Monitory z zakrzywionym ekranem to stosunkowo młode wynalazki, które zdołały już jednak zachwycić niemałą część użytkowników. Taki monitor może on mieć bardzo pozytywny wpływ na odbiór cyfrowych treści, ale tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. Monitory, które wybraliśmy do tego rankingu, zostały wybrane ze względu na dobre opinie użytkowników, różnorodne funkcje oraz różne przedziały cenowe.
W tym tekście przedstawiamy ranking zakrzywionych monitorów oraz wyjaśniamy, w jakich sytuacjach zakrzywiony monitor sprawdza się lepiej niż płaski, a w jakich z nim przegrywa. Wskazujemy też najważniejsze cechy takiego urządzenia polecamy atrakcyjne modele dostosowane do użytkowników o różnych potrzebach. Koniecznie przeczytaj też nasz artykuł Jaki monitor wybrać, by dopasować urządzenie bezpośrednio do swoich potrzeb. Warto też zerknąć na nasz Ranking monitorów, w którym polecamy najlepsze modele tego roku.
Najpopularniejsze monitory z zakrzywionym ekranem
Najlepsze monitory z zakrzywionym ekranem – ranking monitorów zakrzywionych 2024
- 27-calowy zakrzywiony monitor: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
- 32-calowy zakrzywiony monitor: iiyama G-Master GCB3280QSU-B1
- 30-calowy tani zakrzywiony monitor gamingowy: ASUS VG24VQ1B
- 34-calowy monitor curved: iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 Red Eagle
- Zakrzywiony monitor Philips: Philips Evnia 34M2C7600MV
- 32-calowy dobry zakrzywiony monitor gamingowy: MSI G32CQ4 E2
- 32-calowy zakrzywiony monitor do pracy i grania: MSI G32CQ5P
27-calowy zakrzywiony monitor: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN to przystępny cenowo zakrzywiony monitor o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i przekątnej ekranu 27 cali. Większe zagęszczenie pikseli sprawia, że obraz jest 1,7x bardziej szczegółowy niż Full HD. Dodatkowo, matryca VA zapewnia bardzo dobry poziom czerni i głęboki kontrast, co przekłada się na naturalniejszy obraz. Ponadto, dzięki odświeżaniu 165 Hz uzyskamy tu niezwykle wysoką płynność animacji, a technologia AMD FreeSync zapobiegnie rwaniu się obrazu i spadkom FPS-ów. W kwestii złącz znajdziemy tutaj po jednym porcie HDMI 2.0, Displayport 1.4 oraz 1 złącze słuchawkowe.
32-calowy zakrzywiony monitor: iiyama G-Master GCB3280QSU-B1
Monitor iiyama G-Master GCB3280QSU-B1 to świetna propozycja dla osób, które cenią dobry stosunek ceny do jakości. Sprzęt wyróżnia się 32-calowym ekranem o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (1440p), matrycą VA i odświeżaniem 165 Hz. Dzięki tak wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu uzyskamy na ekranie w grach bardzo wysoką liczbę FPS-ów. Dlatego też to wybór do e-sportu czy też ogólnie grania w sieci, szczególnie w strzelanki. Technologia AMD FreeSync zapobiega spadkom płynności, co może pomóc grom o odblokowanym klatkażu. Ogromnym atutem monitora iiyama jest niezwykle niski czas reakcji (0,2 ms), który powinien dać przewagę nad przeciwnikami w grach.
30-calowy tani zakrzywiony monitor gamingowy: ASUS VG24VQ1B
Zależy Ci na wyjątkowych doznaniach podczas gry, a jednocześnie nie masz budżetu na drogi model? Ten dobry zakrzywiony monitor od Asus z przekątną 23,8″ i krzywizną 1500R świetnie sprawdzi się podczas gry. Ekran ma rozdzielczość Full HD na matrycy VA i zapewnia znakomitą jakość obrazu z szerokim kątem widzenia 178°. Wysoka częstotliwość odświeżania 165 Hz w połączeniu z technologią ASUS Extreme Low Motion Blur Extreme i bardzo szybkim czasem reakcji (1 ms MPRT) gwarantuje płynny obraz bez efektów rozmycia ruchu, który docenisz podczas dynamicznych rozgrywek. Co jeszcze? Producent zastosował przydatne technologie, m.in. FreeSync Premium (eliminuje zjawisko rozrywania obrazu), redukcję migotania ekranu oraz Shadow Boost (rozjaśnia ciemne obszar bez nadmiernego naświetlania jasnych stref) i GameVisual (optymalizowanie obrazu pod kątem różnych gier). Wrażenia podczas gry podbijają głośniki 2x2W.
34-calowy monitor curved: iiyama G-Master GCB3280QSU-B1
Interesuje Cię dobry zakrzywiony monitor gamingowy z HDR? Interesuje Cię dobry gamingowy zakrzywiony monitor z HDR? 34-calowy iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 Red Eagle to kapitalny wybór w tym temacie. Przede wszystkim odznacza się wysoką rozdzielczością 3440 x 1440 pikseli, która jest o 25% większa niż 2560 x 1440 (QHD). Na tym zalety tego sprzętu się nie kończą – czas reakcji 0,4 ms sprawia, że to doskonały wybór do gier w sieci, a 165 Hz dostarcza bardzo płynnego obrazu. Ponadto, jest tu całkiem sensowny efekt HDR z jasnością na poziomie 550 cd/m2. Oprócz tego producent wyposażył ten sprzęt w mechanizm redukcji migotania obrazu oraz filtr światła niebieskiego, co przekłada się na wygodę użytkowania. Dodatkowo monitor ten ma możliwość regulowania pochyłu i wysokości.
Zakrzywiony monitor Philips: Philips Evnia 34M2C7600MV
Szukasz zakrzywionego monitora wysokiej jakości? Zwróć uwagę na Philips Evnia 34M2C7600MV. Sprzęt ten jest przeznaczony dla graczy i cechuje się 34-calowym ekranem o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. Całość dopełnia HDR o maksymalnej jasności aż 1400 cd/m2. Taki poziom szerokiego zakresu tonalnego pozwala ujrzeć wcześniej niewidziane szczegóły. Dzięki matrycy VA, mamy tutaj bardzo dobry kontrast i poziom czerni, a podświetlenie MiniLED zapewnia lepsze i żywsze kolory. Za sprawą odświeżania 165 Hz i technologii AMD Freesync, możemy doświadczyć niezwykle płynnego obrazu, pozbawionego zacięć.
32-calowy dobry zakrzywiony monitor gamingowy: MSI G32CQ4 E2
Tajwański producent oddaje w nasze ręce 32-calowy monitor gamingowy z wysoką jakością obrazu. To efekt zastosowania rozdzielczości WQHD i zakrzywionej matrycy VA (krzywizna 1500R). To nie wszystko. Mamy tutaj częstotliwość odświeżania 170 Hz i znakomity, 1-milisekundowy czas odpowiedzi matrycy – im bardziej dynamiczna rozgrywka, tym bardziej docenisz te parametry (brak irytującego efektu smużenia). Monitor spodoba się nie tylko miłośnikom gier akcji czy strzelanek FPS. Urządzenie wyróżnia się świetnym odwzorowaniem kolorów (117% sRGB, 92% DCI-P3) i wysokim kontrastem 3000:1. Wyraziste kolory, głęboki kontrast, bogatsze odcienie i idealnie czarna czerń to atuty niezwykle przydatne w grach o bogatej grafice. Obraz generowany przez grę jest płynny, a rozgrywka przyjemniejsza, bo dzięki technologii AMD FreeSync Premium nie będzie zacięć, przede wszystkim w dynamicznych scenach.
32-calowy zakrzywiony monitor do pracy i grania: MSI G32CQ5P
Ten 31,5-calowy monitor gamingowy, który z powodzeniem wykorzystasz również do profesjonalnych zadań, oferuje zakrzywiony ekran VA (1500R) z rozdzielczością QHD (2560 × 1440) Gracze docenią wysoką częstotliwość odświeżania 170 Hz, błyskawiczny czas reakcji 1 ms oraz płynną rozgrywkę bez efektu rozrywania ekranu (technologia Adaptive Sync). Monitor oferuje znakomite odwzorowanie szczegółów i nasycenie kolorów (True Color), głęboką czerń i wyraziste biele, a dzięki kontrastowi 3000:1 wrażenia podczas gier z ciemnymi scenami (np. akcja toczy się w nocy) będą o wiele pełniejsze. Taki kontrast przyda się również w pracy z aplikacjami wymagającymi precyzyjnego rozróżnienia odcieni czerni. Monitor obsługuje HDR (lepsza dynamika obrazu), ma wąskie ramki (przydatne podczas używaniu wielu monitorów) oraz system Night Vision. Urządzenie ma dwa porty HDMI, DisplayPort i wyjście dla słuchawek.
Spis treści:
- Płaski vs zakrzywiony monitor – czy warto?
- Zakrzywiony monitor – plusy i minusy
- Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- Kiedy warto kupić monitor curved?
Płaski vs zakrzywiony monitor – czy warto?
Odpowiedź na pytanie, jaki monitor będzie dla Ciebie lepszy, powinna przyjść sama po analizie tego, jakie są zalety i wady zakrzywionego ekranu.
Trudno nie docenić atrakcyjnego wyglądu takiego urządzenia, ale podstawowym atutem wynikającym z faktu, że ekran jest zakrzywiony, będzie głębsza immersja – czyli efekt zanurzenia w obrazie. Taka konstrukcja wyświetlacza jest bowiem bardziej naturalna dla kulistej gałki ocznej człowieka. Dodatkowym plusem jest to, że wzrok nie męczy się tak szybko.
Kolejne plusy monitorów zakrzywionych to brak zniekształceń, minimalizacja odbić światła i rozszerzone pole widzenia. Takie urządzenia lepiej też sprawdzają się podczas tworzenia stanowisk wieloekranowych, bowiem ich krzywizna zapewni większą ergonomię.
To co jest największą zaletą, może być też minusem. Korzyści docenimy gdy na ekran patrzymy sami, na sam jego środek, jednak gdy oglądamy filmy we dwójkę, czy gramy ze znajomymi, komfort patrzenia na zakrzywiony ekran z boku może być nieco gorszy. Na liście minusów monitorów curved można zapisać również nieco wyższe ceny.
Zakrzywiony monitor – wady i zalety
Jeśli zastanawiałeś się, czy warto kupić zakrzywiony monitor, to z tego zestawienia widać jak na dłoni, że zalety zakrzywionych monitorów przyćmiewają ich wady. Większe pole widzenia przekłada się na większą wygodę w grach, w które dzięki temu możemy się lepiej wczuć. Tego typu monitory zapewniają lepszą ergonomię i mniej obciążają wzrok, a przez to możemy przy nich siedzieć dłużej i być bardziej produktywnymi. Przez ich proporcje ekranu da się zmieścić więcej przestrzeni roboczej, a to ułatwi bycie wielozadaniowym. Warto oczywiście mieć na uwadze, że zakrzywiony monitor do biura, pracy czy grania, wiąże się z nieco większym kosztem, ale w większości przypadków różnica w cenie nie jest wcale zawrotna, a wydatek jest jak najbardziej uzasadniony.
PLUSY | MINUSY |
|
|
Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Podstawowym parametrem cechującym takie urządzenie jest stopień zakrzywienia. Najczęściej spotykane są modele 3000R i 1800R. Co należy przez to rozumieć? Średnica okręgu utworzonego z tych pierwszych monitorów miałaby 3000 milimetrów (3 metry), a z tych drugich 1800 milimetrów (1,8 metra). Zatem im mniejsza liczba przed „R”, tym większe zakrzywienie i lepszy efekt głębi.
Należy wiedzieć coś jeszcze. Aby docenić to, co daje monitor zakrzywiony, trzeba siedzieć blisko ekranu, warto więc upewnić się, że na naszym stanowisku jest to możliwe. Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup zakrzywionego modelu, należy wziąć pod uwagę kluczowe parametry i wybrać, jaki monitor curved będzie nam odpowiadał. Te parametry to:
- przekątna – zalecane minimum 24 cale, by docenić efekt głębi,
- rozdzielczość – minimum 1920px, zalecane 2560px, a w przypadku ekranów powyżej 32 cali, rozdzielczość 3440px lub większa,
- rodzaj matrycy – zalecane TN do gier, IPS do filmów lub VA do uniwersalnych zastosowań,
- złącza – standard HDMI dla FullHD, dla wyższych rozdzielczości DisplayPort,
- funkcje dla graczy – zalecane odświeżanie minimum 100Hz, funkcja FreeSync lub G-Sync.
Czy warto kupić monitor curved?
Odpowiedź jest krótka: warto, ale to zależy od zastosowań. Należałoby zmodyfikować nieco to pytanie, mianowicie: „do jakich zastosowań zakrzywiony monitor najlepiej się nada?”.
Monitor zakrzywiony to przede wszystkim dobry wybór przede wszystkim w dwóch odsłonach:
- Zakrzywiony monitor dla gracza – zapewnia bowiem lepszy poziom immersji.
- Zakrzywiony monitor do pracy – pozwala zwiększyć ergonomię i mocniej skoncentrować się na cyfrowych treściach.
Monitor typu curved to także optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć sobie stanowisko wieloekranowe.
Mogą Cię zainteresować: