Jaki zasilacz do laptopa? Jak dobrać odpowiedni?

Laptop bez zasilacza jest jak samochód bez paliwa – jeszcze przez chwilę będzie nam służył, ale w końcu zabraknie mu energii do pracy. Kiedy oryginalna ładowarka odmówi posłuszeństwa, albo zgubimy oryginalną, nie mamy wyjścia i musimy kupić nową. Jaki zasilacz do laptopa kupić, na jakie parametry zwrócić uwagę? Oryginał czy zamiennik? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego zasilacza?

Zasilacz do laptopa, zresztą jak każde inne urządzenie, może ulec uszkodzeniu. Ciągłe zwijanie i rozwijanie kabli, wpinanie i wypinanie wtyczki, przenoszenie laptopa z miejsce na miejsce – to wszystko sprawia, że ładowarka jest mocno eksploatowana. W końcu może przyjść taki moment, że odmawia posłuszeństwa, a wraz z tym pojawia się pytanie: jak dobrać zasilacz do laptopa?

Kluczowe są parametry. Jeśli wybierzemy słabszy zasilacz do laptopa, pojawia się ryzyko, że nie zapewni odpowiedniej ilość prądu do działania komputera lub jednoczesnego ładowania baterii i działania laptopa.
Mocniejszy zasilacz do laptopa, o wyższym napięciu, spowoduje przegrzewanie się elektroniki oraz potencjalne uszkodzenie baterii lub jej szybsze zużycie.

Po kolei, na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Napięcie prądu stałego, które podawane jest w voltach (V) – najlepiej, jeśli jest dokładnie takie samo, jak na tabliczce znamionowej albo wartością podaną na laptopie. Teoretycznie przyjmuje się, że próg tolerancji to 1V, ale nie w każdym przypadku on występuje.
  • Natężenie prądu stałego mierzone w w amperach (A) – powinno być takie samo albo ewentualnie wyższe. Pod żadnym pozorem natężenie nie może być niższe, bo podzespoły nie dostaną potrzebnej ilości prądu, co może skutkować ich uszkodzeniem.
  • Moc zasilacza, które podawane jest w watach (W) – sytuacja analogiczna do natężenia. Może być taka sama lub wyższa, bo ostatecznie to laptop decyduje, ile prądu potrzebuje.
  • Typ wtyczki – powszechnie producenci korzystają z 10 różnych standardów. Zasilacz do laptopa Lenovo ma wtyczkę z wyglądu przypominające USB, zasilacz do laptopa Dell to wtyczka ośmiokątna. Najczęściej spotykamy się z wtyczkami okrągłymi, takie będzie miał zasilacz do laptopa Asus, HP i Acer, ale i tutaj występują różnice na poziomie obwodu zewnętrznego i wewnętrznego. Nawet jeśli wyżej wymienione parametry będą dokładnie takie, jakich potrzebujesz, to źle dobrana wtyczka uniemożliwi podłączenie ładowarki.
  • Polaryzacja – prąd stały zawsze płynie w jednym kierunku i jeśli podłączymy urządzenie odwrotnie, po prostu nie zadziała.

Jak sprawdzić model zasilacza?

Najprostszym rozwiązaniem jest zerknąć na tabliczkę znamionową. Każda ładowarka do laptopa ją ma i właśnie na niej znajdziemy interesujące nas parametry. W tym przypadku będą to dane, które znajdziemy przy OUTPUT (parametry wyjścia). Odczytamy tam między innymi, jakie napięcie i natężenie prądu będzie odpowiednie.

jaki zasilacz do laptopa

Ile wat ma zasilacz do laptopa? Moc zasilacza możemy obliczyć samodzielnie. Wystarczy pomnożyć przez siebie napięcie i natężenie.

Trochę bardziej problematyczna zdaje się być sytuacja, w której nie mamy dostępu do oryginalnej ładowarki. Skąd wziąć niezbędne dane? W równie prosty sposób – wystarczy wyjąć baterię albo sprawdzić tabliczkę znamionową na spodzie laptopa.

jak dobrać zasilacz do laptopa

W tym przypadku będą nad interesować dane oznaczone jako INPUT, czyli parametry wejścia. Podane wartości są takie same, jak w przypadku OUTPUT. W oparciu o nie również bez problemu wybierzemy odpowiednią ładowarkę.

Jeśli chodzi o kwestię wtyczki, to mamy do wyboru dwa wyjścia. Niezbędne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi laptopa. Będą to wymiary wewnętrzne i zewnętrzne wtyczki. Osoby, które mają oryginalny zasilacz mogą dokonać pomiaru ręcznie za pomocą suwmiarki, ale… Trzeba być niezwykle dokładnym. Wystarczy niewielki błąd, a kupimy zasilacz, który nie pasuje do naszego modelu laptopa.

Oryginał czy zamiennik? Jak dobrać zasilacz do laptopa?

Oryginalny zasilacz do laptopa gamingowego jest najbezpieczniejszym wyborem. Na pewno lepiej sprawdzi się w perspektywie czasu. To gwarancja wysokiej jakości i zachowania parametrów, które zostały zaakceptowane przez producenta. To także pewność, że komputer będzie sprawnie działał i nie wystąpią żadne wahania napięć, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zarówno laptopa, jak i zasilacza.

Oryginalny zasilacz daje nam po prostu pewność, że będzie kompatybilny z laptopem i posłuży przez długi czas. A jeśli pojawią się jakieś usterki, przysługuje nam prawo do gwarancji. Za wszystkie te zalety przyjdzie nam zapłacić drożej. Oryginalne zasilacze kosztują więcej, ale też relatywnie więcej oferują.

Oryginalne zasilacze do laptopów

Czy zamiennik zasilacza do laptopa zawsze będzie złym wyborem? Niekoniecznie. Na pewno będzie tańszy, często nawet trzykrotnie. Trzeba mieć jednak na uwadze jedną rzecz. Ładowarka, oprócz odpowiednich parametrów, musi być solidna i trwała. Nic nam po tanim zasilaczu, jeśli za kilka miesięcy złamiemy kabel. Dobrze dobrany zamiennik może działać równie poprawnie co oryginał.

Polecane zasilacze do laptopów (zamienniki)

Czy można używać ładowarki do laptopa o mocniejszych parametrach?

Wszystko rozbija się o kwestie natężenia i napięcia prądu.

  • Słabsze napięcie prądu w zasilaczu – jeśli natężenie będzie zgodne z wymaganym, urządzenie będzie działać, ale niestabilnie i słabo.
  • Większe napięcie prądu w zasilaczu – jeśli natężenie będzie zgodne z wymaganym, komputer albo się wyłączy, albo będzie pracować w zbyt wysokiej temperaturze.
  • Wyższe natężenie prądu w zasilaczu – jeśli napięcie będzie zgodne z wymaganym, nic się nie stanie. Komputer będzie normalnie pracował.
  • Niższe natężenie prądu w zasilaczu – nawet jeśli napięcie będzie zgodne z wymaganym, laptop nie będzie działał prawidłowo.

Ogólna zasada jest taka, że wejście laptopa powinno mieć ten sam woltaż co wyjście. Wtedy mamy pewność, że nie pojawią się żadne problemy z pracą.

Uniwersalny zasilacz do laptopa – czy to bezpieczny wybór?

Uniwersalny zasilacz do laptopa ma jedną niepodważalną zaletę. Można go wykorzystać do ładowania kilku różnych komputerów, a często i innych urządzeń. Takie rozwiązanie będzie bezpieczne, o ile my sami pozostaniemy ostrożni.

Na uniwersalnych zasilaczach samodzielnie ustawiamy napięcie i natężenie prądu, czyli dwa najbardziej kluczowe parametry. Pomyłka może sporo kosztować, bo w najgorszym razie uszkodzimy procesor albo płytę główną.

Może Cię zainteresować:

Autor
Patrycja Czerny
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (5 głosów)

Czytaj więcej