Jaki telewizor Smart TV wybrać? Ranking telewizorów

Telewizory Smart TV nie ograniczają widza do zwykłej telewizji, otwierają one przed nim świat rozrywki w wielu odsłonach. Poszczególni producenci różnie podchodzą do tego rozwiązania, ale każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania. Sprawdź w rankingu, jakie telewizory Smart TV będą więc najbardziej odpowiednie?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Smart TV i jego odmianach, sprawdź nasz artykuł Co to jest Smart TV? Telewizory swoimi funkcjami muszą odpowiadać na indywidualne oczekiwania. Przy zakupie największą uwagę zwracać należy oczywiście na parametry prezentowanego obrazu (przekątna, rozdzielczość, kontrast), ale nie bez znaczenia są też dodatkowe funkcje charakterystyczne dla poszczególnych producentów, zakrzywienie ekranu i ewentualne wsparcie technologii 3D. Zawsze przydaje się większa liczba wbudowanych złączy czy możliwość montażu ściennego. Dowiedz się więcej z poradnika: Jak wybrać telewizor?, w którym poruszamy różne kwestie, z którymi powinieneś się zapoznać przed zakupem telewizora. Koniecznie zobacz też nasz Ranking telewizorów, w którym prezentujemy 10 najlepszych modeli w tym roku.


Popularne telewizory Smart TV w sklepie


SmartTV – ranking 2024


Co to jest Smart TV?

Smart TV, czyli inteligentny telewizor, to urządzenie, które łączy dwa światy: tradycyjnych telewizorów i nowoczesnych technologii multimedialnych związanych z dostępem do szybkiego internetu. W praktyce Smart TV daje, oprócz możliwości oglądania programów telewizyjnych, opcję korzystania z wielu interaktywnych funkcji. Czym się różni smart TV od zwykłego telewizora? Najważniejsza jest łączność z siecią. Smart TV podłączysz do internetu przez Wi-Fi lub LAN i skorzystasz z dodatkowych funkcji (za chwilę przeczytasz o nich więcej).

Smart TV działają na systemach operacyjnych takich jak Android TV, webOS (telewizory LG), Tizen (Samsung), My Home Screen (Panasonic) i dzięki temu możemy instalować aplikacje na swoich urządzeniach. Interaktywność jest kolejnym dobrodziejstwem Smart TV. Dzięki niej na ekranie telewizora można grać, pracować, słuchać muzyki, czy konsumować inne treści multimedialne.

Podłączenie do internetu umożliwia również regularne aktualizacje oprogramowania. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do nowych funkcji i poprawek. Podłączenie TV do internetu daje ocean możliwości. Dzięki Smart TV możesz:

 • Korzystać z aplikacji i usług streamingowych z filmami i serialami, a wśród nich takich platform jak Netflix, Amazon Prime, YouTube, Disney+ HBO GO, Player;
 • Używać przeglądarki internetowej – wyszukasz informacje, wyślesz e-maila, porozmawiasz przez Skype’a, zrobisz przelew czy wejdziesz na serwisy społecznościowe bezpośrednio na ekranie telewizora;
 • Sterować innymi inteligentnymi urządzeniami w domu (oświetleniem czy sprzętem AGD) za pomocą telewizora;
 • Wykorzystywać asystentów głosowych – Google Assistant czy Amazon Alexa – do sterowania telewizorem za pomocą komend głosowych;
 • Obsługiwać Smart TV przy pomocy smartfonów i przesyłać materiały z telefonu na duży ekran;
 • Grać na wielkim ekranie telewizora korzystając z niskiego opóźnienia obrazu, obsługi gier w chmurze oraz technologii optymalizujących rozgrywkę (np. VRR czyli Variable Refresh Rate).

Jak telewizor smart tv wybrać?

Jaki telewizor Smart TV kupić?

Wybór odpowiedniego Smart TV to trudne zadanie, a stojąc przed sklepowymi półkami łatwo nabawić się bólu głowy. Na co zwrócić uwagę przed wyjęciem karty kredytowej?

 • Weź pod uwagę system operacyjny. Pod tym względem nie ma jednolitego standardu. Producenci używają różnych systemów, a to sprawia, że niektóre aplikacje mogą działać na jednym telewizorze, a na innym już nie. Wybierz platformę obsługującą aplikacje, na których Ci zależy.
 • Google Assistant, Amazon Alexa, a może Bixby? Oceń, który Smart TV ma asystenta głosowego najbardziej dopasowanego do Twoich potrzeb.
 • Sprawdź, jakie są opinie i możliwości sterowania telewizorem za pomocą aplikacji mobilnych (np. SmartThings dla Samsung, LG ThinQ dla LG, Google Home dla Android TV). Czy dostępne są przydatne funkcje i technologie do przesyłania obrazu, np. Chromecast czy AirPlay dla urządzeń Apple.
 • Wybierając Smart TV, należy sprawdzić oferowaną łączność (Wi-Fi LAN) i dostępne złącza (wystarczającą liczbę portów HDMI do podłączenia różnych urządzeń, możliwość podłączenia pamięci USB, klawiatury, myszy, dostępność Bluetooth do podłączania bezprzewodowych słuchawek, głośników czy kontrolerów do gier).
 • Inteligentny telewizor powinien obsługiwać wszystkie popularne aplikacje oraz te, na których Ci zależy. To mogą być aplikacje do streamingu (np.Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max), muzyki (Spotify, Tidal, Apple Music) czy do wideokonferencji (np. Zoom) lub aplikacji fitness i innych.
 • Smart TV to też optymalna jakość obrazu. Rozdzielczość 4K Ultra HD to teraz standard, jednak jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, to warto rozważyć kupno urządzenia 8K, które będzie przyszłościową inwestycją. Dobrym pomysłem jest telewizor ze wsparciem HDR10 czy Dolby Vision – dzięki tym technologiom uzyskasz lepszą jakość obrazu.
 • Wybierając telewizor, trzeba też zdecydować się na konkretną technikę wyświetlania (QLED, OLED, NanoCell) – każda z tych technologii oferuje inne zalety jeśli chodzi o kontrast, jasność i kolor.
 • Dźwięk też jest ważny. Warto wybrać urządzenia ze wbudowanymi głośnikami wysokiej jakości (Dolby Atmos, DTS). Cenną funkcją jest możliwość podłączenia soundbara lub systemu audio.
 • Jeżeli chcesz pograć, korzystając ze swojego Smart TV, to zadbaj o urządzenie z niskim input lag oraz technologiami, które usprawniają gaming (m.in.  VRR i ALLM – Auto Low Latency Mode).

Masz w domu wiele urządzeń smart? Pomyśl o telewizorze, który będziesz mógł zintegrować z systemami smart home i sterować np. oświetleniem lub klimatyzacją.


 

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (9 głosów)

Czytaj więcej