Jaki toner do drukarki laserowej wybrać?

06.08.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Decydując się na zakup drukarki, trzeba przede wszystkim wybrać technologię drukowania. Najpopularniejsze na rynku są drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Porównanie obu rozwiązań opisaliśmy w poradniku Jak wybrać drukarkę?

Warto też zapoznać się z bardziej szczegółowymi poradnikami poświęconymi każdemu z nich – Jaka drukarka atramentowa? oraz Jaka drukarka laserowa?

Jeśli wybór padł na tę ostatnią, to konieczne będzie też zaopatrzenie się w odpowiednie materiały eksploatacyjne. W tym przypadku będzie to toner do drukarki laserowej, którego zakup wiązać się będzie z rozwiązaniem kilku dylematów.

Po pierwsze jaki toner do drukarki wybrać – być może robisz to po raz pierwszy i zastanawiasz się, jak znaleźć ten właściwy, do swojego modelu drukarki.

Po drugie, jeśli już przeglądałeś ofertę tonerów w sklepie zapewne zauważyłeś, że wielu producentów oferuje w atrakcyjnej cenie zamienniki tonerów. To stawia posiadaczy drukarek przed jeszcze trudniejszym dylematem, czy lepiej wybrać toner zamiennik czy oryginał?

Jaki toner do drukarki laserowej

Tonery do drukarek laserowych sprzedawane są w specjalnych kasetach. Do danego modelu drukarki laserowej pasuje tylko jeden dedykowany typ kasety. Każdy toner ma swoje oznaczenie i na jego podstawie można określić, do jakich drukarek można go zastosować.

Jest kilka sposobów na to, aby określić jaki typ tonera potrzebujesz do swojej drukarki. Można to sprawdzić w instrukcji obsługi drukarki (jeśli jeszcze ją masz). Drugi sposób, korzystając z wyszukiwarki np.: Google, znajdź stronę producenta ze specyfikacją swojej drukarki (np.: Brother DCP-1510).

W specyfikacji, najczęściej pod pozycją materiały eksploatacyjne, znajdziesz oznaczenie tonera do swojej drukarki (w tym przypadku dla drukarki Brother DCP-1510 jest to toner o oznaczeniu TN-1030).

jaki toner do drukarki

W naszym sklepie również staramy się przy każdej drukarce umieścić informacje dotyczące symbolu tonera.

jaki toner do drukarki

Znając już oznaczenie, teraz wystarczy wpisać je w sklepowej wyszukiwarce aby otrzymać listę oferowanych produktów.

Toner do drukarki laserowej – najważniejsze parametry

  • Oznaczenie tonera – podstawową cechą każdego tonera jest oczywiście jego oznaczenie – na jego podstawie określimy do jakich drukarek pasuje. Bardzo często dany typ kasety z tonerem jest kompatybilny z kilkoma modelami drukarek.
  • Kolor – w przypadku drukarek kolorowych, oznaczeniu tonera będzie towarzyszyć również nazwa koloru – na przykład: żółty, błękitny, purpurowy. Niekiedy wszystkie potrzebne kolory oferowane są w zestawach – z reguły w niższej cenie niż pojedynczo.
  • Wydajność tonera – za standard przyjęło się określać ilość wydrukowanych stron przy 5% pokryciu strony A4 (dokument z tekstem). Na przykład 1000 stron, 1500, 2200, a w przypadku bardzo wydajnych drukarek biurowych nawet 10.000 stron i więcej. Wydajność tonera jest ściśle powiązana z wielkością drukarki i wielkością kasety. Jeśli masz małą domową drukarkę laserową, kaseta będzie mieć małą pojemność / wydajność, np.: na 1000 do 1500 stron. Nie zdarzają się w sprzedaży kasety o tej samej wielkości i oznaczeniu, ale różnej wydajności.
  • Cena tonera – znając wydajność tonera i cenę kasety, bardzo łatwo możemy obliczyć efektywność danej drukarki laserowej – koszt wydrukowania jednej strony. (np.: 100 zł / 1000 stron = 10 groszy za stronę). Ta wiedza przydaje się jednak jeszcze przed wyborem i zakupem drukarki, a znacznie mniej w chwili zakupu dodatkowego tonera. Dlatego wybierając drukarkę na której zamierzamy dużo drukować i oczekujemy tanich wydruków, najlepiej zacząć od analizy ceny i wydajności tonerów. Inna sprawa to niższa cena zamienników lub tonerów regenerowanych, od tonera oryginalnego.

jaki toner do drukarki

Co wybrać – toner oryginalny czy zamiennik?

Zamiennik tonera może mieć nawet o połowę niższą cenę od tonera oryginalnego. Niekiedy oszczędności w skali roku mogą być całkiem znaczne.

Z zamiennikami bywa jednak różnie. Zdarzają się lepszej i słabszej jakości, więc nawet kupując zamiennik oryginału, trzeba wybierać dobre, znane marki i te, które dają gwarancję na swój produkt. Oferowane w naszym sklepie zamienniki, to przede wszystkim znane i sprawdzone marki.

Na rynku dostępnych jest jednak wiele niskiej jakości zamienników, pochodzących z nieznanych źródeł. Skutki stosowania niskiej jakości zamienników są różne. Najczęściej będzie to widoczne w jakości wydruku – kolory mogą być mniej intensywne, na wydrukach mogą pojawiać się zanieczyszczenia. Wydajność takich tonerów może też okazać się niższa niż deklarowana, przez co ich niska cena przestanie być atutem.

W najgorszym wariancie, kiepskiej jakości toner może spowodować szybsze zanieczyszczenie bębna lub innych elementów, co w ogólnych rozrachunku sprawi, że koszt stosowania bardzo tanich zamienników będzie taki sam (albo wyższy) jak oryginałów.

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku awarii drukarki, producent może odmówić naprawy gwarancyjnej, jeśli w drukarce nie były stosowane oryginalne akcesoria (niektóre drukarki potrafią takie informacje zapisywać).

Może się także zdarzyć, że drukarka może odmówić współpracy z tonerem pochodzącym z nieznanego źródła. Warto o tym pamiętać, zamawiając taki tani toner zamiennik np.: na aukcji. Zamiast zaoszczędzonych pieniędzy będzie podwójny wydatek.

Podsumowując: toner oryginalny czy zamiennik?

Można przyjąć zasadę, że jeśli korzyści finansowe ze stosowania tańszych, ale solidnych zamienników, dorównują cenie nowej drukarki, lub gdy gwarancja drukarki już minęła, można zdecydować się na stosowanie zamienników, tj. produkty marki Accura.

jaki toner do drukarki

Zdecydowanie radzimy jednak unikać bardzo tanich zamienników nieznanego pochodzenia. Doświadczenie pokazuje, że więcej jest z tego problemów i rozczarowania niż korzyści.

Tonery regenerowane a zamienniki

Tonery regenerowane mogą być uzyskane na dwa sposoby. Albo kupujemy gotową, zregenerowaną kasetę z tonerem markowym lub zamiennikiem, albo naszą własną kasetę po tonerze zanosimy do regeneracji i ponownego napełnienia.

W tym pierwszym przypadku, nie ma dużej różnicy czy jest to toner regenerowany czy zamiennik – ważne aby pochodził od znanej marki, ze znanego źródła i posiadał gwarancję. Regeneracja zużytych kaset jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, gdyż chroni nasze środowisko. Z reguły jednak stosuje się ją w przypadku bardzo dużych i drogich kaset (duże drukarki biurowe i korporacyjne)

W przypadku tonerów regenerowanych w punktach serwisowych, wszystko zależy od fachowości firmy oraz jakości tonerów, które stosuje. Jeśli od lat specjalizuje się w tym zakresie, można przekalkulować korzyści. Jeśli jest to punkt, który jednocześnie ostrzy noże i naprawia parasole, radzimy unikać takiej regeneracji.


Polecane tonery do drukarek laserowych w sklepie Komputronik.pl:

Może Cię zainteresować?

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej