Jaki termometr wybrać? Doradzamy, co kupić

Jaki termometr wybrać?

Domowa apteczka nie jest kompletna, gdy brakuje w niej termometru. Termometry to podstawowy przyrząd, pozwalający szybko ocenić jeden z najważniejszych elementów stanu zdrowia – temperaturę. Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla osoby dorosłej? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także na wiele innych – o to, który jest najszybszy, który najdokładniejszy, a z którego korzysta się po prostu najwygodniej.


Jaki termometr kupić? Ranking 2025

Na ranking składa się 10 urządzeń, w cenach od ok. 50 do ok. 250 złotych. Znajdziesz w nim zarówno urządzenia tradycyjne, jak i bezdotykowe, przeznaczone dla dzieci oraz użytkowników dorosłych.

A zatem jaki termometr bezdotykowy? Ranking zaraz da Ci odpowiedź, choć na sam początek proponujemy jeden model tradycyjny…











Jaki termometr jest najlepszy?

Termometr to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki i warto dobrze zastanowić się przed zakupem konkretnego modelu. Szeroki wybór urządzeń na rynku pozwala bowiem wybrać takie, które idealnie sprosta naszym potrzebom i wymaganiom. Trzy najpopularniejsze rodzaje termometrów to:

  • termometr elektroniczny przypominający klasyczne termometry rtęciowe, jakie możemy kojarzyć z dzieciństwa. Umożliwia pomiar temperatury pod pachą, w jamie ustnej lub w odbycie. Jego dużymi plusami są precyzja i niska cena, minusami zaś: niższy poziom higieny oraz długi czas pomiaru (zwykle między 1 a 3 minutami). Z tego względu nie polecałbym takiego urządzenia dla dzieci,
  • termometr bezdotykowy działa na podczerwień i nie wymaga bezpośredniego kontaktu z ciałem – zamiast tego należy go zbliżyć do czoła na odległość ok. 3 cm. Dzięki temu zapewnia wysoki poziom higieny. Cechuje go też bardzo szybki pomiar (wynik poznajemy w ciągu 1-2 sekund). Dlatego jest to bardzo dobra opcja dla małych dzieci. Takie urządzenie może być jednak nieco mniej precyzyjne, choć rzadko różnica przekracza 0,3 stopnia Celsjusza,
  • termometr douszny – jak sama nazwa wskazuje – umieszcza się wewnątrz ucha. Wskazuje temperaturę poprzez pomiar promieniowania emitowanego przez błonę bębenkową. Technologia ta cechuje się wysoką precyzją, a równocześnie jest bardzo szybka (pomiar trwa zaledwie 1-2 sekundy). Za minusy można uznać niższy poziom higieny (ze względu na bezpośredni kontakt) oraz wyższą cenę.

Często można spotkać urządzenia hybrydowe: bezdotykowe i douszne zarazem. To dobry wybór, jeśli szukasz termometru, który zaspokoi potrzeby całej rodziny.

Jak wybrać termometr?

Odpowiedź na pytanie o najlepszy termometr jest uzależniona od tego, czego konkretnie oczekujesz. Czy zależy Ci na jak najniższej cenie (wówczas optymalny będzie tradycyjny termometr elektroniczny) czy też szybkości pomiaru lub dokładności. Ważne jest też to, czy szukasz urządzenia dla dzieci, czy może jednak dla osób dorosłych. Poniżej omawiamy kluczowe cechy termometrów, co powinno Ci pomóc w odnalezieniu najlepszego modelu dla siebie.

Szybkość pomiaru

Najszybsze są termometry bezdotykowe i douszne. W obu przypadkach temperaturę ciała poznajemy po upływie 1 lub maksymalnie 2 sekund. Tradycyjne termometry elektroniczne są wyraźnie wolniejsze, a dokładny czas zależy od miejsca badania: pomiar w ustach lub w odbycie trwa ok. 20-60 sekund, a pod pachą – od 1,5 do 3 lub nawet 5 minut. Dla dziecka tak długie utrzymanie termometru na miejscu może być niewykonalne.

Dokładność pomiaru

Największą precyzję pomiaru oferują termometry mające bezpośredni kontakt z ciałem, a więc tradycyjne modele elektroniczne (umieszczane pod pachą, w ustach lub w odbycie) oraz termometry douszne. Dokładność w ich przypadku wynosi zwykle 0,1 lub 0,2 stopnia Celsjusza. Różnica nie jest jednak duża, ponieważ nowoczesne termometry bezdotykowe również rzadko cechują się precyzją niższą niż 0,3 stopnia.

Przeznaczenie termometru

W przypadku osób dorosłych każdy typ jest akceptowalny, a jaki termometr dla niemowlaka lub nieco większego dziecka wybrać? Zdecydowanie najlepiej sprawdza się termometr bezdotykowy, pozwalający wykonać badanie temperatury bez budzenia dziecka. Jego dużą zaletą jest też szybkość działania. Właśnie ze względu na tę ostatnią cechę dobrym wyborem będzie również termometr douszny.

W kontekście przeznaczenia warto też wiedzieć, że niektóre termometry bezdotykowe oferują dodatkowo funkcję pomiaru temperatury obiektów i cieczy. Dzięki temu pozwalają chociażby sprawdzić temperaturę wody do kąpieli albo mleka dla dziecka.

Dodatkowe funkcje

Poza wspomnianą przed momentem funkcją pomiaru temperatury obiektów i cieczy termometry mogą również oferować takie ciekawostki jak:

  • giętka końcówka termometru elektronicznego – zwiększa wygodę użytkowania, podobnie jak…
  • podgrzewana końcówka termometru dousznego – zwykle do temperatury ok. 34 stopni Celsjusza,
  • tryb nocny, czyli latarka ułatwiająca umieszczenie termometru dousznego w uchu w nocy,
  • podświetlany ekran LCD, ułatwiający odczyt wyniku po zmroku,
  • sygnalizacja kolorami – na zielono, gdy temperatura jest prawidłowa i na czerwono, gdy występuje gorączka, a do tego…
  • uwzględnianie wieku dziecka, czyli oznaczanie temperatury kolorem z uwzględnieniem prawidłowych wartości dla osoby w konkretnym wieku,
  • sygnalizacja dźwiękiem – informująca o zakończeniu badania lub zbyt wysokiej temperaturze,
  • pamięć ostatnich pomiarów (zwykle 20-30), pozwalająca monitorować zmianę temperatury w czasie,
  • łączność Bluetooth i aplikacja, co pozwala na śledzenie wyników na dużym ekranie smartfona,
  • automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności, umożliwiające wydłużenie czasu pracy na jednym zestawie baterii.

Do tego dochodzą też, oczywiście, rozmaite technologie odpowiedzialne za precyzję pomiaru. Przed zakupem termometru warto także zwrócić uwagę na to, czy jest to wyrób medyczny (co stanowi gwarancję odpowiedniej jakości).

jaki termometr

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Prawidłowy pomiar temperatury jest uzależniony od miejsca oraz rodzaju urządzenia. Przykładowo w przypadku tradycyjnych termometrów elektronicznych i pomiaru w ustach lub w odbycie należy trzymać urządzenie przez 20-60 sekund. Co ważne, w ustach należy umieścić termometr pod językiem, a w przypadku badania doodbytniczego warto końcówkę urządzenia posmarować wazeliną, następnie ułożyć się na boku i wsunąć termometr do połowy długości odbytu.

A jak długo trzymać termometr pod pachą? Nie krócej niż 90 sekund, a najlepiej 3-5 minut, co będzie stanowić gwarancję dokładnego pomiaru. Warto też przed badaniem przetrzeć pachę, aby pot nie zakłamywał wyniku.

W przypadku termometrów bezdotykowych również należy rozpocząć od przetarcia czoła. Następnie trzeba umieścić diodę urządzenia w odległości 3-5 cm od czoła. Jeśli zaś chodzi o termometry douszne, to należy pamiętać przede wszystkim o tym, by umieścić końcówkę wzdłuż kanału słuchowego, a nie pod kątem.

Warto też wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów przy pomiarze temperatury. Są nimi:

  • nieprawidłowe umieszczenie urządzenia,
  • za duża odległość od ciała (w przypadku termometrów bezdotykowych),
  • zbyt krótki czas pomiaru,
  • przyjmowanie gorących lub mrożonych napojów zaraz przed pomiarem,
  • nieczyszczenie termometru między pomiarami.

Prawdziwym wyzwaniem może być także pomiar temperatury u dzieci. Dlatego właśnie najlepsze dla nich są termometry bezdotykowe – szybkie i niewymagające bezpośredniego kontaktu. Jeśli zaś dziecko nie chce dać sobie zmierzyć temperatury nawet takim urządzeniem, to najlepiej poczekać aż zaśnie i wykonać badanie podczas snu.

Skoro już jesteśmy przy dzieciach, to należy pamiętać, że prawidłowy zakres temperatur jest u nich nieco inny niż u osób dorosłych. Konkretnie:

  • do 3 miesięcy – prawidłowa temperatura* od 35,5 do 37 stopnia Celsjusza,
  • od 3 miesięcy do 11 lat – prawidłowa temperatura od 35,5 do 37,5 stopni Celsjusza,
  • od 11 do 65 lat – prawidłowa temperatura od 36,5 do 37,5 stopnia Celsjusza,
  • od 65 lat – prawidłowa temperatura od 35,8 do 37 stopni Celsjusza.

* Podane wyżej temperatury dotyczą pomiaru pod pachą.

Jaki termometr wybrać?

Nie ma lepszego lub gorszego rodzaju termometrów – każdy z nich jest inny, ze swoimi wadami i zaletami. Elektroniczne są tanie i precyzyjne, ale potrzebują dużo czasu i trudniej zadbać o higienę. Douszne również są precyzyjne, a do tego szybkie, ale drogie i też mogą być problematyczne w kontekście higieny. Wreszcie bezdotykowe są szybkie i higieniczne, ale nieco droższe i mniej precyzyjne.

Każdy musi sobie odpowiedzieć sam na pytanie o to, co dla niego ma znaczenie priorytetowe.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (6 głosów)

Czytaj więcej