W szerokim wachlarzu różnych systemów operacyjnych nietrudno jest się zgubić, a coś do naszego komputera stacjonarnego lub laptopa wybrać trzeba. Nawet jeśli postawimy już na rodzinę tych najbardziej uniwersalnych, czyli Microsoft Windows, to wybór wciąż jest niemały. Aktualnie system Microsoft Windows 10 występuje w wielu wersjach. Podpowiadamy jaki system wybrać dla jakiego użytkownika i do jakich zastosowań, by cieszyć się nieograniczonymi możliwościami i by móc je w pełni wykorzystać. Warto dowiedzieć się również Jaki laptop z Windows 10 wybrać.
Spis treści:
- Microsoft Windows – najpopularniejszy system operacyjny
- Windows 10 – dlaczego warto?
- Windows Home, Pro i Enterprise – różnice
- Co wybrać -Windows 10 Home czy pro?
- Porównanie wersji Windows 10
- Windows OEM i BOX – co to znaczy?
- Jaki system Windows do gier, pracy, nauki i multimediów?
Systemy operacyjne Microsoft Windows
Microsoft Windows – najpopularniejszy system operacyjny
Obecnie około 9 na 10 komputerów na świecie ma zainstalowany jeden z systemów operacyjnych Microsoft Windows. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na wielofunkcyjność i kompatybilność – zdecydowana większość urządzeń działa poprawnie, a oprogramowanie (w szczególności gry) często w ogóle są tworzone wyłącznie z myślą o popularnych „Okienkach”.
Różni użytkownicy korzystają z różnych wersji systemu, ale Windows 10 to wciąż najpopularniejsza z opcji, mimo że na rynku pojawiła się kolejna wersja – Windows 11. Tym bardziej wcześniejsze odsłony są więc powoli zapominane przez Microsoft, który już niedługo zamierza zakończyć wsparcie dla „siódemki”. Dlatego też w dalszej części koncentrować będziemy się przede wszystkim na „dziesiątce” (ale nie tylko).
Windows 10 – dlaczego warto?
Windows 7 rozpowszechniany był w sześciu różnych wersjach, ale by uprościć wybór Microsoft ograniczył ich liczbę do trzech – w przypadku Windows 10. Edycje te to Home, Pro i Enterprise. Podstawowa funkcjonalność w każdym przypadku jest taka sama. Użytkownicy mogą cieszyć się szybkim, stabilnym i bezpiecznym systemem, zapewniającym intuicyjny dostęp do szerokiej gamy oprogramowania i rozwiązań, dzięki przeprojektowanemu Menu Start.
- Windows Defender – wbudowany program antywirusowy chroni komputery przed wirusami i cyberatakami, podstawowy pakiet oprogramowania (na czele z przeglądarką internetową, odtwarzaczem multimedialnym, notatnikiem oraz bonusami w postaci prognozy pogody czy wiadomości) zapewnia zaś wielofunkcyjność.
- Windows Hello – funkcja błyskawicznego logowania się do systemu z użyciem kamery do rozpoznawania twarzy oraz czytnika linii papilarnych, co pozwala na oszczędzenie czasu
- Windows Ink – szybkie tworzenie i zapisywanie notatek z użyciem pióra, a także edycja dokumentów w aplikacjach Microsoft Office
- Oś czasu – historia aktywności na komputerze, synchronizowana między różnymi urządzeniami, co pozwala na szybkie wznowienie i kontynuację przerwanej pracy
- Skupienie – zarządzenie powiadomieniami i możliwość ustawienia tzw. godzin ciszy, co ułatwia koncentrację na wykonywanej pracy
- Wirtualne pulpity – funkcja znana do tej pory z systemów OS X (Apple) oraz Linux. Umożliwia grupowanie okien różnych aplikacji i łatwiejszą organizację pracy (np. podział na różne zadania i rzeczy prywatne i zawodowe).
Na uwagę zasługuje również usprawniona wielozadaniowość (możliwość wygodnego rozmieszczenia kilku okienek na ekranie) oraz rozbudowana personalizacja. Istotną cechą jest także dynamiczne wsparcie i ciągłe dodawanie nowych funkcji przez Microsoft.
Czym się różnią wersje Windows Home, Pro i Enterprise?
Windows 10 Home
Podstawową wersją systemu Microsoftu jest Windows 10 Home. Została ona stworzona z myślą o użytkownikach domowych, którzy wykorzystują komputer stacjonarny do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy granie w gry wideo. Zapewnia podstawową funkcjonalność, która w żaden sposób nie będzie ograniczająca, dopóki zamierzamy używać peceta wyłącznie do celów prywatnych.
Windows 10 Pro
Dla bardziej wymagających użytkowników, w tym dla klientów biznesowych powstał Windows 10 Pro. Wśród jego dodatkowych funkcji znajdziemy zabezpieczenia (takie jak ulepszone szyfrowanie dysków i przydzielanie dostępu) oraz ułatwienia (np. możliwość łączenia się z domeną, zdalne logowanie oraz obsługa maszyn wirtualnych).
Windows 10 Enterprise
Najbardziej zaawansowanym, wyposażonym we wszystkie dostępne funkcje systemem jest Windows 10 Enterprise. Ta odmiana jest przeznaczona do zastosowań komercyjnych w firmach i instytucjach. Jej cechy na wyłączność to przede wszystkim: możliwość sprawowania nadzoru nad urządzeniami i aplikacjami, zdalny dostęp do sieci lokalnej w firmie, zaawansowana ochrona danych w firmie, lokalne zasady grupy na ekranie startowym oraz funkcje, takie jak Windows To Go (możliwość uruchomienia systemu z pamięci USB) i BranchCache (opcja korzystania z lokalnego buforu danych dla systemu).
Oprogramowania Microsoft Office
Co wybrać Windows 10 Home czy Pro?
Zanurzając się w bogactwo dostępnych systemów operacyjnych Windows 10, warto zastanowić się nad wersją, która najlepiej spełni nasze potrzeby. Dla wielu użytkowników domowych Windows 10 Home będzie najbardziej odpowiednim wyborem, zapewniając wszystkie niezbędne funkcje do codziennych zastosowań. Z kolei wersja Pro skierowana jest do bardziej wymagających, często pracujących w sferze biznesowej, którzy potrzebują dodatkowych funkcji zabezpieczeń i narzędzi administracyjnych. Wybór odpowiedniej wersji zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowań, dlatego warto dokładnie zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez obie edycje.
Porównanie wersji Windows 10
Windows 10 Home
- Nowe Menu start
- Wbudowany pakiet podstawowego oprogramowania*
- Usprawniona wielozadaniowość
- Rozbudowana personalizacja
- Pulpity wirtualne
- Continuum
- Windows Hello
- Windows Ink
- Oś czasu
- Skupienie
- Udostępnianie w pobliżu
- aplikacja Microsoft Launcher
- aplikacja Kontynuuj na komputerze
- Windows Update (aktualizacje)
Windows 10 Pro
- Nowe Menu start
- Wbudowany pakiet podstawowego oprogramowania*
- Usprawniona wielozadaniowość
- Rozbudowana personalizacja
- Pulpity wirtualne
- Continuum
- Windows Hello
- Windows Ink
- Oś czasu
- Skupienie
- Udostępnianie w pobliżu
- aplikacja Microsoft Launcher
- aplikacja Kontynuuj na komputerze
- Windows Update (aktualizacje)
- Szyfrowane BiLocker
- Zdalne logowanie
- Łączenie z domeną
- Maszyny wirtualne
- Przydzielenie dostępu
Windows 10 Enterprise
- Nowe Menu start
- Wbudowany pakiet podstawowego oprogramowania*
- Usprawniona wielozadaniowość
- Rozbudowana personalizacja
- Pulpity wirtualne
- Continuum
- Windows Hello
- Windows Ink
- Oś czasu
- Skupienie
- Udostępnianie w pobliżu
- aplikacja Microsoft Launcher
- aplikacja Kontynuuj na komputerze
- Windows Update (aktualizacje)
- Szyfrowane BiLocker
- Zdalne logowanie
- Łączenie z domeną
- Maszyny wirtualne
- Przydzielenie dostępu
- Zasady grup lokalnych (ekran startowy)
- Windows To Go
- BranchCache
- Credential Guard
- Nadzorowanie urządzeń
- Licencje grupowe
*Na podstawowy pakiet oprogramowania składają się: program antywirusowy Windows Defender, przeglądarka internetowa Microsoft Edge, odtwarzacz Filmy i TV, przeglądarka zdjęć, notatnik, kalendarz, kalkulator, poczta, pogoda itp.
Windows OEM i BOX – co to znaczy?
Oprócz wersji Home, Pro czy Enterprise w nazwie systemu możemy znaleźć też napis OEM lub BOX. Co to oznacza? To określenie licencji:
- OEM – najczęściej spotykany się w przypadku laptopów, na których system jest już zainstalowany. Nie otrzymujemy wówczas płyty instalacyjnej i nie możemy zainstalować systemu na innym komputerze.
- Licencja BOX (z płytą) uprawnia zaś do instalowania systemu na innych urządzeniach – zmiana komputera nie oznacza więc konieczności kupowania nowego systemu.
Jaki system Windows do gier, pracy, nauki i multimediów?
Odpowiedni dla siebie system powinno się wybierać w zależności od tego, do jakich celów chcemy wykorzystywać komputer. Inna wersja lepiej sprawdzi się w firmie, a inna do przeglądania stron internetowych.
System Windows dla gracza
Dla laptopa gamingowego najlepszą opcją będzie Windows 10 Home (ewentualnie Pro). Po pierwsze dlatego, że jest najtańszy, a oferuje wszystko, czego gracz potrzebuje. „Dziesiątka” zaś dlatego, że nowe gry często wymagają posiadania właśnie tej wersji „Okienek”. Warto też na nią postawić ze względu na program Xbox Play Anywhere – wystarczy kupić jeden egzemplarz, by cieszyć się tą samą grą na pececie i konsoli Xbox One.
System Windows do pracy
Jeżeli szukamy systemu do domowego biura lub niewielkiej firmy – w zupełności wystarczy wersja Pro. Korporacje i ci bardziej wymagający użytkownicy biznesowi powinni zaś postawić na Windows 10 Enterprise, który zapewnia większe bezpieczeństwo danych i oferuje bardziej zaawansowane narzędzia administracyjne.
System Windows do nauki
Dla uczniów polecany jest system Windows 10 Home oferujący szybką przeglądarkę internetową i pakiet programów usprawniających naukę. Szkoły zaś powinny wybrać Windows 10 Education – to specjalna edycja dla szkół, uczelni i innych tego typu placówek, którego funkcjonalność pokrywa się z tą, którą cechuje się wersja Enterprise.
System Windows do multimediów
Jeśli komputer służy nam tylko do przeglądania sieci, oglądania filmów i słuchania muzyki, najlepiej postawić na Windows 10 Home – działa szybko, stabilnie i nie sprawia żadnych problemów przy odtwarzaniu multimediów. Jest też najbardziej uniwersalny.
Źródło: Microsoft
Mogą Cię zainteresować:
- Windows 10 – poradnik użytkownika, wskazówki, konfiguracja
- Aktualizacje Windows 10 – poradnik krok po kroku
- Najważniejsze skróty klawiszowe Windows 10, które warto znać
- Jak wyczyścić Windows 10?
- Jak wyczyścić system Windows 7?
- Jaki tablet z Windows 10? Ranking
- Jaki system operacyjny wybrać?
- Laptop z systemem czy bez? Co wybrać?