Jakie łóżeczko dla dziecka wybrać?

21.01.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu i dojrzewa system nerwowy malucha. Dbałość o prawidłową higienę snu jest zatem bardzo ważna. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego łóżeczka, a więc miejsca, w którym nasza pociecha spędza najwięcej czasu w pierwszych miesiącach swojego życia.

Jakie łóżeczko dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Na jakie parametry powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak wybrać łóżeczko dla dziecka – o czym pamiętać?
 • Jaki materac w łóżeczku dla dziecka?
 • Kołyska czy łóżeczko dla dziecka?
 • Łóżeczko turystyczne – dlaczego warto?
 • Jak wybrać łóżeczko turystyczne dla dziecka?
 • Akcesoria do łóżeczka dla dziecka

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka – o czym pamiętać?

Wybierając łóżeczko dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Rozmiar
 • Wykonanie gwarantujące stabilność
 • Szczebelki w łóżeczko
 • Regulacja wysokości
 • Materiał wykonania

Najczęściej kupowane łóżeczka dla dzieci

Rozmiar łóżeczka dla dziecka

Pierwszym ważnym kryterium wyboru jest oczywiście rozmiar łóżeczka dla dziecka. Typowe modele mają wymiary 120 x 60 centymetrów, ale w ofercie producentów znaleźć można również większe łóżeczka w rozmiarze 140 x 70 centymetrów, które mogą posłużyć dziecku znacznie dłużej.

Wykonanie

Kolejna ważna kwestia to jakość wykonania. Wybierane przez nas łóżeczko dla dziecka powinno być zatem stabilne i wytrzymałe. Nie może się chwiać i trzeszczeć. Najważniejsza jest dbałość o bezpieczeństwo naszej pociechy – warto zatem zwrócić również uwagę na wykończenie łóżeczka i sprawdzić, czy mebel jest dobrze wyszlifowany oraz czy nie wystają z niego żadne elementy, które maluch mógłby wyjąć i włożyć do buzi.

Szczebelki w łóżeczku

Szczebelki w łóżeczku powinny znajdować się na tyle blisko siebie, aby dziecko nie było w stanie włożyć pomiędzy nie główki, ale jednocześnie na tyle daleko, by nie utknęła pomiędzy nimi jego ręka lub noga. Niektóre łóżeczka umożliwiają samodzielny demontaż szczebelków – warto w tym przypadku sprawdzić, czy nie da się ich wyjąć zbyt łatwo, umożliwiając tym samym takie działania naszemu dziecku.

Regulacja wysokości

Niezwykle istotnym kryterium wyboru łóżeczka dla dziecka jest także możliwość jego regulacji. Zazwyczaj można je ustawić na trzech poziomach. Kiedy nasze dziecko jest jeszcze bardzo małe, a my często pochylamy się nad nim, najwygodniej będzie, jeśli ustawimy dno łóżeczka wysoko. Kiedy maluch zacznie już siadać, warto dla bezpieczeństwa opuścić je do środkowego poziomu, a kiedy będzie już wstawać i raczkować – do najniższego.

Materiał wykonania

Niemniej ważny jest materiał, z którego zostało wykonane łóżeczko. Bez względu na to, czy zdecydujemy się ostatecznie na drewniane łóżeczko dla dziecka czy może na to wykonane ze zwykłej sklejki, ważne, aby były to atestowane, a co za tym idzie – bezpieczne meble dla naszego malucha. Materiały te powinny być również bardzo dobrze obrobione, nie może być zatem mowy o odpryskującej farbie czy wystającej drzazdze.

Jeżeli nasze dziecko zaczyna ząbkować, przydatnym elementem wyposażenia łóżeczka okaże się specjalna silikonowa osłonka na jego brzegi, która zabezpieczy mebel przed zniszczeniem, a jednocześnie da nam pewność, że maluch nie połknie fragmentów farby.

Jaki materac w łóżeczku dla dziecka?

Nieodzownym elementem łóżeczka dla dziecka jest oczywiście materac, którego zazwyczaj kupuje się osobno. Na rynku dostępne są różnego rodzaju materace: lateksowe, piankowe, sprężynowe czy nawet kokosowe. Zalecany jest zakup materaca charakteryzującego się średnią twardością oraz na tyle elastycznego, aby szybko dopasowywał się on do kształtu ciała dziecka.

Dobrym rozwiązaniem okaże się zakup materaca lateksowego. W związku z tym, że w materiale tym nie rozwijają się żadne bakterie ani mikroorganizmy, jest on szczególnie polecany dzieciom zmagającym się z alergiami. Materac lateksowy łatwo wymienia ciepło oraz wilgoć z otoczeniem, bardzo dobrze dopasowuje się również do ciała dziecka. Decydując się na jego zakup, warto jednak pamiętać o tym, aby kłaść go na stelażu wykonanym z deszczułek.

Kołyska czy łóżeczko dla dziecka?

Kołyska sprawdza się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zdecydowanie łatwiej wówczas uspokoić dziecko, zwłaszcza nocą. Małe wnętrze kołyski sprawia, że maluch czuje się w niej bezpiecznie i przytulnie. Takie rozwiązanie nie starcza jednak na długo, a już na pewno nie sprawdzi się w okresie, kiedy nasza pociecha zacznie siadać.

Jeżeli nie mamy zamiaru ponosić dodatkowych kosztów, warto od razu zakupić łóżeczko, które z pewnością posłuży na dłużej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup mebla, który łączy w sobie te dwie funkcje, a więc łóżeczka na biegunach.

Łóżeczko z funkcją kołyski Chicco

Łóżeczko turystyczne – dlaczego warto?

Jeżeli mamy zamiar często podróżować z naszym dzieckiem i nocować w miejscach, w których na wyposażeniu nie ma wygodnego łóżeczka dla malucha, dobrym rozwiązaniem okaże się zakup łóżeczka turystycznego. Są to składane meble, które można bezpiecznie i komfortowo przewozić w samochodzie. Większość modeli zbudowana jest z plastikowej lub metalowej ramy, boków wykonanych z tkaniny i siateczki oraz dna podzielonego na segmenty i wyposażonego w składany materac.

Jak wybrać łóżeczko turystyczne dla dziecka?

 • Waga i rozmiar łóżeczka turystycznego po spakowaniu – to parametry, które decydują przede wszystkim o tym, czy uda nam się spakować ten mebel do bagażnika naszego samochodu. Na szczęście wybór dostępnych na rynku modeli jest na tyle duży, że z łatwością wybierzemy łóżeczka turystyczne dla dzieci, których waga nie przekracza 10 kilogramów.
 • System szybkiego składania oraz torba w zestawie – elementy te jeszcze bardziej poprawią komfort naszego podróżowania z dzieckiem.
 • Kółka z hamulcami – co pozwoli nam na łatwe przestawianie tego mebla, bez konieczności składania.

Jeżeli chcemy rozkładać łóżeczko turystyczne na zewnątrz, warto doposażyć je w specjalną moskitierę, która ochroni dziecko przed owadami czy też zadaszenie dające ochronę przed słońcem.

Na rynku dostępne są także płozy do bujania oraz specjalne materace wyposażone w wibracje, które pozwolą uspokoić lub uśpić dziecko. Wybierane przez nas łóżeczko turystyczne dla dziecka nie powinno posiadać żadnych wystających lub twardych elementów, którymi mogłoby ono wyrządzić sobie krzywdę. Taki mebel może również z powodzeniem pełnić funkcję kojca i bezpiecznego miejsca do zabawy dla naszego malucha.

Akcesoria do łóżeczka dla dziecka

Niezwykle ważny jest także dobór niezbędnych akcesoriów do łóżeczka dziecięcego. Pamiętajmy o tym, aby w łóżeczku naszej pociechy znalazły się tylko i wyłącznie najbardziej potrzebne rzeczy, dające okazję do zabawy, ale zapewniające jednocześnie pełne bezpieczeństwo. Oprócz wyboru odpowiedniego materaca, niezwykle ważny jest także zakup prześcieradła – najlepiej na gumce oraz antybakteryjnego i zatrzymującego wilgoć pokrowca.

Aby zapewnić dziecku rozrywkę w łóżeczku i stymulować tym samym jego rozwój, warto powiesić specjalną karuzelę, pamiętając jednocześnie o jej stabilnym mocowaniu. Jeżeli zależy nam także na efekcie wizualnym łóżeczka dla dziecka, możemy zainwestować w efektowny baldachim – pamiętajmy jednak o tym, aby regularnie go prać.

Jeżeli nie dysponujemy dużą powierzchnią w dziecięcym pokoju i zależy nam na tym, aby zaoszczędzić możliwie najwięcej miejsca, możemy postawić na łóżeczko dziecięce z szufladami, w których schowamy ubranka oraz wszelkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji naszego malucha. Kiedy dziecko podrośnie, szuflady z łatwością przekształcimy w funkcjonalne pojemniki na zabawki.

Najczęściej wybierane karuzele do łóżeczka dla dziecka

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego łóżeczka dziecięcego nie jest prostym zadaniem. Szeroka oferta dostępnych w sklepach modeli niestety nie pomaga nam w podjęciu trafnej decyzji. Pamiętajmy, że nasz wybór w pierwszej kolejności powinien być podyktowany przede wszystkim kwestią komfortu i bezpieczeństwa dziecka, a dopiero w drugiej kolejności – stroną wizualną samego łóżeczka.

 

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!