Wszyscy kochamy lato i słońce, które o tej porze roku towarzyszy nam niemal przez cały dzień. Niekoniecznie jednak lubimy upał, szczególnie gdy jesteśmy w pracy lub chcemy odpocząć w domu. Zbyt wysokie temperatury potrafią mocno doskwierać i utrudniać pracę oraz codzienne obowiązki. Na szczęście z pomocą przychodzi nam technologia.
Ożywczy powiew zapewnią nam wentylatory, które bez kłopotu kupimy w rozsądnych cenach. Zastanawiasz się, jaki wiatrak do domu lub biura wybrać? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wentylatora. Bez względu na to, jaki chcecie kupić wiatrak – do pokoju czy do pracy, mały wiatrak na biurko lub wentylator kolumnowy czy zwykły, w tym poradniku znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, a także ranking polecanych modeli. Bez względu na to, jaki chcecie kupić wiatrak – do pokoju czy do pracy, mały wiatrak na biurko lub wentylator kolumnowy czy zwykły, w tym poradniku znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, a także ranking wiatraków, które polecamy.
Najlepsze wentylatory w sklepie
Ranking polecanych wentylatorów: Jaki wentylator kupić? Ranking 2025
- Mały wiatrak na biurko: Blaupunkt ATF301
- Wydajny wentylator do pokoju: Blaupunkt AVF701
- Tani wentylator pokojowy: Esperanza Hurricane EHF001WE
- Kolumnowy wentylator do pokoju: Blaupunkt AFT801
- Stojący wiatrak do domu: Prime3 SSF41
- Dobry wentylator podłogowy: Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite
- Nietuzinkowy wiatrak na biurko: RYOBI RF18-0
- Duży wiatrak do domu: Camry CR 7329
- Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wiatraków: KiCA JetFan
Mały wiatrak na biurko: Blaupunkt ATF301
Ten model to wiatrak elektryczny, który najlepiej sprawdzi się na biurku. To niedrogi wentylator, którego prędkość pracy regulować można na dwóch poziomach za pomocą przycisków umieszczonych na obudowie. Jego czasza ma średnicę 23 centymetrów, więc ten wentylator powinien zmieścić się nawet na niewielkim biurku. Poziom generowanego hałasu nie przekracza 40 dB, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać w pracy czy w trakcie oglądania filmów lub grania w ulubione gry komputerowe. Możliwe jest także ustawienie zakresu oscylacji oraz nachylenia czaszy tego wentylatora. Jeżeli zastanawiasz się jaki wiatrak do domu kupić, to to będzie jeden z lepszych wyborów.
Wydajny wentylator do pokoju: Blaupunkt AVF701
Łatwy w obsłudze wentylator podłogowy, który ochłodzi większe pomieszczenia. Prędkość pracy ustawia się poprzez wciśnięcie jednego z trzech przycisków, które znajdują się z tyłu. Miedziany silnik zapewnia silny przepływ powietrza, którego prędkość dochodzi do 4 m/s, co w połączeniu z czaszą o średnicy 50 centymetrów sprawia, że ten wentylator efektywnie Was ochłodzi. Maksymalna głośność pracy to 45 dB, więc ten model sprawdzi się na przykład jako cichy wentylator do sypialni.
Tani wentylator pokojowy: Esperanza Hurricane EHF001WE
Esperanza Hurricane EHF001WE to niedrogi, a jednocześnie funkcjonalny i wydajny wentylator pokojowy o mocy 50 watów. Czasza urządzenia ma średnicę 40 centymetrów, dzięki czemu wiatrak bez problemu ochłodzi większe pomieszczenia. Warto wspomnieć o regulowanym zakresie oscylacji oraz możliwości regulacji kąta nachylenia czaszy, co daje możliwość precyzyjnego skierowania strumienia powietrza. Wentylator ma wysokość 130 centymetrów. Możesz ustawić trzy prędkości pracy (za pomocą przycisków). Wartościowym dodatkiem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Kolumnowy wentylator do pokoju: Blaupunkt AFT801
Wentylator kolumnowy – ranking bez takiego urządzenia nie byłby pełny. Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić wentylator – kolumnowy czy zwykły to mamy także propozycję dla zwolenników pierwszego z wymienionych typów. Wentylator kolumnowy jest o wiele bardziej elegancki od tradycyjnej konstrukcji i zajmuje przy tym mniej miejsca. Proponowany model ma posiada trzy stopnie prędkości nadmuchu oraz cztery tryby pracy: nocny, naturalny, standardowy oraz dziecięcy. Ten ostatni sprawia, że urządzenie co 15 minut zmniejsza prędkość działania i automatycznie wyłącza się po trzech godzinach. W zestawie znajduje się pilot, a bieżący tryb pracy odczytać można z wyświetlacza LED. Jeżeli nie znosisz upałów, to ten wiatrak do sypialni i salonu będzie idealny.
Stojący wiatrak do domu: Prime3 SSF41
Kolejna propozycja to tradycyjny wentylator do pokoju i do biura o wysokości 103 centymetrów. Posiada trzy prędkości działania oraz funkcję oscylacji, dzięki której chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym pokoju. Średnica jego czaszy to 40 centymetrów, więc ten wiatrak poradzi sobie nawet z większymi pomieszczeniami. W przypadku najmniejszej prędkości głośność wynosi zaledwie 40 dB, więc ten model wykorzystać można jako wentylator do pokoju dziecięcego lub do sypialni.
Dobry wentylator podłogowy: Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 Lite
Nowoczesny wentylator domowy, który postawisz na podłodze i na stole lub biurku (regulacja wysokości w zakresie 642-1000 mm), czyli dostosujesz do swoich potrzeb. Oprócz standardowego trybu chłodzenia (“chłodno i komfortowo”), wentylator oferuje również tryb łagodny i mocny oraz uśpienia (przepływ powietrza powoli zwalnia). Urządzenie ma szeroki kąt działania 90°, siedem łopatek i funkcję inteligentnej kontroli temperatury. Wentylatorem sterujesz za pomocą aplikacji Mi Home/Xiaomi Home, asystenta Google lub Amazon Alexa. Maksymalny zasięg wentylacji to 12 m. Docenisz też cichą pracę tego urządzenia – wygeneruje max. 55,8 db.
Nietuzinkowy wiatrak na biurko: RYOBI RF18-0
RYOBI RF18-0 to naprawdę niewielki, bezprzewodowy wentylator biurkowy, którego czasza ma średnicę 10 centymetrów. Możesz go używać w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Urządzenie zasila bateria, która pasuje do wielu innych elektronarzędzi Ryobi. Mimo niewielkich rozmiarów silny strumień powietrza zapewnia aż pięć łopatek. Wentylator może działać z trzema prędkościami regulowanymi za pomocą łatwego w obsłudze przełącznika. Jest też lekki (1,7 kg) i ma wbudowany uchwyt, a to sprawia, że łatwo go transportować i używać np. podczas wakacyjnych wyjazdów. To urządzenie z serii Whisper ONE+ działa więc bardzo cicho.
Duży wiatrak do domu: Camry CR 7329
Nie lubisz wyglądu klasycznych wiatraków podłogowych? Zwróć uwagę na stylowy Camry CR 7329, czyli wiatrak na statywie, który będzie świetnie prezentował się nie tylko w loftach. Ciekawe, nowoczesne wzornictwo, to nie wszystko. To wydajny, dobry wentylator o mocy 100 W, możesz regulować jego wysokość (od 119 do 132 cm), równomiernie rozprowadza chłodne powietrze w pomieszczeniu (oscylacja pozioma 250°), a siłę podmuchu dostosujesz do swoich potrzeb (3 stopnie prędkości). Co jeszcze? To całkiem ciche urządzenie, poziom hałasu wynosi 63 dB.
Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wiatraków: Dmuchawa wielofunkcyjna KiCA JetFan
Dmuchawa KiCA JetFan nie przypomina wyglądem tradycyjnego wiatraka, ale także generuje chłodne powietrze (i nie tylko!). W przypadku tego modelu strumień może mieć prędkość wynoszącą aż 25 m/s. Urządzenie jest wszechstronne, wykorzystasz je jako wiatrak, sprężone powietrze z puszki czy pompkę elektryczną. Przyda się w biurze, mieszkaniu, na plaży i pod namiotem. Ma 4 stopnie regulacji mocy, a energię czerpie ze wbudowanego akumulatora (900 mAh), ładowanego przez port USB-C, który zapewnia 5 godzin pracy na jednym ładowaniu. To urządzenie z dumą nosi miano „powietrznego scyzoryka szwajcarskiego”.
W tym poradniku znajdziesz:
- Rodzaje wentylatorów
- Jaki wentylator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Dodatkowe funkcje wentylatora
- Jaki wentylator do biura, a jaki wiatrak domowy?
- Czy warto kupić wentylator?
Rodzaje wentylatorów
Jaki wiatrak do domu kupić? Jaki wentylator do pokoju, a jaki do biura lub na zewnątrz będzie najlepszy? Wybór jest duży. Zacznijmy od podstawowych rodzajów wentylatorów.
- Wentylatory klasyczne – wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznych wentylatorów wyposażonych w okrągłą tarczę, za którą kręci się duże śmigło. Są to wentylatory klasyczne – najbardziej popularne na rynku. Taki klasyczny wiatrak pokojowy kupimy w cenie około 100 zł. Tańsze modele wykonane są głównie z plastiku. Droższe zrobione są z metalu. Wydajność tych urządzeń może być bardzo różna. Wszystko zależy od mocy silnika i średnicy śmigła. Tradycyjny wiatrak stojący to uniwersalne rozwiązanie na każdą kieszeń.
- Wentylatory biurkowe – odmianą klasycznych, stojących wentylatorów są ich wersje biurkowe. Z racji mniejszych rozmiarów są mniej wydajne. Taki wentylator to mały i bardziej poręczny odpowiednik klasycznego wiatraka.
- Wentylatory kolumnowe – ciekawym i bardzo eleganckim rodzajem urządzeń jest wentylator kolumnowy. Ma on zwykle powyżej pół metra wysokości i nie posiada dużego śmigła. Zamiast niego ma wiele mniejszych śmigieł przymocowanych do kolumny wewnątrz obudowy. Sprawdzi się jako wiatrak do domu albo wentylator do pokoju.
- Wentylatory bezłopatkowe – osoby ceniące sobie ładne wzornictwo, mogą wybrać nieco droższy wentylator bezłopatkowy. Nie ma on śmigła. Wyposażony jest w specjalną obręcz, z której z dużą szybkością wylatuje powietrze. Będzie doskonały jako cichy wentylator do sypialni.
Jaki wentylator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Skoro znamy już najważniejsze rodzaje wentylatorów, czas przyglądnąć się ich kluczowym parametrom, które musimy wziąć pod uwagę. Są to przede wszystkim:
- Moc i wydajność urządzenia – moc wentylatora przekłada się na jego efektywność. Wiatrak elektryczny dysponuje mocą od 40W do 70W. Starajmy się wybierać modele w pobliżu tej górnej granicy. Wysoka moc oznacza też dłuższą możliwość ciągłej pracy.
- Regulacja prędkości pracy – są dni, gdy potrzebujemy tylko łagodnego powiewu, a są też takie, kiedy chcemy wykorzystać maksymalną moc wentylatora. Dlatego ważne, żeby wentylator stojący posiadał regulację prędkości pracy. Minimum to trzy zakresy, ale im więcej, tym lepiej. Dlatego ważne, żeby wentylator domowy/biurowy posiadał regulację prędkości pracy.
- Średnica śmigła – kolejny ważny parametr. Nawet jeśli nasz wentylator będzie miał dużą moc, a śmigło będzie małe, to jego efektywność będzie pozostawiać wiele do życzenia. Stojący wiatrak do domu powinien mieć średnicę śmigła co najmniej 40cm.
- Głośność – nikt nie lubi hałasu, a wentylator pracuje przez długi czas. Wentylator pokojowy cichy to taki, który generuje hałas o natężeniu poniżej 60 dB.
- Oscylacja i regulacja kąta nachylenia głowicy – bardzo przydaje się, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób. Dzięki niej nasz wiatrak domowy może zmieniać kierunek podmuchu powietrza.
Jaki wentylator do biura, a jaki wiatrak domowy?
Decydując, jaki wentylator sprawdzi się najlepiej, warto określić, gdzie będziemy go używać. Jego przeznaczenie pomoże zdecydować na jakie funkcje warto postawić.
- Wentylator do firmy powinien być przede wszystkim niewielki, ale wydajny. Świetnie sprawdzi się tu na przykład wentylator biurkowy o dużej mocy. Przyda się też funkcja oscylacji – przecież zwykle w jednym pokoju pracuje wiele osób.
- Wentylator do domu może być większy. Jeśli zastanawiacie się, jaki wentylator do pokoju kupić to podpowiadamy, że warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje. W domu chcemy odpocząć, a głośne urządzenie może nam w tym przeszkadzać. Wentylator do domu powinien mieć też tryb nocny. Do salonu przyda się pilot i funkcja rozpylania zapachu.
- Wentylator do sypialni powinien być urządzeniem z rozbudowaną możliwością regulacji prędkości pracy oraz z możliwością zaprogramowania czasu pracy.
- Wentylator do łazienki najlepiej, żeby posiadał funkcję jonizacji i aromaterapii. Wtedy nasza kąpiel będzie przebiegała w przyjemnej atmosferze.
Dodatkowe funkcje wentylatora
- Tryb nocny – ciężko się w nocy śpi, gdy w pokoju jest gorąco. Ale trudno też zasnąć, jak nasz wentylator do pokoju nadmiernie hałasuje. Tryb nocny pozwala odpowiednio ściszyć pracę urządzenia
- Jonizator – powietrze nasycone jonami ujemnymi jest zdecydowanie bardziej świeże. Dlatego też wentylator do salonu lub łazienki z funkcją jonizacji to świetny wybór
- Aromaterapia, rozpylanie zapachu – wiatrak elektryczny może rozpylać również przyjemne zapachy. Niektóre modele wyposażone są w specjalne zbiorniczki, do których nalewa się odpowiedniego płynu. I po chwili w całym pomieszczeniu czuć przyjemny zapach. Urządzenie świetnie sprawdza się jako wentylator do łazienki
- Nawilżanie powietrza – wentylator domowy/biurowy może być połączony również z nawilżaczem powietrza. To dodatkowo wzmaga przyjemne uczucie chłodu
- Pilot – gdy chcemy odpocząć, nie zawsze mamy ochotę wstawać i podchodzić do wentylatora, aby go włączyć, lub zmienić funkcje. Wtedy bardzo przydaje się pilot zdalnego sterowania
- Wyświetlacz – informuje o najważniejszych parametrach pracy urządzenia
- Programator czasu pracy – możesz zaprogramować czas włączenia lub wyłączenia się urządzenia. Można go użyć na przykład w celu uruchomienia wentylatora tuż przed naszym powrotem z pracy
Wentylator – jaki kupić i czy warto?
Jak widać, nawet w środku lata nie jesteśmy skazani na przebywanie w upale. Wybór wentylatorów jest bardzo duży i bez wątpienia każdy znajdzie model pasujący do jego wymagań i możliwości finansowych. Stosunkowo niska cena wentylatorów sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup kilku sztuk. W ten sposób w kilku pokojach mamy zapewniony komfort.
Mogą Cię zainteresować: