Jaki zasilacz UPS do komputera wybrać?

10.08.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie pojawiające się w świadomości użytkowników jako podstawowe wyposażenie w miejscach, gdzie dane stanowią wartość.

Przedstawiamy poradnik opisujący podstawowe cechy zasilaczy awaryjnych. Sugerujemy jaki zasilacz UPS wybrać do domu, firmy lub serwerowni.

Spis treści:

 • Co to jest zasilacz UPS do komputera?
 • Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?
 • Rodzaje zasilaczy UPS do komputera
 • Jaki zasilacz UPS wybrać?
 • Jaki zasilacz UPS do komputera?
 • Jaki zasilacz do serwera?
 • Jaki zasilacz do firmy?
 • Zasilacz UPS do komputera – czy warto kupić?

Co to jest zasilacz UPS do komputera?

Zasilacz UPS to urządzenie zapewniające zasilanie awaryjne w przypadku zaniku zasilania z sieci energetycznej. Zasilacz awaryjny filtruje zakłócenia pochodzące z sieci.

Parametry napięcia zasilania dostarczanego do naszych domów są nieregularne w czasie i nie zawsze wynoszą 230V. Nawet w terenie miejskim zasilanie z sieci może wynosić okresowo 260V, a czasami poniżej 200V. UPS zapewniając stabilność zasilania, gwarantuje poprawność pracy urządzeń elektronicznych.

Zasilacze awaryjne są oferowane w różnej wielkości obudowach, także do montażu w szafach RACK (zasilacze do szaf RACK).

O zaletach zasilaczy awaryjnych UPS pisaliśmy w poradniku Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS?

Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?

UPS to specjalizowany zasilacz awaryjny, wyposażony w akumulatory, który zapewnia podtrzymanie zasilania przyłączonych do niego urządzeń o określonej mocy przez określony czas. Akumulatory magazynują prąd pobierany z sieci. W przypadku, gdy nastąpi zanik zasilania z sieci, UPS wykorzystując energię zgromadzoną w akumulatorach, zapewniając zasilanie awaryjne. Zyskujemy czas na bezpieczne wyłączenie sprzętu.

Dodatkową funkcją UPSa jest regulacja i filtracja zasilania pochodzącego z sieci do akceptowalnych dla urządzeń elektronicznych parametrów. Idealne zasilacze awaryjne potrafią dostarczać stabilne zasilanie, niezależnie od parametrów otrzymywanych z sieci. UPSy potrafią również filtrować przepięcia, powstające w sieci w wyniku wyładowań atmosferycznych. Zasilacz galwanicznie separuje zasilanie sieciowe od urządzeń elektrycznych i dysponują wyjściami w postaci standardowych gniazd elektrycznych lub gniazd IEC320.

Moc zasilacza UPS określa ilość urządzeń, które będziemy mogli do UPSa podłączyć jednocześnie. Producenci podają najczęściej moc pozorną zasilacza, wyrażoną w jednostce VA (VoltAmper). Moc rzeczywista przykładowego zasilacza 1000VA, umożliwia podłączenie urządzenia o obciążeniu od 500W do nawet 800W, zależnie od założeń producenta.

Istotnym parametrem jest czas pracy na akumulatorach przy określonym obciążeniu. Zazwyczaj zasilacze awaryjne przy maksymalnym obciążeniu pozwalają podtrzymać zasilanie przez kilka minut. Jeżeli potrzebujemy dłuższego czasu podtrzymania, powinniśmy kupić UPS o większej mocy lub dodatkowy moduł bateryjny.

Ważny jest również kształt napięcia wyjściowego. Napięcie z sieci ma kształt idealnej sinusoidy. Napięcie na wyjściu UPS w tanich urządzeniach zazwyczaj przypomina przebieg prostokątny, a jedynie w najdroższych sinusoidę. Kształt napięcia wyjściowego ma znacznie dla niektórych urządzeń, podłączonych do wyjść UPSa.

Zasilacze wyposażone są w porty USB lub szeregowe RS232, które przy pomocy odpowiedniego oprogramowania pozwalają zarządzać UPSem, ale również wyłączyć komputer w przypadku wykrycia zaniku zasilania.

Przykłady zasilaczy awaryjnych UPS:

Rodzaje zasilaczy UPS do komputera

Zasilacze UPS różnią się konstrukcją – dostępne rodzaje zasilaczy to:

 • off-line
 • line-interactive
 • online

Ważnym elementem w konstrukcji zasilacza jest prostownik – zamienia napięcie zmienne na stałe, pozwala ładować akumulatory, oraz inwerter – (falownik) zamienia napięcie stałe z akumulatorów na napięcie zmienne, służące do zasilania urządzeń elektrycznych.

Zasilacz UPS off-line

To typ zasilacza najczęściej stosowany do ochrony komputerów osobistych. Głównym źródłem zasilania jest w tym przypadku wejście sieciowe 230V. W przypadku awarii głównego źródła, następuje przełączenie na źródło zapasowe. Przełączenie realizowane jest przez przełącznik źródeł zasilania.

Źródłem zapasowym zasilania są akumulatory, ładowane z sieci w czasie normalnej pracy. Zasilanie z akumulatorów jest przekształcane przez inwerter DC/AC i tak trafia na wyjście.

Inwerter jest uruchamiany tylko w przypadku wystąpienia awarii zasilania głównego. W czasie pracy sieciowej zasilacza, inwerter pozostaje wyłączony. Warto wiedzieć, że nie każde urządzenie będzie pracowało poprawnie z zasilaczem off-line.

Zasilacze UPS z napięciem 230 V

Zasilacz UPS line-interactive

To często stosowane zasilanie awaryjne dla serwerów. W tym przypadku inwerter jest przyłączony równolegle do źródła napięcia sieciowego oraz wyjścia zasilacza UPS. Z drugiej strony inwerter jest podłączony do akumulatorów, które w stanie normalnym są ładowane przez prostownik (odwrócona funkcja inwertera).

W przypadku awarii zasilania sieciowego przełącznik źródła zasilania odłącza zasilanie od sieci i przełącza się na pracę akumulatorową. Akumulatory rozładowują się zasilając wyjście przez inwerter.

Inwerter w zasilaczu UPS online w przeciwieństwie do konstrukcji off-line jest stale włączony, więc minimalizowany jest czas niezbędny na zmianę źródła zasilania w przypadku awarii.

Zasilacz UPS online

To najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Zasilanie zewnętrzne służy do ładowania przez prostownik akumulatorów. Akumulatory z kolei zasilają inwerter, który zapewnia zasilanie na wyjściu zasilacza awaryjnego. Brakuje tu typowego przełącznika źródła zasilania. W przypadku awarii wejściowego źródła zasilania nie są ładowane akumulatory.

Korzystając z energii zmagazynowanej w akumulatorach, inwerter zawsze przekazuje napięcie na wyjście. UPS pracuje w trybie online, ponieważ nie istnieje czas przełączania, pomiędzy źródłami napięcia. Zawsze korzystamy z zasilania pochodzącego z inwertera. Taki zasilacz oferuje idealne parametry zasilania na wyjściu.

Wolnostojące zasilacze awaryjne UPS

Jaki zasilacz UPS wybrać?

Wybór odpowiedniego zasilacza awaryjnego zależy od urządzeń, które będą do niego podłączone. Pierwszym ważnym elementem wyboru będzie zliczenie mocy pobieranej przez urządzenia, które zamierzamy podłączyć do UPSa.

Moc można odczytać z etykiet na sprzęcie elektronicznym, ale można również założyć określony pobór mocy, przykładowo:

 • router WiFi: około 10-20W
 • monitor LCD: od 30 do 50W
 • konsola do gier: od 150 do 200W
 • komputer biurowy: od 250 do 300W
 • profesjonalna stacja robocza: od 300 do 400W
 • komputer gamingowy: od 300 do 600W
 • serwer: od 400 do 1000W

Następnie należy określić w jakiej technologii ma pracować UPS – off-line, line-interactive czy online, oraz wymagany czas podtrzymania przy pracy na akumulatorach.

Jaki zasilacz UPS do komputera?

W przypadku zasilacza UPS do komputera wykorzystywanego w domu, zakładamy możliwość przyłączenia komputera, routera i monitora do UPSa. W takiej konfiguracji minimalna moc zasilacza do domu powinna wynosić około 500VA. Warto jednak sprawdzić w dokumentacji urządzenia, jaka jest moc rzeczywista/wyjściowa [W].

Ze względu na wrażliwość podłączanego sprzętu elektronicznego używanego w domu, wybieramy UPS do komputera z filtrami przeciwzakłóceniowymi. Sugerowana technologia wspierana przez zasilacz UPS do domu to line-interactive. Kształt napięcia wyjściowego może stanowić pseudo-sinusoidę lub czystą sinusoidę.

Czas pracy na akumulatorach powinien wynosić co najmniej 5 minut. Ilość gniazd wyjściowych od 3 sztuk lub więcej.

Nie warto przykładać większej uwagi do wyświetlacza czy wyglądu, ale warto mieć możliwość podłączenia UPS do komputera i zarządzania zasilaczem z poziomu systemu operacyjnego. Warto więc sprawdzić, czy producent UPS dostarcza oprogramowanie dostosowane do wykorzystywanego przez nas systemu operacyjnego.

Przydatną funkcją może okazać się opcja wyciszenia dźwięków alarmowych zasilacza.

Jaki zasilacz do serwera?

Serwery to urządzenia przechowujące cenne dane, a przestój w ich pracy wiąże się z dotkliwymi stratami. Wymagana jest szczególna troska o jakość zasilania serwerów, jak i systemów sieciowych w firmie.

Zasilacz awaryjny do podtrzymania serwerów i sprzętu sieciowego powinien pracować w trybie online. Moc zasilacza należy określić na podstawie danych o mocy pobieranej przez serwery i sprzęt sieciowy. W najprostszych sytuacjach będzie to minimalnie 1000VA. Kształt napięcia wyjściowego powinien stanowić sinusoidę.

Ilość wyjść powinna oscylować od 6 w górę. Czas pracy na akumulatorach powinien wynosić minimalnie 15 minut, optymalnie 30 minut. W krytycznych aplikacjach, UPS powinien umożliwiać współpracę z agregatem prądotwórczym, który załączy się w momencie zaniku zasilania.

Zasilacz UPS do serwera powinien dysponować systemem zarządzania i monitorowania (karta SNMP). Niezbędna jest możliwość współpracy UPS z systemami operacyjnymi zainstalowanymi na serwerach (Linux, Windows).

Jaki zasilacz do firmy?

Zasilacz UPS do firmy nie różni się zdecydowanie od zasilacza UPSa dla domu. Z pewnością będzie wymagana większa moc (do 1000VA), ponieważ poza komputerem przyłączone zostaną do zasilacza drukarki, telefony, faxy.

Każde ważne stanowisko pracy w firmie powinno zostać wyposażone w UPSa. Konieczne będą zasilacze pracujące w trybie line-interactive oraz o przebiegu sinusoidy na wyjściu.

Standardem jest wykorzystanie interfejsu USB do połączenia z komputerem oraz oprogramowania zarządzającego zasilaczem zgodne z wykorzystywanymi systemami operacyjnymi.
Wystarczający czas podtrzymania w trybie pracy awaryjnej to 5 minut. Ilość gniazd wyjściowych od 4 w górę.

Zasilacz UPS do komputera – czy warto kupić?

Zasilacz UPS powinien być niezbędnym wyposażeniem nie tylko serwerowni, ale również domu. Zakłócenia pojawiające się w sieciach energetycznych, mogą spowodować uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Decyzję łatwiej będzie podjąć, jeżeli wyobrazimy sobie jakie mogą być skutki niepożądanych zjawisk w sieci energetycznej?

 • Przepięcie w sieci trwające kilka milisekund, może spowodować utratę danych podczas cyklu zapisu/odczytu z dysku twardego, ale również uszkodzenie lub zawieszenie elementów elektronicznych
 • Nagły, całkowity zanik zasilania może być przyczyną utraty niezapisanych danych nad którymi pracowaliśmy, ale również utratą zawartości całego dysku z powodu uszkodzenia głowicy lub tablicy alokacji plików
 • Odchylenia i wahania napięcia zasilania potrafi zniszczyć głowicę dysku lub uszkodzić tablicę alokacji plików z powodu błędnie pracującego zasilacza komputera, możliwe zniszczenie komponentów sprzętu elektronicznego
 • Zakłócenia EMI (interferencje elektromagnetyczne) oraz RFI (interferencje na częstotliwościach radiowych) znane jako szumy w źródle zasilania mogą zakłócać pracę klawiatury, powodować zakłócenie w pracy akcesoriów bezprzewodowych

Więcej o zaletach zasilaczy przeczytasz w poradniku Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacze awaryjne UPS, które polecamy w sklepie:


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł