Jaki trymer do brody? Jak wybrać?

Odpowiednio wystylizowany zarost jest bez wątpienia wizytówką każdego nowoczesnego mężczyzny. Aby uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić sporą ilość czasu i mieć odpowiedni sprzęt do stylizacji. Doskonale do tego celu nadają się trymery do zarostu. W wielu przypadkach są one połączone ze strzyżarkami. Dlatego wielu mężczyzn kieruje się do sklepu właśnie w poszukiwaniu tego typu urządzeń. Jednak jaki trymer do brody spełni wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdźmy, na co zwracać szczególną uwagę przy jego zakupie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak działa trymer?
 • Rodzaje trymerów
 • Jaki trymer do brody wybrać – na co zwrócić uwagę?
 • Rodzaje zasilania w trymerach
 • Trymer czy maszynka/golarka?
 • A może maszynka do strzyżenia z trymerem?
 • Funkcje i dodatkowe akcesoria trymerów

Jak działa trymer?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych parametrów technicznych, zastanówmy się, jak właściwie działa trymer? Wiele osób myli te urządzenia ze strzyżarkami. Jednak różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest istotna.

Sposób działania trymera jest podobny do działania głowicy strzyżarki. Kilkanaście małych nożyków obraca się z dużą prędkością, pozostając za specjalną osłoną. Włoski, które dostaną się w otwory w osłonie, są błyskawicznie ucinane.

Trymer do golenia służy przede wszystkim do stylizacji zarostu. Można nim też dokonywać drobnych poprawek, jak choćby przycinanie baków. Maszynka do strzyżenia jest przede wszystkim przeznaczona do skracania włosów. Jest ona mniej precyzyjna od trymera, ale za to bardziej wydajna. W ciągu kilku minut możemy z jej pomocą przystrzyc włosy na całej ich powierzchni.

 jaki trymer do brody

Rodzaje trymerów

Trymery najczęściej mają jedną z dwóch końcówek.

 • pierwsza z nich przypomina miniaturkę strzyżarki. Jest ona wąska i służy do stylizacji niewielkich fragmentów. Ale możemy jej z powodzeniem użyć na przykład do usuwania włosów w okolicach pach lub bikini.
 • druga z popularnych końcówek trymera ma kształt podłużnego walca. Służy ona najczęściej do likwidacji włosków w nosie i w uszach.

Oczywiście zdarzają się też trymery z wymiennymi końcówkami. Wtedy wystarczy po prostu odłączyć jedną końcówkę i zastąpić ją kolejną – z zupełnie inną funkcjonalnością.

Jak działa trymer do brody z laserem?

Bardzo ciekawym rodzajem urządzenia jest też trymer do brody z laserem. W jego przypadku ponad głowicą znajduje się specjalny laserowy wskaźnik. Rzuca on poziomą linię światła na skórę. Dzięki temu wiemy dokładnie, gdzie rozpocznie się przycinanie zarostu, zanim jeszcze ostrza trymera dotkną naszej skóry.

Jaki trymer do brody wybrać – na co zwrócić uwagę?

Decydując, jaki trymer do brody wybrać, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy tych urządzeń. Należą do nich:

 • ostrza w trymerze,
 • oliwienie ostrzy,
 • regulacja długości strzyżenia,
 • wodoodporna obudowa.

Ostrza w trymerze

Kupując maszynkę do stylizacji zarostu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jej ostrza. Muszą być one wykonane ze stali nierdzewnej. Jeszcze lepiej, gdy uda nam się znaleźć egzemplarz z ostrzami tytanowymi – są one praktycznie niezniszczalne przy codziennym użytkowaniu.

Oliwienie ostrzy

Tańsze modele trymerów wymagają odpowiedniej konserwacji – przede wszystkim oliwienia ostrzy raz na jakiś czas. Bardziej nowoczesne trymery są już wyposażone w funkcję samooliwienia. Ciekawym rozwiązaniem są też ostrza, które według deklaracji ich producentów ostrzą się samodzielnie w trakcie działania.

Regulacja długości strzyżenia

Sprawdźmy też, w jakim zakresie będziemy mogli regulować długość strzyżenia. Zwykle jest to długość od 0,5mm nawet do 25mm. Im większy zakres strzyżenia, tym większą swobodę będziemy mieli w wyborze stylizacji. Zdarzają się modele, w których możemy ustawić nawet 20 różnych wariantów długości.  Istotny jest też sposób regulacji długości. Najczęściej regulujemy go za pomocą przesuwanych nasadek lub pokrętła. Golarka do zarostu może być też wyposażona w mechanizm blokady ustawień. Dzięki niemu unikniemy przypadkowej zmiany podczas strzyżenia.

Wodoodporna obudowa

Jeśli lubimy stylizować zarost i włosy pod prysznicem, wybierzmy model z wodoodporną obudową. Musi to być oczywiście trymer do wąsów i brody zasilany akumulatorem.

jaki trymer do brody

Rodzaje zasilania w trymerach

Skoro o zasilaniu mowa, pomyślmy, czy bardziej zależy nam na swobodzie, jaką daje zasilanie z akumulatora, czy też na pewności, jaką daje zasilanie sieciowe. Każda z opcji ma swoje wady i zalety.

 • trymery akumulatorowe – pomyślmy, gdzie najczęściej używamy trymera. Naturalnie jest to łazienka, ale zdarza się, że przebywamy w miejscach bez dostępu do elektryczności lub nasza wtyczka nie pasuje do gniazdek w danym kraju. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest trymer zasilany akumulatorem.
 • trymery sieciowe – są znacznie lżejsze od swoich akumulatorowych odpowiedników. Ponadto pracują stale z tą samą prędkością. Unikamy irytującego zjawiska spowalniania prędkości działania urządzenia, gdy poziom energii w akumulatorze jest mniejszy. Nie ma także konieczności kupowania nowych akumulatorów, gdy stare będą zużyte.
 • trymery akumulatorowo-sieciowe,
 • trymery bateryjne.

Trymer czy maszynka/golarka?

Tak naprawdę trymer i golarka są urządzeniami uzupełniającymi swoje funkcje. Za pomocą maszynki szybko zetniemy nadmiar włosów. Jednak, aby dokończyć stylizację i zadbać o szczegóły, niezbędny jest trymer.

Trymer jako jedyne urządzenie może być używany na przykład do usuwania włosów w nosie i w uszach. Może być też używany przez kobiety jako trymer do włosów do usuwania włosów pod pachami i w okolicach bikini.

Z kolei maszynka bez trymera może być używana przez mężczyzn dbających wyłącznie o długość swoich włosów.

Więcej o golarkach do brody dowiesz się z poradnika: Jak wybrać golarkę? Jeśli zastanawiasz się, jaką maszynkę do brody wybrać zobacz poradnik: Jaka maszynka do strzyżenia?

A może maszynka do strzyżenia z trymerem?

Maszynka z trymerem to bardzo praktyczne połączenie. Podobnie jak trymer do brody z golarką. Takie połączenia coraz częściej oferowane są przez czołowych producentów. Nic w tym dziwnego. Ilość miejsca na naszej półce w łazience jest ograniczona i jeśli tylko mamy możliwość kupienia dwóch urządzeń w jednym, to dlaczego z niej nie skorzystać? Tym bardziej, że zamiana głowic jest prosta i zajmuje tylko kilka sekund.

Funkcje i dodatkowe akcesoria trymerów

Ostatecznie na decyzję, jaki trymer do brody wybrać, wpływ mogą mieć funkcje dodatkowe lub wyposażenie tych urządzeń. Najpopularniejsze to:

 • funkcja podświetlenia – niektóre z modeli na końcówce głowicy mają niewielką diodę. Oświetla ona miejsce, które chcemy ogolić. Dzięki temu możemy golić znacznie precyzyjniej. Przydaje się to w przypadku usuwania włosków z nosa i uszu,
 • trymer do brody z odkurzaczem – nowoczesne modele trymerów potrafią wciągać włoski zaraz po ich ucięciu. Po zakończeniu stylizacji wystarczy wyrzucić zawartość do kosza lub toalety. Taki trymer do brody z pojemnikiem na włosy to bardzo praktyczne rozwiązanie,
 • wskaźnik naładowania akumulatora – doskonałe rozwiązanie w przypadku bezprzewodowych trymerów. Nigdy więcej zaskoczenia w postaci rozładowanego akumulatora. Takie niespodzianki w połowie strzyżenia mogą być bardzo nieprzyjemne i lepiej ich unikać.
Trymery Maszynki do strzyżenia z trymerem Maszynki do strzyżenia z trymerem i golarką
jaki trymer do brody jaki trymer do brody jaki trymer do brody

Jaki trymer do brody? Jak wybrać?
5 (100%) 2 głosów