długi – do 1,5 metra.

Polecane słuchawki dokanałowe

Jakie słuchawki do słuchania muzyki w domu?

Do słuchania muzyki w domu zdecydowanie najlepiej sprawdzą się dobre słuchawki wokółuszne, które skutecznie wytłumią hałas i pozwolą w pełni oddać się muzyce. Znaleźć można je najczęściej wśród słuchawek nausznych. W takich słuchawkach warto zwrócić uwagę na długość kabla – dłuższy kabel pozwoli na większy komfort.

Będziemy mogli chociażby podłączyć słuchawki do komputera czy telewizora i wygodnie położyć się na łóżku, bez konieczności przysuwania do siebie wspomnianych urządzeń.

jakie słuchawki

Słuchawki do muzyki powinny również oczywiście zapewniać wysoką jakość dźwięku, zatem dobrze zwrócić uwagę na zakres pasma przenoszenia, oraz impedancję i dynamikę głośników – o tych parametrach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Polecane słuchawki nauszne w Komputronik.pl

Jakie słuchawki do gier?

Wśród słuchawek dla graczy królują modele wokółuszne, które zupełnie odcinają gracza od szumów i hałasu otoczenia, oraz nie powodują uciskania uszu przy wielogodzinnym korzystaniu. Nie ma znaczenia, czy będziemy grać na konsoli, czy komputerze – słuchawki do PS4 nie będą się różnić od tych do PC.

W przypadku gier online ważna jest komunikacja, zatem dobrze wybrać słuchawki do gier z mikrofonem. Mikrofon może być integralną częścią słuchawek, ale może być również odpinany – drugi wariant zapewni większą elastyczność.

Dobre słuchawki dla graczy nie muszą zapewniać najwyższej jakości dźwięku, ale zdecydowanie powinny być wygodne – przed bólem głowy uchroni pokryty miękkim materiałem pałąk, pomoże również wielostopniowa regulacja; słuchawki powinny idealnie dopasować się do kształtu głowy. Dodatkowymi atutami słuchawek dla graczy może być obecność regulatora głośności oraz zadziorny design, podkreślający naturę gracza.

Zobacz również rankingi:

Polecane słuchawki dla graczy

Jakie słuchawki dla sportowców?

W przypadku słuchawek dla sportowców, dobrze sprawdzą się wszelkie słuchawki Bluetooth. Nie jest to konieczność, jednak słuchawki bezprzewodowe do biegania nie będą ograniczały naszych ruchów. Zależnie od rodzaju uprawianego sportu, sprawdzić się mogą zarówno słuchawki douszne, jak i wokółuszne, choć te pierwsze zapewnią zdecydowanie większą swobodę.

Słuchawki do biegania, czyli jakie?

Jako słuchawki do biegania najlepiej sprawdzą się takie, które nie będą wypadać z uszu mimo ciągłych wstrząsów, którym poddawane będzie ciało. Szukajmy modelu z uchwytem zakładanym za ucho, lub słuchawek z pałąkiem przebiegającym z tyłu głowy. Podczas uprawiania sportu powinniśmy przecież skupić się na aktywności fizycznej, a nie na ciągłym poprawianiu wypadających słuchawek.

Słuchawki dokanałowe dla sportowców nie są zalecane do biegania i jazdy na rowerze, ponieważ takie słuchawki bardzo dobrze izolują hałasy otoczenia, przez co możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu.

Słuchawki na siłownię

Przy mniej „ruchliwych” aktywnościach – jak siłownia, rower, możemy pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze. Zależnie od indywidualnych preferencji, nie będzie problemu z używaniem większych słuchawek nausznych. Dodatkowym atutem słuchawek dla sportowców będzie ich odporność na pot i wodę, a w przypadku słuchawek przewodowych – obecność klipsa umożliwiającego przypięcie kabla do koszulki.

Coraz częściej osoby uprawiające różnego rodzaju sporty sięgają po słuchawki z przewodzeniem kostnym. Jak działają takie słuchawki i dlaczego są dobrym wyborem dla sportowców?

Odpowiadamy w poradniku: Jak wybrać słuchawki z przewodzeniem kostnym?

Polecane modele słuchawek dla sportowców znajdziesz także w rankingach:

Najpopularniejsze słuchawki dla sportowców

Słuchawki dla biznesu – czym się wyróżniają?

Słuchawki przeznaczone dla biznesu to przeważnie słuchawki nauszne. Wykorzystywane są przede wszystkim do prowadzenia telekonferencji, czy rozmów telefonicznych. Wbudowany mikrofon sprawia, że ze słuchawek tego typu mogą z powodzeniem korzystać konsultanci telefoniczni.

jakie słuchawki

Często można spotkać warianty, które mają tylko jedną słuchawkę – takie rozwiązanie pozwala na prowadzenie rozmowy telefonicznej, a jednocześnie na pozostawanie w stałym kontakcie z osobami z bliskiego otoczenia. Jeśli jednak zależy nam na lepszej jakości dźwięku, możemy zdecydować się na słuchawki stereo.

Polecane słuchawki dla biznesu

Jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki?

Jeśli dobra jakość dźwięku jest tym, czego oczekujesz od słuchawek, przyjrzyj się parametrom technicznym wybranego modelu. Najważniejsze z nich to pasmo przenoszenia oraz dynamika i impedancja głośników.

Częstotliwość słuchawek

Pasmo przenoszenia mówi o tym, jaki zakres częstotliwości obsługują słuchawki. Najczęściej spotykany zakres to 20 Hz – 20000 Hz, jest to pełny zakres słyszalny dla ludzkiego ucha. Jeśli jednak chcemy większej głębi dźwięku, warto poszukać słuchawek zarówno o częstotliwości poniżej 20 Hz jak i powyżej 20000 Hz – dźwięków tych możemy nie usłyszeć, ale da się je „poczuć”.

Dynamika słuchawek

Kolejny parametr to dynamika głośników. Jest wyrażana w decybelach, a jej wartość informuje o różnicy w głośności między dźwiękami cichymi i głośnymi. Większe wartości pozwolą słuchawkom na wierniejsze odtworzenie zarówno dźwięku cykania świerszczy, jak i dźwięku silnika odrzutowego, bez konieczności regulowania głośności. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli słuchawki mają służyć do słuchania muzyki wykorzystującej szeroki zakres dynamiki (np. muzyka klasyczna).

Impedancja słuchawek

Ostatnim parametrem jest impedancja głośników, wyrażana w Ohmach (Ohm). Zwykłe słuchawki przeznaczone do działania z laptopem czy smartfonem posiadają impedancję w okolicach 30 Ohm. Profesjonalne słuchawki będą posiadały impedancję nawet powyżej 300 Ohm. Takie modele nie będą nadawały się do słuchania muzyki z telefonu. Ponadto, do działania będą wymagały dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego, ale jakość dźwięku z takich słuchawek będzie nieporównywalnie lepsza.

Jakie są dodatkowe funkcje w słuchawkach?

Słuchawki mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej zwiększą komfort użytkowania i poprawią doznania audio.

  • Funkcja kierowania dźwięku bezpośrednio do ucha – funkcja E.A.R. (Ergonomic Acoustic Refinement) stosowana w słuchawkach Sennheiser, która powoduje, że dzięki zastosowanym materiałom i odpowiednio ukształtowanej komorze dźwiękowej, dźwięk kierowany jest bezpośrednio do ucha.
  • Funkcja aktywnego usuwania szumów – funkcja ANC (Active Noise Cancelling) pozwala na aktywne tłumienie szumów otoczenia, co przyda się chociażby podczas podróży zatłoczoną komunikacją miejską. Słuchawki z aktywną redukcją szumów są przeważnie wyposażone w baterię – nie zapomnij o jej regularnym ładowaniu lub wymianie.

Więcej przeczytasz w poradniku Co to jest ANC? Jakie słuchawki z redukcją hałasu kupić?

Popularne słuchawki z aktywną redukcją szumów

A co wybrać, gdy szukamy słuchawek uniwersalnych?

Jeśli nie jesteś w stanie określić do czego mają służyć słuchawki, rozważ jeden z modeli uniwersalnych. Dobre słuchawki uniwersalne sprawdzą się w wielu sytuacjach – pozwolą na słuchanie muzyki w domu, umożliwią podłączenie do smartfona, zapewnią komunikację z innymi graczami podczas gry. Dzięki nim porozmawiasz również ze znajomymi czy rodziną przez Skype.

Jako słuchawki uniwersalne najlepiej sprawdzą się słuchawki nauszne i wokółuszne. Powinny to być słuchawki z mikrofonem oraz posiadać wtyk typu jack, spotykany w większości komputerów, smartfonów, czy odtwarzaczy MP3 i MP4. Słuchawki na USB nie będą dobrym wyborem – chcąc podłączyć takie słuchawki do telefonu, konieczne będą dodatkowe przejściówki.

Przyda się pilot do regulacji głośności i zmiany utworów. Dodatkowym atutem będzie odpinany kabel i mikrofon, dzięki którym słuchawki będą zajmować mniej miejsca w torbie, jeśli zdecydujemy się zabrać je ze sobą w podróż.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł