Jaki wentylator wybrać? Poradnik zakupowy

Wszyscy kochamy lato i słońce, które o tej porze roku towarzyszy nam niemal przez cały dzień. Niekoniecznie jednak lubimy upał, szczególnie gdy jesteśmy w pracy lub chcemy odpocząć w domu. Zbyt wysokie temperatury potrafią mocno doskwierać i utrudniać pracę oraz codzienne obowiązki. Na szczęście z pomocą przychodzi nam technologia.

Ożywczy powiew zapewnią nam wentylatory, które bez kłopotu kupimy w rozsądnych cenach. Zastanawiasz się, jaki wiatrak do domu lub biura wybrać? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wentylatora. Bez względu na to, jaki chcecie kupić wiatrak – do pokoju czy do pracy, mały wiatrak na biurko lub wentylator kolumnowy czy zwykły, w tym poradniku znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, a także ranking polecanych modeli. Bez względu na to, jaki chcecie kupić wiatrak – do pokoju czy do pracy, mały wiatrak na biurko lub wentylator kolumnowy czy zwykły, w tym poradniku znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, a także ranking wiatraków, które polecamy.


Najlepsze wentylatory w sklepie


Ranking polecanych wentylatorów: Jaki wentylator kupić? Ranking 2025










W tym poradniku znajdziesz:

Rodzaje wentylatorów

Jaki wiatrak do domu kupić? Jaki wentylator do pokoju, a jaki do biura lub na zewnątrz będzie najlepszy? Wybór jest duży. Zacznijmy od podstawowych rodzajów wentylatorów.

  • Wentylatory klasyczne – wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznych wentylatorów wyposażonych w okrągłą tarczę, za którą kręci się duże śmigło. Są to wentylatory klasyczne – najbardziej popularne na rynku. Taki klasyczny wiatrak pokojowy kupimy w cenie około 100 zł. Tańsze modele wykonane są głównie z plastiku. Droższe zrobione są z metalu. Wydajność tych urządzeń może być bardzo różna. Wszystko zależy od mocy silnika i średnicy śmigła. Tradycyjny wiatrak stojący to uniwersalne rozwiązanie na każdą kieszeń.
  • Wentylatory biurkowe – odmianą klasycznych, stojących wentylatorów są ich wersje biurkowe. Z racji mniejszych rozmiarów są mniej wydajne. Taki wentylator to mały i bardziej poręczny odpowiednik klasycznego wiatraka.
  • Wentylatory kolumnowe – ciekawym i bardzo eleganckim rodzajem urządzeń jest wentylator kolumnowy. Ma on zwykle powyżej pół metra wysokości i nie posiada dużego śmigła. Zamiast niego ma wiele mniejszych śmigieł przymocowanych do kolumny wewnątrz obudowy. Sprawdzi się jako wiatrak do domu albo wentylator do pokoju.
  • Wentylatory bezłopatkowe – osoby ceniące sobie ładne wzornictwo, mogą wybrać nieco droższy wentylator bezłopatkowy. Nie ma on śmigła. Wyposażony jest w specjalną obręcz, z której z dużą szybkością wylatuje powietrze. Będzie doskonały jako cichy wentylator do sypialni.

 

Jaki wentylator wybrać?

Jaki wentylator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skoro znamy już najważniejsze rodzaje wentylatorów, czas przyglądnąć się ich kluczowym parametrom, które musimy wziąć pod uwagę. Są to przede wszystkim:

  • Moc i wydajność urządzenia – moc wentylatora przekłada się na jego efektywność. Wiatrak elektryczny dysponuje mocą od 40W do 70W. Starajmy się wybierać modele w pobliżu tej górnej granicy. Wysoka moc oznacza też dłuższą możliwość ciągłej pracy.
  • Regulacja prędkości pracy – są dni, gdy potrzebujemy tylko łagodnego powiewu, a są też takie, kiedy chcemy wykorzystać maksymalną moc wentylatora. Dlatego ważne, żeby wentylator stojący posiadał regulację prędkości pracy. Minimum to trzy zakresy, ale im więcej, tym lepiej. Dlatego ważne, żeby wentylator domowy/biurowy posiadał regulację prędkości pracy.
  • Średnica śmigła – kolejny ważny parametr. Nawet jeśli nasz wentylator będzie miał dużą moc, a śmigło będzie małe, to jego efektywność będzie pozostawiać wiele do życzenia. Stojący wiatrak do domu powinien mieć średnicę śmigła co najmniej 40cm.
  • Głośność – nikt nie lubi hałasu, a wentylator pracuje przez długi czas. Wentylator pokojowy cichy to taki, który generuje hałas o natężeniu poniżej 60 dB.
  • Oscylacja i regulacja kąta nachylenia głowicy – bardzo przydaje się, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób. Dzięki niej nasz wiatrak domowy może zmieniać kierunek podmuchu powietrza.

 

Jaki wentylator do biura?

Jaki wentylator do biura, a jaki wiatrak domowy?

Decydując, jaki wentylator sprawdzi się najlepiej, warto określić, gdzie będziemy go używać. Jego przeznaczenie pomoże zdecydować na jakie funkcje warto postawić.

  • Wentylator do firmy powinien być przede wszystkim niewielki, ale wydajny. Świetnie sprawdzi się tu na przykład wentylator biurkowy o dużej mocy. Przyda się też funkcja oscylacji – przecież zwykle w jednym pokoju pracuje wiele osób.
  • Wentylator do domu może być większy. Jeśli zastanawiacie się, jaki wentylator do pokoju kupić to podpowiadamy, że warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje. W domu chcemy odpocząć, a głośne urządzenie może nam w tym przeszkadzać. Wentylator do domu powinien mieć też tryb nocny. Do salonu przyda się pilot i funkcja rozpylania zapachu.
  • Wentylator do sypialni powinien być urządzeniem z rozbudowaną możliwością regulacji prędkości pracy oraz z możliwością zaprogramowania czasu pracy.
  • Wentylator do łazienki najlepiej, żeby posiadał funkcję jonizacji i aromaterapii. Wtedy nasza kąpiel będzie przebiegała w przyjemnej atmosferze.

Dodatkowe funkcje wentylatora

  • Tryb nocny – ciężko się w nocy śpi, gdy w pokoju jest gorąco. Ale trudno też zasnąć, jak nasz wentylator do pokoju nadmiernie hałasuje.  Tryb nocny pozwala odpowiednio ściszyć pracę urządzenia
  • Jonizator – powietrze nasycone jonami ujemnymi jest zdecydowanie bardziej świeże. Dlatego też wentylator do salonu lub łazienki z funkcją jonizacji to świetny wybór
  • Aromaterapia, rozpylanie zapachu – wiatrak elektryczny może rozpylać również przyjemne zapachy. Niektóre modele wyposażone są w specjalne zbiorniczki, do których nalewa się odpowiedniego płynu. I po chwili w całym pomieszczeniu czuć przyjemny zapach. Urządzenie świetnie sprawdza się jako wentylator do łazienki
  • Nawilżanie powietrza – wentylator domowy/biurowy może być połączony również z nawilżaczem powietrza. To dodatkowo wzmaga przyjemne uczucie chłodu
  • Pilot – gdy chcemy odpocząć, nie zawsze mamy ochotę wstawać i podchodzić do wentylatora, aby go włączyć, lub zmienić funkcje. Wtedy bardzo przydaje się pilot zdalnego sterowania
  • Wyświetlacz – informuje o najważniejszych parametrach pracy urządzenia
  • Programator czasu pracy – możesz zaprogramować czas włączenia lub wyłączenia się urządzenia. Można go użyć na przykład w celu uruchomienia wentylatora tuż przed naszym powrotem z pracy

Funkcje wentylatorów

Wentylator – jaki kupić i czy warto?

Jak widać, nawet w środku lata nie jesteśmy skazani na przebywanie w upale. Wybór wentylatorów jest bardzo duży i bez wątpienia każdy znajdzie model pasujący do jego wymagań i możliwości finansowych. Stosunkowo niska cena wentylatorów sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup kilku sztuk. W ten sposób w kilku pokojach mamy zapewniony komfort.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (14 głosów)

Czytaj więcej