Jakie LEGO wybrać dla dziecka? Które zestawy są najpopularniejsze?

Klocki Lego - zestawy dla dzieci

Klocki LEGO to fantastyczna i ponadczasowa zabawa. My bawiliśmy się nimi wiele lat temu, a teraz z równie dużą radością bawią się nimi nasze dzieci. Klocki LEGO to zatem niezmiennie doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Gdy jednak zaczniemy szukać odpowiedniego zestawu, szybko zauważymy, że ilość dostępnych możliwości jest tak olbrzymia, że łatwo się w takim poszukiwaniu zagubić i trudno odpowiedzieć na pytanie jakie LEGO wybrać dla dziecka?

Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi seriami klocków LEGO, które obecnie są dostępne w sprzedaży. Oczywiście pamiętajmy, że poniżej wymienione zostały jedynie najpopularniejsze z nich – na rynku jest bowiem dostępnych kilkanaście różnych serii, a z każdym miesiącem pojawiają się nowe zestawy LEGO.

Wraz z przybywaniem klocków w domu, miejsce na ich przechowywanie się szybko kurczy. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik Przechowywanie LEGO – gdzie trzymać klocki, jak je czyścić?, żeby uniknąć sytuacji, w której w Twoim mieszkaniu szybko zapanuje bałągan.


Zobacz wszystkie zestawy LEGO


Spis treści:

Historia LEGO – kiedy powstały słynne klocki?

Historia klocków LEGO zaczyna się w 1932 roku, w duńskiej miejscowości Billund. To właśnie wtedy Ole Kirk Christiansen wpadł na pomysł stworzenia warsztatu, w którym produkowane były różne wyroby z drewna, nie tylko zabawki, ale także składane drabiny. Nazwa firmy LEGO nawiązywała do dwóch duńskich słów LEg oraz GOdt, które oznaczają baw się dobrze.

Firma LEGO stale się rozwijała i poszerzała swój asortyment. W latach 50. XX wieku Ole Kirk Christiansen postanowił wykorzystać także potencjał tworzyw sztucznych — tak powstały pierwsze modele zabawek wytworzone z plastiku, w tym również nowe klocki LEGO. Technologia pozwalająca na łączenie klocków ze sobą została opatentowana w 1958 roku przez jego syna. Natomiast po pożarze, który miał miejsce w fabryce w 1960 roku przedsiębiorstwo skupiało się już tylko na produkcji plastikowych zabawek oraz poszerzaniu gamy klocków LEGO.

Zestawy LEGO dla dzieci

Klocki LEGO są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. To, co je wyróżnia to możliwość niemal nieograniczonego łączenia ze sobą różnych elementów i tworzenia unikalnych konstrukcji. Klocki LEGO dla dorosłych i dzieci rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności manualne. Stwarzają także okazje do pielęgnowania konstrukcyjnych talentów, a jednocześnie oferują możliwość relaksującej zabawy oraz zacieśniania więzi z bliskimi poprzez wspólne budowanie. To zabawka o uniwersalnym charakterze, której różnorodne zestawy można kolekcjonować bez znudzenia latami.

Zobacz zestawy LEGO w promocji

Jakie są popularne serie klocków LEGO?

Nowe klocki LEGO dla dorosłych i dzieci są podzielone na różne serie tematyczne i zestawy, które służą do budowania konkretnych modeli. Są one inspirowane zarówno życiem codziennym, jak i postaciami fikcyjnymi. Jakie LEGO wybrać, jeśli chcemy komuś sprawić prezent? To zależy od zainteresowań tej osoby – LEGO ma naprawdę imponujący asortyment. Oprócz tego nieustannie go poszerza, tworząc nowe serie oraz motywy, jak np. LEGO kwiaty. Jednymi z najpopularniejszych są:

Nie mniejszą popularnością cieszą się także klocki LEGO tematyczne, np. z filmów, seriali i bajek dla dzieci, takie jak:

Wśród tak wielu różnych rodzajów klocków LEGO każdy znajdzie coś dla siebie – przedsiębiorstwo nie zapomniało również o starszych fanach, tworząc klocki LEGO dla dorosłych. To m.in. dla nich są przeznaczone bardziej skomplikowane konstrukcje, takie jak z LEGO Architecture czy LEGO Art. Oprócz tego w niemal każdej serii LEGO znajdziesz bardziej i mniej skomplikowane zestawy, które przeznaczone są dla dzieci o różnym przedziale wiekowym.

Jak wybrać klocki LEGO dla dziecka?

Bardzo praktycznym kryterium podziału klocków LEGO, jest ich przyporządkowanie do konkretnego wieku dziecka. Trzeba bowiem wiedzieć, że producent oferuje zestawy właściwie dla każdego przedziału wiekowego – od dzieci w wieku żłobkowym, aż po nastolatków. Pamiętaj, że mimo iż np. większość zestawów LEGO MARVEL może się nadawać dla dzieci od 4 roku życia, tak można wśród nich znaleźć zestawy bardziej skomplikowane, z mniejszymi elementami. Dlatego zawsze przed zakupem wymarzonego przez dziecko zestawu LEGO sprawdź oznaczenia wekowe na pudełku lub w opisie produktu!

Klocki LEGO dla:

  • dzieci 1-4 lat: LEGO Duplo
  • dzieci 4-6 lat: LEGO Dots, LEGO Marvel, LEGO Minecraft, LEGO Friends, LEGO City, LEGO Disney
  • dzieci 7-12 lat: LEGO Friends, LEGO City, LEGO Creator, LEGO Ninjago
  • dzieci 12+: LEGO Technic, LEGO Harry Potter, LEGO Star Wars, LEGO Jurassic World, LEGO Education

Klocki dla dziecka 1-4 latW przedziale wiekowym 1-4 latka wybór odpowiednich klocków nie jest zbyt trudny. Dostępnych jest wiele zestawów, z którymi z pewnością poradzą sobie małe paluszki. Możemy wziąć pod uwagę m.in. LEGO Duplo.  Zestawy serii Duplo są bardzo różnorodne i doskonale przemyślane – każdy znajdzie coś odpowiedniego. Dużym atutem LEGO Duplo jest niewysoka cena — bez problemu znajdziemy wśród nich klocki LEGO do 50 złotych.

Klocki tej serii są wielokrotnie większe od pozostałych. Są bardzo kolorowe i niezwykle bezpieczne. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność, pomagają też dziecku w nauce kształtów i kolorów. Doskonalą sprawność manualną. Nasz maluszek bez wątpienia znajdzie coś interesującego. Składać możemy samoloty, samochody, pojazdy policji i straży pożarnej, zwierzątka oraz postacie z bajek.

Klocki dla dziecka 4-6 lat

Klocki dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat są widocznie mniejsze od opisanych wcześniej LEGO Duplo. Mają już też bardziej skomplikowane instrukcje. Można z nich budować różnego rodzaju budowle takie jak choćby farma dla zwierząt w LEGO Friends. Ale też pojawiają się już postacie i budowle z ulubionych bajek naszych pociech, jak np. Elsa z Krainy Lodu z LEGO Disney.

LEGO FriendsJeśli szukasz klocków dla dziewczynki, to z pewnością pokocha ona serię LEGO Friends. Jej bohaterkami są figurki dziewczynek o imionach Mila, Emma, Andrea, Stephani, Olivia oraz Marie. Mieszkają one w miasteczku Heartlake City. Figurki mają możliwość dopasowywania według własnego uznania strojów i fryzur. Mamy wpływ na ich wygląd, co daje nam wiele możliwych kombinacji i mnóstwo zabawy. LEGO Friends to żywe kolory, mnóstwo domowych zwierzątek i ładne, dopasowane do siebie elementy wystroju. Poszczególne zestawy przedstawiają sceny z miejskiego i podmiejskiego życia.

LEGO DisneyO ile Batman częściej wybierany jest przez chłopców, o tyle seria Księżniczki Disney’a to idealny prezent dla dziewczynek. Z tymi zestawami nasze córki i wnuczki będą mogły wejść w kolorowy świat bajkowych przygód, postaci i budowli. Wybierając zestaw z tej serii, bez kłopotu rozpoznasz księżniczki z najnowszych produkcji Walta Disneya. Będą mieszkać w zamkach, śnieżnych fortecach, czy w podwodnych królestwach. Dziewczynki będą mogły aranżować różnego rodzaju sytuacje i bawić się na bardzo wiele sposobów. Jedyną granicą będzie ich własna wyobraźnia.

LEGO dla dziecka 7-12 lat

Gdy nasze dziecko przekroczy wiek 7 lat, jego sprawność manualna i intelektualna jest już na tyle wysoka, że możemy już kupić mu zestawy posiadające klocki w standardowych wielkościach.  Stopień skomplikowania budowli będzie już większy, a instrukcje składania bardziej złożone. To przedkłada się również na cenę klocków LEGO. Za ile je kupimy? W zależności od modelu zestaw może kosztować od 100 złotych do nawet 5 000 złotych. Najpopularniejsze wśród dzieci to m.in. LEGO Ninjago, LEGO City oraz LEGO Creator.

LEGO NinjagoŚwiat Ninjago został w całości stworzony przez LEGO. Historia ta rozpoczyna się, gdy świat ten został stworzony przez Pierwszego Mistrza Spinjitzu. W krainie tej rozgrywa się wiele emocjonujących bitew dobra ze złem. Nasze dzieci mogą brać udział w tych bitwach i zwyciężać w imię dobra. Bardzo wciągający świat fantastyki i doskonały pomysł na upominek na urodziny lub z innej okazji.

LEGO CityLEGO City to seria przedstawiająca życie w mieście. Dzieci mogą wcielać się w najróżniejsze zawody i samodzielnie tworzyć scenariusze swoich zabaw. W naszym mieście możemy zbudować lotnisko, stację benzynową, remizę strażacką, dworzec czy posterunek policji. Dzieci mogą bawić się też helikopterami, pociągami, koparkami, a nawet buldożerem!

Ciekawym pomysłem jest łączenie ze sobą zestawów. W ten sposób w pokoju dziecka możemy zbudować naprawdę zaczarowany świat. Klocki te zapoznają nasze dzieci z podstawowymi zasadami konstrukcji i architektury. Do zestawów można dokupić plansze z ulicami i skrzyżowaniami.

LEGO CreatorLEGO Creator to nietypowa i jednocześnie bardzo ciekawa seria klocków LEGO. Do dyspozycji dziecka w każdym opakowaniu znajduje się jeden zestaw klocków, ale aż trzy możliwości ich złożenia. Dzięki temu dziecko może bawić się nimi o wiele dłużej, za każdym razem odkrywając nowe warianty. Seria ta bez wątpienia wyjątkowo dobrze kształtuje kreatywność i twórcze myślenie. Budować możemy nowoczesne pojazdy, roboty i budynki. Żeby było jeszcze ciekawiej, niektóre z zestawów zawierają niewielkie silniki, a nawet zestawy do zdalnego sterowania! Doskonały prezent zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Klocki dla dziecka 12+

Klocki dla dzieci w tym wieku stawiają prawdziwe wyzwania manualne oraz intelektualne. Ich wielkość jest standardowa, jednak znajdziesz tutaj bardzo dużo małych elementów, a także dość skomplikowane instrukcje złożenia. To właśnie wśród klocków z tej grupy wiekowej pojawiają się pierwsze kolekcjonerskie zestawy, a także możliwość ułożenia dużych postaci z niewielkich klocków. Takie zestawy wymagają nie tylko skupienia, ale też potrzeba czasem wielu dni, by ukończyć budowlę.

LEGO TechnicSeria LEGO Technic to gratka dla zaawansowanych wielbicieli klocków LEGO. Pozwala budować bardzo realistycznie wyglądające modele. Zestawy mają często na wyposażeniu silniki, siłowniki, przekładnie i ośki. Zdarzają się też zestawy wyposażone w zdalne sterowanie, a nawet takie, które wymagają zaprogramowania.

Nie projektujemy więc nieruchomych pojazdów, ale poruszające się maszyny. Zdaniem wielu osób klockami tymi mogą się też bawić dorośli. Jest to świetna lekcja konstrukcji i robotyki. Tego typu zestawy nigdy się nie znudzą.

LEGO ArchitectureTo seria, która zainteresuje każdego, kto kocha podróżować lub jest zainteresowany architekturą albo historią słynnych budynków i miast. Niezwykłe zestawy pozwalają na zbudowanie z klocków LEGO takich dzieł architektury jak np. Big Ben czy też Wieża Eiffla. To klocki typowo konstrukcyjne, które wymagają ogromnego nakładu pracy i czasu, żeby skończyć wybrany przez siebie zestaw. Zwykle zawierają ponad 500 elementów – z czego wiele jest naprawdę malutkich.

LEGO dla dorosłych

Jakie klocki LEGO wybrać dla osoby dorosłej? LEGO oferuje wiele różnych zestawów, które odpowiadają zainteresowaniom nie tylko dzieci. Polecane klocki LEGO dla dorosłych to np. seria LEGO kwiaty, czyli seria konstrukcyjna dla miłośnika ogrodnictwa oraz roślin doniczkowych. Dzięki nim można tworzyć niezwykłe i bardzo realistyczne bukiety, drzewka (np. bonsai), a także wyjątkowe kompozycje kwiatowe, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja w domu.

Ponieważ dorośli lubią wyzwania, ale wciąż kochają filmy czy seriale z dzieciństwa, seria LEGO Harry Potter będzie dla nich idealna. Klocki LEGO Harry Potter służą do budowania modeli znanych z powieści J.K.Rowling, wśród nich znajdziemy między innymi zestaw, dzięki któremu stworzymy cały zamek Hogwart włącznie z wieżami, w których odbywały się zajęcia czy też Komnatą Tajemnic.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć LEGO Star Wars – prawdziwego hitu wśród dorosłych fanów klocków LEGO. kto raz zakochał się w uniwersum Gwiezdnych Wojen, ten jest fanem także w życiu dorosłym. Dla takich osób świetnym powrotem do czasów dzieciństwa będą klocki LEGO nawiązujące tematycznie do Star Wars. Asortyment marki jest bardzo bogaty — możemy tworzyć zarówno postacie z ulubionych filmów i seriali, jak i bardzo realistyczne modele statków kosmicznych, jak np. pożądany przez wielu Sokół Millenium, który zawiera aż 7500 elementów!


Zobacz wszystkie zestawy LEGO


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (8 głosów)

Czytaj więcej