Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?

Nikt z nas nie lubi, gdy szybkość działania Internetu słabnie lub sygnał co chwilę się rwie. Zawierając umowę z dostawcą Internetu, oczekujemy, że szybkość zadeklarowana w dokumentach, będzie tą samą, z jaką sieć będzie działać na naszym komputerze. Niestety rzeczywistość często nie jest tak różowa. Bezprzewodowa łączność z Internetem realizowana za pośrednictwem routera często napotyka na takie przeszkody, jak choćby grube ściany i stropy. Jak zatem wzmocnić sygnał WiFi? Dobrym rozwiązaniem są wzmacniacze WiFi, czyli repeatery. Opisujemy przykładowe modele repeaterów, wyjaśniamy jak działa wzmacniacz sygnału WiFi, a także jak go podłączyć i skonfigurować. Z tego rankingu dowiesz się także jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać.

Sprawdź także nasz poradnik Jaki router WiFi? Doradzamy, jak wybrać – znajdziesz tam wiele praktycznych porad na temat wyboru routerów oraz tego w jaki sposób dopasować je do Twoich potrzeb i warunków, panującym w biurze lub mieszkaniu.


Najlepsze wzmacniacze WiFi w sklepie


Wzmacniacz sygnału WiFi – Ranking 2024

Przedstawiamy kilka proponowanych modeli wzmacniaczy, które zadbają o rozszerzenie zasięgu domowej sieci WiFi. Znajdziecie tu tańsze urządzenia do niewielkich mieszkań, jak i droższe, wyposażone w bardziej rozbudowane technologie.


Spis treści:

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Wzmacniacz zasięgu WiFi to niewielkie urządzenie wyposażone w odpowiednie anteny, które odbierają sygnał routera. Sygnał ten jest następnie wzmacniany i przesyłany dalej do naszych urządzeń odbiorczych – komputerów, smartfonów, tabletów lub telewizorów smart.

Wszystko to odbywa się bez konieczności łączenia kablami wzmacniacza z jakimkolwiek urządzeniem. W efekcie zasięg naszej lokalnej sieci WiFi jest znacznie szerszy, a docierający sygnał mocniejszy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domu zainstalować więcej niż jeden wzmacniacz sygnału sieci.

jaki wzmacniacz sygnału WiFi
TP-Link RE450

Kiedy warto kupić wzmacniacz WiFi?

Sytuacji, w których warto kupić wzmacniacz WiFi jest bardzo wiele.

  • ściany domu lub mieszkania wykonane z materiałów tłumiących zasięg – przede wszystkim, jeśli mamy duży dom lub mieszkanie, w którym ściany wykonane zostały z materiałów mocno tłumiących zasięg. Na przykład z żelbetu, który bardzo często występuje w starszych mieszkaniach z tak zwanej „wielkiej płyty”. Inne materiały, takie jak cegła, drewno, a nawet szkło, również tłumią zasięg, choć w mniejszym stopniu.
  • problem z zasięgiem WiFi na ogrodzie – kolejny przykład to dom z dużym ogrodem. Bez przedłużacza sygnału WiFi raczej nie spodziewajmy się, że zasięg poza domem będzie dobrej jakości.
  • problem z sygnałem WiFi na piętrach – repeater WiFi przyda się nam także, gdy mieszkamy w wielorodzinnym, kilkupiętrowym domu. Wtedy może on wzmacniać sygnał na piętrach, na których nie ma routera.
  • zapewnienie stabilności sygnału WiFi dla SmartTV – kolejna możliwość zastosowania, to ustawienie go obok naszego telewizora smart. Jeśli chcemy oglądać dobrej jakości filmy korzystając z Internetu, to sygnał musi być stabilny i odpowiednio mocny.
  • problem zagłuszających się sygnałów sieci – wzmacniacz sygnału WiFi przyda się też, gdy w pobliżu naszego mieszkania jest wiele innych źródeł sygnału – wtedy zagłuszają się one i osłabiają nawzajem.

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi będzie najlepszym wyborem? Kupując tego typu urządzenie, zwróćmy uwagę na kilka ważnych parametrów:

Szybkość transmisji

Parametr ten mówi o maksymalnej prędkości przesyłu danych, jaką jest w stanie osiągnąć wzmacniacz sygnału. Słabsze urządzenia osiągają tu wyniki do 300Mbps. Bardziej zaawansowane modele WiFi Booster zapewnią już przesył nawet ponad 1000Mbps. Bez problemu oglądniemy film w wysokiej rozdzielczości 4K.

Standardy WiFi

Symbole 802.11 wraz z towarzyszącymi literami, to oznaczenia standardów WiFi. Najprościej mówiąc, im wyższy standard spełnia wybrany przez nas model, tym z większą prędkością będzie działał repeater WiFi. Standardami, które gwarantują wysoką prędkość transmisji i doskonałą jakość sygnału są n oraz ac.

Obsługiwane pasmo

Mowa o częstotliwości, na której działa wzmacniacz. Wszystkie obsługują pasmo 2.4GHz, jednak warto zainteresować się tymi, które dodatkowo obsługują też 5GHz (Dual Band). Pasmo 2.4GHz jest często zatłoczone, co powoduje tłumienie sygnałów.

Sieć LAN

W niektórych przypadkach będziemy chcieli podłączyć nasze urządzenie do wzmacniacza za pomocą przewodu – gdy urządzenie (np. telewizor czy serwer plików) nie obsługują łączności bezprzewodowej. Wtedy trzeba wybrać extender WiFi, który będzie mieć dodatkowo złącze-wyjście w formacie RJ-45 LAN.

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi do domu?

Wszystko zależy od wielkości naszego domu.

  • Niewielki, kilkupokojowy dom – zazwyczaj wystarczy nam jedno, średniej klasy urządzenie. Musimy tylko znaleźć dla niego optymalne ustawienie, aby pokrycie sygnałem było równomierne

Wzmacniacz sygnału z WiFi 4 (802.11a/b/g/n)

  • Dom o większej powierzchni – najprawdopodobniej konieczne będzie kupno dwóch lub trzech urządzeń wyższej klasy. Najlepiej jeśli będą obsługiwać nowsze i szybsze standardy WiFi 802.11ac

Repeater z WiFi 5 (802.11a/b/g/n/ac)

  • Duży, wielopoziomowy dom – tutaj najlepiej zainwestować w urządzenia obsługujące najnowszy standard WiFi 802.11ax

Repeater WiFi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax)

Jak podłączyć/skonfigurować wzmacniacz WiFi?

Sam proces konfiguracji wzmacniacza jest inny dla każdego z modeli. Możesz być jednak pewny, że nie wymaga to dużej wiedzy i najczęściej proces ten jest bardzo intuicyjny i dobrze opisany w instrukcji urządzenia.

Niektóre z urządzeń być może trzeba będzie podłączyć na chwilę do komputera celem konfiguracji. Są jednak wzmacniacze WiFi, które tego nie wymagają. To przede wszystkim WiFi Extender, który wpina się do gniazdka elektrycznego – jak zwykłą wtyczkę. Samodzielnie wykrywa on sygnał do wzmocnienia i pracuje całkowicie samodzielnie.

Ważne jest znalezienie w naszym domu miejsca, w którym WiFi repeater będzie pracował najefektywniej. Powinien to być punkt, w którym siła sygnału z routera jest jeszcze stosunkowo wysoka, ale w dalszej odległości już słabnie. Jak wykryć siłę sygnału? Możemy posłużyć się bezpłatnymi aplikacjami dostępnymi na smartfon, na przykład WiFi Analyser.

A może router jako repeater WiFi?

Kupno drugiego routera jako wzmacniacza sygnału WiFi raczej nie ma większego sensu. Routery są z reguły droższe od repeaterów, więc od strony ekonomicznej taki zakup jest wątpliwy. Dostosowanie routera do roli wzmacniacza również potrwa nieco dłużej niż szybka konfiguracja repeatera.

Routery z funkcją repeatera

Nabiera to większego sensu tylko wtedy, gdy mamy starszy, nieużywany router. Po konfiguracji sprawdzi się on jako wzmacniacz zasięgu WiFi do laptopa, komputera czy urządzeń mobilnych.

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (29 głosów)

Czytaj więcej