Jakie funkcje powinna mieć zmywarka?

02.11.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nowoczesna zmywarka to olbrzymia pomoc zarówno dla osób mających dużą rodzinę, jak i dla singli prowadzących pojedyncze gospodarstwo domowe. Pozwala ona oszczędzić mnóstwo czasu, który przed jej zakupieniem poświęcaliśmy na ręczne mycie naczyń.

Oszczędzamy też skórę naszych dłoni, których nie musimy już codziennie moczyć w mieszance wody i detergentu.

Urządzenie to nie musi być widoczne w kuchni. Zmywarka do zabudowy idealnie wpasuje się w styl naszych mebli kuchennych. Jaka zmywarka okaże się dla nas najlepsza? Sprawdźmy, na jakie funkcje zmywarki warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Funkcje zmywarek:

  • Funkcja wyparzania
  • Szuflada na sztućce
  • Funkcja połowy wsadu
  • Programowanie czasu włączenia
  • Dodatkowy natrysk

Polecane zmywarki w Komputronik.pl

Jak działa funkcja wyparzania?

Nowoczesne modele zmywarek nie tylko dokładnie myją naczynia, ale też potrafią je dezynfekować. Proces ten odbywa się z użyciem gorącej pary. Taka zmywarka może być z powodzeniem stosowana nawet w lokalach małej gastronomii. Zmywarka z funkcją wyparzania pozwala na wysterylizowanie mytych naczyń w temperaturze około 80-90°C. Taki proces skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy. Bez wątpienia jest to doskonały sprzęt między innymi dla rodzin z małymi dziećmi.

Jakie znaczenie ma szuflada na sztućce?

Jeśli używałaś/używałeś już wcześniej zmywarki, to wiesz z pewnością, że lekkie i drobne elementy mogą stanowić problem podczas mycia. Silny strumień wody może przemieszczać je z miejsca na miejsce. Efektem tego w najlepszym wypadku będzie hałas podczas zmywania.

Dlatego też nowoczesne modele zmywarek wyposażone są w specjalne szuflady na sztućce. Zmywarka z szufladą na sztućce umożliwia dokładną ich segregację. Możemy zabezpieczyć je tak, żeby nie rozsypywały się po komorze w trakcie mycia. Jeśli jednak w zmywarce brakuje koszyka na sztućce, można kupić je oddzielnie.

Zobacz akcesoria do zmywarek >

Zmywanie z połową wsadu, czyli mycie ekonomiczne

Jest to jedna z najbardziej praktycznych funkcji zmywarki. Teoretycznie, aby uruchomić to urządzenie, powinniśmy zapełnić je w całości. Wtedy zmywanie jest ekonomiczne. Często jednak zdarza się, że zmywarka zapełniona jest jedynie do połowy, a my koniecznie musimy umyć znajdujące się w niej naczynia. Jeśli zmywarka ma opcję mycia z połową wsadu, dostosuje ona ilość wody i zużytej energii do niewielkiej ilości naczyń, które się w niej znajdują. Zmywarka z połową wsadu pozwoli nam więc zaoszczędzić spore pieniądze na rachunkach.

Programowanie czasu włączenia

Idealnie, gdy wyciągniesz naczynia ze zmywarki kilka chwil po tym, jak zakończy ona swoją pracę. Wtedy naczynia są idealnie suche, a ze środka zmywarki wydobywa się jedynie świeży zapach. Gorzej, jeśli naczynia po umyciu stoją jeszcze w zmywarce kilka godzin. Wtedy zapach może już nie być tak świeży, jak byśmy sobie tego życzyli. Nowoczesna zmywarka ma programator czasu włączenia i możemy ustawić go tak, żeby zmywanie zakończyło się na kilka chwil przed naszym powrotem do domu.

Dodatkowy natrysk, na co wpływa?

To opcja, która istotnie zwiększa efektywność mycia. Klasyczne zmywarki mają najczęściej jedno lub dwa ramiona natryskowe. Nowoczesna zmywarka posiada dwa ramiona natryskowe oraz dodatkowy natrysk z góry komory. Ramiona znajdują się w dolnej i środkowej części komory. Obracają się one w przeciwnych kierunkach. Górny natrysk poprawia efektywność mycia naczyń znajdujących się w górnym koszu zmywarki.

Sprzęt AGD i zmywarki, które polecamy w sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej