Jakie klocki LEGO dla dziecka wybrać?

07.12.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Klocki LEGO to fantastyczna i ponadczasowa zabawa. My bawiliśmy się nimi wiele lat temu, a teraz z równie dużą radością bawią się nimi nasze dzieci. Klocki LEGO to zatem niezmiennie doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Gdy jednak zaczniemy szukać odpowiedniego zestawu, szybko zauważymy, że ilość dostępnych możliwości jest tak olbrzymia, że łatwo się w takim poszukiwaniu zagubić.

Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi seriami klocków LEGO, które obecnie są dostępne w sprzedaży. Oczywiście pamiętajmy, że poniżej wymienione zostały jedynie najpopularniejsze z nich – na rynku jest bowiem dostępnych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych serii.

Spis treści:

Zobacz również: TOP 5 pomysłów na prezentów dla dziewczynki oraz Najlepsze pomysły na prezent dla chłopca

Jak wybrać klocki LEGO dla dziecka?

Bardzo praktycznym kryterium podziału klocków LEGO, jest ich przyporządkowanie do konkretnego wieku dziecka. Trzeba bowiem wiedzieć, że producent oferuje zestawy właściwie dla każdego przedziału wiekowego – od dzieci w wieku żłobkowym, aż po nastolatków:

Klocki LEGO dla dziecka w wieku:

  • 1-4 lat: LEGO Duplo
  • 4-7 lat: LEGO Juniors, LEGO Disney, LEGO Ninjago
  • 7-8 lat: LEGO Minecraft
  • 5-12 lat: LEGO Friends, LEGO City, LEGO Creator
  • 7-16: LEGO Technic

Klocki dla dziecka 1-4 lat: LEGO Duplo

W przedziale wiekowym 1-4 latka wybór odpowiednich klocków nie jest zbyt trudny. Dostępnych jest wiele zestawów, z którymi z pewnością poradzą sobie małe paluszki. Możemy wziąć pod uwagę m.in. LEGO Duplo.  Zestawy serii Duplo są bardzo różnorodne i doskonale przemyślane – każdy znajdzie coś odpowiedniego.


Klocki tej serii są wielokrotnie większe od pozostałych. Są bardzo kolorowe i niezwykle bezpieczne.

Pobudzają wyobraźnię i kreatywność, pomagają też dziecku w nauce kształtów i kolorów. Doskonalą sprawność manualną.

Nasz maluszek bez wątpienia znajdzie coś interesującego. Składać możemy samoloty, samochody, pojazdy policji i straży pożarnej, zwierzątka oraz postacie z bajek.

Klocki dla dziecka 4-7 lat: LEGO Juniors

Klocki serii Juniors można śmiało nazwać etapem przechodnim pomiędzy prostymi i dużymi klockami Duplo a poważniejszymi klockami w późniejszych seriach. Kocki Juniors są już mniejsze od Duplo. Mają już też bardziej skomplikowane instrukcje.

Można z nich budować różnego rodzaju budowle takie jak choćby farma dla zwierząt. Ale też pojawiają się już postacie i budowle z ulubionych bajek naszych pociech. LEGO Juniors to więc doskonały sposób na wprowadzenie dziecka w świat „poważniejszych” klocków LEGO.

Lego dla dziecka - jaki zestaw wybrać?

LEGO dla dziecka 5-12 lat

Gdy nasze dziecko przekroczy wiek 5 lat, jego sprawność manualna i intelektualna jest już na tyle wysoka, że możemy już kupić mu zestawy posiadające klocki w standardowych wielkościach.

Klocki LEGO w standardowych wielkościach sprawdzą się dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Stopień skomplikowania budowli będzie już większy, a instrukcje składania bardziej skomplikowane.

Najpopularniejsze serie LEGO to:

LEGO Friends

Jeśli szukasz klocków dla dziewczynki, to z pewnością pokocha ona serię LEGO Friends. Jej bohaterkami są figurki dziewczynek o imionach Mila, Emma, Andrea, Stephani, Olivia oraz Marie. Mieszkają one w miasteczku Heartlake City. Figurki mają możliwość dopasowywania według własnego uznania strojów i fryzur. Mamy wpływ na ich wygląd, co daje nam wiele możliwych kombinacji i mnóstwo zabawy. LEGO Friends to żywe kolory, mnóstwo domowych zwierzątek i ładne, dopasowane do siebie elementy wystroju. Poszczególne zestawy przedstawiają sceny z miejskiego i podmiejskiego życia.

LEGO Disney

O ile Batman częściej wybierany jest przez chłopców, o tyle seria Księżniczki Disney’a to idealny prezent dla dziewczynek. Z tymi zestawami nasze córki i wnuczki będą mogły wejść w kolorowy świat bajkowych przygód, postaci i budowli. Wybierając zestaw z tej serii, bez kłopotu rozpoznasz księżniczki z najnowszych produkcji Walta Disneya. Będą mieszkać w zamkach, śnieżnych fortecach, czy w podwodnych królestwach. Dziewczynki będą mogły aranżować różnego rodzaju sytuacje i bawić się na bardzo wiele sposobów. Jedyną granicą będzie ich własna wyobraźnia.

LEGO Ninjago

Świat Ninjago został w całości stworzony przez LEGO. Historia ta rozpoczyna się, gdy świat ten został stworzony przez Pierwszego Mistrza Spinjitzu. W krainie tej rozgrywa się wiele emocjonujących bitew dobra ze złem. Nasze dzieci mogą brać udział w tych bitwach i zwyciężać w imię dobra. Bardzo wciągający świat fantastyki i doskonały pomysł na upominek na urodziny lub z innej okazji.

Dla fanów pojazdów: LEGO City

LEGO City to seria przedstawiająca życie w mieście. Dzieci mogą wcielać się w najróżniejsze zawody i samodzielnie tworzyć scenariusze swoich zabaw.

W naszym mieście możemy zbudować lotnisko, stację benzynową, remizę strażacką, dworzec czy posterunek policji.


Dzieci mogą bawić się helikopterami, pociągami, koparkami, a nawet buldożerem!

Które klocki Lego dla dziecka?

Ciekawym pomysłem jest łączenie ze sobą zestawów. W ten sposób w pokoju dziecka możemy zbudować naprawdę zaczarowany świat. Klocki te zapoznają nasze dzieci z podstawowymi zasadami konstrukcji i architektury. Do zestawów można dokupić plansze z ulicami i skrzyżowaniami.

Kilka możliwości złożenia klocków: LEGO Creator

LEGO Creator to nietypowa i jednocześnie bardzo ciekawa seria klocków LEGO. Do dyspozycji dziecka w każdym opakowaniu znajduje się jeden zestaw klocków, ale aż trzy możliwości ich złożenia. Dzięki temu dziecko może bawić się nimi o wiele dłużej, za każdym razem odkrywając nowe warianty.

Seria ta bez wątpienia wyjątkowo dobrze kształtuje kreatywność i twórcze myślenie.


Budować możemy nowoczesne pojazdy, roboty i budynki. Żeby było jeszcze ciekawiej, niektóre z zestawów zawierają niewielkie silniki, a nawet zestawy do zdalnego sterowania! Doskonały prezent zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Klocki dla dziecka 7-16 lat: LEGO Technic

Seria LEGO Technic to gratka dla zaawansowanych wielbicieli klocków LEGO. Pozwala budować bardzo realistycznie wyglądające modele.

Zestawy mają często na wyposażeniu silniki, siłowniki, przekładnie i ośki.
Zdarzają się też zestawy wyposażone w zdalne sterowanie, a nawet takie, które wymagają zaprogramowania.


Nie projektujemy więc nieruchomych pojazdów, ale poruszające się maszyny. Zdaniem wielu osób klockami tymi mogą się też bawić dorośli. Jest to świetna lekcja konstrukcji i robotyki. Tego typu zestawy nigdy się nie znudzą.

Zdjęcia: LEGO


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej