Jaki telewizor wybrać? Poradnik zakupowy

Telewizory wciąż pozostają urządzeniami, będącymi domowym centrum rozrywki. Obecnie dają dostęp nie tylko do telewizji, ale pozwalają też oglądać seriale i filmy z serwisów streamingowych (np. Netflix, HBO GO czy Player). Dobrej jakości telewizory umożliwiają także granie na konsoli w komfortowych warunkach – i wcale nie kosztują przy tym dużo.

Aktualnie na rynku dominują telewizory z ekranami LCD albo OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD i Full HD oraz wyposażone w systemy Smart TV. Nie jest trudno pogubić się w tym nazewnictwie, a do tego dochodzą jeszcze rozmaite elementy specyfikacji. W dodatku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telewizor kupić, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.

W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze kwestie. Po jego lekturze z będziecie z pewnością wiedzieć, jaki telewizor wybrać, aby spełniał wszystkie Wasze oczekiwania. Rodzaje telewizorów są różne. Jednak aby dojść do sedna sprawy należy rozpatrzeć wiele kwestii, na przykład rozmiar wyświetlacza i jego parametry, rodzaje złącz czy chociażby dodatkowe funkcji takie jak Smart TV lub Ambilight. A to dopiero czubek góry lodowej.


Polecane telewizory


Jak wybrać telewizor?

Rodzaje wyświetlaczy – LCD, LED czy OLED

To jaki TV wybrać zależy przede wszystkim (ale nie tylko) od rodzaju wyświetlacza. Poniżej znajdziecie informacje na temat plusów i minusów konkretnych typów wyświetlaczy w telewizorach. Jak wybrać telewizor? Oto możliwości:

Telewizor OLED

Telewizory OLED to gwarancja doskonałej czerni, głębokiego kontrastu i wiernego odwzorowania kolorów (oraz braku ich degradacji pod kątem). Wykorzystują organiczne diody LED. Każda z nich oddzielnie emituje światło, co pozwala na uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu. To z kolei przekłada się na bardzo realistyczny i żywy obraz.

Minusem jest to, że panele typu OLED mają skłonność do wypalania się. Dzieje się to w miejscach, w których przez długi czas nieprzerwanie wyświetlany jest statyczny obraz. Przykładem mogą być poziome paski wyświetlane u dołu ekranu podczas oglądania kanałów informacyjnych. Więcej o tej technologii znajdziesz w poradniku Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?

Telewizor QLED (Quantum Dot)

QLED to tak naprawdę wyświetlacz typu LCD, ale oferujący (przynajmniej w teorii) lepsze kolory oraz wyższą jasność, dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy pod względem technicznym, jak i praktycznym bliżej mu jednak do LCD niż OLED-a. Technologia QLED stosowana jest przede wszystkim w telewizorach Samsung, ale można ją znaleźć także w modelach takich marek jak Hisense, Toshiba czy TCL.

jaki telewizor

Telewizor LCD / telewizor LED

Starsza i zdecydowanie tańsza jest technologia LCD / LED (czyli z panelem LCD podświetlanym diodami LED). Telewizory z „konwencjonalnymi” wyświetlaczami cechują się jaśniejszą czernią, niższym kontrastem oraz możliwą degradacją kolorów pod kątem (chociaż dotyczy to wyłącznie matryc typu VA/MVA, gdyż matryce IPS nie tracą na jakości przy oglądaniu telewizora siedząc z boku). W przypadku telewizorów LCD nie ma ograniczeń w rozmiarze ekranu.

4K Ultra HD czy Full HD – jaka jest optymalna rozdzielczość

Kolejne ważne pytanie brzmi: jaka rozdzielczość ekranu jest optymalna? Trzeba bowiem wiedzieć, że nie zawsze największa = najlepsza, a przynajmniej nie najbardziej opłacalna. Obecnie w sklepach znaleźć można telewizory 8K, ale ich możliwości trudno w ogóle wykorzystać, więc póki co nie warto raczej rozważać ich zakupu.  Zanim do tego przejdziemy wyjaśnijmy sobie kluczowe pojęcia:

 • Telewizor HD Ready ma rozdzielczość 1355×768 pikseli – coraz rzadziej stosowane, głównie w małych urządzeniach.
 • Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli (czyli obraz na jego ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów).
 • Telewizor UltraHD ma rozdzielczość 3840×2160 pikseli (czyli kolorowych punktów jest 4 razy więcej, a więc obraz jest bardziej szczegółowy). Inna nazwa to: telewizor 4K.

jaki telewizor

Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bogatszy w detale. Teoretycznie najlepiej więc wybrać telewizor o jak najwyższej rozdzielczości. Problem polega jednak na tym, że sygnał telewizyjny nie jest obecnie nadawany w UltraHD. W praktyce oznacza to, że słabsza jakość obrazu będzie gorzej wyglądać na dużym telewizorze 4K (wszystkie niedoskonałości będą bardziej widoczne). Dlatego jeśli tylko do tego ma służyć nowy telewizor, to nie warto przepłacać i lepiej wybrać telewizor Full HD.

Jeżeli jednak chcemy oglądać filmy w jakości UltraHD (np. z serwisów streamingowych czy płyt Blu-Ray) lub grać na konsoli (tj. PlayStation 5), warto wybrać model z wyświetlaczem 4K. To, czy będzie to rozdzielczość optymalna, zależy jednak także od przekątnej i odległości widza od ekranu.


Najpopularniejsze telewizory 4K w sklepie


Jak dobrać rozmiar telewizora?

Znamy typy i wiemy jakie są rozdzielczości, więc dochodzimy do kolejnego pytania – tym razem o to, jaka przekątna ekranu telewizora będzie optymalna. Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza. Tym bardziej że najczęściej wypowiadanym zdaniem po instalacji nowego odbiornika jest „mogłem wziąć większy”.

W rzeczywistości jednak kluczowe jest to, by dopasować telewizor do salonu. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile mamy miejsca na odbiornik i z jakiej odległości będziemy oglądać telewizję. Pomocna może okazać się poniższa grafika:

jaki telewizor

Jak więc widać, są przypadki, w których zdecydowanie nie warto przepłacać, bo telewizor Full HD zaoferuje nam dokładnie takie same wrażenia. Dlatego nie zawsze odpowiedzią na pytanie jaki telewizor będzie telewizor UltraHD. Dokładniej opisujemy to zagadnienie w artykule Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Technologia HDR – nowa jakość czy zbędny dodatek?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem telewizor z HDR. Co się pod nim kryje? High Dynamic Range (bo tak rozwija się ten skrót) dzięki zwiększeniu różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne.

Warto pamiętać, że najpopularniejsze formaty to HDR10, Dolby Vision i HLG (Hybrid Log Gamma). Inne określenia np. HDR 1000, czy Active HDR są jedynie określeniami marketingowymi i nie oznaczają, że telewizor spełnia normy techniczne pozwalające na uzyskanie tego efektu.

Najpopularniejszy jest HDR10. Dolby Vision jest bardziej zaawansowany i zapewnia wyższy poziom dynamiki oraz głębi kolorów. HGL stworzony został do polepszania jakości obrazu podczas transmisji na żywo. Z tym, co świetnie wygląda w specyfikacji, bywa różnie w rzeczywistości i dobry „efekt HDR” pozwalają najczęściej docenić dopiero te droższe modele – a konkretnie: o większej jasności.

Więcej o technologii HDR dowiesz się z artykułu Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.

jaki telewizor

Technologia Ambilight – efektowne podświetlenie

Ciekawostką jest też telewizor z Ambilight (wyłączni telewizory Philips oferują to rozwiązanie), który tworzy kolorową poświatę za ekranem, zwiększając doznania z seansu.

System Ambilight analizuje obraz wyświetlany na ekranie pod kątem dominujących barw i przekazuje diodom zainstalowanym z tyłu odbiornika informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tej technologii, sprawdź te dwa artykuł: Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?

Czy Smart TV to konieczność?

Praktycznie każdy nowoczesny model to telewizor z Smart TV. Dzięki temu użytkownik nie jest ograniczony do tego, co oferuje telewizja, lecz może w dowolnej chwili oglądać takie programy, filmy i seriale, na jakie ma ochotę. Wystarczy skorzystać z aplikacji VOD typu YouTube, Player, Netflix, Showmax czy HBO Max.

Oprócz funkcji VOD, system Smart TV może pozwalać na korzystanie z Facebooka i innych portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, prostych gier wideo czy aplikacji informacyjnych na dużym ekranie. Smart TV często oznacza również możliwość sterowania telewizorem za pomocą smartfona czy nawet głosowo.

Aktualnie najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach to:

 • Android TV (Sony, Philips i TCL) – oferuje wiele funkcji, ale niewiele aplikacji, a do tego jest intuicyjny, ale zasobożerny (modele z niższej półki mogą działać nieco wolniej),
 • Smart Hub / Tizen (Samsung) – bardzo rozbudowany system z wieloma aplikacjami i licznymi funkcjami inteligentnymi, ułatwiającymi obsługę i pozwalającymi na współpracę np. ze smartfonem,
 • webOS TV (LG) – jest chwalony za szybkość działania i przejrzystość zapewniającą intuicyjną obsługę, ale nieco uboższy w aplikacje (choć nie jest ich wcale tak mało),
 • My Home Screen (Panasonic) – oferujący niewiele aplikacji, ale bardzo podatny na personalizację i oferujący podstawowy zestaw funkcji inteligentnych.

Zaciekawić może Cię również TOP 5 telewizorów ze Smart TV.

jaki telewizor

Najważniejsze cechy ze specyfikacji telewizora

Choć o jakości obrazu i dźwięku można przekonać się jedynie na własne oczy i uszy, najważniejsze cechy telewizora są wypisane w jego specyfikacji.

Kluczowe informacje to:

 • przekątna
 • rozdzielczość – 4K UltraHD, Full HD
 • typ matrycy – LED, OLED, QLED
 • HDR

Złącza i porty w telewizorze

Z praktycznych informacji warto sprawdzić w jakie i ile złączy wyposażony jest telewizor:

 • HDMI i USB – umożliwiają podłączanie dodatkowych urządzeń (np. konsola, odtwarzacz Blu-ray czy zewnętrzny dysk). Warto tutaj wspomnieć o HDMI 2.1. To standard, który pozwala na przesyłanie bardziej płynnego obrazu o wysokiej rozdzielczości (8K przy 60 klatkach na sekundę lub 4K przy 120 kl./s w porównaniu do 4K przy 60 kl./s w przypadku HDMI 2.0).
 • Wi-Fi i LAN – pozwalają łączyć się z Internetem bezprzewodowo lub za kablowo
 • Standard VESA – możliwość powieszenia telewizora na ścianie za pomocą odpowiedniego uchwytu
 • Moduł CI (Common Interface) – oglądanie telewizji satelitarnej bez podłączania dekodera
 • wejście antenowe – do odbioru telewizji naziemnej
 • złącze optyczne S/PDIF – umożliwia przesyłanie dźwięku w lepszej cyfrowej jakości np. do kina domowego

Nie jesteśmy niestety wprost informowani o jasności czy kontraście (często są to jedynie marketingowe, a nie techniczne określenia). Dlatego nie zawsze warto się kierować tymi danymi w rozwiązywaniu dylematu jaki telewizor wybrać.

W specyfikacji odnajdujemy też informacje o „współczynniku płynności obrazu” czy „funkcjach poprawy obrazu”, ale ze względu na różne określenia i technologie stosowane przez różnych producentów, tak naprawdę niewiele nam to powie.

Dowiadujemy się za to o możliwościach głośników – ich mocy i systemach dźwięku oraz obsługiwanych funkcjach Smart TV.

Przeczytaj również Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?

Dodatkowe funkcje telewizora

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na przykład telewizor do gier nie tylko powinien mieć złącze HDMI, ale też tryb gry oraz jak najkrótszy czas reakcji i jak największą częstotliwość odświeżania obrazu. Inne ciekawe funkcje to:

 • PVR – nagrywanie na dysk twardy
 • PiP – wyświetlanie 2 obrazów naraz (np. z telewizji naziemnej i dekodera/kablówki)
 • 3D – obsługa trójwymiarowych treści (od której jednak producenci odchodzą)
 • tunery TV – możliwość odbioru telewizji (DVB-C to kablówka, DVB-S to satelita, a DVB-T i DVB-T2 to telewizja naziemna)
 • pilot z klawiaturą QWERTY – dołączany np. do niektórych modeli TV Philips, ułatwia korzystanie z aplikacji Smart TV

Telewizor zakrzywiony czy z płaskim ekranem?

Jeszcze kilka lat temu telewizory z zakrzywionym ekranem były bardzo popularne, ale obecnie trudno znaleźć tzw. Curved TV. W założeniu miały pozwolić widzowi lepiej zanurzyć się w obrazie przedstawionym na wyświetlaczu, oferując tym samym głębsze wrażenia z oglądania telewizji i innych materiałów wideo. Do tego optycznie poszerzane jest pole widzenia.

Skąd pomysł, by wyginać ekran w łuk? Otóż chodzi o to, by dopasować go do naturalnej krzywizny oka. Tutaj też jednak rodzi się problem, bo o ile jedna osoba siedząca naprzeciwko wyświetlacza bez wątpienia to doceni, to już rodzina oglądająca TV z kanapy może odczuwać dyskomfort. Zatem w sytuacjach, gdy telewizję ogląda się w większych grupach lub gdy nie ma możliwości, by postawić telewizor na wprost widza, być może lepiej wybrać model z płaskim ekranem.

jaki telewizor

Akcesoria do TV

Na rynku dostępne są również rozmaite akcesoria zwiększające możliwości telewizora lub pozwalające korzystać z niego w bardziej komfortowych warunkach:

 • uchwyt do telewizora pozwala powiesić go na ścianie – ważne jednak, by spełniał ten sam standard VESA co urządzenie,
 • soundbar lub kino domowe pozwala cieszyć się dźwiękiem wyższej jakości,
 • słuchawki pozwalają oglądać telewizję „po cichu”,
 • dyski zewnętrzne pozwalają nagrywać treści do późniejszego obejrzenia lub odtwarzać filmy,
 • konsole do gier pozwalają bawić się na dużym ekranie.
 • klawiatury do telewizorów przydadzą się szczególnie miłośnikom serwisów VOD, ale sprawdzą się w przypadku każdego telewizora z funkcjami smart.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (29 głosów)

Czytaj więcej