Jaki telewizor dla dziecka wybrać?

Czasem można usłyszeć opinię, że telewizory nie powinny znajdować się w pokoju dziecka, ale nie jest to jedyne słuszne podejście. Jaki telewizor wybrać? W dużej mierze wybór odpowiedniego telewizora do pokoju dziecka zależy od wieku dziecka i jego wykorzystania.

Bajka, program edukacyjny, czy pozytywna gra, to dziś jeden z ulubionych elementów spędzania wolnego czasu i odpoczynku najmłodszego pokolenia. Szczególnie w chłodne i szare zimowe wieczory.

Ważne jest więc, aby urządzenie dla najmłodszych widzów było odpowiednie. Co to jednak tak naprawdę oznacza? W tym poradniku omawiamy kilka kwestii z tym związanych. Krótko mówiąc: odpowiadamy na pytanie jaki powinien być telewizor dla dziecka.

Telewizor dla dziecka to:

 • Solidna stabilna podstawka
 • Uchwyt na ścianę
 • Łatwa obsługa telewizora
 • Niewielki i solidny pilot
 • Przycisk / funkcja „Tryb obrazu” lub „Eco”
 • Inteligentny sensor światła
 • Funkcja kontroli rodzicielskiej
 • Wyłącznik czasowy
 • Obsługa multimediów
 • Telewizor do gier i konsoli
 • Optymalna rozdzielczość

Telewizor dla dziecka – co jest ważne?

Cechy jakie powinien spełniać odpowiedni telewizor do pokoju dziecięcego zależne są od trzech istotnych czynników:

 • wieku dziecka,
 • wielkości pokoju
 • sposobu jego użytkowania.

Biorąc je pod uwagę oraz poniżej opisane cechy telewizorów dla dzieci, wybór telewizora do pokoju dziecięcego stanie się zdecydowanie łatwiejszy.

Solidna i stabilna podstawka

W pokoju dziecięcym nic nie jest wystarczająco stabilne, a szczególnie płaski telewizor stojący na szafce. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zakup telewizora do pokoju dziecka ze stabilną solidną podstawką, nawet kosztem estetyki lub designu.

W tej roli znacznie lepiej sprawdzą się telewizory z szeroką, dużą kwadratową podstawką, niż te ze smukłymi i cienkimi nóżkami. Co do tego nie ma jednak reguły i najsensowniejszym rozwiązaniem jest sprawdzić stabilność takiego telewizora w sklepie, na wystawie.

Uchwyt na ścianę – czy warto?

Alternatywnym rozwiązaniem dla solidnej podstawki może być powieszenie telewizora na ścianie, za pomocą specjalnego uchwytu ściennego. Koszt takiego uchwytu jest niewielki, a może zapewnić o wiele większe bezpieczeństwo zarówno dla dziecka, jak i samego sprzętu. W tym wypadku należy szukać telewizora wyposażonego w otwory umożliwiające zamocowanie w takim uchwycie. W specyfikacji telewizora cecha ta znajduje się pod pozycją „standard VESA”

Zobacz uchwyty do telewizorów w sklepie >

Łatwa obsługa telewizora

To bardzo istotna cecha, którą jednak trudno jednoznacznie zdefiniować. Duże znaczenie dla prostoty obsługi ma dołączony do zestawu pilot. Dobrym wyjściem będzie zakup telewizora, którego pilot jest intuicyjny, opisany w zrozumiały sposób i nie ma zbyt wielu dodatkowych przycisków (których zastosowania bez dokładnej lektury instrukcji obsługi nie sposób się domyślić).

Prostota obsługi to cecha, którą doceni każdy rodzic i to zarówno wtedy, gdy sam będzie korzystał z pilota (bo nie będzie musiał się denerwować przy szukaniu odpowiednich przycisków), jak i gdy urządzeniem sterować będzie dziecko (bo metoda prób i błędów może zakończyć się jedną wielką katastrofą i godzinami spędzonymi na przywróceniu ustawień).

Niewielki i solidny pilot

Im mniejszy i lżejszy tym lepiej, bo w dłoniach dziecka taki właśnie będzie najwygodniejszy. Pilot powinien cechować się względnie solidnym wykonaniem.
Warto zwrócić uwagę na odpowiednio wygodne i łatwe w obsłudze przyciski na pilocie.

Funkcja „Tryb obrazu” lub „Eco”

Skoro jesteśmy przy pilocie, warto zwrócić uwagę na szybki dostęp do funkcji „Tryb obrazu” lub „Eco”, najlepiej jako bezpośredni przycisk sterujący na pilocie.

Funkcje te umożliwią nam przełączenie TV w tryb odpowiedni do danej pory dnia, lub warunków oświetleniowych, np.: w bardzo słoneczny poranek lub oglądanie bajek wieczorem tuż przed snem. Odpowiednio dostrojone zapewnią optymalną jasność za dnia, lub mniejszy kontrast i jasność wieczorem.

Alternatywą dla takiego bezpośredniego  przycisku może być kolejna cecha, inteligentny sensor.

Inteligentny sensor światła

Inteligentny sensor w TV automatycznie dopasuje jasność ekranu do oświetlenia zewnętrznego panującego w danym pomieszczeniu. Ogromną zaletą tej funkcji jest fakt, że nie trzeba ręcznie regulować ustawieniami, np.: w bardzo słoneczny dzień. A wiadomo, że programy dla najmłodszych często emitowane są właśnie rano,  około godziny dziewiątej.

W słoneczny dzień jasność obrazu na ekranie TV dla dziecka będzie podwyższona, tak aby oglądanie nie sprawiało trudności i nie męczyło oglądającego.  Z kolei wieczorem lub przy przygaszonym świetle, jasność zostanie znacząco obniżona, również zmniejszając zmęczenie oczu.

Funkcja kontroli rodzicielskiej

Telewizor dla dziecka z funkcją kontroli rodzicielskiej to gwarancja, że pociecha będzie korzystać z niego wyłącznie w taki sposób, w jaki powinna. Funkcja ta czasem nazywana z ang. „Parental block”, pozwala blokować za pomocą hasła – kodu PIN – wybrane kanały telewizyjne. Czasem uniemożliwia również samodzielne uruchamianie urządzenia, lub regulację poziomem głośności.
Czasami można spotkać się z określeniem „tryb hotelowy” – zasada działania jest jednak podobna.

Wyłącznik czasowy

Innym istotnym narzędziem, które może być częścią kontroli rodzicielskiej albo też odrębną funkcją, jest wyłącznik czasowy. Dzięki niemu w prosty sposób można ustawić, po ilu minutach telewizor samodzielnie się wyłączy – innymi słowy: można ustalić dziecku limit czasu spędzanego przed ekranem telewizora.

Obsługa multimediów

O ile bogate funkcje telewizorów Smart TV nie są koniecznością, zdecydowanie dobrze jest, gdy odbiornik ma co najmniej 1 port USB i wbudowany odtwarzacz multimedialny.  Wówczas można do urządzenia podłączyć dysk twardy lub pendrive z nagranymi filmami dla dzieci.

Jaka optymalna rozdzielczość?

Wśród telewizorów o przekątnej do 32 cali najczęściej mamy do czynienia z rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Kolejna, wyższa to już 1920 x 1080, a więc FullHD. Optymalną rozdzielczością w telewizorze do pokoju dla dziecka wydaje się więc telewizor 1366 x 768 pikseli.

Zobacz ranking polecanych 32-calowych telewizorów: TOP 5 telewizorów 32 cale

Najczęściej kupowane telewizory 32 cale

Telewizor dla dziecka to TV do gier i konsoli

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jeśli telewizor będzie w pokoju chłopca (rodzeństwa) w wieku 10+ lat, może pojawi się przy nim konsola do gier. Jeśli chodzi o wrażenia z gry w FIFA czy samochodowych gier wyścigowych, najlepiej sprawdzi się tu 32 calowy telewizor, choć ostatecznie wiele zależy od tego, jak duży jest pokój dziecka i jak blisko telewizora będzie siedzieć.
Aby podłączyć do telewizora dowolną konsolę do gier, wystarczy, aby telewizor posiadał jedno złącze HDMI.

Polecane telewizory w sklepie

1 719,00
1 899,00
3 199,00
2 199,00
1 049,00
1 599,00
1 749,00
1 599,00
799,00
1 299,00
999,00
1 219,00
1 599,00
1 199,00

Jaki telewizor dla dziecka wybrać?
5 (100%) 2 głosów