Bardzo dynamicznie rośnie popularność maszyn do pieczenia chleba. Wypiekacze do chleba umożliwiają samodzielne przygotowanie w domu pieczywa – takiego na jaki mamy ochotę. Bez sztucznych barwników, polepszaczy i konserwantów. Wypiekanie chleba staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, a więc i coraz częściej pojawia się pytanie, jaki wypiekacz do chleba wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Zobacz nasz ranking wypiekaczy do chleba.
Popularne wypiekacze do chleba
Wypiekacze do chleba ranking 2025 – jaki wypiekacz wybrać?
W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze maszyny do pieczenia chleba:
- Tani wypiekacz do chleba: Ariete 133
- Wypiekacz do chleba do 300 zł: Ariete 132
- Urządzenie do pieczenia chleba: Maestro MR-751
- Najlepszy wypiekacz do chleba: ETA Delicca II
Tani wypiekacz do chleba: Ariete 133
Oto jedna z bardziej przystępnych cenowo, ale jednocześnie funkcjonalnych i polecanych wersji wypiekacza do chleba. Maszyna oferuje 19 różnych programów pieczenia, z możliwością wyboru jednego z trzech rozmiarów oraz stopni zarumienienia. Obsługa urządzenia jest intuicyjna dzięki wyświetlaczowi LCD, a jego obudowa wykonana ze stali nierdzewnej idealnie wpasuje się w nowoczesne kuchenne wnętrza. Wypiekacz ma funkcję utrzymywania ciepła przez godzinę, co jest szczególnie przydatne, gdy nie możemy od razu wyjąć chleba po zakończeniu pieczenia.
Wypiekacz do chleba do 300 zł: Ariete 132
Jeszcze tańsza wersja poprzedniczki, która różni się od niej tym, że nie posiada trzech możliwości wyboru wielkości chleba tylko dwie, misa nie jest wykonana z powłoki nieprzywieralnej i ma troszkę mniejszą moc wynoszącą 500W (w przypadku jej siostrzanej wersji – 550W). Oprócz tego posiada tyle samo, bo 19 programów oraz trzy stopnie przyrumienienia chleba do wyboru. Dla osób, które nie mają wygórowanych wymagań, będzie to jeden z lepszych tanich wypiekaczy do chleba.
Urządzenie do pieczenia chleba: Maestro MR-751
Wypiekacz do chleba wykonany z tworzywa sztucznego, posiada 12 programów służących do przygotowywania smacznych wypieków, z trzema możliwościami wyboru stopnia wypieczenia. Posiada antypoślizgowe nóżki oraz wygodny panel sterowania z wyświetlaczem LCD. Ma dodatkowe bogate wyposażenie w postaci: łopatek do zagniatania ciasta, łyżek z miarką, formy do wypieku ciasta, haka do jej wyjmowania oraz kubek z miarką.
Najlepszy wypiekacz do chleba: ETA Delicca II
Jeden z bardziej polecanych i pożądanych na rynku wypiekaczy do chleba, wyposażony w 33 programy przeznaczone nie tylko do wypieku samego chleba, ale i do przygotowywania dżemów czy kompotów. Steruje się nim za pomocą dotykowego panelu LCD. Jego dodatkowe funkcje to: automatyczne zagniatanie ciasta, opóźnienie startu, pamięć w przypadku awarii zasilania, podtrzymywanie temperatury, program własny, regulacja stopnia zarumienienia, ugniatanie, wybór wielkości chleba, wyrastanie, zagniatanie. W wyposażeniu znajdują się: 2 łopatki do zagniatania ciasta, forma do wypiekania, kubek, miarka. Wypiekacz do chleba ETA Delicca II jest polecany ze względu na wysoką jakość idącą w parze z przystępną ceną.
Spis treści:
- Cechy idealnego wypiekacza do chleba
- Różne typy wypiekaczy do chleba – który typ wybrać w 2025 roku?
- Funkcje i programy wypiekaczy do chleba – jakie funkcje są ważne?
- Najlepsze wypiekacze do chleba w 2025 roku – najczęściej zadawane pytania
Cechy idealnego wypiekacza do chleba – co powinno Cię zainteresować
Jeżeli nie wiesz, jaki wypiekacz do chleba wybrać, ranking podpowiada wybrane modele. Takie urządzenie pozwala na kontrolę składników, których użyjemy do wypieku. Jednak oprócz tego, mamy niesamowitą satysfakcję z własnego chleba i możemy piec go zawsze wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę. Zanim zdecydujesz, jaki wypiekacz do chleba sprawdzi się najlepiej, koniecznie sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju urządzenia.
Szczególną uwagę przy zakupie wypiekacza powinniśmy zwrócić na kilka parametrów. Jednym z nich jest moc urządzenia. Na rynku znajdziemy wypiekacze o mocy od 450 W do nawet 1200 W. Jeśli mamy w planach robić chleby wymagające długiego czasu wypieku, wybierzmy wypiekacze o mocy powyżej 750W. Zapewnią one długą pracę i stabilny poziom temperatury przez cały czas trwania wypieku. Taką samą moc warto też wybrać z uwagi na proces zagniatania ciasta, wymagający odpowiedniej siły.
Kolejnym parametrem wartym uwagi jest liczba mieszadeł. Jeżeli planujesz piec mniejsze chleby to wystarczy wypiekacz wyposażony w jedno mieszadło. Jednak w przypadku dużego chleba warto wybrać wypiekacz z dwoma mieszadłami, ze względu na większą ilość ciasta do wymieszania.
Nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na zabezpieczenia dostępne w wypiekaczach. Mając w domu małe dzieci lepiej upewnić się, że wybrany model ma termoizolowaną obudowę, blokadę przed przegrzaniem czy ochronę na wypadek braku prądu.
Na koniec można przyjrzeć się też obudowie urządzenia. Tańsze wypiekacze mają plastikową obudowę, są dość lekkie i mniej odporne na uszkodzenia. Z kolei wypiekacze z metalową obudową są bardziej odporne, cięższe i sprawiają wrażenie bardzo solidnego urządzenia.
Różne typy wypiekaczy do chleba – który typ wybrać w 2025 roku?
Warto też wiedzieć, że urządzenie do pieczenia chleba może mieć budowę pionową lub poziomą. Zdecydowanie więcej jest tych drugich, jednak w sklepach przeważnie jest też dostępny o orientacji pionowej. Jaka jest różnica?
- Wypiekacze pionowe zajmują znacznie mniej miejsca na kuchennym blacie. Jednak nadają się tylko do małych chlebów, ponieważ najczęściej są wyposażone w jedno mieszadło. Za to zapewniają odrobinę lepsze mieszanie ciasta.
- Wypiekacze poziome mogą mieć nawet dwa mieszadła. Łatwiejsze jest też uzupełnianie dodatkowych składników w trakcie pieczenia, takich jak ziarna czy zioła.
Funkcje i programy wypiekaczy do chleba – jakie funkcje są ważne?
Jeżeli wybierasz automat do pieczenia chleba, ranking stanowi jedynie podpowiedź. Każdy wypiekacz umożliwia przygotowanie klasycznego bochenka białego chleba. Jednak zdecydowana większość z nich posiada również szereg programów specjalnych, które umożliwiają przygotowanie wielu rodzajów chlebów i innych wypieków. Można upiec tradycyjny chleb na zakwasie, chleb bezglutenowy, razowy, tostowy i wiele innych. Dodatkowo, wiele wypiekaczy oferuje ciekawe funkcje dodatkowe, ułatwiające codzienne użytkowanie urządzenia. Jedną z takich praktycznych opcji jest automatyczny dozownik dodatków, który sam dorzuci do wypieku to, co trzeba o konkretnej porze. Dobry wypiekacz posiada też funkcję ustawiania wagi chleba, która przeważnie waha się między pół a półtora kilograma. Istotna jest również funkcja wyrabiania ciasta, która zrobi ciasto na placki, pizzę czy babeczki. Warto poszukać modelu z funkcją opóźnionego startu, bo dzięki niej można rozkoszować się świeżym chlebem na śniadanie, czy zaraz po powrocie z pracy.
Niektórych może zaskoczyć fakt, że wypiekacz do chleba może mieć funkcję robienia dżemu lub jogurtu. Tak, z niektórymi wypiekaczami bez problemu przygotujemy również takie pyszności.
Najlepsze wypiekacze do chleba – najczęściej zadawane pytania
Lepiej kupić drogi wypiekacz czy wystarczy ten tańszy?
Do podstawowego pieczenia chleba wystarczy tani wypiekacz. Jednak droższe modele oferują więcej funkcji, więc miłośnicy pieczenia powinni rozważyć zakup modelu z wyższej półki.
Czy w wypiekaczu można przygotować chleb bezglutenowy?
Jak najbardziej! Wiele osób z alergiami pokarmowymi czy chcących po prostu zdrowo jeść, po to właśnie kupuje wypiekacz: by mieć pewność, że znają skład chleba, który jedzą.
Co jeszcze można zrobić przy pomocy wypiekacza do chleba?
Oprócz różnych rodzajów chleba, niektóre wypiekacze oferują możliwość przygotowywania najróżniejszych ciast, dżemów i jogurtów.
Co będzie z przygotowywanym pieczywem, jeżeli wypiekaczowi nagle zabraknie prądu?
Niektóre urządzenia posiadają funkcję ochrony na wypadek braku prądu. Potrafią zapamiętać ustawienia i swój cykl pracy w razie nagłego wyłączenia zasilania. Po jego wznowieniu rozpoczną swoją pracę od momentu, w którym ją przerwały.
Czy wypiekacza do chleba można bezpiecznie używać, kiedy w domu są małe dzieci?
Wypiekacze to bezpieczne urządzenia. Jednak w przypadku obaw, warto upewnić się, że mają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak termoizolowana obudowa i blokada przed przegrzaniem.
Zobacz także opiekacze w naszym sklepie
Mogą Cię zainteresować: