Z dużą mocą wiąże się duża odpowiedzialność. Dysponując potężnymi podzespołami w postaci procesora i karty graficznej warto również zadbać o to, aby pracowały one wydajnie i na miarę swoich możliwości. Dlatego też bardzo dobrze jest sięgnąć po chłodzenie wodne. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są typy chłodzenia cieczą i czy warto inwestować w chłodzenie wodne.
Polecane chłodzenie wodne w sklepie
Ranking – jakie chłodzenie wodne w 2025 roku?
- Tanie chłodzenie wodne: ENDORFY Navis F360 ARGB
- Dobre chłodzenie wodne: DeepCool LS520 chłodzenie wodne AiO, 240mm
- Chłodzenie wodne cieczą all in one: ENDORFY Navis F240 ARGB
- Zaawansowane chłodzenie wodne: MSI MAG CORELIQUID 360R V2
- Wydajne chłodzenie wodne: be quiet! Silent Loop 2 280mm
- Wydajne chłodzenie wodne: NZXT Kraken Elite 280 LCD
Tanie chłodzenie wodne: ENDORFY Navis F360 ARGB
ENDORFY Navis F360 ARGB to wysokiej klasy rozwiązanie typu All-in-One, które wyróżnia się trzema wentylatorami Fluctus 120 mm zapewniającymi skuteczną cyrkulację powietrza z prędkością obrotową do 2600 obr. / min. Dzięki takiej wydajności, komponenty utrzymują niską temperaturę, a procesor funkcjonuje w stabilny sposób. Za sprawą łożyska ceramicznego w blokopompce system pracuje cicho. Ten system chłodzenia AiO jest kompatybilny z procesorami zarówno AMD jak i Intela, a także wyróżnia się podświetleniem ARGB LED.
Dobre chłodzenie wodne: DeepCool LS520 chłodzenie wodne AiO, 240mm
Mniejszy kuzyn układu AiO od DeepCool, model LS520 oferuje praktycznie te same zalety, a więc naprawdę cichą pracę (32,9 dB) i wysoką wydajność. Na 240 mm radiatorze znajdują się dwa wentylatory 120 mm. Także tutaj producent umieścił pompę wodną czwartej generacji, z jednolitym kawałkiem polerowanej miedzi z pastą termoprzewodzącą. Wentylatory tu użyte pracują w szerokim zakresie, od 500 do 2250 obrotów na minutę, generując przy tym jedynie minimalny hałas, a to dzięki gumowym bokom, które skutecznie tłumią wibracje. Wygląd podświetlenia ARGB można zmodyfikować, personalizując go według własnych potrzeb.
Chłodzenie wodne cieczą all in one: ENDORFY Navis F240 ARGB
ENDORFY Navis F240 ARGB to zaawansowany system chłodzenia cieczą typu all-in-one, który zapewnia wyjątkową wydajność termiczną niezbędną dla najbardziej wymagających graczy. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości radiatora o wymiarach 240 mm oraz dwóch wydajnych wentylatorów ARGB PWM, Navis F240 ARGB oferuje doskonałe chłodzenie komponentów, co jest kluczowe podczas intensywnych sesji gamingowych. System jest kompatybilny z najpopularniejszymi gniazdami CPU, co ułatwia montaż i zapewnia szeroką kompatybilność. Ponadto, estetyczne podświetlenie ARGB dodaje unikalnego charakteru każdej konfiguracji komputerowej, pozwalając na personalizację wyglądu według własnych upodobań. ENDORFY Navis F240 ARGB to idealne rozwiązanie dla graczy poszukujących niezawodnego i efektownego systemu chłodzenia, który podniesie wydajność i estetykę ich zestawu komputerowego.
Zaawansowane chłodzenie wodne: MSI MAG CORELIQUID 360R V2
MSI MAG CORELIQUID 360R V2 to zaawansowany system chłodzenia cieczą dla procesorów, który wyróżnia się na rynku dzięki swoim unikalnym cechom. Posiada obrotową głowicę bloku wodnego o 270°, co pozwala na niezrównaną personalizację i wszechstronność efektów świetlnych. Zintegrowana pompa trójfazowa oraz radiator z podziałem przepływu zapewniają wyjątkową trwałość i redukują rezonans silnika, co przekłada się na optymalną wydajność. Radiator 360mm wraz z potrójnymi wentylatorami RGB PWM o średnicy 120mm gwarantuje doskonałe ciśnienie, przepływ powietrza i minimalny hałas. Rury odporne na parowanie i zamknięty obieg zapewniają, że woda pozostaje wewnątrz systemu, a łatwy w montażu uchwyt jest kompatybilny zarówno z gniazdami CPU AMD, jak i Intel. Dla graczy, MSI MAG CORELIQUID 360R V2 oznacza nie tylko efektywne chłodzenie, ale również możliwość dopasowania estetyki swojego zestawu do indywidualnych preferencji, co jest równie ważne w budowaniu idealnego środowiska gamingowego.
Tania myszka do CS:GO: be quiet! Silent Loop 2 280mm
Chłodzenie be quiet! Silent Loop 2 280 mm to zaawansowany system chłodzenia cieczą typu all-in-one, który zapewnia wyjątkową wydajność przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Dzięki dwóm wentylatorom Silent Wings 3 o średnicy 140 mm, użytkownicy mogą cieszyć się doskonałym przepływem powietrza i chłodzeniem podzespołów, co jest niezwykle istotne przy dłuższych posiedzeniach z grami. Ponadto, system ARGB zapewnia atrakcyjny wygląd i opcję zmodyfikowania podświetlenia do własnych preferencji. Zastosowanie łożysk hydrodynamicznych oraz silników sześciopolowych w wentylatorach gwarantuje ich cichą pracę, co docenią zwłaszcza gracze poszukujący spokoju podczas rozgrywki. Dodatkowo, Silent Loop 2 jest zgodny z najpopularniejszymi gniazdami CPU, co ułatwia montaż i zapewnia szeroką kompatybilność chłodzenia wodnego. Trzyletnia gwarancja producenta stanowi dodatkowe zabezpieczenie inwestycji w ten wysokiej jakości produkt.
Wydajne chłodzenie wodne: NZXT Kraken Elite 280 LCD
NZXT Kraken Elite 280 LCD to zaawansowany system chłodzenia cieczą typu all-in-one, który łączy w sobie wysoką wydajność i estetykę. Wyposażony w duży wyświetlacz LCD, pozwala na monitorowanie parametrów pracy komputera oraz wyświetlanie niestandardowych obrazów czy animacji, co czyni go atrakcyjnym elementem każdej konfiguracji gamingowej. Dzięki potężnej pompie Asetek, Kraken Elite 280 LCD zapewnia optymalne chłodzenie nawet najbardziej wymagających procesorów, utrzymując niską temperaturę podczas intensywnego grania. Dodatkowo, system jest wyposażony w wentylatory RGB, które nie tylko efektywnie odprowadzają ciepło, ale również nadają bardzo charakterystycznego stylu wizualnego. Łatwy w instalacji, z jednym kablem łączącym pompę z płytą główną, Kraken Elite 280 LCD jest doskonałą propozycją dla graczy, którzy cenią unikatowy design oraz niezawodność.
Chłodzenie wodne procesora
Chłodzenie wodne procesora ma na celu absorbcję ciepła z CPU i wyprowadzenie go poza obudowę komputera. Proces ten rozpoczyna się przez odprowadzenie ciepła z CPU na metalową pokrywę znajdującą się nad procesorem, zwaną IHS. Stamtąd energia cieplna wędruje na zaślepkę tyłu procesora (która jest częścią bloku wodnego) i poprzez płyn chłodniczy przetransportowana jest później do wentylatora, który odprowadza ciepło poza obudowę PC. Następnie płyn chłodniczy powraca do bloku wodnego i cykl ten zaczyna się na nowo.
Jakie są typy chłodzenia wodnego?
Chłodzenie cieczą zasadniczo można podzielić na dwa różne typy: AiO (All-In-One) oraz Custom Loop. Różnice między nimi wyjaśnimy w osobnej sekcji.
Czy chłodzenie wodne jest głośne?
Chłodzenie wodne nie jest głośne i może być nawet cichsze niż standardowe metody chłodzenia (wentylatory), ale muszą zajść pewne warunki, aby tak się stało. Przede wszystkim cichsza praca jest możliwa przy systemach typu All-in-One (AiO), a także jeśli wiatraczki będą działać na wyższych obrotach oraz gdy zapewnimy więcej przestrzeni na radiatory.
Chłodzenie wodne AiO
Chłodzenie wodne AiO (z ang. All-in-One, czyli rozwiązanie zintegrowane) to tak zwany układ zamknięty, w którym wszystkie elementy są preinstalowane, a całość napełniona płynem chłodniczym, który jest szczelnie zamknięty. Kluczowym i unikatowym dla tego rodzaju chłodzenia elementem jest blokopompka, która spełnia kilka funkcji jednocześnie, w tym bloku wodnego, pompki i chłodnicy wraz z wentylatorami. System AiO jest łatwy w montażu, to produkt masowy przeznaczony do szerszego grona odbiorców, niewymagający konserwacji i zazwyczaj używany do chłodzenia konkretnego komponentu (np. procesora albo karty graficznej).
Czy trzeba wymieniać płyn w chłodzeniu wodnym AiO?
Jeśli chodzi o zintegrowane rozwiązania chłodzenia wodnego – nie ma potrzeby, żeby wymieniać płyn do chłodzenia wodnego. Układy chłodzenia typu AiO są stworzone tak, aby ich utrzymanie odbywało się bez ingerencji użytkownika. Tego typu układy są skrupulatnie testowane, aby wytrzymać duże obciążenia przez cały okres gwarancji, który wynosi typowo 5-7 lat. Po tym czasie można się zacząć martwić, ale najprościej wtedy po prostu wymienić cały układ.
Chłodzenie wodne AiO vs Custom Loop (porównanie)
Chłodzenie wodne AiO to inaczej zamknięty układ, natomiast Custom Loop to otwarty układ.
Zamknięte układy AiO są popularnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli nie posiadamy wiedzy ani doświadczenia w kwestii montażu i konserwacji systemów chłodzenia.
Dla bardziej wymagających użytkowników, w tym graczy, układy typu Custom Loop, mają jednak szereg zalet. Przez to, że są elastyczniejsze w swojej konstrukcji i instalacji, oferują zarazem większe możliwości. Przy odpowiednim montażu, możemy takim układem zapewnić chłodzenie całemu PC-towi, a nie tylko pojedynczym komponentom.
Chłodzenie wodne karty graficznej
Dedykowane rozwiązania do chłodzenia wodnego kart graficznych to względnie nowe zjawisko, które zaczęło się upowszechniać od okolic 2022 r. Chłodzenie cieczą GPU wymaga specjalnego bloku wodnego umieszczonego na karcie graficznej, a następnie pompka wodna doprowadza ciecz chłodzącą poprzez rury, która to absorbuje ciepło z komponentu i transportuje ciepłą wodę do radiatora. Kiedy ta trafia do radiatora, wtedy chłodzą ją wentylatory, które przekierowują energię cieplną poza obudowę PC. Cykl rozpoczyna się na nowo, gdy schłodzona woda wraca do zbiornika, aby zostać ponownie przepompowana do bloku wodnego.
Chłodzenie wodne dysków
Dyski SSD M.2 na najnowszym interfejsie PCIe 5.0 odznaczają się niezwykle wysokimi prędkościami transferu danych i są zauważalnie cieplejsze niż dyski SSD poprzednich generacji. Dlatego też najnowszym trendem jest chłodzenie wodne dysków SSD M.2 PCIe 5.0. Aby podtrzymać najwyższą wydajność dysków M.2, dodatkowe chłodzenie może być przydatne. Dyski SSD używają dodatkowych radiatorów, wentylatorów, a nawet miniaturowych systemów AiO składających się z pompki ze zbiornikiem, radiatora, pary wentylatorów. Tego typu rozwiązanie nie jest niezbędne, gdyż wiele współczesnych płyt głównych najnowszych generacji posiada zintegrowane radiatory dla dysków SSD M.2.
Jakie jest najlepsze chłodzenie wodne do komputera?
W roku 2025 najlepsze chłodzenie wodne do PC cechuje się takimi parametrami, jak:
- potrójna chłodnica 360 mm złożona z 3 wentylatorów 120 mm
- gwarancja na minimum 5 lat i szacowana żywotność około 200 tys. godzin dla wentylatorów i pompki
- poziom hałasu poniżej 40 dB
- duży zakres regulacji obrotów wentylatorów (np. od 200 do 3000 rpm)
- preinstalowane wentylatory
- dodatkowy wentylator do sekcji zasilania (VRM – Voltage Regulator Module)
- dołączona ramka kontaktowa dla lepszego rozproszenia ciepła z CPU
Czy opłaca się chłodzenie wodne do komputera?
Czy warto inwestować w chłodzenie wodne? Chłodzenie cieczą absolutnie warto stosować, jeśli posiadamy mocny komputer do grania i chcemy podtrzymać jego wydajność oraz żywotność, a także gdy zależy nam na podkręceniu taktowania jego komponentów (procesora, GPU itp.). Jest to rozwiązanie droższe niż standardowe chłodzenie, ale absolutnie procentujące na dłuższą metę. Poniżej przyglądamy się zaletom i wadom chłodzenia wodnego.
Zalety chłodzenia wodnego
Chłodzenie cieczą ma wiele zalet, a największą z nich jest możliwość odprowadzenia ciepła na większej powierzchni. Tego typu chłodzenie odznacza się większą masą termiczną, a więc lepiej radzi sobie z nagłymi skokami temperatur, a także są bardziej estetyczne. Można zastosować kolorowe ciecze chłodzące, przezroczyste rurki czy też różnokolorowe oświetlenie LED, aby spersonalizować wygląd układu chłodzenia.
Ponadto, prawidłowo dobrane chłodzenie wodne procesora i karty graficznej będzie cichsze od innych metod chłodzenia – zarówno w stanie spoczynku, jak i przy pełnym obciążeniu.
Wady chłodzenia wodnego
Chłodzenie cieczą, tak jak każdy typ chłodzenia ma również swoje wady. Jedną z nich jest ryzyko wycieku lub awarii pompek chłodzenia wodnego. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia takiej usterki jest niskie i może do niego dojść po ok. 7 latach i taki okres najczęściej obejmuje właśnie gwarancja na rozwiązania chłodzenia typu AiO.
Inne potencjalne wady chłodzenia wodnego to mniejsza wydajność (niż duże systemy chłodzenia powietrzem) przy używaniu mniejszych radiatorów z niedostateczną masą i powierzchnią.
Oprócz tego, niektóre rozwiązania typu AiO o mniejszych gabarytach, aby zachować swoją wydajność wymuszają wyższe obroty na wentylatorach, co niekiedy może przekładać się na nadmierny poziom hałasu przy obciążeniach.
Czy chłodzenie wodne jest lepsze od normalnego?
Chłodzenie wodne jest lepsze od normalnego i bardziej wydajne, ale również nieco trudniejsze w zastosowaniu (jeśli idziemy w custom loop). Zalety chłodzenia cieczą są odczuwalne szczególnie przy wymagających zadaniach typu gry wideo lub renderowanie grafiki 3D. Jest ono również wręcz niezbędne jeśli podkręcamy procesor oraz kartę graficzną, gdyż przez lepszą wydajność chłodzenia, jesteśmy w stanie ustabilizować pracę tych bardziej obciążonych wtedy komponentów. Dzięki temu możemy wydłużyć życie podzespołów, a także uniknąć zjawiska zwanego [thermal throttling](https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-thermal-throttling-jak-sobie-z-nim-radzic/), które sprawia, że procesor redukuje swoje taktowanie i zmniejsza wydajność. Chłodzenie wodne również zapewnia wyższą kulturę pracy, a więc niższy poziom hałasu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w chłodzenie wodne, to jeśli zależy Ci na powyższych aspektach, absolutnie można uznać chłodzenie wodne za lepsze od normalnego.
Chłodzenie wodne – jak dbać?
Co ile wymieniać płyn w chłodzeniu wodnym?
Na początku zaznaczmy, że w przypadku chłodzenia AiO nie wymieniamy płynu w chłodzeniu wodnym w ogóle. Konserwacja chłodzenia wodnego w tym przypadku ogranicza się do wymiany pasty termicznej i/lub głowicy tłocznej. Jeśli chodzi o chłodzenie wodne Custom Loop (czyli układ otwarty), tutaj oczywiście musimy wymieniać płyn chłodniczy.
Płyn do chłodzenia wodnego zaleca się wymieniać co 12-24 miesiące w przypadku płynu przezroczystego. Taki okres jest rekomendowany przez większość producentów. Jeśli natomiast używamy płynu z barwnikami, powinniśmy go wymieniać co 6 miesięcy.
Co się wlewa do chłodzenia wodnego?
Mieszanka do chłodzenia cieczą z reguły składa się z nieprzewodzących elektryczności płynów, inhibitora korozji oraz (ewentualnie) barwników.
Najprościej i najtajniej używać wody destylowanej jako płynu nieprzewodzącego elektryczności. Inhibitory korozji zapobiegają zaś rdzewieniu komponentów, a barwniki są używane wyłącznie do celów kosmetycznych, a więc by nadać Twojemu systemowi chłodzenia i komputerowi stylu oraz osobowości. Te 3 składniki to podstawa jeśli chodzi o chłodzenie cieczą.
Jakie chłodzenie wodne wybrać?
Zastanawiając się, jak wybrać chłodzenie wodne do naszego komputera, należy rozważyć kilka aspektów, począwszy od budżetu i potrzeb, a na wymiarach obudowy skończywszy.
Chłodzenie typu custom loop może kosztować nawet 4-5x drożej niż system AiO. Co więcej, warto się zastanowić, czy potrzebujemy chłodzić konkretny podzespół, jak procesor czy układ graficzny, a może cały komputer. Ponadto w przypadku custom loop, trzeba będzie regularnie wymieniać płyn do chłodzenia wodnego. Ostatecznie też, niezależnie od wybranego typu chłodzenia, należy dobrać system chłodzenia tak, aby się zmieścił w obudowie.
Jeśli cena nie gra roli i jesteś doświadczonym użytkownikiem komputera, który potrzebuje najwyższej wydajności, warto rozważyć custom loop. Natomiast jeśli cenisz sobie niezawodność i łatwą konserwację, wtedy lepiej sięgnąć po chłodzenie typu AiO.
Mogą Cię zainteresować: