
Wirtualna rzeczywistość stała się technologią powszechną. Okulary VR do smartfona współpracując z oprogramowaniem i sprzętem, pozwalają osiągnąć iluzję przebywania w wirtualnym świecie. Na rynku dostępne są również modele gogli VR przeznaczone do komputerów czy konsoli do gier. W tym poradniku przedstawiamy wskazówki istotne przy wyborze gogli VR.
Co to są okulary VR i jak działają?
Okulary VR pozwalają przenieść się w świat gier wideo i materiałów filmowych 3D, a także prezentacji czy testów nowych rozwiązań. Gogle VR pozwalają rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w zakresie 360 stopni, wykorzystując jedynie ruchy głowy.
Klasyczne okulary VR
Do prawidłowego działania gogli wirtualnej rzeczywistości konieczne jest użycie kilku elementów.
Pierwszym jest urządzenie generujące obraz. W mniej zaawansowanych goglach VR będzie to smartfon, a w niektórych przypadkach PC lub konsola. Drugim elementem jest ekran podzielony na dwie części, którego obraz trafia za pośrednictwem soczewek optycznych do naszych oczu. Ostatnim elementem są czujniki (np. żyroskopy, akcelerometry), dostępne w smartfonach lub wbudowane w zaawansowane gogle VR.
![]() |
![]() |
![]() |
Obraz w goglach VR jest przekazywany dla każdego oka przez niezależny zintegrowany ekran (lub podzielony ekran smartfona). Odpowiednio przesunięte względem siebie obrazy, pozwalają oszukać ludzi mózg i uzyskać wrażenie głębi 3D. Każda zmiana położenia jest automatycznie wykrywana przez czujniki, co powoduje natychmiastową zmianę wyświetlanego obrazu 3D. Sterowanie aplikacjami odbywa się przez przyciski na obudowie gogli VR, touchpad, bezprzewodowy kontroler, a w najprostszych goglach VR może to być nawet przesuwany magnes.
Okulary VR z kartonu
Technologię VR możemy poznać wycinając Okulary VR z kartonu (na podstawie odpowiedniego szablonu) oraz stosując tanie soczewki. Następnie do tak przygotowanego zestawu mocujemy smartfon, zawierający odpowiednie oprogramowanie. Pozwoli to zapoznać się z technologią VR, ale jakość obrazu, wygoda użytkowania, czy ogólne wrażenia nie będą satysfakcjonujące.
Jakie Okulary VR będą pasowały do mojego smartfona?
W sklepach znajdziemy tak wiele modeli gogli VR, że użytkownikom niezwykle trudno odpowiedzieć na pytanie: jakie gogle VR wybrać?
Po pierwsze – wybierając gogle wirtualnej rzeczywistości do telefonu, sugerujemy się podanymi przez producenta maksymalnymi wymiarami wspieranego smartfonu. Każdy producent gogli VR precyzuje minimalną i maksymalną wielkość telefonu, który może zostać użyty z określonym produktem.
Jeżeli producent gogli VR informuje jakie modele smartfonów będą poprawnie działały z oferowanym sprzętem, musimy dostosować się do tych zaleceń. Gogle VR mogą być wyposażone w dodatkowe czujniki czy elementy sterujące, które muszą współpracować z danym smartfonem.
Okulary VR Samsung Gear VR – jaki smartfon?
Istnieją okulary VR wspierające wyłącznie określone modele smartfonów. Jeżeli dysponujemy telefonem Samsung z serii Galaxy warto wybrać gogle Samsung Gear VR, które powstały w ramach kooperacji firmy Samsung oraz Oculus. Gear VR zawierają kontroler, który śledzi ruch oraz zintegrowany touchpad.
Okulary VR Daydream View – jaki smartfon?
Dużo większy zakres smartfonów wspierają nowe Gogle Daydream View. Daydream View to gogle VR z pilotem. Na liście kompatybilnych znalazły się telefony: Google Pixel/Pixel XL, Motorola Moto Z/Moto Z Force, Huawei Mate 9 Pro, ZTE Axon 7, a wkrótce także Galaxy S8/S8+ oraz Asus ZenFone AR.
Okulary VR Cardboard – jaki smartfon?
Najtańszym rozwiązaniem pozostaje Gogle Cardboard, które wspiera praktycznie wszystkie modele telefonów o wielkości nawet do 6 cali. Na rynku istnieje jednak wiele modyfikacji gogli Cardboard, wykonanych z tworzywa sztucznego i oferujących systemy przycisków sterujących oraz innowacje konstrukcyjne, zwiększające wygodę korzystania z urządzenia.
Czy mogę używać gogli VR bez kabla (zasilanie z baterii)?
Gogle VR nie wymagają podłączenia kabli, które mogłyby ograniczać ruchy. Nie posiadają również własnej baterii. Najprostsze zestawy nie wymagają zasilania. Zaawansowane rozwiązania gogli VR są zasilane z portu microUSB smartfona. Istnieją modele gogli VR, które posiadają gniazdo do podłączenia ładowarki microUSB i umożliwiają ładowanie telefonu podczas korzystania z VR. Idealnie gdy gogle mają możliwość podłączenia ładowarki z lewej i prawej strony.
Kabel może być wymagany do podłączenia słuchawek do smartfona. Słuchawki możemy podłączyć również bezprzewodowo przez Bluetooth, podobnie jak dodatkowe kontrolery (gamepad/touchpad).
Wyposażenie gogli VR – touchpad i przyciski
Najprostsze okulary VR typu Cardboard nie posiadają zaawansowanych przycisków. Obsługa aplikacji realizowana jest przy pomocy wskaźnika poruszanego za pomocą ruchów głowy i odpowiednich aplikacji.
W niektórych modelach sterowanie odbywa się przy pomocy magnetycznego suwaka / przycisku na goglach (w niektórych modelach pojemnościowego) oraz ewentualnie dodatkowego bezprzewodowego touchpada.
Inaczej wygląda sprawa z zaawansowanymi rozwiązaniami, które oferują regulację soczewek, zintegrowany touchpad, gniazdko ładowania, wielofunkcyjny przycisk wstecz, klawisze sterujące góra/dół, czy regulację głośności.
Rozwiązania z najwyższej półki oferują laserowe czujniki, czy przednią kamerę do podglądu rzeczywistego świata, czujnik przyspieszenia, czujnik zbliżenia.
Czy do obsługi gogli VR wymagane są akcesoria?
Do obsługi gogli VR akcesoria nie są wymagane, ale rozszerzają możliwości sprzętu. Smartfon posiada ekran wysokiej rozdzielczości oraz czujniki, m.in. żyroskop, akcelerometr, co stanowi niezbędne wyposażenie do uruchomienia VR. Poruszanie głową będzie prawidłowo odczytywane przez tak utworzony zestaw.
Kontrolery do okularów VR
Okulary VR są jednak coraz częściej wyposażone w kontrolery, które potrafią śledzić ruch, czy dotykowe elementy wskazujące. Bezprzewodowe kontrolery Bluetooth pozwalają na obsługę gier, ale również bezprzewodową obsługę różnych funkcji urządzenia, przykładowo zmiana poziomu głośności, aktywacja migawki w aparacie lub funkcje kursora myszki.
Kontrolery posiadają baterie i ładowane są przez złącze USB. Jeżeli zależy nam na wykorzystaniu tych elementów, powinniśmy sprawdzić czy producent dostarcza kontrolery współpracujące z dany modelem gogli VR.
Gamepady, słuchawki, karty SD
W przypadku niektórych gier i aplikacji, można wykorzystać dodatkowe akcesoria, przykładowo gamepad, słuchawki, czy karty SD o dużej pojemności.
Przydatna jest również ściereczka z mikrofibry, która doskonale nada się do czyszczenia soczewek gogli VR.
Regulacja i komfort okularów VR
Komfort używania gogli VR jest w dużym stopniu zależny od materiałów, z których zostały wykonane. Najtańsze gogle są wykonane z kartonu i nie wykorzystują elementów elastycznych. Kartonowe gogle nadają się raczej do krótkotrwałego użytkowania, nie są trwałe.
Wyższy etap ewolucji stanowią gogle wykonane z tworzywa sztucznego, zawierające części piankowe. Zasada jest prosta – im droższy produkt tym przeważnie lepsze materiały, wygoda, jakość i ergonomia.
Regulowany rozstaw soczewek
Dostosowanie mocowania gogli VR do konkretnego użytkownika jest realizowane przez regulację długości paska utrzymującego gogle na głowie, czy regulację rozstawienia soczewek (regulowany rozstaw optyki). Zazwyczaj nie ma możliwości wygodnego używania gogli w okularach korekcyjnych, więc warto wybrać gogle z możliwością dopasowania się do wady wzroku (korekcja dioptrii). Tylko nieliczne produkty pozwalają na użycie okularów korekcyjnych.
System wentylacji
Warto zwrócić uwagę na wagę danego modelu gogli VR (optymalnie 200-300g), szczególnie gdy dodamy do całości wagę telefonu. Ciekawą funkcją jest system wentylacji, który zapewni cyrkulację powietrza we wnętrzu gogli VR, chroniąc umieszczony w nich sprzęt przed przegrzaniem. W miarę możliwości dobrze jest zdecydować się na przymiarkę gogli VR w sklepie jeszcze przed zakupem.
Jakość obrazu w goglach wirtualnej rzeczywistości
Gogle VR przeznaczone do współpracy z telefonem nie dysponują własnym wyświetlaczem. Obraz jest tworzony na ekranie smartfona, a w przekazie obrazu do oczu użytkownika uczestniczą odpowiednie soczewki. Jakość obrazu w tym przypadku zależy od jakości soczewek użytych w goglach VR oraz jakości obrazu wyświetlanego na smartfonie. Z punktu widzenia soczewek warto sprawdzić jakimi kątami widzenia dysponują (przynajmniej 90 stopni).
Dobry smartfon to element niezbędny do realizacji wysokiej jakości obrazu w technologii wirtualnej rzeczywistości. Rozdzielczość wyświetlacza do zastosowań wirtualnej rzeczywistości to przynajmniej FullHD (zalecana 2160 × 1200).
W niedalekiej przyszłości z pewnością upowszechnią się wyświetlacze 4K. Wysoka wydajność smartfona wpływa na płynność wyświetlanego obrazu.
Warto zwrócić również uwagę na częstotliwość odświeżania, która może wynosić 60Hz, 120Hz, czy 120Hz interpolowane z 60Hz. W przypadku wirtualnej rzeczywistości konieczne jest zapewnienie minimalnej częstotliwości odświeżania 60 klatek na sekundę. Częstotliwość odświeżania w typowych grach na PC wynosi 30 klatek na sekundę.
Czy gogle mają głośniki? Czy mogę podłączyć słuchawki?
Gogle VR nie posiadają głośników, ale niektóre modele posiadają wbudowane słuchawki stereo. W goglach VR dla smartfona, źródłem dźwięku jest zawsze smartfon. Istnieje możliwość podłączenia słuchawek przewodowych w oparciu o gniazdo miniJack lub słuchawek bezprzewodowych w technologii Bluetooth. Jakość dźwięku nie zależy od gogli VR, a jedynie jakości wykorzystanych słuchawek lub jakości głośników w smartfonie.
Najlepsze wrażenia zapewniają dobre słuchawki przyłączone do gogli VR bezprzewodowo lub przewodowo (mniejszy komfort użytkowania). Warto zwrócić uwagę czy gogle zapewniają możliwość wyprowadzenia kabli słuchawkowych z prawej i lewej strony.
Jakie okulary VR pozwolą mi oglądać filmy 3D?
Każde gogle VR do smartfona pozwalają oglądać filmy 3D. Jakość filmu będzie zależna od jakości wyświetlacza smartfona. Wystarczy pobrać odpowiednią dla naszej platformy aplikację, założyć okulary VR i cieszyć się oglądaniem filmów tworzonych dla wirtualnej rzeczywistości. Duża liczba materiałów VR została przygotowana dla pracy w trybie 4K, więc posiadając smartfon z ekranem 4K możemy spodziewać się naprawdę zaskakujących efektów.
Platforma YouTube umożliwia oglądanie filmów 3D pod hasłem „SBS movies” lub „3D movies”. YouTube dysponuje również funkcjonalnością oglądania filmów 360 stopni z obsługą żyroskopu pod hasłem „360 movie”.
Jakie okulary VR nadają się do gier?
Każdy model gogli VR jest odpowiedni do gier. Należy pamiętać jednak, że określone modele gogli VR są dostoswane do platform sprzętowych smartfonów, dla których z kolei przeznaczone są określone aplikacje, w tym gry.
Jeżeli szukamy gier VR dla systemu Android, powinniśmy przeszukiwać zasoby sklepu Google Play. Natomiast do gier dla systemu Samsung Gear VR, powinnyśmy przeszukiwać zasoby Oculus.
Gry dostosowane do gogli VR muszą zostać od początku utworzone do współpracy w środowisku wirtualnej rzeczywistości.
Grając w gry z użyciem gogli VR warto wykorzystywać dodatkowe kontrolery, szczególnie wielofunkcyjne. Przykładem może być kontroler z Google Daydream View, który może służyć jako różdżka w grze na podstawie filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” lub stanowić prosty element sterujący w aplikacjach 3D.
Gogle VR do komputera lub konsoli – co wybrać?
Okulary VR wykorzystujące smartfon nie dysponują możliwością przyłączenia do konsoli lub komputera. W tym przypadku zastosowania mają specjalne gogle VR do PC, które posiadają zaawansowaną elektronikę oraz zintegrowane ekrany. Gogle VR do komputera nie są tak popularne, jak okulary VR na telefon, głównie ze względu na wysokie ceny tego sprzętu.
Czołową pozycję zajmują dwa produkty – Oculus Rift oraz HTC Vive.
Gogle Oculus Rift
Gogle Oculus Rift zostały wyposażone w ekran OLED o rozdzielczości 2160 × 1200, częstotliwości odświeżania 90 Hz i polem widzenia 110°. Minimalne wymagania systemowe względem komputera, do którego zostaną przyłączone okulary to procesor Intel Core i5–4590, 8 GB pamięci RAM oraz karta graficzna GeForce GTX 970 lub Radeon R9 290.
Gogle HTC Vive
Konkurentem dla Oculus Rift są gogle HTC Vive. HTC oferuje ekran OLED o rozdzielczości 2160 × 1200, częstotliwości odświeżania 90 Hz i polu widzenia 110°.
Wymagania sprzętowe to procesor Core i5–4590, 4 GB RAM i karta grafiki GeForce GTX 970.
Gogle Playstation VR
W przypadku popularnych konsoli dostępne są gogle Playstation VR, kompatybilne z konsolami PlayStation 4. Playstation VR pracują z rozdzielczością 1920 × 1080 (matryca OLED), oferują trzy tryby odświeżania 90/120 Hz/120 Hz interpolowane z 60 Hz oraz pole widzenia 100°.
Microsoft planuje na jesień 2017 roku przedstawić własne rozwiązanie VR dla konsoli Xbox One Scorpio. Gogle VR Microsoft poza standardowym zestawem sensorów takich jak akcelerometr, żyroskop, megnetometr, będą dysponowały czterema mikrofonami, czujnikiem światła i dwiema kamerami.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele

Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Jaka listwa antyprzepięciowa? Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą?

Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka kamera sferyczna?
