Jakie klocki LEGO dla dziecka wybrać? Poradnik

Klocki LEGO to fantastyczna i ponadczasowa zabawa. My bawiliśmy się nimi wiele lat temu, a teraz z równie dużą radością bawią się nimi nasze dzieci.

Klocki LEGO to niezmiennie doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Gdy jednak zaczniemy szukać odpowiedniego zestawu, szybko zauważymy, że ilość dostępnych możliwości jest tak olbrzymia, że łatwo się w takim poszukiwaniu zagubić. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi seriami klocków LEGO, które obecnie są dostępne w sprzedaży. Oczywiście pamiętajmy, że poniżej wymienione zostały jedynie najpopularniejsze z nich  – na rynku jest bowiem dostępnych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych serii.

Jak wybrać klocki LEGO dla dziecka?

Bardzo praktycznym kryterium podziału klocków LEGO, jest ich przyporządkowanie do konkretnego wieku dziecka. Trzeba bowiem wiedzieć, że producent oferuje zestawy właściwie dla każdego przedziału wiekowego – od dzieci w wieku żłobkowym, aż po nastolatków:

  • klocki LEGO dla dziecka w wieku 1-4,
  • klocki LEGO dla dziecka w wieku 4-7 lat,
  • klocki LEGO dla dziecka w wieku 5-12 lat,
  • klocki LEGO dla dziecka w wieku 7-16,
  • klocki LEGO z bohaterami bajek i filmów.

Klocki dla dziecka 1-4 lat: LEGO Duplo

W tym przedziale wiekowym wybór odpowiednich klocków jest najprostszy. Możemy wziąć pod uwagę właściwie tylko LEGO Duplo. Pozostałe zestawy mogą okazać się zbyt skomplikowane dla małych paluszków naszego dziecka. Na szczęście jednak zestawy serii Duplo są bardzo różnorodne i doskonale przemyślane – każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Klocki tej serii są wielokrotnie większe od pozostałych. Są bardzo kolorowe i niezwykle bezpieczne. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność, pomagają też dziecku w nauce kształtów i kolorów. Doskonalą sprawność manualną. Nasz maluszek bez wątpienia znajdzie coś interesującego. Składać możemy samoloty, samochody, pojazdy policji i straży pożarnej, zwierzątka oraz postacie z bajek.

Zobacz klocki LEGO Duplo w sklepie >

Klocki dla dziecka 4-7 lat: LEGO Juniors

Klocki serii Juniors można śmiało nazwać etapem przechodnim pomiędzy prostymi i dużymi klockami Duplo a poważniejszymi klockami w późniejszych seriach. Kocki Juniors są już mniejsze od Duplo. Mają już też bardziej skomplikowane instrukcje. Można z nich budować różnego rodzaju budowle takie jak choćby farma dla zwierząt. Ale też pojawiają się już postacie i budowle z ulubionych bajek naszych pociech. LEGO Juniors to więc doskonały sposób na wprowadzenie dziecka w świat „poważniejszych” klocków LEGO.

Zobacz klocki LEGO Juniors w sklepie >

klocki LEGO

Klocki dla dziecka 5-12 lat

Gdy nasze dziecko przekroczy wiek pięciu lat, jego sprawność manualna i intelektualna jest już na tyle wysoka, że możemy już kupić mu zestawy posiadające klocki w standardowych wielkościach. Stopień skomplikowania budowli będzie już większy, a instrukcje składania bardziej skomplikowane.

LEGO Friends

Jeśli szukasz klocków dla dziewczynki, to z pewnością pokocha ona serię LEGO Friends. Jej bohaterkami są figurki dziewczynek o imionach Mila, Emma, Andrea, Stephani, Olivia oraz Marie. Mieszkają one w miasteczku Heartlake City. Figurki mają możliwość dopasowywania według własnego uznania strojów i fryzur. Mamy wpływ na ich wygląd, co daje nam wiele możliwych kombinacji i mnóstwo zabawy. LEGO Friends to żywe kolory, mnóstwo domowych zwierzątek i ładne, dopasowane do siebie elementy wystroju. Poszczególne zestawy przedstawiają sceny z miejskiego i podmiejskiego życia.

Zobacz klocki LEGO Friends w sklepie >

LEGO City

LEGO City to seria przedstawiająca życie w mieście. Dzieci mogą wcielać się w najróżniejsze zawody i samodzielnie tworzyć scenariusze swoich zabaw. W naszym mieście możemy zbudować lotnisko, stację benzynową, remizę strażacką, dworzec czy posterunek policji. Dzieci mogą bawić się helikopterami, pociągami, koparkami, a nawet buldożerem! Ciekawym pomysłem jest łączenie ze sobą zestawów. W ten sposób w pokoju dziecka możemy zbudować naprawdę zaczarowany świat. Klocki te zapoznają nasze dzieci z podstawowymi zasadami konstrukcji i architektury. Do zestawów można dokupić plansze z ulicami i skrzyżowaniami.


Zobacz klocki LEGO City w sklepie >

klocki LEGO

LEGO Creator

LEGO Creator to nietypowa i jednocześnie bardzo ciekawa seria klocków LEGO. Do dyspozycji dziecka w każdym opakowaniu znajduje się jeden zestaw klocków, ale aż trzy możliwości ich złożenia. Dzięki temu dziecko może bawić się nimi o wiele dłużej, za każdym razem odkrywając nowe warianty. Żeby było jeszcze ciekawiej, niektóre z zestawów zawierają niewielkie silniki, a nawet zestawy do zdalnego sterowania! Seria ta bez wątpienia wyjątkowo dobrze kształtuje kreatywność i twórcze myślenie. Budować możemy nowoczesne pojazdy, roboty i budynki. Doskonały prezent zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Zobacz klocki LEGO Creator w sklepie >

LEGO Nexo Knights

Nexo Knights to seria oparta o przygody pięciu rycerzy o imionach Clay, Macy, Axl, Lance i Aaron walczących ze złymi potworami. Jest częściej wybierana przez chłopców niż dziewczynki. Twoje dziecko przeniesie się w świat futurystycznych zamków, rycerzy i magii. Główni bohaterowie, czterej mistrzowie miecza, muszą powstrzymać podstępne działania swojego największego wroga, czyli błazna Jestro. W walce wspomagają ich wyjątkowe tarcze, które zostały wyposażone w magiczne moce. Dziecko budować będzie fortece i nowoczesne pojazdy bojowe.

Zobacz klocki LEGO Nexo Knights w sklepie >

klocki LEGO

Klocki dla dziecka 7-16 lat: LEGO Technic

Seria LEGO Technic to gratka dla zaawansowanych wielbicieli klocków LEGO. Pozwala budować bardzo realistycznie wyglądające modele. Zestawy mają często na wyposażeniu silniki, siłowniki, przekładnie i ośki. Zdarzają się też zestawy wyposażone w zdalne sterowanie, a nawet takie, które wymagają zaprogramowania. Nie projektujemy więc nieruchomych pojazdów, ale poruszające się maszyny. Zdaniem wielu osób klockami tymi mogą się też bawić dorośli. Jest to świetna lekcja konstrukcji i robotyki. Tego typu zestawy nigdy się nie znudzą.

Zobacz klocki LEGO Technics w sklepie >

Jakie są najpopularniejsze klocki LEGO z bohaterami?

Twoje dziecko uwielbia bajki i ich bohaterów chce widzieć wszędzie? Nie ma kłopotu. Klocki LEGO pozwalają przenieść się w świat większości znanych bajek i filmów. Dziecko może samodzielnie zbudować domy i pojazdy swoich ulubionych postaci, a później bawić się stworzonymi konstrukcjami. Sprawdźmy najpopularniejsze serie z bohaterami bajek.

LEGO Star Wars

Prawie wszystkie dzieci w wieku szkolnym znają wspaniały świat Gwiezdnych Wojen. W sprzedaży znajdziemy nie tylko zestawy nawiązujące do epizodów 4, 5 oraz 6 ale też takie, które nawiązują do nowszych części sagi, między innymi Wojny Klonów. Nasze dzieci konstruować będą różnego rodzaju pojazdy bojowe ze świata Gwiezdnych Wojen, ale też kluczowe postaci, które pojawiają się w tej serii. Fantastyczna rozrywka dla mniejszych i większych dzieciaków.


Zobacz klocki LEGO Star Wars w sklepie >

klocki LEGO

LEGO Batman

Kto nie zna fantastycznego świata mrocznego rycerza z miasta Gotham? Doskonale znają go też nasze dzieci. Seria ta stała się niezwykle popularna po ukazaniu się w kinach bajki, której akcja toczy się w świecie klocków LEGO. Właśnie Batman jest jej głównym bohaterem. Nasze dzieci mogą budować pojazdy i figurki najważniejszych bohaterów z bajki.

Zobacz klocki LEGO Batman w sklepie >

LEGO Disney

O ile Batman częściej wybierany jest przez chłopców, o tyle seria Księżniczki Disney`a to idealny prezent dla dziewczynek. Z tymi zestawami nasze córki i wnuczki będą mogły wejść w kolorowy świat bajkowych przygód, postaci i budowli. Wybierając zestaw z tej serii, bez kłopotu rozpoznasz księżniczki z najnowszych produkcji Walta Disneya. Będą mieszkać w zamkach, śnieżnych fortecach, czy w podwodnych królestwach. Dziewczynki będą mogły aranżować różnego rodzaju sytuacje i bawić się na bardzo wiele sposobów. Jedyną granicą będzie ich własna wyobraźnia.

Zobacz klocki Disney w sklepie >

LEGO Ninjago

Świat Ninjago został w całości stworzony przez LEGO. Historia ta rozpoczyna się, gdy świat ten został stworzony przez Pierwszego Mistrza Spinjitzu. W krainie tej rozgrywa się wiele emocjonujących bitew dobra ze złem. Nasze dzieci mogą brać udział w tych bitwach i zwyciężać w imię dobra. Bardzo wciągający świat fantastyki i doskonały pomysł na upominek na urodziny lub z innej okazji.

Zobacz klocki LEGO Ninjago w sklepie >

Zdjęcia: LEGO

Lego Technic Lego Friends Lego City
klocki LEGO

 

Jakie klocki LEGO dla dziecka wybrać?
5 (100%) 2 głosów