Jaki zasilacz do komputera? Jak wybrać zasilacz ATX?

Kupując lub składając zestaw, poświęcamy dużo czasu na wybór procesora, pamięci, czy karty graficznej. Łatwo przy tym zapomnieć, że elementy te wymagają stabilnego i solidnego zasilania, aby działać poprawnie i bezproblemowo. Dlatego zasilacze komputerowe są tak istotne i warto zwrócić szczególną uwagą na wybór odpowiedniego modelu.

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, pozwalające odpowiedzieć na pytanie, jaki zasilacz do komputera wybrać? Jeśli szukasz polecenia konkretnych modeli, koniecznie sprawdź nasz ranking zasilaczy komputerowych, w których znajdziesz zasilacz o różnej mocy z każdej półki cenowej.

Spis treści

Polecane zasilacze do komputerów

Co to jest zasilacz komputerowy?

Na początek krótko o roli samego zasilacza w naszym komputerze.

Zasilacz komputerowy to urządzenie, które przetwarza napięcie przemienne z gniazdka elektrycznego na niskie, stabilizowane napięcia stałe.

Zasilacze komputerowe są konieczne do pracy wielu ważnych elementów naszego peceta, między innymi płyty głównej, procesora, karty graficznej, czy dysku twardego.

Zasilacz do komputera stacjonarnego ma postać niewielkiej kostki i umieszczany jest wewnątrz obudowy komputera. Od strony zewnętrznej posiada on gniazdo do podłączenia zasilania z sieci, a od strony wewnętrznej odchodzą wiązki przewodów dedykowanych do konkretnych podzespołów komputera.

Jaki standard zasilacza komputerowego wybrać?

Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji, jaki zasilacz komputerowy wybrać ma standard zasilacza. Dostępne są zasilacze w różnych rozmiarach:

  • zasilacze ATX – najbardziej uniwersalny, standardowy zasilacz do komputera. Typowe wymiary takiego zasilacza to 150 x 140 x 86 mm. Modele o wyższej mocy mają dłuższą obudowę (głębokość), np. 18 cm, dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź, czy taki zasilacz komputerowy zmieści się do Twojej obudowy
  • zasilacze SFX – to zasilacze komputerowe o mniejszych wymiarach 125 x 100 x 63,5 mm przeznaczone do mniejszych obudów komputerowych. Występują również w wersji SFX-L cechującej się długością 120 mm, co pozwala na zastosowanie większego wentylatora chłodzącego
  • zasilacze TFX – najmniejsze zasilacze do komputerów. Standardowe wymiary zasilaczy TFX to 175 x 85 x 65. Przeznaczone są do małych obudów do komputera o płaskim kształcie, z niewielką ilością miejsca w środku.

Jaka moc zasilacza? Jak dobrać do komputera?

To w zasadzie najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć kupując zasilacz komputerowy. Co ciekawe, nie ma na nie jednej, idealnej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego peceta oraz jego podzespołów, a dokładnie ich zapotrzebowaniu na energię.

Od sprawdzenia właśnie tego zapotrzebowania należy rozpocząć dobieranie zasilacza do komputera. Słabszy komputer, wykorzystywany do przeglądania Internetu i edycji tekstu, będzie mieć znacznie niższe potrzeby, niż potężny PC do grania w wymagające gry.

Moc zasilacza komputerowego oznaczana jest w watach. Warto zaopatrzyć się w zasilacz komputerowy o nieco większej mocy niż wynika to z zsumowanego zapotrzebowania karty graficznej, procesora i innych podzespołów.

Taki zabieg jest rozsądnym posunięciem, gdyż producenci podają czasem maksymalnie osiąganą moc (często osiąganą jedynie przez kilkanaście sekund), a nas interesuje moc uzyskiwana przy codziennej i ciągłej pracy naszego peceta.

Warto też pamiętać, że wysoka moc zasilacza komputerowego nie oznacza stałego, wysokiego poboru prądu i nie przełoży się to na nasze rachunki za prąd.

Zasilacz komputerowy 800 W nie musi nas dużo kosztować. Jego moc dostosowuje się na bieżąco do zapotrzebowania komputera. Gdy komputer nie będzie pracował na najwyższych obrotach, to i pobór prądu będzie proporcjonalnie niższy, mimo posiadania mocnego zasilacza.

Jak dobrać zasilacz do komputera? Kalkulator mocy

Aby sprawdzić, ile mocy potrzebować będzie nasz komputer, najwygodniej skorzystać z kalkulatora mocy zasilania. Wybierając z listy najważniejsze komponenty PC otrzymamy jednoznaczną informację, jaki zasilacz do komputera powinniśmy wybrać.

Sprawdź nasz Kalkulator mocy zasilacza

jaki zasilacz do komputera

Najpopularniejsze zasilacze komputerowe to modele o mocy 500W, 550W i 600W.


Zasilacze komputerowe 500W


Zasilacze komputerowe 550W


Zasilacze komputerowe 600W


Sprawność zasilacza do komputera – rodzaje certyfikatów sprawności

W idealnej sytuacji, 100% pobieranej energii powinno być dostarczane do podzespołów naszego komputera. Z różnych względów jest to jednak sytuacja niemożliwa. Zawsze występują bowiem straty w przesyłanej energii, czego efektem jest emitowanie ciepła przez pracujący zasilacz.

Jak sprawdzić sprawność zasilacza?

Aby określić możliwości i jakość zasilacza komputerowego, należy sprawdzić odpowiedni parametr w specyfikacji technicznej.

Sprawność zasilacza jest wyrażona najczęściej za pomocą odpowiedniego certyfikatu 80 Plus, który gwarantuje, że co najmniej 80 procent pobranej energii zostanie dostarczone do komputera.

Dla jeszcze większego ułatwienia, konkretnym modelom zasilaczy przyznawane są certyfikaty jasno wskazujące, jaką sprawnością charakteryzuje się zasilacz komputerowy przy danym obciążeniu. Nie jest to jednak obowiązek i producenci tańszych modeli często nie posługują się certyfikatami.

Certyfikat sprawności 80 Plus

Certyfikat 80 Plus jest przyznawany po sprawdzeniu sprawności danego zasilacza przy obciążeniu 20, 50 oraz 100 procent. W zależności od wyniku otrzymuje on jedno z następujących oznaczeń: Bronze, Silver, Gold, Platinum oraz Titanum.

jaki zasilacz komputerowy certyfikat 80 plus

Za tymi nazwami kryją się następujące rezultaty pomiaru sprawności

  • 80 Plus – 82/85/82%
  • 80 Plus Bronze – 85/88/85%
  • 80 Plus Silver – 87/90/87%
  • 80 Plus Gold – 90/92/89%
  • 80 Plus Platinum – 92/94/90%
  • 80 Plus Titanum – 94/96/94%

Oczywiście im większa sprawność zasilacza komputerowego, tym lepiej. Mniejsze straty energii, oszczędność na rachunku oraz lepsza kultura pracy zasilacza i jego mniejsze nagrzewanie się.

Warto jeszcze wspomnieć, że producenci nie mają obowiązku certyfikowania zasilaczy, co jest częstą praktyką w przypadku tańszych modeli.

Rodzaje chłodzenia w zasilaczach

Tracona energia generuje ciepło, a zbyt wysoka temperatura może zniszczyć zasilacz komputerowy. Dlatego też zasilacze do komputerów są chłodzone, a sposobów takiego chłodzenia jest kilka. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • chłodzenie aktywne – występuje najczęściej w zasilaczach komputerowych o dużej mocy, które wymagają mocnego i ciągłego schładzania. Odbywa się ono z pomocą wiatraczka. Można założyć, że im mniejszy wentylator, tym głośniej będzie pracował
  • chłodzenie pasywne – w tym przypadku nie ma wentylatora ani innego elementu ruchomego. Wykorzystywane jest zjawisko oddawania przez metal energii cieplnej do otoczenia. Często elementem zasilacza komputerowego jest radiator. Komputery wyposażone w zasilacz komputerowy z chłodzeniem pasywnym są praktycznie bezgłośne. Jednak chłodzenie pasywne nie jest tak efektywne, jak aktywne – przeznaczone jest raczej do jednostek o małej wydajności.
  • chłodzenie półpasywne – ciekawe rozwiązanie będące kompromisem pomiędzy powyższymi metodami. W tym przypadku wykorzystane są elementy chłodzenia pasywnego, a wentylator włącza się jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – choćby, gdy procesor czy karta graficzna zaczynają pracować wydajniej.

Przeczytaj również: Jakie chłodzenie do procesora? Poradnik

Rodzaje wtyczek zasilających

Jak z pewnością zauważymy, z zasilacza komputerowego odchodzi mnóstwo kabli zakończonych wtyczkami. Warto więc uporządkować wiedzę o ich poszczególnych rodzajach.

  • PCIe – wtyczka do karty graficznej. Spotkamy się tu z dwoma wersjami: 6 lub 8-pinów. Wydajne karty graficzne o wysokim zapotrzebowaniu na energię korzystają najczęściej z tego drugiego wariantu
  • P1 – największa wtyczka do płyty głównej ATX z 24 pinami. Możemy rozdzielić ją na dwie części (20 pin + 4 pin) i wtedy użyć jej do starszych płyt z gniazdem na 20 pinów
  • P4/EPS – wtyczka zasilająca procesor. Tu najczęściej występują wersje wiązek 4-pinowe lub 2×4 pin
  • SATA – wtyczka do dysków twardych i napędów optycznych
  • FDD – ta wtyczka przeznaczona jest do zasilania stacji dyskietek
  • Molex – obecnie rzadko stosowany. Wcześniej wykorzystywany do zasilania dysków twardych i napędu optycznego starszego typu.

WAŻNE – wkrótce na rynek trafią nowe karty graficzne Nvidia RTX 3000 (Ampere), które korzystać będą z nowego złącza zasilającego w wersji 12-pinowej. Oznacza to, że ich podłączenie do zasilacza wymagać będzie korzystania z odpowiedniej przejściówki (dołączanej do nowych kart) oraz pojawienie się nowej generacji zasilaczy wyposażonych w odpowiednie złącze zasilania.

Przed włączeniem zasilania dwa razy upewnijmy się, że wtyczki podłączyliśmy do właściwych portów. Niewłaściwe podłączenie grozi uszkodzeniem poszczególnych komponentów komputera.

Zasilacz modularny, czyli zasilacz z odpinanymi kablami

Jeśli często modyfikujesz wnętrze komputera, bądź też chcesz by zbędne okablowanie nie utrudniało cyrkulacji powietrza w obudowie, wybierz zasilacz komputerowy z modularną budową – odpinanymi kablami. Takie zasilacze komputerowe są znacznie wygodniejsze w montażu.

Filtry zabezpieczające w zasilaczu – co to takiego?

Na naszym zasilaczu komputerowym ciąży odpowiedzialność za zabezpieczenie wszystkich elementów, do których jest podłączony. Na szczęście producenci tych urządzeń wyposażają je w szereg zabezpieczeń, które zwiększają bezpieczeństwo. Poznajmy najpopularniejsze z nich.

  • UVP – chroni przed zbyt niskim napięciem. Zbyt niskie napięcie źle wpływa na stabilność zasilanych podzespołów.
  • OVP – ochrania przed nadmiernie wysokim napięciem. Uruchamia się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej
  • OTP – chroni przed przegrzaniem zasilacza komputerowego. Gdy zawiedzie nas system chłodzenia, to jest to nasza ostatnia deska ratunku.
  • OCP – zabezpieczenie to kontroluje każdą linię zasilającą. Gdy któraś z nich jest przeciążona, to zabezpieczenie wyłącza zasilacz komputerowy.
  • OLP albo OPP – podobnie jak powyżej, ale chroni cały zasilacz komputerowy, nie koncentrując się na poszczególnych liniach.
  • SCP – ochrona przed zwarciem. Warto je mieć w swoim zasilaczu komputerowym.

Natężenie przy napięciu – jak czytać?

Przy bardziej zaawansowanych i mocnych zasilaczach komputerowych, pozycje „natężenie przy napięciu” zajmują znaczną część danych technicznych. Komu są potrzebne te informacje?

Przede wszystkim użytkownikom, którzy planują zbudować komputer wyposażony w super wydajne procesory, najmocniejsze karty graficzne lub dwie połączone ze sobą karty graficzne. Podane w specyfikacji wartości to maksymalne obciążenie dla poszczególnych linii napięcia: 3,3 V, 5 V i 12 V. Zsumowane dają one całkowitą moc zasilacza.

jaki zasilacz do komputera

Jeśli jesteś posiadaczem bardzo wydajnej karty graficznej – przy wyborze jaki zasilacz komputerowy kupić, musisz zwrócić szczególną uwagę na ten ostatni parametr.

Linia natężenia 12 V odpowiada za zasilanie najbardziej wymagających komponentów – procesora i karty graficznej, a więc powinna zajmować jak największą część mocy zasilacza.

Jest to szczególnie istotne w przypadku najwydajniejszych kart graficznych. Informacje na ten temat można także sprawdzić na stronie producenta karty.

Przeczytaj również Ranking zasilaczy do komputera

Jaki zasilacz komputerowy do komputera do gier?

Niektóre z najnowszych gier zachwycają realistyczną grafiką, ale też wymagają olbrzymiej mocy obliczeniowej. Te z kolei wymagają zaawansowanych technologicznie kart graficznych (lub ich łączenia), co pociąga za sobą konieczność zasilania ich przez wysokowydajne zasilacze do komputerów.

Zasilacz komputerowy z NVIDIA SLI

Przykładem takiego rozwiązania jest technologia NVIDIA SLI. Pozwala ona na skalowanie wydajności podsystemu graficznego przez łączenie mocy kilku kart graficznych NVIDIA, pracujących na płycie głównej z certyfikatem SLI. Jeśli chcemy korzystać z tej technologii, nasz komputer musi posiadać certyfikowaną dla SLI płytę główną.

Dodatkowo musi posiadać dwa, albo trzy układy GPU GeForce z certyfikatem SLI. Jaki zasilacz do komputera będzie odpowiedni dla takiej konfiguracji? Powinieneś poszukać zasilacza komputerowego z certyfikatem nVidia SLI.

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (11 głosów)

Czytaj więcej