Jaki wideorejestrator samochodowy wybrać?

Wielu kierowców montuje w swoich samochodach wideorejestratory. Urządzenia te przez cały czas nagrywają to, co dzieje się przed lub nawet za naszym autem. Takie nagrania mają olbrzymią wartość podczas rozstrzygania, kto jest sprawcą kolizji.

Kolizja z innym samochodem lub inny wypadek na drodze nie należą do przyjemnych wydarzeń. Nawet jeśli nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, takie zdarzenia kosztują nas mnóstwo stresu. Pół biedy, jeśli sprawca dobrowolnie przyzna się do winy. Jednak jest to niestety rzadkość i najczęściej to policja musi rozstrzygać o winie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup wideorejestratora, który stanowi dowód w sprawie spornej.

Sprawdź też nasz ranking wideorejestratorów! Zebraliśmy tam najlepsze modele z 2025 roku. Polecamy także ranking kart pamięci do kamer samochodowych.

Spis treści:


Polecane wideorejestratory


Kiedy przydaje się wideorejestrator samochodowy?

Podejmując decyzję, jaki wideorejestrator samochodowy wybrać, zacznijmy od przeanalizowania, w jakich przypadkach mogą nam się przydać tego rodzaju kamery samochodowe. Możliwości jest tu wiele.

  • Dowód w sytuacjach spornych przy wypadkach i kolizjach – przede wszystkim przyda nam się do codziennej jazdy. Sytuacja na drodze zawsze jest dynamiczna. Szczególnie w dużych miastach trzeba mieć oczy dookoła głowy. Piesi uwielbiają przebiegać przez drogę w niewłaściwych miejscach. Groźne sytuacje tworzą też często kierowcy skuterów i rowerzyści. Posiadając wideorejestrator, bez problemu obronimy się w takiej sytuacji.
  • Szybkie ustalenie sprawcy zdarzenia drogowego – przyczyną wielu wypadków jest też wymuszanie pierwszeństwa przez innych kierujących. Są to groźne przypadki, gdyż pojazd jadący po głównej drodze porusza się najczęściej z dużą prędkością. Rejestrator samochodowy pomoże również w tym przypadku ustalić sprawcę wymuszenia.
  • Nagrania z nieprzewidzianych zdarzeń – kamera samochodowa przyda się też w przypadku kolizji na drodze. Przyczyn takich zdarzeń może być wiele. Choćby poślizg, czy nagłe wtargnięcie jakiegoś zwierzęcia na drogę.
  • Nagrania widoków z trasy wideorejestrator samochodowy z GPS przyda nam się też na wakacjach. Kamera stale działająca podczas jazdy jest w stanie uwiecznić ciekawe lub ładne widoki z trasy, dla których nie zdążymy wyjąć aparatu. Część modeli na wbudowaną funkcję nawigacji.
  • Identyfikacja sprawców, kiedy brakuje świadków zdarzenia – na koniec warto też wspomnieć o modelach, które monitorują nasz samochód także na parkingu. Wideorejestrator z trybem parkingowym filmuje nawet gdy nie ma nas w aucie. Pomogą one zidentyfikować sprawców uszkodzenia auta, czy nawet prób jego kradzieży.

Komu przyda się kamera samochodowa?

Na co zwrócić uwagę kupując wideorejestrator?

Wideorejestrator powinien przede wszystkim zapewnić jak najlepszą jakość nagrania. Im będzie ona lepsza, tym więcej szczegółów zobaczymy na nagraniu. Powinniśmy bez problemu dostrzec m.in. numery rejestracyjne pojazdu czy rysy twarzy kierowcy.

Każdy z producentów wideorejestratorów podaje parametry swojego urządzenia. Mimo wszystko jednak w pierwszej kolejności radzimy po prostu znaleźć w Internecie filmy nagrane przy użyciu konkretnego modelu. Pamiętajmy, że serwisy takie jak YouTube kompresują wideo, przez co nieco obniżają jego jakość.

Zwróć uwagę na:

Jaka rozdzielczość nagrywania?

Wbrew pozorom większa rozdzielczość nie zawsze jest jednoznaczna z gwarancją jakości nagrywania. Jeśli chodzi o jakość obrazu – istotną kwestią są również procesory graficzne, czyli algorytmy odpowiadające za obróbkę obrazu.

Jaką rozdzielczość kamery samochodowej wybrać? W zależności od naszych potrzeb, ale również budżetu, możemy wybierać spośród:

  • Kamer z rozdzielczością Full HD (1080p) – gwarantują dobrą jakość wideo i szczegółowość nagrania
  • Kamer z rozdzielczością HD (720p) – to proste i tańsze wideorejestratory, ale te modele są już dużą rzadkością na rynku

Płynność nagrywania obrazu

Istotnym parametrem jest też płynność obrazu. Jest ona wyrażana w liczbie klatek na sekundę. Zalecanym minimum jest 30 kl./s. Najlepsze kamerki samochodowe mogą nagrywać nawet w 60 kl./s. Taki film może być odtwarzany później w zwolnionym tempie zachowując płynność. Wpływa to nie tylko na lepszą jakość odtwarzania, ale może również zwiększać szansę na odczytanie numerów tablic przy dużej prędkości.

Rodzaj soczewki obiektywu

Istotną sprawą jest też materiał, z którego wykonany jest obiektyw. Tu zazwyczaj są dwie możliwości – szkło lub plastik. Obiektywy szklane mają zdecydowanie lepszą jakość i trwałość, co przekłada się na lepsze parametry obrazu. Droższe modele mogą mieć również na szkle filtr zmniejszający intensywność refleksów słonecznych.

Jaki wideorejestrator wybrać?

Jakość obiektywu

Zorientujmy się też, jaką przysłonę posiada rejestrator trasy. Jest ona oznaczana parametrem f/x.y. Im niższa jest tu wartość liczbowa, tym lepiej. Dobre kamery mają przysłony o wartości f/1.8, a nawet f/1.6. Warto jednak pamiętać, że przysłona o wartości poniżej f1.8 oznacza spadek ostrości obrazu. Optymalnym wyborem w przypadku kamer samochodowych jest więc F1.8.

Funkcja zabezpieczenia nagrania

Automatyczne zabezpieczanie aktualnie nagrywanego pliku przed nadpisaniem lub przypadkowym usunięciem, uruchamiane poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza.

Jaki kąt widzenia obiektywu będzie najlepszy?

Kąt obiektywu odpowiada za szerokość pola widzenia kamery. Warto wybrać modele o parametrach, które umożliwią objecie szczerszej przestrzeni tak, by widoczne były całe przejścia dla pieszych czy pasy jezdni. Taką widoczność zapewnią wideorejestratory o kącie widzenia 140-170 stopni

Kąty widzenia w obiektywach rejestratorów:

  • Wideorejestratory 120 stopni
  • Wideorejestratory 140 stopni
  • Wideorejestratory 170 stopni

Jaki wideorejestrator samochodowy zamiast lusterka?

Jeśli przeszkadzają Ci wideorejestratory przyczepione do szyby lub do deski rozdzielczej, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Coraz popularniejsze stają się urządzenia przyczepiane do tylnej części lusterek wstecznych. W takim układzie nic nie zasłania nam widoku na jezdnię. Taki wideorejestrator samochodowy na lusterko to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Jaki wideorejestrator zamiast lusterka?

 

W takim przypadku wideorejestrator podłączamy do klasycznego gniazda zapalniczki 12 V. W części tylnej wbudowana jest kamera, a wyświetlacz umieszczony jest pod szkłem lusterka. Jest to rozwiązanie lubiane przez wielu kierowców, gdyż wideorejestrator w takiej postaci nie zajmuje przestrzeni na szybie.

Funkcje wideorejestratorów

Skoro zapoznaliśmy się z najważniejszymi parametrami wideorejestratorów, warto poznać teraz ich najciekawsze funkcje dodatkowe. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Kamera samochodowa z czujnikiem cofania – tego typu wideorejestratory składają się z dwóch kamer. Pierwszą mocujemy do przedniej szyby. Za to drugą umieszczamy z tyłu auta. Nagrywa ona to, co dzieje się z tyłu i może przy okazji służyć nam jako kamera cofania. Taki wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania to bardzo praktyczne rozwiązanie.
  • Pomiar prędkości – zastanawiasz się, po co Ci pomiar prędkości, skoro w czasie jazdy masz prędkościomierz przed oczami? Jest to przydatne rozwiązanie, ponieważ wideorejestrator samochodowy z pomiarem prędkości nanosi tę informację na nagranie. Możesz więc pokazać policji na nagraniu, z jaką prędkością się poruszałeś.
  • Łączność bezprzewodowa – jeśli denerwują Cię kable, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wideorejestrator z WiFi. Może on przesyłać obraz bezpośrednio na Twoje urządzenie mobilne – smartfon, czy tablet. Takie urządzenia cechuje nie tylko wygoda obsługi, ale też dobra prędkość transmisji danych.
  • Funkcja autostart – kamera wyposażona w tę opcję to dodatkowa wygoda – nie musisz pamiętać o ręcznym włączaniu wideorejestratora. Kamera automatycznie włączy się i zacznie nagrywać  w momencie podłączenia urządzenia do zasilania.
  • Nagrywanie w pętli – dzięki funkcji nagrywania w pętli, po zapełnieniu karty pamięci najstarsze pliki są automatycznie usuwane i zastępowane nowszymi. Nie musisz więc martwić się o konieczność regularnego zwalniania miejsca na karcie.
  • Czujnik wstrząsów (G-Sensor) – niezwykle przydatna funkcja, stosowana w niemal każdej kamerze. Odpowiada za zabezpieczenie plików wideo przed ich skasowaniem. G-Sensor zabezpieczy nagranie po wykryciu uderzenia lub kolizji, dzięki czemu masz pewność dostępu do nagrania z wypadku nawet po dłuższym czasie.

Czy warto kupić wideorejestrator?

Wiele osób zwleka z kupnem wideorejestratora, bo zakłada, że nic złego się nie wydarzy. Oczywiście może tak być, ale czy nie warto wydać kilkuset złotych i uniknąć później dużych problemów w przypadku spornej kolizji. Jeśli mamy w ręku dowód w postaci nagrania konkretnej sytuacji drogowej, to sprawcy wypadku nie pomoże nawet sprytny adwokat. Wszystko widać czarno na białym. Nie czekajmy więc z zakupem wideorejestratora. Potraktujmy go jako naszą polisę ubezpieczeniową.

Akcesoria do wideorejestratora

  • uchwyt (przyssawka) do kamery
  • adapter zapalniczka – micro USB
  • filtr na obiektywy

Dodatkowe cechy wideorejestratorów


zdjęcie autora
Autor
Justyna Dopierała
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (15 głosów)

Czytaj więcej