
Telewizory wciąż pozostają urządzeniami, będącymi domowym centrum rozrywki. Obecnie dają dostęp nie tylko do telewizji, ale pozwalają też oglądać seriale i filmy z serwisów streamingowych (np. Netflix, HBO GO czy Player). Umożliwiają także granie na konsoli w komfortowych warunkach.
Aktualnie na rynku dominują telewizory z ekranami LCD albo OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD i Full HD oraz wyposażone w systemy Smart TV. Nie jest trudno pogubić się w tym nazewnictwie, a do tego dochodzą jeszcze rozmaite elementy specyfikacji. W dodatku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telewizor kupić, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.
W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze kwestie. Po jego lekturze będziesz w stanie postawić w salonie doskonały telewizor, dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji.
Jak wybrać telewizor?
- LCD, LED, QLED czy OLED – jaki wyświetlacz jest lepszy i dlaczego?
- 4K Ultra HD, Full HD – jaka rozdzielczość jest optymalna
- Rozmiar telewizora – dobór przekątnej ekranu
- Technologia HDR – co jest High Dynamic Range
- Rodzaje i możliwości Smart TV
- Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora?
- Pozostałe funkcjonalności telewizora
- Akcesoria TV – przegląd najważniejszych dodatków
Rodzaje wyświetlaczy – LCD, LED czy OLED
Najważniejszą cechą charakterystyczną tych urządzeń jest rodzaj wyświetlacza (z konkretnymi plusami i minusami). Jaki telewizor wybrać? Oto możliwości:
- Telewizor OLED
- Telewizor QLED (Quantum Dot)
- Telewizor LCD / telewizor LED
Telewizor OLED
Telewizory OLED to gwarancja doskonałej czerni, głębokiego kontrastu i wiernego odwzorowania kolorów (oraz braku ich degradacji pod kątem). Wykorzystują organiczne diody LED. Każda z nich oddzielnie emituje światło, co pozwala na uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu. To z kolei przekłada się na bardzo realistyczny i żywy obraz.
Za te atuty producenci każą sobie jednak słono płacić (nawet kilka razy więcej niż w przypadku LCD z podobną specyfikacją), choć powoli się to zmienia. Zwiększa się także jakość paneli (które i tak jednak mają większą niż LCD skłonność do wypalania się). Trzeba też mieć świadomość, że telewizory OLED dostępne są tylko w dużych rozmiarach (od 55 cali wzwyż). Więcej o tej technologii znajdziesz w poradniku Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?
Telewizor QLED (Quantum Dot)
Od niedawna można się również spotkać z określeniem telewizor QLED. Jest to tak naprawdę model LCD, ale oferujący (przynajmniej w teorii) lepsze kolory oraz wyższą jasność, dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy pod względem technicznym, jak i praktycznym bliżej mu jednak do LCD niż OLED-a. Technologia QLED stosowana jest w telewizorach Samsung.
Telewizor LCD / telewizor LED
Starsza, tańsza i częściej stosowana jest technologia LCD / LED (czyli z panelem LCD podświetlanym diodami LED). Telewizory z „konwencjonalnymi” wyświetlaczami cechują się jaśniejszą czernią, niższym kontrastem oraz możliwą degradacją kolorów pod kątem (chociaż dotyczy to wyłącznie matryc typu VA/MVA, gdyż matryce IPS nie tracą na jakości przy oglądaniu telewizora siedząc z boku). W przypadku telewizorów LCD nie ma ograniczeń w rozmiarze ekranu.
4K Ultra HD czy Full HD – jaka jest optymalna rozdzielczość
Kolejne ważne pytanie brzmi: jaka rozdzielczość ekranu jest optymalna? Trzeba bowiem wiedzieć, że nie zawsze największa = najlepsza, a przynajmniej nie najbardziej opłacalna. Zanim do tego przejdziemy wyjaśnijmy sobie kluczowe pojęcia:
- Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1355×768 pikseli – coraz rzadziej stosowane, głównie w małych urządzeniach.
- Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli (czyli obraz na jego ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów).
- Telewizor UltraHD ma rozdzielczość 3840×2160 pikseli (czyli kolorowych punktów jest 4 razy więcej, a więc obraz jest bardziej szczegółowy). Inna nazwa to: telewizor 4K.
Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bogatszy w detale. Teoretycznie najlepiej więc wybrać telewizor o jak najwyższej rozdzielczości. Problem polega jednak na tym, że sygnał telewizyjny nie jest obecnie nadawany w UltraHD. W praktyce oznacza to, że słabsza jakość obrazu będzie gorzej wyglądać na dużym telewizorze 4K (wszystkie niedoskonałości będą bardziej widoczne). Dlatego jeśli tylko do tego ma służyć nowy telewizor, to nie warto przepłacać i lepiej wybrać telewizor Full HD.
Jeżeli jednak chcemy oglądać filmy w jakości UltraHD (np. z serwisów streamingowych czy płyt Blu-ray) lub grać na konsoli (tj. PlayStation 5), warto wybrać model z wyświetlaczem 4K. To, czy będzie to rozdzielczość optymalna, zależy jednak także od przekątnej i odległości widza od ekranu.
Najpopularniejsze telewizory 4K w Komputronik.pl
Jak dobrać rozmiar telewizora?
Znamy typy i wiemy jakie są rozdzielczości, więc dochodzimy do kolejnego pytania – tym razem o to, jaka przekątna ekranu telewizora będzie optymalna. Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza. Tym bardziej że najczęściej wypowiadanym zdaniem po instalacji nowego odbiornika jest „mogłem wziąć większy”.
W rzeczywistości jednak kluczowe jest to, by dopasować telewizor do salonu. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile mamy miejsca na odbiornik i z jakiej odległości będziemy oglądać telewizję. Pomocna może okazać się poniższa grafika:
Jak więc widać, są przypadki, w których zdecydowanie nie warto przepłacać, bo telewizor Full HD zaoferuje nam dokładnie takie same wrażenia. Dlatego nie zawsze odpowiedzią na pytanie jaki telewizor będzie telewizor UltraHD.
Dokładnie opisujemy to zagadnienie w artykule Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?
Technologia HDR – nowa jakość czy zbędny dodatek?
Coraz częściej można spotkać się z określeniem „telewizor z HDR„. Co się pod nim kryje? High Dynamic Range (bo tak rozwija się ten skrót) dzięki zwiększeniu różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne.
Warto pamiętać, że aktualnie stosowane są cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. Inne określenia np. HDR 1000, czy Active HDR są jedynie określeniami marketingowymi i nie oznaczają, że telewizor spełnia normy techniczne pozwalające na uzyskanie tego efektu.
Z tym, co świetnie wygląda w specyfikacji, bywa różnie w rzeczywistości i dobry „efekt HDR” pozwalają najczęściej docenić dopiero te droższe modele – a konkretnie: o większej jasności.
Więcej o technologii HDR dowiesz się z artykułu Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.
Technologia Ambilight – efektowne podświetlenie
Ciekawostką jest też telewizor z Ambilight (wyłączni telewizory Philips oferują to rozwiązanie), który tworzy kolorową poświatę za ekranem, zwiększając doznania z seansu.
System Ambilight analizuje obraz wyświetlany na ekranie pod kątem dominujących barw i przekazuje diodom zainstalowanym z tyłu odbiornika informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tej technologii, sprawdź te dwa artykuł: Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?
Czy Smart TV to konieczność?
Praktycznie każdy nowoczesny model to telewizor z Smart TV. Dzięki temu użytkownik nie jest ograniczony do tego, co oferuje telewizja, lecz może w dowolnej chwili oglądać takie programy, filmy i seriale, na jakie ma ochotę. Wystarczy skorzystać z aplikacji VOD typu YouTube, Ipla, Player, Netflix, Showmax czy HBO GO.
Oprócz funkcji VOD, system Smart TV może pozwalać na korzystanie z Facebooka i innych portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, prostych gier wideo czy aplikacji informacyjnych na dużym ekranie. Smart TV często oznacza również możliwość sterowania telewizorem za pomocą smartfona czy nawet głosowo.
Aktualnie najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach to:
- Android TV (Sony, Philips i TCL) – oferuje wiele funkcji, ale niewiele aplikacji, a do tego jest intuicyjny, ale zasobożerny (modele z niższej półki mogą działać nieco wolniej),
- Smart Hub / Tizen (Samsung) – bardzo rozbudowany system z wieloma aplikacjami i licznymi funkcjami inteligentnymi, ułatwiającymi obsługę i pozwalającymi na współpracę np. ze smartfonem,
- webOS TV (LG) – jest chwalony za szybkość działania i przejrzystość zapewniającą intuicyjną obsługę, ale nieco uboższy w aplikacje (choć nie jest ich wcale tak mało),
- My Home Screen (Panasonic) – oferujący niewiele aplikacji, ale bardzo podatny na personalizację i oferujący podstawowy zestaw funkcji inteligentnych.
Zaciekawić może Cię również TOP 5 telewizorów ze Smart TV.
Najważniejsze cechy ze specyfikacji telewizora
Choć o jakości obrazu i dźwięku można przekonać się jedynie na własne oczy i uszy, najważniejsze cechy telewizora są wypisane w jego specyfikacji.
Kluczowe informacje to:
- przekątna
- rozdzielczość – 4K UltraHD, Full HD
- typ matrycy – LED, OLED, QLED
- HDR
Złącza i porty w telewizorze
Z praktycznych informacji warto sprawdzić w jakie i ile złączy wyposażony jest telewizor:
- HDMI i USB – umożliwiają podłączanie dodatkowych urządzeń (np. konsola, odtwarzacz Blu-ray czy zewnętrzny dysk)
- Wi-Fi i LAN – pozwalają łączyć się z Internetem bezprzewodowo lub za kablowo
- Standard VESA – możliwość powieszenia telewizora na ścianie za pomocą odpowiedniego uchwytu
- Moduł CI (Common Interface) – oglądanie telewizji satelitarnej bez podłączania dekodera
- wejście antenowe – do odbioru telewizji naziemnej
- złącze optyczne S/PDIF – umożliwia przesyłanie dźwięku w lepszej cyfrowej jakości np. do kina domowego
Nie jesteśmy niestety wprost informowani o jasności czy kontraście (często są to jedynie marketingowe, a nie techniczne określenia). Dlatego nie zawsze warto się kierować tymi danymi w rozwiązywaniu dylematu jaki telewizor wybrać.
W specyfikacji odnajdujemy też informacje o „współczynniku płynności obrazu” czy „funkcjach poprawy obrazu”, ale ze względu na różne określenia i technologie stosowane przez różnych producentów, tak naprawdę niewiele nam to powie.
Dowiadujemy się za to o możliwościach głośników – ich mocy i systemach dźwięku oraz obsługiwanych funkcjach Smart TV.
Przeczytaj również Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?
Dodatkowe funkcje telewizora
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na przykład telewizor do gier nie tylko powinien mieć złącze HDMI, ale też tryb gry oraz jak najkrótszy czas reakcji i jak największą częstotliwość odświeżania obrazu. Inne ciekawe funkcje to:
- PVR – nagrywanie na dysk twardy
- PiP – wyświetlanie 2 obrazów naraz (np. z telewizji naziemnej i dekodera/kablówki)
- 3D – obsługa trójwymiarowych treści (od której jednak producenci odchodzą)
- tunery TV – możliwość odbioru telewizji (DVB-C to kablówka, DVB-S to satelita, a DVB-T i DVB-T2 to telewizja naziemna)
- pilot z klawiaturą QWERTY – dołączany np. do niektórych modeli TV Philips, ułatwia korzystanie z aplikacji Smart TV
Telewizor zakrzywiony czy z płaskim ekranem?
Jeszcze kilka lat temu telewizory z zakrzywionym ekranem były bardzo popularne, ale obecnie trudno znaleźć tzw. Curved TV. W założeniu miały pozwolić widzowi lepiej zanurzyć się w obrazie przedstawionym na wyświetlaczu, oferując tym samym głębsze wrażenia z oglądania telewizji i innych materiałów wideo. Do tego optycznie poszerzane jest pole widzenia.
Skąd pomysł, by wyginać ekran w łuk? Otóż chodzi o to, by dopasować go do naturalnej krzywizny oka. Tutaj też jednak rodzi się problem, bo o ile jedna osoba siedząca naprzeciwko wyświetlacza bez wątpienia to doceni, to już rodzina oglądająca TV z kanapy może odczuwać dyskomfort. Zatem w sytuacjach, gdy telewizję ogląda się w większych grupach lub gdy nie ma możliwości, by postawić telewizor na wprost widza, być może lepiej wybrać model z płaskim ekranem.
Więcej na ten temat znajdziesz w tych artykule Czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem?
Akcesoria do TV
Na rynku dostępne są również rozmaite akcesoria zwiększające możliwości telewizora lub pozwalające korzystać z niego w bardziej komfortowych warunkach:
- uchwyt do telewizora pozwala powiesić go na ścianie – ważne jednak, by spełniał ten sam standard VESA co urządzenie,
- soundbar lub kino domowe pozwala cieszyć się dźwiękiem wyższej jakości,
- słuchawki pozwalają oglądać telewizję „po cichu”,
- dyski zewnętrzne pozwalają nagrywać treści do późniejszego obejrzenia lub odtwarzać filmy,
- konsole do gier pozwalają bawić się na dużym ekranie.
Mogą Cię zainteresować:
- Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?
- Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV
- Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?
- Jaki telewizor do konsoli?
- Ranking telewizorów 55 cali
- Jaki telewizor do 4000 zł – TOP 5, czyli co kupić?
- Czarny Piątek, czyli Black Friday. Co to jest i kiedy wypada?
Najnowsze


Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty


Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci? Najlepsze hulajnogi elektryczne


Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking i poradnik zakupowy


Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?


Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa


Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

