Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Czy warto?

Monitory z zakrzywionym ekranem to stosunkowo młode wynalazki, które zdołały już jednak zachwycić niemałą część użytkowników. Taki monitor może on mieć bardzo pozytywny wpływ na odbiór cyfrowych treści, ale tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. Monitory, które wybraliśmy do tego rankingu, zostały wybrane ze względu na dobre opinie użytkowników, różnorodne funkcje oraz różne przedziały cenowe.

W tym tekście przedstawiamy ranking zakrzywionych monitorów oraz wyjaśniamy, w jakich sytuacjach zakrzywiony monitor sprawdza się lepiej niż płaski, a w jakich z nim przegrywa. Wskazujemy też najważniejsze cechy takiego urządzenia polecamy atrakcyjne modele dostosowane do użytkowników o różnych potrzebach. Koniecznie przeczytaj też nasz artykuł Jaki monitor wybrać, by dopasować urządzenie bezpośrednio do swoich potrzeb. Warto też zerknąć na nasz Ranking monitorów, w którym polecamy najlepsze modele tego roku.


Najpopularniejsze monitory z zakrzywionym ekranem


Najlepsze monitory z zakrzywionym ekranem – ranking monitorów zakrzywionych 2024








Spis treści:

Płaski vs zakrzywiony monitor – czy warto?

Odpowiedź na pytanie, jaki monitor będzie dla Ciebie lepszy, powinna przyjść sama po analizie tego, jakie są zalety i wady zakrzywionego ekranu.

Trudno nie docenić atrakcyjnego wyglądu takiego urządzenia, ale podstawowym atutem wynikającym z faktu, że ekran jest zakrzywiony, będzie głębsza immersja – czyli efekt zanurzenia w obrazie. Taka konstrukcja wyświetlacza jest bowiem bardziej naturalna dla kulistej gałki ocznej człowieka. Dodatkowym plusem jest to, że wzrok nie męczy się tak szybko.

Kolejne plusy monitorów zakrzywionych to brak zniekształceń, minimalizacja odbić światła i rozszerzone pole widzenia. Takie urządzenia lepiej też sprawdzają się podczas tworzenia stanowisk wieloekranowych, bowiem ich krzywizna zapewni większą ergonomię.

To co jest największą zaletą, może być też minusem. Korzyści docenimy gdy na ekran patrzymy sami, na sam jego środek, jednak gdy oglądamy filmy we dwójkę, czy gramy ze znajomymi, komfort patrzenia na zakrzywiony ekran z boku może być nieco gorszy. Na liście minusów monitorów curved można zapisać również nieco wyższe ceny.

Zakrzywiony monitor – wady i zalety

Jeśli zastanawiałeś się, czy warto kupić zakrzywiony monitor, to z tego zestawienia widać jak na dłoni, że zalety zakrzywionych monitorów przyćmiewają ich wady. Większe pole widzenia przekłada się na większą wygodę w grach, w które dzięki temu możemy się lepiej wczuć. Tego typu monitory zapewniają lepszą ergonomię i mniej obciążają wzrok, a przez to możemy przy nich siedzieć dłużej i być bardziej produktywnymi. Przez ich proporcje ekranu da się zmieścić więcej przestrzeni roboczej, a to ułatwi bycie wielozadaniowym. Warto oczywiście mieć na uwadze, że zakrzywiony monitor do biura, pracy czy grania, wiąże się z nieco większym kosztem, ale w większości przypadków różnica w cenie nie jest wcale zawrotna, a wydatek jest jak najbardziej uzasadniony.

PLUSY MINUSY
  • atrakcyjny wygląd,
  • głębsza immersja – czyli efekt zanurzenia w obrazie,
  • wzrok nie męczy się tak szybko,
  • brak zniekształceń,
  • minimalizacja odbić światła,
  • rozszerzone pole widzenia,
  • większa ergonomia.
  • utrata efektów, gdy z monitora korzysta więcej niż jedna osoba,
  • nieco wyższa cena.

Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem cechującym takie urządzenie jest stopień zakrzywienia. Najczęściej spotykane są modele 3000R i 1800R. Co należy przez to rozumieć? Średnica okręgu utworzonego z tych pierwszych monitorów miałaby 3000 milimetrów (3 metry), a z tych drugich 1800 milimetrów (1,8 metra). Zatem im mniejsza liczba przed „R”, tym większe zakrzywienie i lepszy efekt głębi.

Należy wiedzieć coś jeszcze. Aby docenić to, co daje monitor zakrzywiony, trzeba siedzieć blisko ekranu, warto więc upewnić się, że na naszym stanowisku jest to możliwe. Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup zakrzywionego modelu, należy wziąć pod uwagę kluczowe parametry i wybrać, jaki monitor curved będzie nam odpowiadał. Te parametry to:

  • przekątna – zalecane minimum 24 cale, by docenić efekt głębi,
  • rozdzielczość – minimum 1920px, zalecane 2560px, a w przypadku ekranów powyżej 32 cali, rozdzielczość 3440px lub większa,
  • rodzaj matrycy – zalecane TN do gier, IPS do filmów lub VA do uniwersalnych zastosowań,
  • złącza – standard HDMI dla FullHD, dla wyższych rozdzielczości DisplayPort,
  • funkcje dla graczy – zalecane odświeżanie minimum 100Hz, funkcja FreeSync lub G-Sync.

Czy warto kupić monitor curved?

Odpowiedź jest krótka: warto, ale to zależy od zastosowań. Należałoby zmodyfikować nieco to pytanie, mianowicie: „do jakich zastosowań zakrzywiony monitor najlepiej się nada?”.

Monitor zakrzywiony to przede wszystkim dobry wybór przede wszystkim w dwóch odsłonach:

  • Zakrzywiony monitor dla gracza – zapewnia bowiem lepszy poziom immersji.
  • Zakrzywiony monitor do pracy – pozwala zwiększyć ergonomię i mocniej skoncentrować się na cyfrowych treściach.

Monitor typu curved to także optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć sobie stanowisko wieloekranowe.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (14 głosów)

Czytaj więcej