Jaki toster do kanapek? Poradnik

Niewielkie urządzenia, takie jak tostery potrafią w prosty sposób ułatwić przygotowanie śniadania. Na pierwszy rzut oka konstrukcja tosterów nie jest skomplikowana. Lecz im bardziej wczytujemy się w ich parametry i funkcje, tym bardziej orientujemy się, że w rzeczywistości warto wiedzieć więcej o tych urządzeniach. Podpowiadamy, jaki toster wybrać, aby sprawdził się najlepiej.

Spis treści

 • Jak wybrać toster? Rodzaje tosterów
 • Co powinien mieć dobry toster?
 • Jaka moc tostera?
 • Ilość i szerokość szczelin w tosterach
 • Rodzaj obudowy tostera
 • Dodatkowe zabezpieczenia w tosterach
 • Co lepsze – toster czy opiekacz?
 • Dodatkowe funkcje i wyposażenie tosterów
 • Polecane tostery

Jak wybrać toster? Rodzaje tosterów

Do tostera wkładamy najczęściej kromki z boku lub z góry. W przypadku tego pierwszego wariantu mamy do czynienia z tosterami poziomymi. W drugim wariancie mówimy o klasycznych tosterach. W obydwu przypadkach pieczywo trafia pomiędzy gorące grzałki, które podgrzewają je i przypiekają. Nie dotykają jednak bezpośrednio bułek czy kromek, gdyż wtedy pieczywo by się spaliło.

Tańsze są tostery klasyczne, ładowane od góry. Są one małe i poręczne. W ich przypadku do wnętrza komory wkładamy najczęściej wyłącznie pieczywo. W przypadku tosterów poziomych możemy już włożyć kromkę z leżącymi na niej dodatkami, np.: plasterkiem sera

Najczęściej kupowane tostery w Komputronik.pl

Co powinien mieć dobry toster?

Jaki toster można określić jako dobry? Dobry toster powinien przede wszystkim szybko opiekać nasze kanapki. W weekend mamy więcej czasu na czekanie, ale w dni powszednie przed wyjściem do pracy liczy się czas. Zwracajmy więc uwagę na moc tostera.

Dodatkowo dobrze, jeśli toster ma możliwość ustawienia stopnia opieczenia. Przecież nie każdy lubi tak samo przypieczone kromki. Zwróćmy też uwagę na ilość dodatkowych funkcji, w które wyposażone jest urządzenie – o nich w dalszej części artykułu. Nasz toster powinien być też wygodny w czyszczeniu. Ułatwia to między innymi wyjmowana tacka na okruszki.

Najważniejsze funkcje dobrego tostera:

 • szybkie opiekanie,
 • ustawienia stopnia opieczenia,
 • budowa gwarantująca wygodne czyszczenie,
 • wyjmowana tacka na okruszki.

jaki toster do kanapek

Jaka moc tostera?

To jak długo będziemy czekać na nagrzanie się tostera, zależy od jego mocy. Tu zasada jest prosta – im wyższa moc, tym szybciej otrzymamy gotowy tost. Jeśli chcemy przygotować dwa tosty, czas oczekiwania może nie mieć dużego znaczenia, ale gdy do rodzinnego śniadania potrzebujemy dziesięć lub więcej tostów, szybkość tostera staje się cechą bardzo pożądaną.

Tostery z wysokiej półki cenowej mają moc powyżej 1000W. Tu możemy być pewni, że urządzenie będzie gotowe do pracy już w kilka chwil po jego uruchomieniu. Po tańszych tosterach możemy spodziewać się mocy w okolicach 700-800W. W tym przypadku będziemy musieli chwilę poczekać na zapalenie się lampki sygnalizującej gotowość do pracy.

Ilość i szerokość szczelin w tosterach

Na sklepowych półkach najwięcej jest tosterów, do których możemy włożyć dwie kromki jednocześnie. Jeśli masz jednak dużą rodzinę, która niecierpliwie czeka na poranne śniadanie, zastanów się, czy nie lepiej zainwestować w toster z większą ilością szczelin – na przykład z czterema otworami.

jaki toster do kanapek

Pomyślmy też o szerokości szczelin. Do każdego urządzenia bez problemu zmieścimy kromki chleba, jednak niekoniecznie zmieści się już bułka lub bagietka. W tym przypadku sprawdzą się tostery z odpowiednio szerokimi szczelinami.

Jaki toster wybrać? Rodzaje obudowy

Tostery mogą mieć obudowę z plastiku bądź z metalu. W tym ostatnim przypadku może to być nawet szczotkowana stal nierdzewna. Jaki toster więc wybrać? Tostery z metalu są oczywiście eleganckie, a ale są też cięższe. Z kolei toster z plastiku jest lekki i łatwiejszy do przenoszenia, jednak w jego przypadku musimy zwrócić uwagę na maksymalny czas ciągłej pracy. Przy tosterach wykonanych z plastiku należy uważać, aby nie pozostawić go nagrzanego przez zbyt długi czas, ponieważ może on się przetopić. Pozostaje też kwestia odporności na uszkodzenia.

Dodatkowe zabezpieczenia w tosterach

Toster pomimo tego, że jest niewielkim urządzeniem, powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Dobrym przykładem jest tu choćby automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku zablokowania pieczywa. Innym zabezpieczeniem jest przycisk Stop, który natychmiast wyłącza toster. Urządzenie powinno mieć też termo-izolowaną obudowę, wtedy pozostanie chłodna nawet jeśli wnętrze tostera jest maksymalnie rozgrzane.

jaki toster

Co lepsze – toster czy opiekacz?

Podejmując decyzję, jaki toster wybrać, często pojawia się kolejne pytanie – toster czy opiekacz? Toster i opiekacz różnią się do siebie w dość istotny sposób. Tostery najczęściej opiekają pojedyncze kromki pieczywa. Ich użytkownicy cenią w nich wygodę, ponieważ wymagają one jedynie umieszczenia w nich kromki pieczywa.

Opiekacz to urządzenie, w którym na specjalnych płytach kładziemy kanapki, a następnie z góry przyciskamy je drugą płytą grzejną. Podstawową zaletą opiekacza jest możliwość zapiekania całych kanapek. W tym przypadku płyty grzejne przylegają bezpośrednio do kanapek. To gwarantuje ich dokładne i równomierne opieczenie.

Więcej o opiekaczach do kanapek, dowiesz się z poradnika: Jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Wyposażenie dodatkowe tosterów

Wyposażenie dodatkowe w istotny sposób poszerza funkcjonalność tosterów. Może też wpłynąć w istotny sposób, na podjęcie decyzji, jaki toster sprawdzi się najlepiej.

 • toster z rusztem – są to specjalne, metalowe szyny, które można wysunąć z górnej części tostera. Na takiej konstrukcji możemy położyć pieczywo i delikatnie je podgrzewać. Toster z grillem można też używać do podtrzymania ciepła już upieczonych tostów.
 • wkładki do tworzenia wzorów na pieczywie – toster może posiadać specjalne płytki, które pomogą wypalić na powierzchni pieczywa obrazki. Taki toster, który wypala tekst, spodoba się w szczególności dzieciom.
 • toster z jajowarem – toster z jajowarem umożliwia podgrzanie kromki i jajek w jednym urządzeniu. Jeśli dodatkowo w urządzeniu można też rozmrażać pieczywo, to otrzymujemy toster 3w1.

Warte uwagi funkcje tosterów

 • funkcja rozmrażania – wiele osób mrozi pieczywo, by zachować jego świeżość na później. Jednak rozmrażanie kromek w temperaturze pokojowej trwa dość długo. Toster z funkcją rozmrażania poradzi sobie z tym błyskawicznie.
 • automatyczne centrowanie tostów – gdy tost w komorze zbyt mocno przylega do jednej ze ścianek, powoduje to jego nierównomierne przygrzanie. Funkcja automatycznego centrowania ustawia je w identycznej odległości od każdej z płyt grzejnych.

Polecane tostery

Nawet najtańsze tostery sprawdzą się do przygotowania grzanek. Jeśli jednak szukasz więcej możliwości lub poszukujesz sprzętu wyróżniającego się designem, warto zwrócić uwagę na modele z wyżej półki cenowej, które zaskakują designem. Poniżej znajdziesz dwa modele z różnych przedziałów cenowych, które cieszą się dużą popularnością.Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (5 głosów)

Czytaj więcej