Jaki telewizor 55 cali wybrać? Ranking telewizorów 2025

Polacy wybierają coraz większe telewizory, które zapewnią w domu kinowe warunki do oglądania filmów i seriali telewizyjnych, są także nie lada gratką dla miłośników sportu oraz dla graczy. Zastanawiasz się, jaki telewizor 55 cali kupić? Przedstawiamy ranking telewizorów 55 cali, w którym polecamy aż 6 modeli w różnych przedziałach cenowych. Prezentujemy najciekawsze propozycje warte zakupu o różnych parametrach i funkcjach.

Zachęcamy też do przeczytania naszego poradnika Jaki telewizor kupić – znajdziesz tam praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci wybrać dopasowany do Twoich potrzeb telewizor. Szczegółowo omawiamy nie tylko technikalia, ale również funkcje, które powinieneś wziąć pod uwagę.


Polecane telewizory 55 cali


Ranking telewizorów 55 cali 2025







Telewizor 55 cali – najważniejsze cechy:

Ranking TV 55 cali uzupełniamy o przewodnik, po tym, co dobry telewizor powinien mieć. Ułatwi Ci świadomy wybór urządzenia:

  • Typ matrycy – jednym z najważniejszych aspektów jest typ matrycy, w którą wyposażony jest telewizor. Obecnie w sklepach znaleźć możemy telewizory typu LED, QLED oraz OLED. Kolejność nie jest przypadkowa.
    • Matryca typu LED – najpopularniejszy rodzaj wyświetlaczy stosowany w telewizorach. Cechuje się dobrą jakością obrazu, ale może odstawać od rozwiązań z wyższej półki.
    • QLED to technologia stosowana w telewizorach firmy Samsung. To matryca LED’owa na sterydach, a raczej na nanokryształach, dzięki którym kolory są bardziej żywe, a jasność i kontrast wyższe niż w przypadku LED.
    • OLED – najlepsza dostępna obecnie technologia stosowana w telewizorach konsumenckich to panele OLED. Zapewniają one doskonałą czerń, nieskończony kontrast oraz najlepsze odwzorowanie kolorów. Trzeba jednak pamiętać, że grozi im efekt wypalania, który nie występuje w dwóch wyżej opisanych rodzajach matryc.

Przeczytaj więcej w artykule QLED czy OLED? Czym się różnią?

  • Rozdzielczość – minimum to obecnie 4K, czyli czterokrotnie więcej niż popularne niegdyś Full HD. Obecnie wszyscy operatorzy telewizji kablowej oraz serwisy streamingowe oferują materiały w rozdzielczości 4K. Warto dodać, że w sklepach zaczynają pojawiać się telewizory o rozdzielczości 8K, ale póki co należy traktować je raczej jako ciekawostkę. Prawdopodobne jest, że zdecydowana większość użytkowników nie wykorzysta takiej cechy.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – w najtańszych modelach wynosi ona 50 Hz, a najlepsze telewizory 55 cali mają 120 Hz. Ten parametr wpływa na płynność obrazu. Przydaje się to między innymi w grach oraz w trakcie oglądania dynamicznych scen, na przykład rozgrywek sportowych. Może zauważyliście, że podczas oglądania meczu piłki nożnej, piłka oraz biegający szybko zawodnicy rozmywają się na ekranie. To właśnie efekt niskiej częstotliwości odświeżania.
  • HDR – technologia, która sprawia, że obraz jest bardziej wyraźny – ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – jaśniejsze. Wybierając telewizor warto szukać oznaczeń HDR10, HDR10+, Dolby Vision oraz HLG.
  • Smart TV – dobry telewizor to także system Smart TV, który umożliwia instalowanie aplikacji, na przykład tych do obsługi serwisów streamingowych oraz innych dostępnych w danym sklepie. Producenci różnie nazywają te systemy. Najpopularniejsze to Android TV, Tizen i webOS TV.
  • DVBT-2 – dostępne obecnie w sprzedaży telewizory mają wbudowany dekoder DVBT-2, dzięki któremu obsługiwać można nowy standard nadawania telewizji naziemnej.
  • Złącza – warto też zwrócić uwagę na liczbę złączy USB oraz HDMI. Osoby, które podłączają do telewizora wiele urządzeń muszą kupić taki, który posiada dużą liczbę różnego rodzaju gniazd. Właściciele najnowszych konsol powinni zwrócić uwagę na obecność HDMI 2.1. Przydać się może także złącze na kartę CI (Common Interface), która może zastąpić dekoder i oszczędzić nieco miejsca na szafce RTV.
  • Głośniki – jeśli nie macie zamiaru korzystać z soundbara to warto także zwrócić uwagę na liczbę, moc i rodzaj wbudowanych głośników. W najtańszych modelach znajdują się zazwyczaj dwa głośniki o łącznej mocy 20 watów. W tych z górnej półki jest ich nawet 6, a wśród nich znajduje się także głośnik niskotonowy. Moc sięgać może na przykład 60 watów. Przeczytaj również Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?
  • System montażu VESA – pozwala na zawieszenie telewizora na ścianie

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (23 głosy)

Czytaj więcej