Jaki trymer do brody? Jak wybrać i czym trymer różni się od golarki?

Jaki trymer do brody pozwala zatroszczyć się o zarost i osiągać doskonałe efekty stylizacji? W tym poradniku wyjaśniamy, co to jest trymer do brody i czym różni się od golarki albo maszynki do strzyżenia. Podpowiadamy też, co powinien mieć najlepszy trymer do brody dla kogoś, kto oczekuje wysokiej precyzji, ale i swobody ruchów czy dużych możliwości. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń i dobrze jest poświęcić trochę czasu na to, by upewnić się, że wybór będzie dobry. Przeczytaj, czym charakteryzują się trymery.

Spis treści:


Najczęściej kupowane trymery do zarostu


Jak działa trymer?

Trymer to stosunkowo proste urządzenie, którego kluczowym elementem jest głowica tnąca. Składa się ona z dwóch ostrzy wyposażonych w wiele maleńkich nożyków. Jedno ostrze pozostaje nieruchome, a drugie wykonuje bardzo szybkie ruchy na boki – dzięki temu włoski przedostające się pomiędzy ostrza szybko ulegają ścięciu. Tradycyjnie trymer tnie włoski tuż przy skórze, ale coraz częściej spotkać można urządzenia oferujące także regulację długości w mniejszym lub większym zakresie, choć rzadko przekracza on 10 mm.

Trymer a maszynka do strzyżenia – czym się różnią?

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje urządzeń elektrycznych, które na pozór pełnią tę samą funkcję, a więc służą do ścinania owłosienia. To: trymer, golarka oraz maszynka do strzyżenia (inaczej strzyżarka). W mowie potocznej często używa się tych słów jak synonimów, ale w rzeczywistości istnieją wyraźne różnice pomiędzy tymi sprzętami.

Jaki trymer wybrać?

Trymer to proste urządzenie, przeważnie wyposażone w wąską głowicę tnącą (której szerokość rzadko przekracza 30 mm). Służy przede wszystkim do precyzyjnego strzyżenia brody i wąsów, a także do nadawania kształtu i konturowania zarostu, jak i fryzury na głowie. Jego podstawowym zadaniem jest wykańczanie, choć wiele osób korzysta z niego do całościowego golenia twarzy.

Golarka jest urządzeniem podobnym do trymera, ale cechującym się szerszą i nierzadko także większą głowicą tnącą, często też wyposażoną w większą liczbę ostrzy. Służy nie tyle do precyzyjnego strzyżenia, co szybkiego i efektywnego usuwania owłosienia. Nadaje się do golenia całej twarzy lub głowy.


Zobacz golarki męskie


Maszynka do strzyżenia jest natomiast najbardziej wszechstronnym urządzeniem. Najczęściej ma szeroką głowicę tnącą, a szeroką funkcjonalność zapewniają jej dodatkowe nasadki. Strzyżarka służy do golenia lub skracania włosów na głowie oraz (opcjonalnie) zarostu na twarzy – jest szybka i wydajna, ale niezbyt precyzyjna (chyba że z dodatkiem odpowiedniej końcówki).


Zobacz maszynki do strzyżenia


Zatem jeżeli zależy Ci na szybkim zgoleniu lub skróceniu zarostu – wybierz strzyżarkę lub golarkę. Jeżeli zaś priorytetem jest dla Ciebie precyzyjny kontur brody oraz odpowiednio przycięte wąsy czy baczki, to lepszą opcją będzie trymer. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z dwóch lub nawet trzech urządzeń, alternatywnie zaś można kupić sprzęt 2-w-1 lub 3-w-1 (do czego jeszcze dojdziemy).

Jaki trymer do brody wybrać – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście nie każdy model zdoła spełnić Twoje oczekiwania. Jak wybrać trymer, żeby dobrze odpowiadał na Twoje preferencje i potrzeby? Należy w tym celu wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech tego urządzenia. Teraz pokrótce je sobie omówimy.

Rodzaj ostrzy

Kluczowymi elementami trymera są jego ostrza. Największą niezawodność zapewniają ostrza tytanowe lub karbonowo-tytanowe, które praktycznie się nie tępią. Dobrym rozwiązaniem są także samoostrzące się ostrza ze stali nierdzewnej. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dostępna jest funkcja samooliwienia, pozwalająca uwolnić się od może i niezbyt czasochłonnej konserwacji, ale jednak wymagającej tego, żeby choćby o niej pamiętać.

Regulacja długości strzyżenia

Jeśli nie golisz się na zero, to dobrze, gdy Twój trymer oferuje regulację długości strzyżenia. W przypadku tego typu urządzeń zakres zwykle jest niewielki (0-10 mm), choć zdarzają się wyjątki – z regulacją do kilkunastu albo i ponad 20 mm. Do ustawiania pożądanej długości najczęściej służą suwaki lub pokrętła na obudowie, ale czasem spotkać można także urządzenia z dodatkowymi nakładkami.

Typ zasilania

Trymery różnią się od siebie także sposobem, w jaki pobierają energią elektryczną potrzebną do działania. Można wyróżnić cztery rodzaje zasilania:

  • akumulatorowe, czyli całkowicie bezprzewodowe – najwygodniejsze, jeśli chodzi o samo użytkowanie, ponieważ nic nie ogranicza ruchów. Trzeba jednak pamiętać o ich ładowaniu,
  • sieciowe, czyli przewodowe – mniej wygodne, bo wymagają stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, ale nigdy nie rozładowują się w najmniej odpowiednim momencie,
  • akumulatorowo-sieciowe – przeważnie droższe, ale najbardziej uniwersalne, ponieważ mogą pracować zarówno w trybie bezprzewodowym, jak i przewodowym, łącząc w sobie zalety obu tych rozwiązań,
  • bateryjne – podobne do akumulatorowych, ale zamiast ładowalnego akumulatora, wykorzystują tradycyjne baterie, co redukuje wagę, ale do pewnego stopnia obniża też wygodę użytkowania.

Jak widzisz, jest wiele rodzajów zasilania, jeśli chodzi o trymer do brody. Jaki wybrać? Wszystko zależy od tego, czy bardziej zależy Ci na swobodzie ruchów czy braku konieczności pamiętania o ładowaniu. Uwaga – jeśli decydujesz się na urządzenie bezprzewodowe, zwróć też uwagę na czas działania – dobre trymery pozwalają strzyc zarost przez co najmniej 40 minut między jednym ładowaniem a kolejnym. Dysponując większym budżetem, możesz też wybrać urządzenie oferujące czas pracy na poziomie nawet 90 czy 120 minut.

Inne ważne cechy

Poza tymi podstawowymi parametrami, warto wziąć pod uwagę także cechy dodatkowe, które mogą mieć realny wpływ na komfort użytkowania na co dzień. Spośród najważniejszych należałoby wymienić następujące:

  • wodoodporna obudowa – dzięki niej możliwe jest na przykład ścinanie zarostu pod prysznicem, a wiele osób właśnie tam lubi łapać za trymer do brody. Wodoodporny korpus pozwala również na mycie urządzenia pod bieżącą wodą,
  • podświetlana końcówka – ułatwiająca precyzyjne stylizowanie zarostu, a w szczególności jego konturowanie,
  • system laserowy – spełnia podobne zadanie: emituje czerwoną linię świetlną, ułatwiającą dokonanie dokładnego, równego cięcia,
  • antypoślizgowy uchwyt – dzięki niemu urządzenie pewnie leży w dłoni, co jest niezwykle ważne przy precyzyjnym goleniu zarostu,
  • adaptacyjna regulacja mocy – to technologia, która analizuje gęstość zarostu i samodzielnie dostosowuje moc, aby zapewniać optymalne działanie,
  • wskaźnik naładowania akumulatora  – mała rzecz, a pozwala uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci akumulatora rozładowanego w najmniej odpowiednim momencie.

Ważna jest też zawartość zestawu, do czego płynnie teraz przechodzimy.

Rodzaje końcówek w trymerach

Podstawową końcówką trymera jest sama głowica tnąca. Zwykle jest wąska i nieduża, ułatwiając precyzyjne cięcie i stylizację zarostu. Zdarza się, że producenci dołączają do zestawu specjalne nasadki grzebieniowe, pozwalające efektywnie ciąć włosy na większej powierzchni i zachować ich większą długość. Na tym nie koniec. Jakie końcówki do trymera można jeszcze znaleźć w opakowaniu. Absolutnie rzadkością nie są na przykład maleńkie, okrągłe nasadki służące do usuwania włosków z uszu i nosa. Są również trymery zaprojektowane konkretnie pod ten rodzaj golenia.

Jak wybrać trymer?

Częstym dodatkiem jest również mini-trymer zapewniający jeszcze większą precyzję na ostatnim etapie stylizacji. A do niektórych zestawów producenci dołączają jeszcze inne końcówki, przeznaczone do golenia owłosienia w różnych częściach ciała, na przykład pod pachami, na klatce piersiowej czy też w okolicach intymnych.

A może maszynka do strzyżenia z trymerem?

Jeśli zależy Ci na precyzji trymera, ale równocześnie oczekujesz, że urządzenie pozwoli Ci szybko i efektywnie strzyc brodę lub tworzyć fryzurę na głowie, to optymalnym rozwiązaniem może być dla Ciebie maszynka z trymerem, a więc nic innego jak wielofunkcyjne urządzenie 2-w-1 (lub 3-w-1, jeśli realizuje do tego zadanie golarki). To wyjątkowo praktyczne połączenie, dzięki któremu zadbasz o swoją wygodę i… porządek w łazience.

Coraz większa liczba producentów decyduje się na to, by wprowadzać tego typu urządzenia do swoich ofert. Dzięki temu nie musisz podejmować decyzji: trymer czy maszynka, lecz kupić sprzęt łączący w sobie obie te cechy – bez trudu znajdziesz model, który spełni Twoje wymagania i oczekiwania.


Najpopularniejsze maszynki do strzyżenia


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (5 głosów)

Czytaj więcej