
W sytuacji, w której nie czujemy się dobrze, należy zacząć od zmierzenia temperatury. Dlatego termometry powinny być w każdym domu. Kiedyś do wyboru mieliśmy tylko klasyczne termometry rtęciowe. Jednak są one wycofane z aptek. Zastępują je termometry elektroniczne, na podczerwień i paskowe.
Jaki termometr jest najdokładniejszy? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie i jaki termometr wybrać?
W tym poradniku znajdziesz:
- Najpopularniejsze rodzaje termometrów
- Jak wybrać termometr? Na co zwrócić uwagę?
- Dodatkowe funkcje termometru
- Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
- Jaki termometr wybrać?
Popularne termometry w Komputronik.pl
Najpopularniejsze rodzaje termometrów
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych parametrów technicznych, które pomogą Tobie zdecydować, jaki termometr wybrać, omówimy rodzaje dostępnych w sklepach modeli:
- termometr elektroniczny
- termometr bezdotykowy
- termometr douszny
- termometr kontaktowy
Termometr elektroniczny
Obecnie najpopularniejszym jest termometr elektroniczny. Z wyglądu przypomina nieco klasyczny termometr rtęciowy. Jednak nie zawiera żadnej cieczy. Za dokładność odczytu odpowiada elektroniczna sonda. Urządzenie zasilane jest baterią. Termometr można stosować w tych samych miejscach co zwykły termometr – na przykład pod pachą.
Odczyt temperatury wyświetlany jest na małym ekranie LCD. Pomiar zwykle trwa około minuty. Dokładność zależy oczywiście do konkretnego modelu i sposobu mierzenia, ale możemy przyjąć, że temperatura jest mierzona mniej więcej z dokładnością do ± 0,3°C.
Wszystkie termometry elektroniczne >
Termometr bezdotykowy
Na rynku dostępne są nawet modele, które nie wymagają dotykania skóry. Tego typu termometr bezdotykowy jest bardzo wygodny. Odczyt temperatury wyświetlany jest na małym ekranie LCD. Jest to idealny termometr dla niemowląt, gdyż pomiar temperatury jest błyskawiczny. Również w przypadku tego rodzaju sprzętu dokładność pomiaru to około ± 0,3°C.
Wszystkie termometry bezdotykowe >
Inne rodzaje termometrów
Termometr na podczerwień – coraz popularniejszy staje się także termometr na podczerwień. Jest niezwykle wygody w użyciu. Nie musimy przytrzymywać go przez długi czas przy ciele. Wystarczy jedynie przyłożyć czujnik do czoła lub włożyć na kilka sekund do ucha i pomiar gotowy.
Termometr paskowy – jeśli chcesz jedynie poznać szacunkową wysokość temperatury i nie jest potrzebny Ci bardzo dokładny pomiar, możesz wybrać termometr paskowy. Jest to zwykły pasek wykonany ze specjalnego materiału, który nakleja się na czole. Po kilku chwilach na specjalnej podziałce kolorem zaznaczany jest wynik. Jednak w tym przypadku dokładność to tylko ± 0,5-1°C. Może być wiec używany jako termometr dla dziecka w przypadku, gdy i tak chcemy udać się do lekarza, a pomiar ma nam dać tylko przybliżony wynik.
Termometr szklany – przypomina klasyczny termometr z tą różnicą, że nie jest on wypełniony rtęcią, ale inną substancją. Na przykład alkoholem lub galem.
Termometr w smoczku – to bardzo sprytne rozwiązanie, bo pozwala nam dokładnie zmierzyć temperaturę w bardzo naturalny sposób. To idealny termometr dla noworodka.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru?
Decydując, jaki termometr sprawdzi się najlepiej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- szybkość pomiaru
- dokładność pomiaru
- przeznaczenie termometru
- dodatkowe funkcje
Kiedy ważna jest szybkość pomiaru?
Na początek warto sprawdzić deklarowaną szybkość pomiaru. Jeśli kupujemy termometr dla dorosłych, to ma to mniejsze znaczenie, ale w przypadku używania go przez dziecko, parametr ten jest może być ważny.
Najszybciej pomiar wykonują termometry na podczerwień. Wystarczy kilka sekund. Termometr elektroniczny będzie potrzebował około minuty. Termometr paskowy zmierzy ją w ciągu około 20 sekund. Klasyczny termometr szklany powinniśmy trzymać przy skórze przez około dwie minuty.
Dokładność pomiaru
Oprócz szybkości ważna jest też dokładność pomiaru. Tu niestety ciężko określić dokładny wskaźnik, gdyż wiele zależy od sposobu i miejsca mierzenia temperatury. Inną dokładność uzyskamy, mierząc temperaturę pod pachą, a inną w uchu. Pewną wskazówką jest fakt, że w szpitalach najczęściej używa się już wysokiej klasy termometrów na podczerwień.
Przeznaczenie termometru
Przy zakupie termometru zastanówmy się, kto będzie z niego najczęściej korzystał. Osoby dorosłe mogą korzystać praktycznie ze wszystkich rodzajów termometrów. Jednak w przypadku dorosłych termometr paskowy nie ma większego sensu. Sprawdzają się one w przypadku niespokojnych dzieci, którym trudno zmierzyć temperaturę w klasyczny sposób. Z kolei dzieci niechętnie trzymają pod pachą termometry elektroniczne i klasyczne termometry szklane. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się urządzenia na podczerwień.
Osobną grupą sprzętu są termometry owulacyjne dla kobiet. Pomagają one w kontrolowaniu cyklu i planowaniu ciąży. Termometry takie wyposażone są najczęściej w specjalny wężyk używany do pomiaru temperatury. Termometr owulacyjny często posiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak m.in. wskazywanie dni płodnych, czy tworzenie historii pomiarów.
Dodatkowe funkcje termometru
Zwróćmy też uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiada termometr. Mogą nam bardzo ułatwić jego użytkowanie. Najważniejsze z nich to:
- sygnał o zakończeniu pomiaru – bardzo użyteczna funkcja. Nie musisz siedzieć z zegarkiem w ręku. Dyskretny sygnał akustyczny zawiadomi Cię, że możesz już sprawdzić wynik.
- historia pomiaru – ważna funkcja szczególnie w przypadku dłuższej choroby. Pozwala sprawdzić, jak zmieniała się nasza temperatura. Taką historię możemy pokazać naszemu lekarzowi.
- ostrzeżenie o niskim poziomie baterii – wyczerpana bateria w termometrze jest niemiłą niespodzianką. Szczególnie w środku nocy. Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii pozwoli nam tego uniknąć i zawczasu kupić zapasową baterię.
- automatyczne wyłączenie zasilania – pozwoli nam oszczędzać baterię. Nawet jak zapomnimy wyłączyć urządzenia, to po jakimś czasie wyłączy się ono samodzielnie.
- wodoodporna obudowa – nasz termometr może być odporny na wodę. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że uszkodzi go wilgoć. Pamiętajmy, że chorzy z gorączką najczęściej mocno się pocą.
- podświetlany wyświetlacz – pomoże nam mierzyć temperaturę w ciemnym pokoju. Nie będziemy musieli zapalać światła, które mogłoby zbudzić nasze dziecko.
- osłonki higieniczne – pozwalają ochronić końcówkę, którą wykonujemy pomiar.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Przed zakupem termometru warto dowiedzieć się, jak mierzyć temperaturę, aby otrzymać pewny wynik. W przypadku pomiaru pod pachą pamiętajmy, aby mocno docisnąć końcówkę termometru ramieniem do ciała.
W przypadku pomiaru w ustach sondę wkładamy pod język, a usta trzymamy zamknięte. Nie przygryzajmy jednak termometru. Jeśli używasz termometr do ucha, pamiętaj, że wystarczy go lekko włożyć – nie musisz go mocno dociskać.
Mierząc temperaturę, powinieneś być spokojny. Nie mierzmy temperatury zaraz po wysiłku fizycznym. Pamiętajmy też, że temperatura ciała lekko zmienia się w trakcie doby. Nieco niższa jest w wieczorem i w nocy, a wyższa przed południem.
Jaki termometr wybrać?
Tak naprawdę każdy termometr medyczny, oprócz modeli paskowych, zapewni Ci odpowiedni poziom dokładności pomiaru. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni sposób pomiaru – szczególnie w przypadku dzieci, które nie przepadają za mierzeniem i potrafią mocno wiercić się podczas tej czynności.
Warto zainwestować w sprzęt znanej marki. Pomiar temperatury to ważna sprawa w przebiegu choroby. Warto mieć zaufanie do sprzętu, który kupiliśmy. Osoby z alergią na nikiel powinny zaopatrzyć się w model z hipoalergiczną końcówką. Pozwoli ona uniknąć reakcji alergicznych skóry.
Mogą Cię zainteresować:
Najnowsze

Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki grill elektryczny wybrać? Do domu, do ogrodu i na taras

Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych 2023
