Jaki uchwyt do telewizora? Doradzamy, jak wybrać i zamontować

12.12.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Telewizor może stać się eleganckim dodatkiem do salonu i nie musi zajmować miejsca na naszych meblach. Możemy go w łatwy sposób przymocować do ściany, a nawet do sufitu. W tym wypadku doskonale sprawdzają się uchwyty do telewizorów.

Wybór tego typu wyposażenia jest dość duży. Przed jego zakupem warto więc dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę. Jaki uchwyt do telewizora będzie najlepiej pasować do naszych wymagań?

Spis treści:

 • Czy warto montować TV na ścianie?
 • Rodzaje uchwytów do telewizora
 • Jaki uchwyt na telewizor? Jak wybrać?
 • Dodatkowe wyposażenie uchwytów
 • Montaż telewizora na ścianie

Popularne uchwyty ścienne do telewizorów

Dlaczego warto montować TV na ścianie?

Powodów, dla których warto zdecydować się na uchwyt ścienny do telewizora, jest wiele. Pierwszy z nich to kwestia estetyki. Ten sposób montażu sprawia, że wnętrze salonu wygląda znacznie bardziej nowocześnie. Szczególnie, gdy mamy lub planujemy zakup telewizora o bardzo dużej przekątnej.

Kolejna kwestia to miejsce do postawienia dużego TV. Wyeliminowanie stojaka na TV sprawi, że w pokoju może zrobić się znacznie przestronniej, lub będziemy mogli lepiej zagospodarować tą przestrzeń. Telewizory z roku na rok są coraz większe i dla tych naprawdę dużych może po prostu nie być już miejsca na naszych meblach.

Następny argument to brak dostępu dla małych dzieci. W czasie zabawy mogą one uszkodzić telewizor stojący na szafce. Jeśli telewizor na ścianie będzie zawieszony nieco wyżej, to prawdopodobieństwo takiego wypadku jest o wiele mniejsze. Montaż ścienny często sprzyja także ukryciu przewodów w ścianie lub za specjalnymi maskownicami.

jaki uchwyt do telewizora

Rodzaje uchwytów do telewizora

Podejmując decyzję, jaki uchwyt do telewizora wybrać, stoimy przed wyborem między kilkoma rodzajami:

Uchwyty ścienne – najpopularniejszy z nich to klasyczny wieszak ścienny. Uchwyt do telewizora na ścianę mocowany jest za pomocą śrub. Przykręcamy go solidnie do ściany, a następnie mocujemy do niego nasz telewizor. W ofercie sklepu znajdziemy kilka odmian uchwytów ściennych. Te najprostsze pozwalają jedynie na ustawienie telewizora w jednej pozycji. Uchwyt do TV w nieco wyższej cenie pozwoli nam już ręcznie regulować jego nachylenie. Przy większym budżecie można kupić uchwyty, w których regulacja kąta nachylenia odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Uchwyty sufitowe – ciekawym rozwiązaniem jest wieszak na TV montowany do sufitu. Ta opcja dobrze sprawdzi się na przykład, gdy ściana wykonana jest ze słabego materiału – na przykład płyty gipsowo kartonowej. Raczej nie utrzyma ona cięższych modeli telewizorów, więc montaż sufitowy jest w tym przypadku najlepszym wyjściem.

Uchwyty biurkowe – są one przeznaczone głównie dla monitorów, ale można na nich zamontować również mały telewizor.

Polecane uchwyty biurkowe do telewizorów

Jaki uchwyt do telewizora? Jak wybrać?

To, jaki uchwyt do telewizora sprawdzi się w Twoim domu najlepiej zależy przede wszystkim od trzech czynników: wagi telewizora, układu mocowań w jego obudowie oraz materiału, z którego wykonana została ściana.

 • maksymalny udźwig
 • standard VESA
 • regulacja kąta nachylenia
 • odległość od ściany

Maksymalny udźwig

Uchwyty TV są dostosowane do telewizorów o różnej wielkości i mają maksymalne obciążenie, np.: do 20kg, do 30kg, do 35kg, lub do 50kg. Sprawdźmy, ile waży nasz telewizor i odpowiednio zawęźmy poszukiwania odpowiedniego uchwytu.

Jeśli pod telewizor planujemy podczepić soundbar, trzeba również pamiętać o dodaniu jego wagi. Niewielkie soundbary ważą od 2 do 5kg.

Standard VESA

Sprawdźmy w instrukcji obsługi telewizora, czy jego producent posłużył się standardem VESA (Video Electronics Standards Association). Standard ten określa rozstaw otworów montażowych. Możemy się tu spotkać z takimi określeniami, jak na przykład 200×200, 300×300, 400×300, 400×400, 600×400 mm. Pierwsza z tych liczb to po prostu odległość pomiędzy górnym a dolnym otworem mocującym. Druga określa odległość między pierwszym i ostatnim otworem w tym samym rzędzie.

Jeśli producent nie zastosował standardu VESA, to pozostaje nam kupić uchwyt uniwersalny. Pasują one do zdecydowanej większości telewizorów. Pamiętajmy jedynie o dostosowaniu jego parametrów do wagi i wielkości telewizora.

Regulacja kąta nachylenia

Następną kwestią jest regulacja kąta nachylenia. Wieszak na telewizor z taką opcją polecany jest w szczególności do dużych pomieszczeń, gdzie kanapy i fotele rozstawione są po szerokim łuku przed telewizorem. Wtedy możemy wybrać sobie dowolne miejsce i odpowiednio obrócić telewizor.

Uchwyt do TV może mieć też opcję regulacji w orientacji góra-dół. Taka funkcja przydaje się, gdy urządzenie jest zawieszone ponad naszą linią wzroku. Można je wtedy dla naszej wygody skierować nieco w dół. Dość egzotyczną opcją w przypadku uchwytów jest pivot. To opcja obrotu telewizora o 90 stopni do orientacji pionowej.

Odległość od ściany

Decydując, jaki uchwyt do telewizora będzie najlepszy do danego pomieszczenia, zwróćmy też uwagę na odległość telewizora od ściany. Większość osób zapewne stwierdzi, że im ta odległość jest mniejsza, tym lepiej. Na rynku znajdziemy uchwyty, które umożliwiają osiągnięcie odległości mniejszej niż 5 cm. Jednak im więcej opcji regulacji będzie posiadał nasz wieszak do telewizora, tym większa odległość będzie konieczna.

jaki uchwyt do telewizora

Dodatkowe wyposażenie uchwytów

 • śruby do montażu – producenci uchwytów często dodają je w zestawie. Pozwala nam to oszczędzić czas niezbędny do szukania odpowiednich śrub w sklepach
 • poziomica – montaż wymaga bardzo precyzyjnego wypoziomowania uchwytu. Poziomica znacznie ułatwi nam to zadanie
 • szablon do wiercenia otworów – wraz z poziomicą bardzo ułatwia precyzyjne oznaczenie miejsc, w których mają być wywiercone otwory
 • zwijarka przewodów – pozwoli nam uporządkować przewody znajdujące się za telewizorem.

Montaż telewizora na ścianie

O czym trzeba pamiętać podczas montażu uchwytu na telewizor:

Podczas montażu uchwytu musimy być bardzo precyzyjni. Nawet drobne odchylenia od pionu i poziomu mogą sprawić, że telewizor będzie zawieszony krzywo.

Na początek oceńmy wytrzymałość ściany, na której ma być zawieszony. Jeśli jest to ściana działowa wykonana ze słabego materiału, to albo zasięgnijmy porady fachowca, albo kupmy uchwyt specjalnie dedykowany do takiego montażu.

Przed przystąpieniem do prac, dokładnie oznaczmy miejsca, w których wywiercone zostaną otwory. Upewnijmy się, że w miejscach tych przypadkiem nie przebiegają przewody elektryczne.

Przemyślmy też kwestię doprowadzenia przewodów z urządzeń zewnętrznych, takich jak na przykład konsola do gier, soundbar, odtwarzacz Blu-ray, czy tuner lub dekoder.

Przy okazji większego remontu można ukryć je w ścianie. Jeśli nie przewidujemy takich prac, to warto skorzystać ze specjalnych maskownic na przewody.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł