Jakie słuchawki sportowe? Na siłownię, do treningu i ćwiczeń

11.01.2023 | autor: Małgorzata Buchkovska | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Muzyka uatrakcyjnia wysiłek fizyczny. Sprawia, że ćwicząc ma się więcej energii, siły i ochoty, aby zmierzyć się z danym treningiem. Ćwiczenia stają się przyjemniejsze, pozbawione monotonii i nudy. Osoby często uprawiające aktywność fizyczną stoją przed wyborem najlepszych słuchawek sportowych, które będą spełniać określone kryteria. Jakie słuchawki sportowe wybrać, żeby treningi w nich były przyjemne, a słuchawki – nie spadały podczas ćwiczeń? Przedstawiamy ranking najlepszych modeli: te słuchawki dla sportowców są najchętniej wybierane i najczęściej polecane przez sportowców.

Spis treści

Jakie słuchawki sportowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Łączność – do wyboru mamy słuchawki przewodowe oraz bezprzewodowe. W przypadku tych pierwszych nie trzeba martwić się o ładowanie baterii. Dla sportowców lepszą opcją są jednak słuchawki bezprzewodowe, ponieważ gwarantują większy komfort i nie ograniczają ruchów podczas ćwiczeń. Tym bardziej, że minęły czasy, kiedy tego typu konstrukcje nie zapewniały dobrej jakości dźwięku.
  • Słuchawki TWS – oddzielną kategorią są tzw. słuchawki prawdziwie bezprzewodowe (True Wireless), które całkowicie pozbawione są przewodów. Obie słuchawki są niezależne i niepołączone ze sobą, co daje wyjątkową swobodę poruszania się. Niewielkie rozmiary mogą jednak wpływać na mniejszą pojemność baterii i krótszy czas pracy na jednym ładowaniu.
  • Dobra ergonomia – brak przewodu to jedno, ale przy myśleniu o tym jakie słuchawki sportowe kupić warto zwracać uwagę na inne kwestie, wpływające na ergonomię. Dobre słuchawki do ćwiczeń powinny być lekkie, a także dobrze dopasowywać się do kształtu ucha i nie powinny wypadać podczas bardziej energicznych ruchów.
  • Odpowiedni typ – na komfort noszenia wypływa nie tylko brak przewodu. Warto dobrze przemyśleć typ słuchawek. Niektórzy preferują mniejsze modele douszne lub dokanałowe, inni natomiast wolą większe modele nauszne lub wokółuszne. Jeśli chodzi o słuchawki do sportu to zdecydowanie dominują modele douszne lub dokanałowe, które najlepiej sprawdzają się podczas aktywności fizycznej oraz słuchawki kostne.
  • Odporność na zachlapania – intensywny trening to pot, dlatego też wskazane jest, aby słuchawki cechowały się wzmacnianą konstrukcją, odporną na pot i zachlapania. Dzięki temu można będzie dokończyć trening na świeżym powietrzu nawet gdy zacznie padać deszcz. Jak ważna to cecha – najlepiej wiedzą biegacze.

jakie słuchawki sportowe

  • Bateria – zasada jest tu identyczna jak w każdym innym sprzęcie. Im wytrzymalsza bateria, tym rzadziej sięga się po ładowarkę, co znacząco większa komfort użytkownika. Dobre słuchawki bezprzewodowe powinny pracować na baterii przynajmniej 5-6 godzin.
  • Wbudowany mikrofon – w przypadku słuchawek podłączanych do smartfona na funkcjonalność znacząco wpływa obecność mikrofonu. Dzięki niemu można bez sięgania po telefon prowadzić rozmowy telefoniczne.
  • Jakość dźwięku – wiele osób niezmiennie wyznaje zasadę, że najlepszą jakość brzmienia zapewniają słuchawki przewodowe. Modele bezprzewodowe wypadają jednak w tej kwestii coraz lepiej, warto zwracać uwagę na to, aby moduł Bluetooth był w jak najnowszym standardzie, a dodatkowo słuchawki wspierały kodek aptX.
  • Redukcja hałasu – poza sprawdzeniem ogólnej izolacji zewnętrznych hałasów dobrze zorientować się o obecności lub braku technologii ANC – aktywnej redukcji szumu. To rozwiązanie, które pozwala niemal w pełni odciąć się od otoczenia, doskonałe np. w komunikacji miejskiej czy treningu na siłowni, ale już nieco mniej bezpieczne w przypadku biegania po mieście.
    Więcej możecie dowiedzieć się w poradniku Co to jest ANC? Jakie słuchawki z redukcją hałasu kupić?
  • Dodatkowe cechy –jeżeli zastanawiasz się jakie słuchawki sportowe wybrać, to przydatnymi elementami mogą okazać się panel sterujący, wsparcie NFC (do szybkiego parowania ze źródłem dźwięku) oraz także wymienne końcówki w rożnych rozmiarach, etui ładujące czy sterowanie muzyką bez konieczności sięgania po smartwatch czy smartfon.

Polecane słuchawki dla sportowców

Jakie słuchawki do ćwiczeń? Rodzaje

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne do ćwiczeń doskonale sprawdzą się na siłowni. Mają wygodny pałąk, dzięki któremu nie zsuwają się z głowy, a także nie mają fizycznej możliwości wypaść z ucha. To bardzo popularny wybór wśród stałych bywalców siłowni, ale także biegaczy. Są jednak duże (nie wszystkie modele można złożyć) i cięższe od słuchawek np. dokanałowych. Słuchawki nauszne do ćwiczeń mogą być także niewygodne w użytkowaniu, gdy biegasz w czapce zimą lub latem, gdy świeci ostre słońce. Jeżeli myślisz jakie słuchawki wybrać do biegania, to na początku radzimy zastanowić się, czy będziesz biegać w czapce, czy nie. Z kolei na siłownię słuchawki nauszne będą idealne.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne to coraz mniej popularny wybór – w tym starciu zwykle przegrywają z bardziej zaawansowanymi słuchawkami dokanałowymi. Ich ogromną zaletą jest jednak niska cena, a także fakt, że nie powodują dyskomfortu przy dłuższym użytkowaniu (nie uciskają kanału ani małżowiny usznej). Mogą jednak wypadać z ucha. Słuchawki douszne do ćwiczeń zapewniają jednak dobrą izolację od dźwięków z otoczenia przy jednoczesnym zachowaniu kontroli tego, co się wokół dzieje. Ta cecha jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku biegaczy, którzy trenują w mieście i muszą uważać nie tylko na przechodniów, ale także na samochody czy rowerzystów. Jeżeli więc jesteś biegaczem, który zastanawia się jakie słuchawki sportowe kupić, to koniecznie weź ten aspekt pod uwagę.

Słuchawki dokonałowe

Słuchawki dokanałowe są zwykle wybierane przez biegaczy bądź osoby, trenujące crossfit czy inne intensywne dyscypliny sportu, jak np. street workout. Różnica między słuchawkami dousznymi polega na tym, iż douszne mieszczą się w małżowinie usznej, a dokanałowe – bezpośrednio w kanale słuchowym. Słuchawki dokonałowe są dobre do ćwiczeń, ponieważ niemal całkowicie eliminują hałasy z zewnątrz, a przy tym nie wypadają tak łatwo, jeśli są dobrze dopasowane. Ich cena jest też bardzo przystępna. Słuchawki dokanałowe bezprzewodowe często są sprzedawane w zestawie z przenośną ładowarką, która pełni jednocześnie funkcję etui – jest mniejsze ryzyko, że nagle Ci się rozładują podczas ćwiczeń.

Słuchawki wokółuszne

Słuchawki wokółuszne charakteryzują się poduszkami, umieszczonymi na obwodzie obudowy. Mają zazwyczaj duże gabaryty, ponieważ obejmują całą małżowinę uszną. To jednak idealne słuchawki do ćwiczeń dla osób, które np. biegają maratony. Słuchawki wokółuszne emitują dźwięk wysokiej jakości i mocny bas, a także – co najważniejsze – ich konstrukcja okala całą małżowinę, nie uciskając ucha i nie powodując dyskomfortu przy długich ćwiczeniach. Ich wadą jest jednak wielkość i waga, która nie każdemu może odpowiadać.

Słuchawki kostne

Zastanawiając się jakie słuchawki sportowe wybrać na pewno natrafisz na informację o słuchawkach z przewodzeniem kostnym. Ten rodzaj słuchawek nie jest wyposażony w dynamiczne przetworniki elektroakustyczne – wykorzystują za to specjalne moduły, które generują wibracje, przenoszone przez układ kostny. Nie umieszcza się ich w uchu, jak innych modeli, a przykłada w okolicę małżowiny usznej, do kości czaszki. Słuchawki kostne są całkowicie bezpieczne – dbają o słuch i nie powodują efektu zatkania ucha, jednocześnie nie izolując słuchającego od otoczenia.


Polecane słuchawki dla sportowców – ranking












Może Cię zainteresować:

Autor
Małgorzata Buchkovska
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (8 głosów)

Czytaj więcej