Co można podłączyć do laptopa?

O funkcjonalności laptopa w dużej mierze świadczą też gadżety i akcesoria, które do niego podłączymy (monitor, myszka i klawiatura, drukarka, głośniki i słuchawki). Z jednej strony mogą to być praktyczne akcesoria, bezpośrednio zwiększające zakres możliwości notebooka, z drugiej zaś – niepozorne gadżety, które uprzyjemnią czas spędzony przed ekranem.

Co konkretnie można podłączyć do laptopa? Na co zwrócić uwagę przed zakupem peryferiów do notebooków? A jeśli masz komputer stacjonarny i zastanawiasz się jak go rozbudować, zachęcamy do przeczytania artykuły Co podłączyć do komputera PC?Pendrive’y i zewnętrzne dyski twarde

Podstawowymi akcesoriami komputerowymi są zewnętrzne nośniki danych. Prym wiodą tutaj pendrive’y – są mobilne, można je wszędzie ze sobą zabrać, a w dodatku przydadzą się zarówno w pracy, jak i w domu. Jeśli potrzebujemy nieco więcej przestrzeni na pliki, możemy też zdecydować się na zewnętrzny dysk twardy. Oprócz większej pojemności, jest on przeważnie także bardziej wytrzymały, a dzięki przewodowi użytkownik ma większą kontrolę nad tym, gdzie go położyć.

Może się też zdarzyć taka sytuacja, że będziemy chcieli wykorzystać standardowy, wewnętrzny dysk twardy (SATA) w formie zewnętrznego (USB) – umożliwiają to akcesoria znane jako obudowy do HDD.

Zarówno pendrive, jak i zewnętrzny dysk twardy rozszerza wprawdzie komputerową przestrzeń na pliki, ale równocześnie zabiera nam jedno z gniazd USB, których – szczególnie w laptopach – zawsze jest przecież za mało. Gdy cierpimy na niedobór portów, z pomocą przychodzi pewne malutkie akcesorium – hub USB.

Huby USB – pasywne i aktywne

Hub USB, zwany też koncentratorem, to akcesorium, które umożliwia podłączenie kilku urządzeń do jednego portu USB – wykorzystuje bowiem jedno gniazdo, a oddaje do dyspozycji użytkownika kilka, najczęściej 4 (choć zdarzają się i 10-portowe huby).

Akcesoria te można podzielić na kilka kategorii. Po pierwsze, ze względu na szybkość przesyłania danych: na USB 2.0 i USB 3.0 (szybsze).

peryferia PC

Po drugie, ze względu na możliwości: na pasywne i aktywne. Hub pasywny nadaje się do podłączania klawiatury, myszek czy pendrive’ów. Hub aktywny natomiast ma swoje własne zasilanie, dzięki czemu może posłużyć do podłączenia zewnętrznej karty telewizyjnej czy naładowania smartfona. W każdej kategorii znajdziemy różne kształty i układy gniazd, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co będzie odpowiadało jego preferencjom.

Z wewnątrz na zewnątrz

Pozostając jeszcze na moment przy pamięci, warto wspomnieć także o akcesoriach, które same w sobie nie rozszerzają przestrzeni dyskowej, ale pozwalają skorzystać z zewnętrznych nośników danych przy pomocy komputera. To zewnętrzne napędy optyczne (takie jak nagrywarki DVD) oraz zewnętrzne czytniki kart pamięci (na przykład microSD).

Karta dźwiękowa czy tuner telewizyjny to komponenty kojarzone raczej z wnętrzem komputera. Dziś jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by te praktyczne akcesoria podłączyć za pomocą gniazda USB. Zewnętrzne tunery telewizyjne pozwalają cieszyć się naziemną telewizją cyfrową na ekranie monitora. Zewnętrzna karta dźwiękowa zagwarantuje nam z kolei najlepszą jakość dźwięku. Ciekawym akcesorium jest także zewnętrzna karta wideo, która umożliwia nagrywanie i strumieniowanie materiałów wideo z gier.

Lampka i wentylatorek

Wielogodzinne przesiadywanie przy komputerze, szczególnie latem, potrafi dać się we znaki. Jest jednak gadżet, który może przynieść tak pożądaną ulgę. To wentylatorek USB – mini-wiatraczek, który podłączamy do komputera. Dodatkową zaletą tego akcesorium jest to, że może ono obniżyć także temperaturę laptopa. Poprawa komfortu podczas pracy przy komputerze – gwarantowana.

Kolejnym ciekawym gadżetem, który można podłączyć do komputera za pomocą gniazda USB, jest lampka. Przyda się ona przede wszystkim w nocy – czy to, żeby zerknąć na jakieś dokumenty, czy też odnaleźć smartfona na biurku, albo i żeby poświecić sobie na klawiaturę, jeśli ta nie oferuje własnego podświetlenia. Możliwych zastosowań jest naprawdę sporo, a dzięki szerokiemu wyborowi takich akcesoriów, każdy powinien znaleźć coś właśnie dla siebie.

peryferia PC

Praktyczna podstawka pod laptopa

O ile w przypadku komputerów stacjonarnych nagrzewanie się podzespołów nie jest aż tak problematyczne, to z laptopami jest to już zupełnie inna historia. Największy problem zaś jest wtedy, gdy przenośny pecet chcemy trzymać na kolanach. To właśnie z myślą o użytkownikach ceniących sobie komfort i wygodę stworzone zostały praktyczne podstawki chłodzące pod laptopy. W sprzedaży dostępne są podstawki dostosowane do notebooków o różnych wymiarach. Droższe akcesoria pozwalają też regulować intensywność chłodzenia oraz kąt położenia.

Stacja dokująca, replikator portów

Stacja dokująca pozwala wpiąć wszystkie urządzenia bezpośrednio do niej, dzięki czemu przy konieczności przeniesienie sprzętu nie trzeba podłączać pojedynczo każdego urządzenia. Wystarczy podpiąć stację bezpośrednio do laptopa i gotowe. Z kolei do replikatora można podłączyć wszystkie peryferia, a następnie za pomocą jednego kabla podłączyć je do komputera. Oba rozwiązania pozwalają na uporządkowanie przestrzeni na biurku i zachowaniu porządku w kablach – to rozwiązanie idealne dla osób, które korzystają z wielu urządzeń i porty w laptopie im nie wystarczają.

Stacja dokująca daje możliwość ładowania laptopa, w przeciwieństwie do replikatora – służy także jako podkładka pod laptopa. Ceny tych urządzeń są różne – nie daj się jednak skusić niską ceną marek no-name, wystrzegaj się produktów nieznanych marek. Do stacji i replikatorów podłączamy drogie urządzenia, a przede wszystkim laptopy, które nie tylko mają niemałą cenę, ale stanowią ważne narzędzie pracy i codziennego użytku. Postaw na znane marki, które dają gwarancję na swój sprzęt, takie jak np. Eaton TrippLite, która oferuje stacje dokujące i replikatory wysokiej jakości, a na dodatek daje na nie gwarancję.

Tablet graficzny, czyli rysuj odręcznie na PC

Jednym z najciekawszych gadżetów, jakie można podłączyć do peceta, jest tablet graficzny. To akcesorium, które umożliwia przesyłanie odręcznych rysunków i tekstów na komputer. Użytkownik pisze lub rysuje tak, jakby robił to na papierowym notatniku, a całość od razu zamienia się w wersję cyfrową.

Choć tablety graficzne przydadzą się przede wszystkim profesjonalnym grafikom, przyjemność z ich użytkowania nie jest dostępna tylko dla nich. Mniej doświadczeni i mniej wymagający mogą skorzystać z tabletów graficznych dla początkujących. Profesjonaliści z kolei docenią tablety graficzne dla zaawansowanych. Modele z najwyższej półki charakteryzują się bardzo wysoką precyzją działania oraz obsługą nawet 2000 poziomów nacisku.

Kable, przewody, adaptery…

Kable i adaptery może i same w sobie gadżetami nie są, ale za to sprawiają, że do tej pory niedostępne gadżety możemy podłączyć do naszego komputera. Dziś w sklepie znajdziemy wiele różnego rodzaju przewodów, które z jednej strony pasują do PC, z drugiej zaś do mniej typowego urządzenia. To niezwykle praktyczne akcesoria, które są w stanie rozwiązać wiele naszych problemów.\


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej