Jaki tusz do drukarki? Zamiennik czy oryginał – co wybrać?

08.08.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Drukarka to jedno z tych urządzeń, które mimo iż coraz więcej danych przechowujemy w chmurze, to jednak wciąż jest niezbędne, gdyż konieczność posiadania papierowych wydruków wciąż jest duża. Oczywiście oddzielną kwestią jest to Jak wybrać drukarkę? Jest to rzecz jasna uzależnione od potrzeb konkretnego użytkownika.

Zalety poszczególnych typów drukarek omawiamy szczegółowo w poradnikach Jaka drukarka atramentowa oraz Jak drukarka laserowa, do zapoznania się z którymi gorąco zachęcamy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drukarki atramentowej, to kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w zestaw tuszy. Ich zakup to często kosztowny wydatek, szczególnie w przypadku małych firm. Wymiana wkładów kilka razy w miesiącu, w przypadku niektórych modeli drukarek, może mocno odbijać się na budżecie.

Jakie są rodzaje tuszy do drukarek i czy sięganie po zamienniki tuszy do drukarek jest bezpieczne dla sprzętu, oferuje dobrą jakość i pozwoli nam realnie zaoszczędzić?

Spis treści:

 • Tusz oryginalny czy zamiennik?
 • Tusz do drukarki – na co zwrócić uwagę?
 • Jak dobrać tusz do drukarki?
 • Rodzaje zamienników – tusz regenerowany czy zamiennik?
 • Zamiennik czy oryginał? Jak wybrać tusz do drukarki?

Tusz do drukarki – oryginalny czy zamiennik

Jak wybrać tusz do drukarki? Niejednokrotnie zakres wiedzy na temat tuszów do drukarek ogranicza się do tego, że „oryginalne wkłady są drogie”, a „zamienniki mogą uszkodzić drukarkę”. I choć te stwierdzenia nie są dalekie od prawdy, to jednak istnieje jeszcze wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na to, na jaki tusz do drukarki warto się zdecydować.

Podstawowe informacje, z których trzeba zdawać sobie sprawę, to:

 • Oryginalne tusze do drukarek są produkowane przez tę samą markę, która wprowadziła urządzenie na rynek.
 • Wkłady firm trzecich mogą pochodzić od przedsiębiorstw, które nie zajmują się tworzeniem drukarek.
 • Kompatybilny zamienny tusz powinien być tak samo niezawodny jak oryginalne wkłady, jeśli pochodzi od renomowanego dostawcy.
 • Dostępna jest opcja uzupełnienia wkładów. Wkłady regenerowane to takie, które zostały użyte jeden raz, zwrócone, oczyszczone, wymienione z wadliwych części roboczych, a następnie ponownie napełnione.

jaki tusz do drukarki

Jakość druku

Jakość druku przy zastosowaniu oryginalnego tuszu do drukarki lub zamiennika nie powinna się od siebie różnić. Dzięki zbliżonemu składowi kartridża, często zauważysz równie dobrą reprodukcję kolorów, dokładność druku i łatwość użycia, a wszystko to w okazyjnej cenie.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kupując oryginał możesz mieć pewność, że druk będzie idealny. Gdy zdecydujesz się na zamiennik, tym bardziej, jeśli pochodzi on z niepewnego źródła, wyniki nie zawsze muszą być tak perfekcyjne. To może mieć znaczenie szczególnie wtedy, gdy drukujesz zdjęcia i oczekujesz świetnej jakości.

Wydajność wkładu

Tu, podobnie jak w przypadku jakości druku, nie powinny wystąpić znaczące różnice. Jeśli jednak drukujesz dużo, to zaleca się, żeby użyć jeden oryginalny wkład co 3-4 kompatybilne zestawy. Ma to na celu sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo, w tym czyszczenie oraz smarowanie głowic drukujących.

jaki tusz do drukarki

Jeśli drukujesz mało, to Twoim głównym problemem będzie wysychanie atramentu i zablokowanie głowic. Oryginały zawierają substancję chemiczną, aby temu zapobiec, więc jeśli drukujesz rzadziej niż raz na kilka miesięcy, najlepiej trzymaj się oryginałów.

Cena

Najbardziej istotną różnicą między oryginalnymi tuszami do drukarek a ich zamiennikami jest oczywiście cena. Oryginalne wkłady są zyskiem producentów. Koszty badań i rozwoju powodują, że firmy muszą jakoś odzyskać pieniądze za dość tanie drukarki, co prowadzi do wysokich cen materiałów eksploatacyjnych, gdy klient decyduje się do używania danego urządzenia.

jaki tusz do drukarki

jaki tusz do drukarki

Zgodne produkty nie mają takich kosztów ogólnych, więc mogą pobierać dużo niższe opłaty za tworzenie wkładów masowych. Często proponowane przez nich ceny są o kilkadziesiąt procent bardziej korzystne w porównaniu do oryginałów.

Bądź jednak ostrożny, nie jest trudno znaleźć wkłady w niskich cenach niespełniające standardów kompatybilności, więc zawsze pamiętaj, aby kupować od renomowanych sprzedawców lub ze stron internetowych z zasadami zwrotów i gwarancjami.

Kompatybilność a gwarancja

Istnieje niewiele sposobów, w jakie wkład może uszkodzić drukarkę. Firmy produkujące zamienniki tuszy gwarantują utrzymanie wydajności urządzenia, nawet w przypadku awarii wkładu. Prawda jest jednak taka, że jeśli kupisz tusz, który w 100% odpowiada wielkości szuflad, ma wysokiej jakości składniki i posiada standardowe atesty, to jest bardzo niewielka szansa na to, że w jakikolwiek sposób uszkodzi on Twoją drukarkę.

jaki tusz do drukarki

Warto pamiętać o tym, że niektórzy producenci drukarek zastrzegają sobie prawo do zerwania gwarancji, jeśli użyjesz zamiennego tuszu. Przez to nawet jeśli sprzęt zepsuł się z zupełnie innego powodu, mogą oni odmówić wymiany lub naprawy drukarki.

jaki tusz do drukarki

Ciekawym aspektem jest to, że niektórzy producenci zamienników biorą na siebie obowiązek gwarancyjny, więc jeśli obawiasz się o swoje urządzenie, to możesz zainteresować się ich ofertą.

Tusz do drukarki – na co zwrócić uwagę?

Oznaczenie

Do zakupu nowego tuszu – oryginalnego lub zamiennika – potrzebujesz znać symbol atramentu (np: dla drukarki Canon PIXMA iP7250 ten symbol to CLI 551).

jaki tusz do drukarki

Oznaczenie to znajdziesz w specyfikacji drukarki na stronie producenta lub w specyfikacji produktu w naszym sklepie.

Wydajność

Każdy tusz ma określoną pojemność, która przeliczana jest na ilość możliwych stron do wydrukowania (przy 5% zadrukowaniu strony).

jaki tusz do drukarki

Do niektórych drukarek można zastosować tusze typu XL, o większej pojemności. Na przykład Canon CLI 551 XL czarny oferuje wydajność około 500 stron, czyli 70% więcej niż standardowy.

jaki tusz do drukarki

Cena

Gdy tak jak powyżej, do wyboru mamy tusze standardowe oraz te o większej pojemności XL, porównując cenę i wydajność możemy ocenić, który tusz jest korzystniej zakupić. Przykład:

 • Canon CLI 551 czarny
  cena 52 zł, wydajność 304 strony: 52 / 304 = 17 groszy, koszt wydrukowania za jedną stronę
 • Canon CLI 551 XL czarny
  cena 73 zł, wydajność 500 stron: 73 / 500 = 15 groszy, koszt wydrukowania za jedną stronę

Rodzaje zamienników – tusz regenerowany czy zamiennik?

Gdy kupisz wkład OEM i zużyjesz cały atrament lub toner w środku, masz możliwość jego recyklingu. Wiele sklepów z artykułami biurowymi (stacjonarnych lub online) zbiera te puste pojemniki, oczyszcza je, sprawdza pod kątem jakości części zamiennych i napełnia ponownie. Proces ten jest dość długotrwały i wymaga zastosowania np. specjalistycznych maszyn do suszenia i usunięcia resztek atramentu.

Jak nietrudno wywnioskować, wiele w tym procesie zależy od fachowości i solidności firmy, a także jakości atramentów, którymi napełnia regenerowane pojemniki. Jeśli ma doświadczenie i profesjonalnie traktuje swoich klientów, w finalnym produkcie nie będzie do odróżnienia czy jest to tusz regenerowany czy zamiennik.

Mimo wszystko tusze regenerowane są o wiele tańsze, niż zakup nowego oryginalnego wkładu, a dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia ilości śmieci.

Zamienniki tuszów do drukarek są zbudowane od zera i pasują do urządzenia tak samo, jak wersja OEM. Będą nadal zapewniać taką samą wydajność i jakość, jak produkt oryginalny lub regenerowany, ale są wykonane w nieco innym procesie. Oprócz tego, że są wydawane przez firmę trzecią, to gdyby spojrzeć tylko na skład i budowę, są praktycznie nie do odróżnienia.

Każdy kartridż od renomowanego sprzedawcy poddawany jest szczegółowej weryfikacji, w tym kontroli jakości i postprodukcyjnym testom drukowania.

jaki tusz do drukarki

Zamiennik czy oryginał? Jak wybrać tusz do drukarki?

Oryginalne tusze to mimo wszystko najlepsze tusze do drukarek, o ile możesz sobie pozwolić na to, by wydawać niemałe pieniądze przy ich wymianie. Będą pasować do Twojego urządzenia, a jakość druku będzie zawsze taka sama.

Z kolei jeśli drukujesz dużo, a aspekt ekonomiczny jest dla Ciebie ważny, to bez obaw postaw na zamienniki lub tusze regenerowane – jednak tylko sprawdzonej marki i ze sprawdzonego źródła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także uzyskasz identyczny lub bardzo podobny poziom wydruków.

Dostępne są również drukarki ze stałym i pojemnym systemem zasilania w atrament (na przykład Epson z systemem ITS lub HP z systemem InkTank), które oferują tak wydajne drukowanie przy użyciu oryginalnych tuszy, że na rynku nawet nie opłaca się sprzedawać do nich zamienników.


Polecane tusze do drukarek atramentowych w sklepie Komputronik.pl:

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej