Jaki telewizor wybrać? Doradzamy przed zakupem

To urządzenie, które jest domowym centrum rozrywkowym. Nowoczesne telewizory do mieszkania nie tylko dają dostęp do telewizji, ale też pozwalają oglądać seriale i filmy z Internetu czy też grać na konsoli w komfortowych warunkach.

Aktualnie na rynku dominują telewizory z ekranami LCD albo OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD albo 4K Ultra HD oraz wyposażone w systemy Smart TV. Nie jest trudno pogubić się w tym nazewnictwie, a do tego dochodzą jeszcze rozmaite elementy specyfikacji. W dodatku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telewizor kupić, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.

W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze kwestie. Po jego lekturze będziesz w stanie postawić w salonie doskonały telewizor, dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji.

Jak wybrać telewizor?

 • LCD, LED, QLED czy OLED – jaki wyświetlacz jest lepszy i dlaczego?
 • 4K Ultra HD, Full HD – jaka rozdzielczość jest optymalna
 • Rozmiar telewizora – dobór przekątnej ekranu
 • Technologia HDR – co jest High Dynamic Range
 • Czy Smart TV to konieczność?
 • Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora?
 • Pozostałe funkcjonalności telewizora
 • Akcesoria TV – przegląd najważniejszych dodatków

Rodzaje wyświetlaczy – LCD, LED czy OLED

Najważniejszą cechą charakterystyczną tych urządzeń jest rodzaj wyświetlacza (z konkretnymi plusami i minusami). Jaki telewizor wybrać? Oto możliwości:

Telewizor OLED

Telewizory OLED (z panelem wykorzystującym organiczne diody LED, które same emitują światło) to gwarancja doskonałej czerni, nieskończonego kontrastu i wiernego odwzorowania kolorów (oraz braku ich degradacji pod kątem).

Za te atuty producenci każą sobie jednak słono płacić (kilka razy więcej niż w przypadku LCD z podobną specyfikacją), choć powoli się to zmienia. Zwiększa się także jakość paneli (które i tak jednak mają większą niż LCD skłonność do wypalania się). Trzeba też mieć świadomość, że telewizory OLED dostępne są tylko w dużych rozmiarach (od 55 cali wzwyż).

Więcej o tej technologii znajdziesz w poradniku Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?

Telewizor LCD / telewizor LED

Starsza, tańsza i częściej spotykana jest technologia LCD / LED (czyli z panelem LCD podświetlanym diodami LED). Telewizory z „konwencjonalnymi” wyświetlaczami cechują się jaśniejszą czernią, niższym kontrastem, degradacją kolorów pod kątem i kilkoma innymi niedoskonałościami.

Oferta w tym przypadku jest za to znacznie szersza – są bardzo małe, jak i bardzo duże telewizory LED, zarówno tanie, jak i drogie. Te ostatnie, z zaawansowanymi technologiami, pozwalają cieszyć się ładnym obrazem (choć i tak trochę im brakuje do OLED-ów).

Telewizor QLED (Quantum Dot)

Od niedawna można się również spotkać z określeniem telewizor QLED. Jest to tak naprawdę model LCD, ale oferujący (przynajmniej w teorii) lepsze kolory, dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy pod względem technicznym, jak i praktycznym bliżej mu jednak do LCD niż OLED-a.

jaki telewizor

4K Ultra HD czy Full HD – jaka jest optymalna rozdzielczość

Kolejne ważne pytanie brzmi: jaka rozdzielczość ekranu jest optymalna? Trzeba bowiem wiedzieć, że nie zawsze największa = najlepsza, a przynajmniej nie najbardziej opłacalna. Zanim do tego przejdziemy wyjaśnijmy sobie kluczowe pojęcia:

 • Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1280×720 pikseli – coraz rzadziej stosowane, głównie w małych urządzeniach.
 • Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli (czyli obraz na jego ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów).
 • Telewizor UltraHD ma rozdzielczość 3840×2160 pikseli (czyli kolorowych punktów jest 4 razy więcej, a więc obraz jest bardziej szczegółowy). Inna nazwa to: telewizor 4K.

Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bogatszy w detale. Sygnał telewizyjny nie jest jednak nadawany w 4K, więc jeśli tylko do tego ma służyć telewizor, to nie warto przepłacać. Jeżeli jednak chcemy oglądać filmy w jakości UltraHD lub grać na konsoli, takiej jak PS4 Pro, warto wybrać model z wyświetlaczem 3840×2160 pikseli. To, czy będzie to rozdzielczość optymalna, zależy jednak także od przekątnej i odległości widza od ekranu.

jaki telewizor

Jak dobrać rozmiar telewizora?

Znamy typy i wiemy jakie są rozdzielczości, więc dochodzimy do kolejnego pytania – tym razem o to, jaka przekątna ekranu telewizora będzie optymalna. Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza, tym bardziej że najczęściej wypowiadanym zdaniem po instalacji nowego odbiornika jest „mogłem wziąć większy”.

W rzeczywistości jednak kluczowe jest to, by dopasować telewizor do salonu. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile mamy miejsca na odbiornik i z jakiej odległości będziemy oglądać telewizję. Pomocna może okazać się poniższa grafika:

jaki telewizor

Jak więc widać, są przypadki, w których zdecydowanie nie warto przepłacać, bo telewizor Full HD zaoferuje nam dokładnie takie same wrażenia. Dlatego nie zawsze odpowiedzią na pytanie jaki telewizor będzie telewizor UltraHD.

Telewizor zakrzywiony czy z płaskim ekranem?

Od pewnego czasu głośno zrobiło się o tzw. Curved TV. Telewizory z zakrzywionym ekranem pozwalają widzowi lepiej zanurzyć się w obrazie przedstawionym na wyświetlaczu, oferując tym samym głębsze wrażenia z oglądania telewizji i innych materiałów wideo. Do tego optycznie poszerzane jest pole widzenia.

Skąd pomysł, by wyginać ekran w łuk? Otóż chodzi o to, by dopasować go do naturalnej krzywizny oka. Tutaj też jednak rodzi się problem, bo o ile jedna osoba siedząca naprzeciwko wyświetlacza bez wątpienia to doceni, to już rodzina oglądająca TV z kanapy może odczuwać dyskomfort. Zatem w sytuacjach, gdy telewizję ogląda się w większych grupach lub gdy nie ma możliwości, by postawić telewizor na wprost widza, być może lepiej wybrać model z płaskim ekranem.

Więcej o telewizorach z zakrzywionym ekranem dowiesz się z artykułu Czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem? Warto też zapoznać się z zestawieniem – Jaki telewizor z zakrzywionym ekranem.

jaki telewizor

Technologia HDR – nowa jakość czy zbędny dodatek?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem „telewizor z HDR”. Co się pod nim kryje? Otóż High Dynamic Range (bo tak rozwija się ten skrót) sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne. Z tym, co świetnie wygląda w specyfikacji, bywa jednak różnie w rzeczywistości i dobry „efekt HDR” pozwalają najczęściej docenić dopiero te droższe modele – a konkretnie: o większej jasności.

Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że aktualnie godne polecenia są jedynie cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.

Więcej o technologii HDR dowiesz się z artykułu Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.

Technologia Ambilight – efektowne podświetlenie

Ciekawostką jest też telewizor z Ambilight (wyłącznie Philipsa), który tworzy kolorową poświatę za ekranem, zwiększając doznania z seansu.

Więcej o tej technologii dowiesz się z artykułu Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?

Warto też zerknąć na zestawienie Jaki telewizor Ambilight, w którym proponujemy modele z różnych przedziałów cenowych.

Czy Smart TV to konieczność?

Telewizor z Smart TV nie jest jedyną słuszną opcją. Jeżeli jednak chce się wykorzystać to urządzenie do czegoś więcej niż tylko oglądanie telewizji czy granie na konsoli, to warto postawić na „inteligentny telewizor”.

Telewizor z WiFi i systemem Smart TV sprawia, że użytkownik nie jest ograniczony do tego, co oferuje telewizja, lecz może w dowolnej chwili oglądać takie programy, filmy i seriale, na jakie ma ochotę – korzystając z aplikacji VOD typu YouTube, Ipla, Player, Netflix, Showmax czy HBO GO.

Oprócz funkcji VOD, system Smart TV może pozwalać na korzystanie z Facebooka i innych portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, prostych gier wideo czy aplikacji informacyjnych na dużym ekranie.

Smart TV często oznacza również możliwość sterowania telewizorem za pomocą smartfona czy nawet głosowo. Aktualnie najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach to:

 • Android TV (Sony, Philips, Sharp i TCL) – oferuje wiele funkcji, ale niewiele aplikacji, a do tego jest intuicyjny, ale zasobożerny (modele z niższej półki mogą działać nieco wolniej),
 • Smart Hub / Tizen (Samsung) – bardzo rozbudowany system z wieloma aplikacjami i licznymi funkcjami inteligentnymi, ułatwiającymi obsługę i pozwalającymi na współpracę np. ze smartfonem,
 • webOS TV (LG) – jest chwalony za szybkość działania i przejrzystość zapewniającą intuicyjną obsługę, ale nieco uboższy w aplikacje (choć nie jest ich wcale tak mało),
 • My Home Screen (Panasonic) – oferujący bardzo niedużo aplikacji, ale bardzo podatny na personalizację i oferujący podstawowy zestaw funkcji inteligentnych.

Zaciekawić może Cię również TOP 5 telewizorów ze Smart TV.

jaki telewizor

Najważniejsze cechy ze specyfikacji telewizora

Choć o jakości obrazu i dźwięku można przekonać się jedynie na własne oczy i uszy, najważniejsze cechy telewizora są wypisane w jego specyfikacji.

Oprócz kluczowych informacji:

 • typ panelu,
 • przekątna,
 • rozdzielczość,
 • i Smart TV

…w specyfikacji odnajdujemy też informacje o „współczynniku płynności obrazu” czy „funkcjach poprawy obrazu”, ale ze względu na różne określenia i technologie stosowane przez różnych producentów, tak naprawdę niewiele nam to powie. Nie jesteśmy też wprost informowani o jasności czy kontraście, dlatego nie zawsze warto się kierować tymi danymi w rozwiązywaniu dylematu jaki telewizor wybrać.

Dowiadujemy się za to o możliwościach głośników – ich mocy i systemach dźwięku. Obsługiwanych funkcjach Smart TV oraz interfejsie telewizora – np. Wi-Fi i LAN pozwalają łączyć się z Internetem, a HDMI i USB podłączać rozmaite urządzenia – konsolę, odtwarzacz Blu-ray czy zewnętrzny dysk. Standard VESA informuje nas natomiast o możliwości powieszenia telewizora na ścianie.

Dodatkowe funkcje telewizora

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na przykład telewizor do gier nie tylko powinien mieć złącze HDMI, ale też tryb gry oraz jak najkrótszy czas reakcji i jak największą częstotliwość odświeżania obrazu. Inne ciekawe funkcje to:

 • PVR – nagrywanie na dysk twardy
 • PiP – wyświetlanie 2 obrazów naraz
 • 3D – obsługa trójwymiarowych treści (od której jednak producenci odchodzą)
 • tunery TV – możliwość odbioru telewizji (DVB-C to kablówka, DVB-S to satelita, a DVB-T to telewizja naziemna)
 • pilot z klawiaturą QWERTY – dołączany np. do niektórych modeli TV Philips, ułatwia korzystanie z aplikacji Smart TV

Akcesoria do TV

Na rynku dostępne są również rozmaite akcesoria zwiększające możliwości telewizora lub pozwalające korzystać z niego w bardziej komfortowych warunkach:

 • uchwyt do telewizora pozwala powiesić go na ścianie – ważne jednak, by spełniał ten sam standard VESA co urządzenie,
 • soundbar lub kino domowe pozwala cieszyć się dźwiękiem wyższej jakości,
 • słuchawki pozwalają oglądać telewizję „po cichu”,
 • dyski zewnętrzne pozwalają nagrywać treści do późniejszego obejrzenia lub odtwarzać filmy,
 • konsole do gier pozwalają bawić się na dużym ekranie.

Telewizory, które polecamy w sklepie

Wojciech Kulik

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaki telewizor wybrać? Doradzamy przed zakupem
4.8 (95%) 4 głosów