Jaki wózek dla dziecka? Doradzamy, jak wybrać wózek dziecięcy


Każdy, kto ma dziecko lub je planuje, wie, że bez dobrego wózka dziecięcego ani rusz. Praktycznie każde wyjście na dwór z małym dzieckiem wymaga takiego środka transportu. Podjęcie decyzji, jaki wózek dla dziecka wybrać nie jest proste. Wózki dziecięce dostępne są w wielu rodzajach, mają różne mechanizmy składania, różne funkcje i warianty wyposażenia.

Powinna to być raczej spacerówka czy wielofunkcyjny wózek? A może wózek z fotelikiem samochodowym? Wariantów jest wiele. Poniższy poradnik pomoże Ci zorientować się, jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Rodzaje wózków dziecięcych
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?
 • Dodatkowe akcesoria do wózków
 • Jaki wózek dla dziecka warto wybrać?

Rodzaje wózków dziecięcych

Podejmując decyzję, jaki wózek dla dziecka wybrać, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich rodzaje.

Gondola, czyli wózek głęboki

Rodzajów wózków jest dość sporo. Na pierwsze miesiące życia bez wątpienia przydatny jest wózek głęboki – tak zwana gondola. W nim dziecko wozimy w pozycji leżącej. Jest on też całkowicie przykrywany, co powoduje, że jest to dobry wózek na niepogodę.

Oczywiście z racji swoich dużych rozmiarów wózki gondolowe są dość ciężkie i mało poręczne. Mają jednak duże koła, co powoduje, że są wygodne i dla dziecka (nie czuć nierówności terenu) i dla dorosłego, który go pcha (łatwo pokonywać krawężniki i inne uskoki). W przypadku większości wózków głębokich gondolę można zdjąć i nosić ją jako nosidełko.

Wózki dla bliźniąt

Na sklepowych półkach znajdziemy też wózki dla bliźniąt czy trojaczków. To już większy wydatek, ale znacznie wygodniej mieć dwoje lub troje dzieci w jednym wózku.

Spacerówka, czyli wózek spacerowy

Wózki spacerowe wybierane są dla starszych dzieci, które najczęściej umieją już chodzić. W wózku spacerowym dziecko podróżuje na siedząco, choć w niektórych modelach oparcie odchyla się tak mocno, że może się praktycznie położyć. Spacerówka ma często z tyłu kosz na wszystkie dziecięce zabawki oraz rzeczy przydatne dorosłym. Spacerówki są znacznie lżejsze i bardziej poręczne od wózków gondolowych. Taki składany wózek dziecięcy łatwo wsadzimy do bagażnika.

Ciekawą odmianą wózka spacerowego jest tak zwana parasolka lub inaczej wózek spacerowy lekki. Jest to konstrukcja najprostsza z możliwych. Tylko siedzisko i bardzo lekka konstrukcja. Nawet drobna kobieta może podnieść taki wózek jedną ręką. To idealny wózek na lato dla starszych dzieci.

Dostępne są również wózki do biegania. Są one lżejsze od innych i często mają tylko trzy koła.

Wózek dziecięcy wielofunkcyjny, czyli 3w1

Rodzice, którzy chcą kupić wózek na dłuższy czas, mogą kupić hybrydę. Jest to wózek 3w1. Łączy on gondolę, z nosidełkiem i spacerówką.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Zastanówmy się teraz, na co zwrócić szczególną podejmując decyzję, jaki wózek dla dziecka wybrać. Do najważniejszych elementów należą:

 • Koła
 • Stelaż
 • Hamulec
 • Atesty
 • Wytrzymałość
 • Pasy i wygoda
 • Amortyzacja

Jakie powinny być koła wózka?

Zacznijmy od spojrzenia na koła wózka dla dziecka. Generalnie im są one większe, tym lepiej. Łatwiej nam będzie pokonywać nierówności terenu.

Dobrym wyborem będą wózki z kołami pompowanymi, które zapewniają świetną amortyzację. Trzeba jedynie uważać, by ich nie przebić.

Inne rodzaje to: wózki z kołami piankowymi, wózki z kołami PU (poliuretan – trwałe i odporne tworzywo, które nie postawia śladów).

Na rynku dominują wózki czterokołowe, ale znajdziemy też trójkołowe. Są one łatwiejsze do manewrowania, ale niektórzy rodzice obawiają się o ich stabilność.

Lekki stelaż i hamulec ręczny

Po kołach kolej na ocenę stelaża wózka. Oczywiście im jest on lżejszy, tym lepiej. Łatwiej będzie wózek przenosić. Sprawdźmy, ile czasu zajmie nam jego złożenie i do jakich rozmiarów się składa. Przy okazji upewnijmy się, że rączka jest przekładana, to znaczy, że dziecko może jechać do nas zarówno przodem, jak i tyłem.

Bardzo dobrym pomysłem jest też wózek z hamulcem ręcznym. Będziemy mieli pewność, że mały pasażer nigdzie nam nie odjedzie, jak odwrócimy na chwilę wzrok.

jaki wózek dla dziecka

Atesty bezpieczeństwa i wytrzymałość

Wózek dziecięcy powinien też posiadać wszystkie wymagane atesty bezpieczeństwa, choć na polskim rynku na szczęście posiada je zdecydowana większość oferowanego sprzętu. Sprawdźmy także maksymalną wagę przewożonego dziecka. Zdarza się, że dzieci używają wózków czasem nawet do 3-4 roku życia. Z kolei wózek dla bliźniąt także musi mieć solidną konstrukcję.

Jeśli chcesz używać wózka przez dłuższy czas, zwróć uwagę na jego łożyska. Niektóre modele mogą ich w ogóle nie mieć. Wtedy koła obracają się po prostu na elementach stelaża. Jednak koła na łożyskach są zdecydowanie bardziej trwałe i komfortowe. Warto kupić model wyposażony w łożyska kulkowe.

Pasy i wygoda w spacerówce

W przypadku spacerówki sprawdźmy, czy jest ona wyposażona w pasy. Przydają się one szczególnie, gdy dziecko śpi w pozycji siedzącej. Mamy pewność, że nie przechyli się do przodu i nie wypadnie. Zwróćmy też uwagę, czy siedzisko jest miękkie i czy jest szeroka możliwość regulacji oparcia.

Dlaczego ważna jest amortyzacja w wózku typu gondola?

Kupując wózek gondolowy, zadbajmy, aby miał on możliwie dobrą amortyzację. Jeśli wózek ma konstrukcję sztywną, to nasze dziecko będzie niestety odczuwać wstrząsy nawet przy niewielkich nierównościach terenu. Jeśli wózek będzie miał amortyzatory – na przykład na sprężynach lub wahaczach, to wtedy jazda będzie znacznie wygodniejsza.

Dodatkowe akcesoria do wózków

Do każdego wózka dodawanych jest kilka akcesoriów, które poprawiają komfort jego użytkowania lub funkcjonalność. Sprawdźmy więc, na jakie akcesoria zwrócić szczególną uwagę.

 • śpiworek do wózka – w lecie na nic Ci się nie przyda, ale za to w chłodniejsze dni jest on nieoceniony. Pomoże odizolować naszego malucha od wiatru i niskiej temperatury
 • folia przeciwdeszczowa – z kolei ten gadżet sprawdzi się idealnie w trakcie deszczu. Nasz maluszek pod taką ochroną będzie zdecydowanie bardziej suchy niż jego rodzice pchający wózek.
 • parasolka – jej rolą jest przede wszystkim ochrona przed zbyt mocnym słońcem. Choć może przydać się też w przypadku lekkiego deszczyku.
 • tacka – bardzo się przydaje szczególnie w spacerówkach. Na tacce możesz postawić kubeczek z piciem, obiadek w słoiczku lub owoce.
 • pałąk do wózka – najczęściej montuje się go w gondolach. Służą między innymi do wieszania na nich zabawek, które mogą zainteresować nasze dziecko.
 • uchwyty na kubek do wózka.

Jaki wózek dla dziecka warto wybrać?

Przy wyborze wózka bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Inaczej kupuje się wózek dziecięcy z przeznaczeniem na tereny wiejskie, a inaczej do miasta, gdzie jeździć będziemy tylko po równych chodnikach. Inaczej też wybiera się, gdy mieszkamy w domu, a inaczej, gdy w bloku – szczególnie gdy mieszkamy na piętrze, a nie ma windy.

Z kolei gondolowy wózek na jesień i zimę musi mieć inne wyposażenie, niż gdy nasz maluszek przejeździ w nim wiosnę i lato. Z tych wszystkich powodów wybór wózka należy dokładnie przemyśleć. Zdecydowanie nie podejmujmy decyzji pod wpływem impulsu, będąc w sklepie po raz pierwszy. Dobry wybór to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo dla naszego dziecka.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej