Jaki wideorejestrator samochodowy wybrać?

17.06.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielu kierowców montuje w swoich samochodach wideorejestratory. Urządzenia te przez cały czas nagrywają to, co dzieje się przed lub nawet za naszym autem. Takie nagrania mają olbrzymią wartość podczas rozstrzygania, kto jest sprawcą kolizji.

Kolizja z innym samochodem lub inny wypadek na drodze nie należą do przyjemnych wydarzeń. Nawet jeśli nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, takie zdarzenia kosztują nas mnóstwo stresu. Pół biedy, jeśli sprawca dobrowolnie przyzna się do winy. Jednak jest to niestety rzadkość i najczęściej to policja musi rozstrzygać o winie.

Sprawdźmy więc, jaki wideorejestrator samochodowy okaże się dla nas najlepszym wyborem.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Kiedy przydaje się wideorejestrator samochodowy?
 • Na co zwrócić uwagę kupując wideorejestrator?
 • Jaki wideorejestrator samochodowy zamiast lusterka?
 • Funkcje wideorejestratorów
 • Czy warto kupić wideorejestrator?
 • Akcesoria do wideorejestratora

Polecane wideorejestratory

Kiedy przydaje się wideorejestrator samochodowy?

Podejmując decyzję, jaki wideorejestrator samochodowy wybrać, zacznijmy od przeanalizowania, w jakich przypadkach mogą nam się przydać tego rodzaju kamery samochodowe. Możliwości jest tu wiele.

 • Dowód w sytuacjach spornych przy wypadkach i kolizjach – przede wszystkim przyda nam się do codziennej jazdy. Sytuacja na drodze zawsze jest dynamiczna. Szczególnie w dużych miastach trzeba mieć oczy dookoła głowy. Piesi uwielbiają przebiegać przez drogę w niewłaściwych miejscach. Groźne sytuacje tworzą też często kierowcy skuterów i rowerzyści. Posiadając wideorejestrator, bez problemu obronimy się w takiej sytuacji.
 • Szybkie ustalenie sprawcy zdarzenia drogowego – przyczyną wielu wypadków jest też wymuszanie pierwszeństwa przez innych kierujących. Są to groźne przypadki, gdyż pojazd jadący po głównej drodze porusza się najczęściej z dużą prędkością. Rejestrator samochodowy pomoże również w tym przypadku ustalić sprawcę wymuszenia.
 • Nagrania z nieprzewidzianych zdarzeń – kamera samochodowa przyda się też w przypadku kolizji na drodze. Przyczyn takich zdarzeń może być wiele. Choćby poślizg, czy nagłe wtargnięcie jakiegoś zwierzęcia na drogę.
 • Nagrania widoków z trasy wideorejestrator samochodowy z GPS przyda nam się też na wakacjach. Kamera stale działająca podczas jazdy jest w stanie uwiecznić ciekawe lub ładne widoki z trasy, dla których nie zdążymy wyjąć aparatu. Część modeli na wbudowaną funkcję nawigacji.
 • Identyfikacja sprawców, kiedy brakuje świadków zdarzenia – na koniec warto też wspomnieć o modelach, które monitorują nasz samochód także na parkingu. Wideorejestrator z trybem parkingowym filmuje nawet gdy nie ma nas w aucie. Pomogą one zidentyfikować sprawców uszkodzenia auta, czy nawet prób jego kradzieży.

jaki wideorejestrator

Na co zwrócić uwagę kupując wideorejestrator?

Wideorejestrator ma nam przede wszystkim zapewnić jak najlepszą jakość nagrania. Im będzie ona lepsza, tym więcej szczegółów zobaczymy na nagraniu. Powinniśmy bez problemu dostrzec m.in. numery rejestracyjne pojazdu, czy rysy twarzy kierowcy.

Każdy z producentów wideorejestratorów podaje parametry swojego urządzenia. Mimo wszystko jednak w pierwszej kolejności radzimy po prostu znaleźć w Internecie filmy nagrane przy użyciu konkretnego modelu. Pamiętajmy, że serwisy takie jak YouTube kompresują wideo, przez co nieco obniżają jego jakość.

 • rozdzielczość nagrywania
 • płynność nagrywania
 • rodzaj soczewki obiektywu
 • jakość obiektywu
 • tryb nocny – tryb monitorowania parkingu
 • funkcja zabezpieczenia nagrania
 • kąt widzenia obiektywu

Jaka rozdzielczość nagrywania?

Im wyższa rozdzielczość w jakiej nagrywa, tym lepsza będzie jakość obrazu. Ale też większy rozmiar plików zapisanych w pamięci, a to wymaga większej ilości pamięci. Więc jaki wideorejestrator samochodowy wybrać?

 • Najlepszą jakość wideo i szczegółowość nagrania zapewni rozdzielczość Full HD (1080p)
 • Proste i tańsze wideorejestratory oferują nagrywanie w HD (720p)

Płynność nagrywania obrazu

Istotnym parametrem jest też płynność obrazu. Jest ona wyrażana w liczbie klatek na sekundę. Zalecanym minimum jest 30 kl./s. Najlepsze kamerki samochodowe mogą nagrywać nawet w 60 kl./s. Taki film może być odtwarzany później w zwolnionym tempie zachowując płynność. Wpływa to nie tylko na lepszą jakość odtwarzania, ale może również zwiększać szansę na odczytanie numerów tablic przy dużej prędkości.

Rodzaj soczewki obiektywu

Istotną sprawą jest też materiał, z którego wykonany jest obiektyw. Tu zazwyczaj są dwie możliwości – szkło lub plastik. Obiektywy szklane mają zdecydowanie lepszą jakość i trwałość, co przekłada się na lepsze parametry obrazu. Droższe modele mogą mieć również na szkle filtr zmniejszający intensywność refleksów słonecznych.

jaki wideorejestrator

Jakość obiektywu

Zorientujmy się też, jaką przysłonę posiada rejestrator trasy. Jest ona oznaczana parametrem f/x.y. Im niższa jest tu wartość liczbowa, tym lepiej. Dobre kamery mają przysłony o wartości f/1.8, a nawet f/1.6. Generalnie im niższa jest wartość przysłony, tym większa ilość światła pada na matrycę. Jest to ważne w przypadku nagrań w słabym oświetleniu, czy w nocy.

Tryb nocny – tryb monitorowania parkingu

Jeśli wideorejestrator miałby posłużyć jako kamera do monitorowania auta w nocy, warto wybrać model wyposażony we wbudowane diody LED lub diody IR, które pozwalają na zarejestrowanie zdarzenia również w nocy, przy całkowitej ciemności (np.: próba kradzieży samochodu lub uszkodzenie). Diody takie najczęściej towarzyszą funkcji monitorowanie parkingu, podczas której rejestrator jest w stanie czuwania, a w chwili wykrycia uderzenia kamera zaczyna nagrywać.

Funkcja zabezpieczenia nagrania

Automatyczne zabezpieczanie aktualnie nagrywanego pliku przed nadpisaniem lub przypadkowym usunięciem, uruchamiane poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza.

Jaki kąt widzenia obiektywu będzie najlepszy?

Im kąt widzenia obiektywu jest szerszy, tym szerszy kadr jest w stanie objąć kamera. Chodzi o to, by nagrać wszystko to co dzieje się przed przednią szybą samochodu. Jest to ważne, gdyż kamerka o kącie widzenia np. 170 stopni może wyłapać moment nadjechania innego pojazdu z boku (lub wejścia pieszego na jezdnię), a kamerka o kącie widzenia 120 stopni może już z tym sobie nie poradzić.

Żadnej z tych kamer nie należy jednak dyskwalifikować. Szerszy kąt bowiem też ma swoje słabe strony – obraz na brzegach kadru może być bardziej zdeformowany. Zazwyczaj najbardziej godne polecenia są modele z obiektywem o kącie widzenia od 140, do 170 stopni.

Kąty widzenia w obiektywach rejestratorów:

Jaki wideorejestrator samochodowy zamiast lusterka?

Jeśli przeszkadzają Ci wideorejestratory przyczepione do szyby lub do deski rozdzielczej, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Coraz popularniejsze stają się urządzenia przyczepiane do tylnej części lusterek wstecznych. W takim układzie nic nie zasłania nam widoku na jezdnię. Taki wideorejestrator samochodowy na lusterko to bardzo praktyczne rozwiązanie.

jaki wideorejestrator

W takim przypadku wideorejestrator podłączamy do klasycznego gniazda zapalniczki 12 V. W części tylnej wbudowana jest kamera, a wyświetlacz umieszczony jest pod szkłem lusterka. Jest to rozwiązanie lubiane przez wielu kierowców, gdyż wideorejestrator w takiej postaci nie zajmuje przestrzeni na szybie.

Funkcje wideorejestratorów

Skoro zapoznaliśmy się z najważniejszymi parametrami wideorejestratorów, warto poznać teraz ich najciekawsze funkcje dodatkowe. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Kamera samochodowa z czujnikiem cofania – tego typu wideorejestratory składają się z dwóch kamer. Pierwszą mocujemy do przedniej szyby. Za to drugą umieszczamy z tyłu auta. Nagrywa ona to, co dzieje się z tyłu i może przy okazji służyć nam jako kamera cofania. Taki wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania to bardzo praktyczne rozwiązanie.
 • Pomiar prędkości – zastanawiasz się, po co Ci pomiar prędkości, skoro w czasie jazdy masz prędkościomierz przed oczami? Jest to przydatne rozwiązanie, ponieważ wideorejestrator samochodowy z pomiarem prędkości nanosi tę informację na nagranie. Możesz więc pokazać policji na nagraniu, z jaką prędkością się poruszałeś.
 • Łączność bezprzewodowa – jeśli denerwują Cię kable, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wideorejestrator z WiFi. Może on przesyłać obraz bezpośrednio na Twoje urządzenie mobilne – smartfon, czy tablet. Takie urządzenia cechuje nie tylko wygoda obsługi, ale też dobra prędkość transmisji danych.

Czy warto kupić wideorejestrator?

Wiele osób zwleka z kupnem wideorejestratora, bo zakłada, że nic złego się nie wydarzy. Oczywiście może tak być, ale czy nie warto wydać kilkuset złotych i uniknąć później dużych problemów w przypadku spornej kolizji. Jeśli mamy w ręku dowód w postaci nagrania konkretnej sytuacji drogowej, to sprawcy wypadu nie pomoże nawet sprytny adwokat. Wszystko widać czarno na białym. Nie czekajmy więc z zakupem wideorejestratora. Potraktujmy go jako naszą polisę ubezpieczeniową.

Akcesoria do wideorejestratora

 • uchwyt (przyssawka) do kamery
 • adapter zapalniczka – micro USB
 • filtr na obiektywy.

Dodatkowe cechy wideorejestratorów

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!