Jakie głośniki wybrać? Rodzaje głośników i popularne modele

Wybór odpowiednich głośników może stanowić pewne wyzwanie. Jakie głośniki wybrać do domu? Jakie głośniki do komputera, a jakie do smartfona, czy kina domowego? Głośniki przewodowe czy bezprzewodowe? Przenośne czy stacjonarne? Czym różnią się głośniki i co wpływa na jakość dźwięku? W jakie głośniki warto zainwestować?

Spis treści:

Jakie są rodzaje głośników?

Głośniki dostępne na rynku można kategoryzować na wiele sposobów. Oto najpopularniejsze rodzaje głośników:

Głośniki do komputera i laptopa

Bardzo często wybierane modele, głównie ze względu na swoją wszechstronność, stosunkowo niewielkie rozmiary oraz atrakcyjną relację ceny do możliwości. Dobrze sprawdzą się jako głośniki do muzyki, czy oglądania filmów. Zestaw głośników komputerowych najczęściej obejmuje dwa głośniki oraz subwoofer.

Można do nich podłączyć m.in. komputer PC, laptop, czy smartfon. Szukając więc prostych głośników do domu, najprawdopodobniej wybierzemy jeden z tych modeli.

W większości przypadków są to głośniki przewodowe, co zapewnia stabilne połączenie i wysoką jakość dźwięku. Są oczywiście także modele obsługujące komunikację bezprzewodową Bluetooth.

Głośniki komputerowe >

Głośniki bezprzewodowe Bluetooth

Główną zaletą głośników bezprzewodowych jest brak kabli, co pozwala na uniknięcie bałaganu i plątaniny przewodów. Do łączności bezprzewodowej mogą wykorzystywać zarówno moduł Bluetooth, jak i sieć WiFi. Wśród głośników bezprzewodowych znajdziemy zarówno głośniki stacjonarne, które trzeba podłączyć do zasilania, jak i modele przenośne, które trzeba ładować, ale dają większą swobodę w korzystaniu z nich.

Głośniki bezprzewodowe Bluetooth >

jakie głośniki

Głośniki przenośne

Ich główną zaletą jest mobilność. Przenośne głośniki umożliwiają słuchanie muzyki w dowolnym miejscu. Kupując ten rodzaj głośników, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar i wagę (im lżejsze tym łatwiej zabierać je ze sobą), a także wytrzymałość (można znaleźć modele głośniki wodoodporne, z których korzystać można bez obaw np. na plaży, czy podczas plenerowej imprezy. Istotną kwestią jest również czas pracy na jednym ładowaniu.

Głośniki przenośne >

Typy zestawów audio

Oprócz przed chwilą wymienionych rodzajów głośników, można je również podzielić ze względu na liczbę elementów wchodzących w skład zestawu – od najprostszych głośników stereo po wielokanałowe zestawy audio 9.1.

Głośniki wolnostojące – zestawy 2.0

Mogą to być zarówno drobne głośniki komputerowe, jak i potężne kolumny do odtwarzania muzyki w najwyższej jakości. Zestaw 2.0 składa się z dwóch głośników, pozwalających na odtwarzanie dźwięku stereo.

Głośniki 2.0 >

Głośniki – zestawy 2.1

Zestaw 2.1. to wariant głośników 2.0, posiadający w zestawie dodatkowy głośnik, tzw. subwoofer, odpowiedzialny za generowanie wyraźnego i mocnego basu. Najczęściej wyposażony jest w pokrętła do regulacji poziomu basu, przez co łatwo dostosować głośniki do każdego rodzaju muzyki. Warto przy tym zauważyć, że głośniki 2.0 często również posiadają swoje własne, wbudowane subwoofery.

Głośniki 2.1 >

Głośniki surround – zestawy 5.1

Zestawy głośników polecane wszędzie tam, gdzie liczy się uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego. Zestawy 5.1 zatem świetnie sprawdzą się jako głośniki do telewizora – znacznie poprawią wrażenia podczas oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Głośniki 5.1 >

Zestaw głośników 7.1

Bardzo popularny system wielokanałowy będący rozwinięciem standardu 5.1 o dwa głośniki tylne. W skład zestawu 7.1 wchodzi siedem głośników (lewy przedni, prawy przedni, lewy dookolny, prawy dookolny, lewy tylny, prawy tylny, centralny) oraz subwoofer.

Zestaw 9.1

Zdecydowanie mniej popularny system wielokanałowy. W porównaniu do rozwiązania o oznaczeniu 7.1, został wzbogacony o trzeci wymiar – przez dodanie dwóch głośników górnych-przednich. Niestety w chwili obecnej źródła dźwięku 9.1 są bardzo słabo dostępne.

Kino domowe

Możemy również znaleźć specjalne zestawy przygotowane z myślą o kinie domowym. Głośniki do kina domowego to najczęściej głośniki typu 5.1, 6.1 czy nawet 7.1, a więc zestawy mogące jeszcze lepiej odtwarzać dźwięk przestrzenny, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia najlepszych doznań.

Zestawy kina domowego >

Głośniki typu soundbar

Najczęściej stosowane w połączeniu z telewizorami, soundbary to głośniki zamknięte w jednej, podłużnej obudowie. Zapewniają wyraźnie lepszą jakość dźwięku niż głośniki montowane zwykle w telewizorach, jednak nie są w stanie imitować dźwięku przestrzennego. Główną zaletą głośników soundbar jest ich kompaktowość – głośniki łatwo przenosić, a do tego mogą zajmować znacznie mniej miejsca niż tradycyjne kolumny. Ponadto dobrze wkomponują się do każdego salonu.

Soundbary >

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Głośniki charakteryzują się szeregiem parametrów i dodatków, wpływających bezpośrednio na jakość odtwarzanego dźwięku i komfort użytkowania urządzenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Rodzaj przewodów

Głośniki przewodowe oferują zwykle lepszą jakość dźwięku niż ich bezprzewodowe odpowiedniki, choć wiele zależy jeszcze od jakości samych przewodów. Istotną cechą przy wygodnym rozmieszczaniu głośników na biurku, lub obok telewizora, jest długość przewodów. Przewody mogą być zintegrowane na stałe z głośnikami, lub wpinane przez odpowiednie złącza. W tej drugiej opcji mamy możliwość zastosowania dłuższych przewodów, jeśli te dołączone przez producenta okazały się za krótkie.

Wygodnym rozwiązaniem mogą być głośniki bezprzewodowe. Połączeniem obydwu światów są domowe głośniki bluetooth – podłączane kablem do zasilania, jednak pozwalające na bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami

Bezprzewodowy pilot

Do niektórych głośników dołączane są specjalne piloty umożliwiające zmianę poziomu głośności czy innych parametrów odtwarzania. Pilot poprawia komfort użytkowania – pozwala regulować głośniki bez wstawania z kanapy.

Skuteczność i moc RMS głośników

Wartości wyrażane odpowiednio w decybelach i watach. Im większe, tym głośniej będą mogły grać głośniki. Jeśli mamy odpowiednie warunki i chcemy od czasu do czasu posłuchać muzyki nieco głośniej, szukajmy głośników z większymi wartościami skuteczności i mocy RMS.

Pasmo przenoszenia

Wyrażane w hercach. Ludzkie ucho jest w stanie słyszeć dźwięki o częstotliwości od 20 do 20000 Hz i to te częstotliwości dominują w głośnikach. Można jednak spotkać modele o szerszym paśmie – choć dźwięków spoza wspomnianego pasma nie usłyszymy, możemy je „poczuć”, przez co możemy mieć wrażenie większej głębi.

Pokrętła na głośniku

Obecność pokrętła zmiany poziomu głośności jest raczej standardem w głośnikach. W niektórych modelach można jednak trafić na dodatkowe pokrętła, służące do regulacji poziomu natężenia konkretnych częstotliwości, przez co w wygodny sposób można dostosować głośniki do dowolnego rodzaju muzyki i dźwięku.

Wodoodporność

Ta cecha z pewnością nie każdemu się przyda, jednak warto wiedzieć, że takie głośniki również znajdziemy w ofercie. To najczęściej niewielkie głośniki przenośne, które można wszędzie zabrać ze sobą. Dosłownie wszędzie – także na plażę, czy basen. Takim głośnikom nie straszna woda w żadnej postaci, a muzyki słuchać można nawet znajdując się w środku deszczu.

Wejście optyczne

Spotykane najczęściej w zestawach 5.1 czy 7.1. Służy do przesyłania dźwięku za pośrednictwem światłowodu – dźwięk przesyłany w ten sposób ma najwyższą jakość.

Drewniana obudowa

Głośniki zamknięte w drewnianej obudowie przeważnie grają lepiej, niż głośniki w obudowie z tworzyw sztucznych. Różnice mogą być jednak słyszalne jedynie dla hobbystów.

Głośniki z obudowami przypominającymi drewniane zazwyczaj nie są wykonane z prawdziwego drewna, lecz z tworzywa o nazwie MDF. W przypadku głośników komputerowych MDF spisuje się jednak bardzo dobrze i oferuje lepsze brzmienie od obudów z plastiku. Dotyczy to głównie subwooferów w zestawach 2.1 lub 5.1, a w mniejszym stopniu głośników satelitarnych.

Czas pracy baterii

Cecha ważna w przypadku głośników przenośnych. Warto zwrócić uwagę na czas, jaki głośniki mogą pracować na jednym ładowaniu.

Wbudowany mikrofon

Kolejna cecha, która nie każdemu się przyda, choć dobrze wiedzieć o istnieniu modeli głośników wyposażonych w mikrofon do prowadzenia rozmów czy nagrywania.

Stylistyka

Najważniejsza w głośnikach jest niewątpliwie jakość dźwięku, nie zapominajmy też o ich stylistyce. Wybierzmy głośniki, które najlepiej wkomponują się do naszego pomieszczenia.

Jakie głośniki do smartfona lub tabletu?

Jeśli potrzebujemy głośników do smartfona lub tabletu, z pewnością ciekawą propozycją będą wszelkie głośniki bezprzewodowe. Mogą to być:

Głośniki mobilne do połączenia ze smartfonem mogą wykorzystać zarówno moduł Bluetooth jak i sieć WiFi.

jakie głośniki

Brak zbędnego okablowania korzystnie wpłynie na zachowanie porządku gdziekolwiek zechcemy korzystać z urządzenia. Dodatkowym atutem będzie obecność portu USB, umożliwiającego podłączenie do głośników zewnętrznego nośnika pamięci z ulubioną muzyką.

Jakie głośniki do gier i konsoli?

Jeśli potrzebne nam dobre głośniki do gier, wówczas mamy największe pole do manewru. Dobrze, jeśli głośniki do konsoli będą wyposażone w subwoofer, dzięki któremu wszelkie odgłosy wybuchów i strzałów będą mocniej akcentowane. Poza tym, nie mamy żadnych ograniczeń – możemy zdecydować się zarówno na proste 2.1, jak i 5.1, jeśli mamy wystarczająco duży pokój.

Głośniki dla gracza 2.1 sprawdzą się, gdy nasze stanowisko do gier ogranicza się do biurka czy stolika, natomiast zestaw 5.1 będzie lepszy, gdy zechcemy całe pomieszczenie zamienić w przyczółek gracza.

Zobacz głośniki dla gracza >

Jakie głośniki do telewizora?

Zależnie od budżetu i efektu jaki zechcemy uzyskać, możemy zdecydować się na popularne głośniki typu soundbar, który można położyć przed telewizorem. Choć głośniki soundbar nie są w stanie skutecznie zbudować iluzji przestrzenności, to i tak oferują znacznie lepszą jakość dźwięku niż głośniki spotykane w telewizorach.

Jeśli mamy nieco większy budżet i większy pokój, wówczas warto pomyśleć o dobrym zestawie 5.1, a nawet o zestawie kina domowego. Dla optymalnego efektu trzeba rozstawić je wokół słuchacza w odpowiedniej odległości, co wymaga przestronnego pomieszczenia. Trud dobrego rozstawienia głośników zostaje wynagrodzony poprzez zapewnienie pełnej przestrzenności dźwięku.

Dodatkowym atutem głośników do telewizora będzie obecność bezprzewodowego pilota, którym w wygodny sposób zmienisz najważniejsze parametry głośników bez wstawania z fotela w środku trwania filmu.

Zobacz głośniki do telewizora >

Jakie głośniki do laptopa lub komputera?

Głośniki do laptopa nie powinny zajmować wiele miejsca na biurku. Jeśli zależy nam na wygodzie, możemy zdecydować się na domowe głośniki bezprzewodowe, które uwolnią nas od nadmiaru kabli.

Jeśli lubimy mocne basy, warto rozważyć zakup nawet niedrogiego zestawu 2.1. Dodatkowy głośnik niskotonowy to w takim wypadku świetne rozwiązanie i znacznie poprawi wrażenia słuchowe.

jakie głośniki

Jeśli dysponujemy dużą ilością wolnego miejsca na stanowisku pracy komputera, możemy również zdecydować się na większe i mocniejsze głośniki 2.0, które znacznie lepiej sprawdzą się podczas słuchania muzyki.

Dodatkową zaletą będzie obecność pokrętła zmiany głośności, czy wyjście audio pozwalające na podłączenie słuchawek w dowolnym momencie.

Głośniki komputerowe >

Kiedy wybrać głośniki 2.0, kiedy 2.1, a kiedy 5.1?

Uniwersalną poradą może być fakt, że głośniki 2.1 często polecane są dla graczy, ponieważ dodatkowy subwoofer lepiej radzi sobie z odtwarzaniem dźwięków wybuchów, czy eksplozji. Głośniki 2.0 lepiej sprawdzą się podczas słuchania muzyki, natomiast zestaw 5.1 świetnie sprawdzi się podczas oglądania filmów na dużym telewizorze.

Warto przy tym zaznaczyć, że w tańszych głośnikach 2.1 bass generowany przez subwoofer nie będzie brzmiał zbyt dobrze – może sprawiać wrażenie stłumionego, jakby wydobywającego się spod wody.

Dla kogo głośniki 2.0?

Kompaktowe, biurkowe głośniki typu 2.0 nie wymagają wiele miejsca i ich podłączenie jest bardzo proste. Niektóre modele mogą być nawet zasilane przez złącze USB z komputera lub laptopa. Dlatego idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie miejsce w którym będą stać jest kompaktowe i nie chcemy dodatkowej plątaniny kabli.

Głośniki 2.0 mogą mieć zarówno postać niewielkich głośników komputerowych, jak i potężnych kolumn o dużej mocy. Zestawy 2.0 o dużej mocy i dużych rozmiarach raczej nie nadają się już do postawienia na małym biurku. Bliżej im do zestawów HiFi, niż głośników komputerowych.

Dodatkowy subwoofer może robić różnicę w przypadku słabszych i mniejszych głośników, które nie są w stanie generować odpowiednio niskich częstotliwości. Większe głośniki 2.0 często mają wbudowany zarówno głośnik niskotonowy, jak i dodatkowe głośniki odpowiadające za wysokie częstotliwości.

Kiedy wybrać głośniki 2.1?

Zestawy głośników 2.1 wymagają dodatkowego miejsca na głośnik niskotonowy, który z reguły powinien stać na podłodze, pod biurkiem lub obok niego. W zależności od mocy zestawu, głośnik niskotonowy może mieć różne rozmiary, dlatego przez zakupem warto sprawdzić jego wymiary i przemyśleć jego rozstawienie.

Głośniki 5.1 – kiedy się sprawdzą?

Można się domyślić, głośniki 5.1 są w stanie najlepiej oddać naturę dźwięku przestrzennego. Większa ilość głośników pozwala dosłownie przenieść się w sam środek akcji oglądanego filmu. Jednak jeśli pokój jest mały, może być za mało miejsca dla sensownego rozmieszczenia głośników.

Popularne głośniki w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (10 głosów)

Czytaj więcej