Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Czy warto?

Monitory z zakrzywionym ekranem to stosunkowo młode wynalazki, które zdołały już jednak zachwycić niemałą część użytkowników. Taki monitor może on mieć bardzo pozytywny wpływ na odbiór cyfrowych treści, ale tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. W tym artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach zakrzywiony monitor sprawdza się lepiej niż płaski, a w jakich z nim przegrywa. Wskazujemy też najważniejsze cechy takiego urządzenia i polecamy atrakcyjne modele dostosowane do użytkowników o różnych potrzebach.

W tym artykule znajdziesz:

 • Monitor płaski czy zakrzywiony?
 • Zakrzywiony monitor – plusy i minusy
 • Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?
 • Kiedy warto kupić monitor curved?

Monitor płaski czy zakrzywiony?

Odpowiedź na pytanie, jaki monitor będzie dla Ciebie lepszy, powinna przyjść sama po analizie tego, jakie są zalety i wady zakrzywionego ekranu.

Trudno nie docenić atrakcyjnego wyglądu takiego urządzenia, ale podstawowym atutem wynikającym z faktu, że ekran jest zakrzywiony, będzie głębsza immersja – czyli efekt zanurzenia w obrazie. Taka konstrukcja wyświetlacza jest bowiem bardziej naturalna dla kulistej gałki ocznej człowieka. Dodatkowym plusem jest to, że wzrok nie męczy się tak szybko.

Kolejne plusy monitorów zakrzywionych to brak zniekształceń, minimalizacja odbić światła i rozszerzone pole widzenia. Takie urządzenia lepiej też sprawdzają się podczas tworzenia stanowisk wieloekranowych, bowiem ich krzywizna zapewni większą ergonomię.

To co jest największą zaletą, może być też minusem. Korzyści docenimy gdy na ekran patrzymy sami, na sam jego środek, jednak gdy oglądamy filmy we dwójkę, czy gramy ze znajomymi, komfort patrzenia na zakrzywiony ekran z boku może być nieco gorszy. Na liście minusów monitorów curved można zapisać również nieco wyższe ceny.

Najpopularniejsze monitory z zakrzywionym ekranem

Zalety i wady zakrzywionego ekranu

PLUSY MINUSY
 • atrakcyjny wygląd,
 • głębsza immersja – czyli efekt zanurzenia w obrazie,
 • wzrok nie męczy się tak szybko,
 • brak zniekształceń,
 • minimalizacja odbić światła,
 • rozszerzone pole widzenia,
 • większa ergonomia.
 • utrata efektów, gdy z monitora korzysta więcej niż jedna osoba,
 • nieco wyższa cena.

Jaki zakrzywiony monitor wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem cechującym takie urządzenie jest stopień zakrzywienia. Najczęściej spotykane są modele 3000R i 1800R. Co należy przez to rozumieć? Średnica okręgu utworzonego z tych pierwszych monitorów miałaby 3000 milimetrów (3 metry), a z tych drugich 1800 milimetrów (1,8 metra). Zatem im mniejsza liczba przed „R”, tym większe zakrzywienie i lepszy efekt głębi.

Należy wiedzieć coś jeszcze. Aby docenić to, co daje monitor zakrzywiony, trzeba siedzieć blisko ekranu, warto więc upewnić się, że na naszym stanowisku jest to możliwe. Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup modelu curved, należy wziąć pod uwagę kluczowe parametry każdego monitora, czyli:

 • przekątna – zalecane minimum 24 cale, by docenić efekt głębi,
 • rozdzielczość – minimum 1920px, zalecane 2560px, a w przypadku ekranów powyżej 32 cali, rozdzielczość 3440px lub większa,
 • rodzaj matrycy – zalecane TN do gier, IPS do filmów lub VA do uniwersalnych zastosowań,
 • złącza – standard HDMI dla FullHD, dla wyższych rozdzielczości DisplayPort,
 • funkcje dla graczy – zalecane odświeżanie minimum 100Hz, funkcja FreeSync lub G-Sync.

Najlepsze monitory z zakrzywionym ekranem

Jeśli znamy już plusy, minusy i najważniejsze cechy takiego urządzenia, to przejdźmy do odpowiedzi na kluczowe pytanie, a więc dotyczące tego, jaki monitor zakrzywiony wybrać, by później nie żałować. Oto cztery modele godne polecenia:

 • Tani monitor z zakrzywionym ekranem: Samsung C24F396FHUX
 • Monitor curved: ASUS VZ27VQ
 • Jeden monitor zamiast dwóch: Philips 439P9H/00

Tani monitor z zakrzywionym ekranem: Samsung C24F396FHUX

monitor zakrzywionyMonitory zakrzywione są droższe od tych płaskich, ale mimo to nie trzeba wydawać fortuny, by postawić na biurku taki sprzęt. Przykładem jest Samsung C24F396FHUX o przekątnej 23,5 cali z matową matrycą typu VA. Oferuje on optymalną dla tej przekątnej rozdzielczość FullHD i oddaje do dyspozycji użytkowników gniazda HDMI oraz VGA. Model ten sprawdzi się przede wszystkim w codziennych zastosowaniach, ale nada się też do gier, dzięki krótkiemu czasowi reakcji (4ms).


Monitor curved: ASUS VZ27VQ

jaki zakrzywiony monitorMając do wydania nieco ponad 1000 złotych, można pomyśleć o trochę bardziej zaawansowanym modelu. ASUS VZ27VQ został wyposażony w nieco większy, 27-calowy panel VA o rozdzielczości FullHD. Cechuje go smukła konstrukcja z minimalnymi ramkami, co nie tylko świetnie wygląda, ale też sprzyja tworzeniu stanowisk wieloekranowych. A to nie wszystko, dodajmy do tego jeszcze niezły kontrast, komplet gniazd, funkcje ochrony oczu i bonus w postaci głośników.


2 monitory w 1, czyli bardzo szeroki zakrzywiony monitor: Philips 439P9H/00

monitor zakrzywionyPotrzebę dwóch monitorów świetnie rozwiązuje Philips SuperWide 32:10. Jego przekątna 110,2 cm tworzy optymalnie szeroką przestrzeń roboczą, która zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania. Doskonale sprawdzi się jako monitor do gier. Szeroki, zakrzywiony ekran pozwala całkowicie zanurzyć się w rozgrywce. Płynność obrazu gwarantuje technologia synchronizacji adaptacyjnej wykluczająca zniekształcenia praktycznie przy każdej liczbie klatek na sekundę. Nie bez znaczenia jest również wbudowana stacja dokująca USB-C z funkcją ładującą. Co oznacza, że podłączyć do niego możemy urządzenia peryferyjne typu mysz, klawiatura, a także laptopa równocześnie go zasilając lub ładując. Przy świetnej specyfikacji, całość dopełnia wysuwana kamera. Świetnie sprawdzi się jako monitor do zastosowań profesjonalnych np. dla grafika czy inżyniera oraz do gier.


Czy warto kupić monitor curved?

Odpowiedź jest krótka: warto, ale to zależy od zastosowań. Należałoby zmodyfikować nieco to pytanie, mianowicie: „do jakich zastosowań zakrzywiony monitor najlepiej się nada?”.

Monitor zakrzywiony to przede wszystkim dobry wybór przede wszystkim w dwóch odsłonach:

 • Zakrzywiony monitor dla gracza – zapewnia bowiem lepszy poziom immersji.
 • Zakrzywiony monitor do pracy – pozwala zwiększyć ergonomię i mocniej skoncentrować się na cyfrowych treściach.

Monitor typu curved to także optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć sobie stanowisko wieloekranowe.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.