Jakie chłodzenie procesora wybrać? Poradnik

12.05.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Tematu dobrego chłodzenia procesora nie można bagatelizować, bo element ten może mieć wpływ na wydajność i stabilność komputera. Od niego zależy również głośność działania PC i potencjał na podkręcanie CPU. Jakie chłodzenie do procesora będzie więc najlepszym wyborem?

Mniej doświadczeni klienci mogą mieć problem z dobraniem odpowiedniego modelu, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który wyjaśnia najważniejsze zagadnienia, a także pomoże wybrać najlepszy cooler do procesora.

Spis treści:

 • Czy chłodzenie procesora jest ważne?
 • Rodzaje chłodzenia CPU
 • Chłodzenie procesora aktywne czy pasywne?
 • Jak działa chłodzenie wodne procesora i czym się różni od tradycyjnego?
 • Jaki wentylator w coolerze – na co zwrócić uwagę?
 • Automatyczna czy ręczna regulacja prędkości wentylatora?
 • Rodzaj radiatora – aluminium czy miedź?
 • Jaki typ podstawki procesora?
 • Jakie chłodzenie CPU łatwe do zamontowania?
 • Zalety i wady chłodzenia procesorów
 • Inne cechy wentylatorów CPU

Czy chłodzenie procesora jest ważne?

Procesor to jeden z tych elementów komputera, który nie tylko pobiera najwięcej energii elektrycznej, ale też generuje najwięcej ciepła. Niestety, nadmierna temperatura może skutkować spadkami wydajności lub nawet niestabilną pracą komputera. Wytworzone ciepło trzeba więc w jakiś sposób odprowadzić i właśnie do tego służą coolery CPU.

Sprawdź poradnik Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?

Cooler do komputera do gier, a komputera do domu

Chłodzenie ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wydajniejszych komputerów, gdzie zastosowano mocniejsze procesory – zwłaszcza jeżeli decydujemy się na ich podkręcanie. Nad wymianą coolera powinni również zastanowić się użytkownicy, którzy składają ciche zestawy, a standardowy cooler okazuje się niewystarczający lub za głośny.

jakie chłodzenie procesoraCooler do komputera ma nieco mniejsze znaczenie w przypadku zwykłych komputerów do domu lub biura. Zwykle montowane są w nich procesory, które charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię, a przez to generują mniej ciepła. W takim przypadku zazwyczaj sprawdzi się fabryczne chłodzenie dodawane w zestawie z procesorem.

A jaki cooler do laptopa?

Jeśli zastanawiasz się lub poszukujesz odpowiedzi na pytanie: jak można poprawić chłodzenie procesora w laptopie, odpowiedź jest tylko jedna: podkładka chłodząca. Obecnie nie praktykuje się wymiany coolerów w laptopach.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaka podstawka pod laptopa?

Rodzaje chłodzenia procesora

Coolery można podzielić na kilka rodzai. Największą popularnością cieszą się tzw. chłodzenia powietrzne, gdzie głównym czynnikiem wpływającym na odprowadzanie ciepła jest obieg powietrza.

Mamy tutaj do czynienia z metalowym radiatorem, często wyposażonym w tzw. rurki cieplne, a wymiana ciepła jest wspomagana przez wentylator lub wentylatory. W przypadku modeli pasywnych zastosowano sam radiator bez wentylatora.

Ciekawą alternatywą jest chłodzenie wodne procesora, gdzie głównym elementem jest ciecz. Odpowiada ona za przekazywanie ciepła z bloku wodnego do chłodnicy. Możemy tutaj liczyć na dużo lepszą efektywność, a także cichsze działanie.


Chłodzenie wodne do procesorów


Chłodzenie procesorów


Chłodzenie CPU aktywne czy pasywne?

Kiedy zdecydować się na chłodzenie aktywne a kiedy na chłodzenie pasywne? Wszystko zależy od naszych preferencji odnośnie kultury pracy komputera:

 • coolery aktywne wykorzystują wentylator – ten zwiększa efektywność odprowadzania ciepła, ale też generuje hałas,
 • konstrukcje pasywne są pozbawione wentylatora, więc pracują całkowicie bezgłośnie – warto więc zwrócić uwagę jeżeli interesuje nas ciche chłodzenie CPU.

Warto jednak zauważyć, że pasywne chłodzenie CPU oferują ograniczoną wydajność, więc sprawdzą się głównie w przypadku standardowych procesorów o niedużej wydajności. Z drugiej strony nowoczesne chłodzenia aktywne potrafią być wyjątkowo ciche, a zatem w praktyce mogą być niesłyszalne lub zagłuszane przez inne elementy komputera. W praktyce chłodzenie procesora pasywne nie ma zbyt wielu zastosowań.

Jak działa chłodzenie wodne procesora i czym się różni od tradycyjnego?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się chłodzenia wodne, które mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnych chłodzeń powietrznych. Główne różnice sprowadzają się do innego sposobu działania. Konstrukcje te wykorzystują blok wodny, z którego ciepło jest transferowane za pomocą cieczy do dużego radiatora z wentylatorami (tzw. chłodnicy).

Składane zestawy dodatkowo dają możliwość podłączenia bloku dla innych komponentów (np. karty graficznej lub płyty głównej).

jakie chłodzenie procesora

Chłodzenie procesora cieczą nie tylko pozwala uzyskać najniższe temperatury, ale też charakteryzuje się cichym działaniem. Warto jednak zauważyć, że rozwiązanie to nie należy do najtańszych – ceny gotowych zestawów chłodzenia cieczą zaczynają się od kilkuset złotych. Składane konfiguracje dają możliwość lepszego dostosowania obiegu, ale ich cena może być jeszcze wyższa.

Więcej w poradniku Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać i czy warto?

Jaki wentylator w coolerze – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie czy wybieramy chłodzenie powietrzne (aktywne) czy też wodne, najważniejszym elementem konstrukcji jest wentylator – to właśnie on wspomaga odprowadzanie ciepła z radiatora lub chłodnicy. Jaki wentylator do procesora będzie najlepszym wyborem? Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka parametrów.

 • Wielkość i prędkość obrotowa

Przede wszystkim wielkość i prędkość obrotowa – im są one wyższe, tym większy przepływ powietrza i tym lepsza wydajność wentylatora. Warto jednak mieć świadomość, iż wyższa prędkość zwykle wpływa również na wyższy poziom generowanego hałasu. Chłodzenie CPU dla graczy będzie zaopatrzone w wentylator z podświetleniem LED.

 • Konstrukcja łożyska

Dużo zależy również od zastosowanego łożyska – ma ono wpływ nie tylko na generowany hałas, ale też na żywotność konstrukcji. Ponadto powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób podłączenia wentylatora – nowsze modele wykorzystują 4-pinową wtyczkę, co pozwala sterować prędkością obrotową np. z poziomu płyty głównej.

Automatyczna czy ręczna regulacja prędkości wentylatora?

No właśnie, jak lepiej sterować wentylatorem? W większości przypadków sprawdzi się automatyczna regulacja, gdzie prędkość obrotowa jest dostosowana do temperatury procesora. Rozwiązanie to gwarantuje odpowiedni kompromis między wydajnością a generowanym hałasem – szczególnie w przypadku nowoczesnych płyt, gdzie wprowadzono zaawansowane technologie automatycznej regulacji obrotów.jakie chłodzenie procesora

Rodzaj radiatora – aluminium czy miedź?

Zarówno w przypadku coolerów powietrznych, jak i chłodzeń wodnych możemy spotkać radiator do procesora w dwóch wariantach: aluminiowy lub miedziany. Pierwszy jest spotykany znacznie częściej, szczególnie w przypadku tańszych konstrukcji. Miedziane radiatory nie są tak popularne – z racji właściwości fizycznych często występują w połączeniu z aluminiowymi -, ale za to pozwalają uzyskać lepszą wydajność. Niestety, są droższe od standardowych.

jakie chłodzenie procesoraWażnym elementem chłodzenia jest również pasta termoprzewodząca. Najpopularniejsze mieszanki mogą być wykorzystywane z obydwoma typami radiatorów. Inaczej wygląda sprawa w przypadku substancji na bazie ciekłego metalu – nie można ich stosować na aluminiowe radiatory, gdyż mogą spowodować uszkodzenie coolera.

Jaki typ podstawki procesora?

Przy zakupie chłodzenia do procesora należy zwrócić uwagę na kompatybilność danego modelu z wykorzystywanym gniazdem procesora – tzw. podstawki. Chłodzenie procesora Intel wymagać będzie innego wariantu niż chłodzenie procesora AMD. Informacje o zgodności najczęściej znajdziemy w specyfikacji technicznej.

Warto jednak zauważyć, że część podstawek wykorzystuje ten sam rozstaw otworów montażowych – np. AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/AM4/FM2/FM2+, lub Intel LGA 1150/1151/1155/1156/1200/1366/2011/2066.

jakie chłodzenie procesora

Podstawowe coolery zwykle są projektowane z myślą o procesorach o niższej mocy. Może więc zdarzyć się, że w zestawie nie znajdziemy elementów montażowych pod gniazda dla topowych procesorów np. AMD TR4 lub Intel LGA 2011/2066.

Ponadto starsze rewizje mogą nie mieć zapinek dla nowych podstawek, ale w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem chłodzenia.

Jakie chłodzenie procesora łatwe do zamontowania?

Na koniec warto jeszcze omówić kwestię montażu – tutaj zazwyczaj sprawdza się zasada, że im jest ono mniejsze, tym łatwiej je zamontować.

Dobre chłodzenie procesora zwykle jest bardziej rozbudowane, a zatem jego montaż może być bardziej skomplikowany. Czasami założenie nowego chłodzenia może wymagać wyjęcia całej płyty głównej z obudowy (uchwyty montażowe coolera trzeba przykręcać od spodu płyty). Warto zwrócić uwagę na takie wymagania, jeśli nie chcemy lub nie możemy rozkręcać całego komputera. Nie jest to jednak regułą, bo w większości przypadków bez problemu można zainstalować chłodzenie procesora domowym sposobem.

Zalety i wady chłodzenia procesorów

Przy wyborze odpowiedniego chłodzenia warto jeszcze zapoznać się z testami w sieci. Najczęściej wymieniane zalety to:

 • cicha praca
 • wysoka wydajność
 • kompatybilność z wszystkimi nowymi podstawkami
 • łatwy montaż
 • wysoka jakość wykonania

Z kolei najczęściej wymieniane wady, które mogą kolidować z pierwszym slotem PCIe/pamięciami RAM to:

 • głośna praca
 • trudny montaż
Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej