Jaki termometr wybrać? Doradzamy, co kupić

17.03.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W sytuacji, w której nie czujemy się dobrze, należy zacząć od zmierzenia temperatury. Dlatego termometry powinny być w każdym domu. Kiedyś do wyboru mieliśmy tylko klasyczne termometry rtęciowe. Jednak są one wycofane z aptek. Zastępują je termometry elektroniczne, na podczerwień i paskowe.

Jaki termometr jest najdokładniejszy? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie i jaki termometr wybrać?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Najpopularniejsze rodzaje termometrów
 • Jak wybrać termometr? Na co zwrócić uwagę?
 • Dodatkowe funkcje termometru
 • Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
 • Jaki termometr wybrać?

Popularne termometry w Komputronik.pl

Najpopularniejsze rodzaje termometrów

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych parametrów technicznych, które pomogą Tobie zdecydować, jaki termometr wybrać, omówimy rodzaje dostępnych w sklepach modeli:

Termometr  elektroniczny

Obecnie najpopularniejszym jest termometr elektroniczny. Z wyglądu przypomina nieco klasyczny termometr rtęciowy. Jednak nie zawiera żadnej cieczy. Za dokładność odczytu odpowiada elektroniczna sonda. Urządzenie zasilane jest baterią. Termometr można stosować w tych samych miejscach co zwykły termometr – na przykład pod pachą.

Odczyt temperatury wyświetlany jest na małym ekranie LCD. Pomiar zwykle trwa około minuty. Dokładność zależy oczywiście do konkretnego modelu i sposobu mierzenia, ale możemy przyjąć, że temperatura jest mierzona mniej więcej z dokładnością do ± 0,3°C.

jaki termometrWszystkie termometry elektroniczne >

Termometr bezdotykowy

Na rynku dostępne są nawet modele, które nie wymagają dotykania skóry. Tego typu termometr bezdotykowy jest bardzo wygodny. Odczyt temperatury wyświetlany jest na małym ekranie LCD. Jest to idealny termometr dla niemowląt, gdyż pomiar temperatury jest błyskawiczny. Również w przypadku tego rodzaju sprzętu dokładność pomiaru to około ± 0,3°C.

jaki termometr

Wszystkie termometry bezdotykowe >

Inne rodzaje termometrów

Termometr na podczerwień – coraz popularniejszy staje się także termometr na podczerwień. Jest niezwykle wygody w użyciu. Nie musimy przytrzymywać go przez długi czas przy ciele. Wystarczy jedynie przyłożyć czujnik do czoła lub włożyć na kilka sekund do ucha i pomiar gotowy.

Termometr paskowy – jeśli chcesz jedynie poznać szacunkową wysokość temperatury i nie jest potrzebny Ci bardzo dokładny pomiar, możesz wybrać termometr paskowy. Jest to zwykły pasek wykonany ze specjalnego materiału, który nakleja się na czole. Po kilku chwilach na specjalnej podziałce kolorem zaznaczany jest wynik. Jednak w tym przypadku dokładność to tylko ± 0,5-1°C. Może być wiec używany jako termometr dla dziecka w przypadku, gdy i tak chcemy udać się do lekarza, a pomiar ma nam dać tylko przybliżony wynik.

Termometr szklany – przypomina klasyczny termometr z tą różnicą, że nie jest on wypełniony rtęcią, ale inną substancją. Na przykład alkoholem lub galem.

Termometr w smoczku – to bardzo sprytne rozwiązanie, bo pozwala nam dokładnie zmierzyć temperaturę w bardzo naturalny sposób. To idealny termometr dla noworodka.

jaki termometr

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru?

Decydując, jaki termometr sprawdzi się najlepiej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • szybkość pomiaru
 • dokładność pomiaru
 • przeznaczenie termometru
 • dodatkowe funkcje

Kiedy ważna jest szybkość pomiaru?

Na początek warto sprawdzić deklarowaną szybkość pomiaru. Jeśli kupujemy termometr dla dorosłych, to ma to mniejsze znaczenie, ale w przypadku używania go przez dziecko, parametr ten jest może być ważny.

Najszybciej pomiar wykonują termometry na podczerwień. Wystarczy kilka sekund. Termometr elektroniczny będzie potrzebował około minuty. Termometr paskowy zmierzy ją w ciągu około 20 sekund. Klasyczny termometr szklany powinniśmy trzymać przy skórze przez około dwie minuty.

Dokładność pomiaru

Oprócz szybkości ważna jest też dokładność pomiaru. Tu niestety ciężko określić dokładny wskaźnik, gdyż wiele zależy od sposobu i miejsca mierzenia temperatury. Inną dokładność uzyskamy, mierząc temperaturę pod pachą, a inną w uchu. Pewną wskazówką jest fakt, że w szpitalach najczęściej używa się już wysokiej klasy termometrów na podczerwień.

Przeznaczenie termometru

Przy zakupie termometru zastanówmy się, kto będzie z niego najczęściej korzystał. Osoby dorosłe mogą korzystać praktycznie ze wszystkich rodzajów termometrów. Jednak w przypadku dorosłych termometr paskowy nie ma większego sensu. Sprawdzają się one w przypadku niespokojnych dzieci, którym trudno zmierzyć temperaturę w klasyczny sposób. Z kolei dzieci niechętnie trzymają pod pachą termometry elektroniczne i klasyczne termometry szklane. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się urządzenia na podczerwień.

Osobną grupą sprzętu są termometry owulacyjne dla kobiet. Pomagają one w kontrolowaniu cyklu i planowaniu ciąży. Termometry takie wyposażone są najczęściej w specjalny wężyk używany do pomiaru temperatury. Termometr owulacyjny często posiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak m.in. wskazywanie dni płodnych, czy tworzenie historii pomiarów.

Dodatkowe funkcje termometru

Zwróćmy też uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiada termometr. Mogą nam bardzo ułatwić jego użytkowanie. Najważniejsze z nich to:

 • sygnał o zakończeniu pomiaru – bardzo użyteczna funkcja. Nie musisz siedzieć z zegarkiem w ręku. Dyskretny sygnał akustyczny zawiadomi Cię, że możesz już sprawdzić wynik.
 • historia pomiaru – ważna funkcja szczególnie w przypadku dłuższej choroby. Pozwala sprawdzić, jak zmieniała się nasza temperatura. Taką historię możemy pokazać naszemu lekarzowi.
 • ostrzeżenie o niskim poziomie baterii – wyczerpana bateria w termometrze jest niemiłą niespodzianką. Szczególnie w środku nocy. Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii pozwoli nam tego uniknąć i zawczasu kupić zapasową baterię.
 • automatyczne wyłączenie zasilania – pozwoli nam oszczędzać baterię. Nawet jak zapomnimy wyłączyć urządzenia, to po jakimś czasie wyłączy się ono samodzielnie.
 • wodoodporna obudowa – nasz termometr może być odporny na wodę. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że uszkodzi go wilgoć. Pamiętajmy, że chorzy z gorączką najczęściej mocno się pocą.
 • podświetlany wyświetlacz – pomoże nam mierzyć temperaturę w ciemnym pokoju. Nie będziemy musieli zapalać światła, które mogłoby zbudzić nasze dziecko.
 • osłonki higieniczne – pozwalają ochronić końcówkę, którą wykonujemy pomiar.

jaki termometr

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Przed zakupem termometru warto dowiedzieć się, jak mierzyć temperaturę, aby otrzymać pewny wynik. W przypadku pomiaru pod pachą pamiętajmy, aby mocno docisnąć końcówkę termometru ramieniem do ciała.

W przypadku pomiaru w ustach sondę wkładamy pod język, a usta trzymamy zamknięte. Nie przygryzajmy jednak termometru. Jeśli używasz termometr do ucha, pamiętaj, że wystarczy go lekko włożyć – nie musisz go mocno dociskać.

Mierząc temperaturę, powinieneś być spokojny. Nie mierzmy temperatury zaraz po wysiłku fizycznym. Pamiętajmy też, że temperatura ciała lekko zmienia się w trakcie doby. Nieco niższa jest w wieczorem i w nocy, a wyższa przed południem.

Jaki termometr wybrać?

Tak naprawdę każdy termometr medyczny, oprócz modeli paskowych, zapewni Ci odpowiedni poziom dokładności pomiaru. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni sposób pomiaru – szczególnie w przypadku dzieci, które nie przepadają za mierzeniem i potrafią mocno wiercić się podczas tej czynności.

Warto zainwestować w sprzęt znanej marki. Pomiar temperatury to ważna sprawa w przebiegu choroby. Warto mieć zaufanie do sprzętu, który kupiliśmy. Osoby z alergią na nikiel powinny zaopatrzyć się w model z hipoalergiczną końcówką. Pozwoli ona uniknąć reakcji alergicznych skóry.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł