Jaki telefon do oglądania filmów i seriali? Ranking TOP 7 smartfonów

Smartfony to obecnie urządzenia wielofunkcyjne. Nierzadko zastępują nam kino domowe, zajmują czas podczas dłużących się podróży i dostarczają relaksu w chwilach wolnych od pracy. Jeśli takie zastosowania smartfonu są wam bliskie, pozwólcie, że podpowiemy, jaki telefon do oglądania filmów i seriali wybrać. Poniżej znajdziecie rekomendowane przez nas modele oraz uniwersalne wskazówki, przydatne podczas zakupów.

A jeśli oglądanie filmów i seriali to tylko dodatek do waszego codziennego użytkowania, koniecznie zajrzyjcie do artykułu Jaki telefon wybrać. Zachęcamy też do przejrzenia naszego Rankingu smartfonów 2025.


Najlepsze telefony do filmów i seriali – ranking









Co powinien mieć dobry smartfon do filmów?

Duża przekątna ekranu

Duża przekątna ekranu to jeden z najistotniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę, kupując telefon do oglądania filmów. Zapewnia on wysoki komfort, pozwala na dostrzeżenie wielu detali i zanurzenie się w pełni w prezentowanych treściach. Dysponując większym ekranem, można czynić pełny użytek z reszty zaawansowanych parametrów urządzenia, takich jak duża rozdzielczość czy wysokiej jakości wyświetlacz AMOLED. Sama obsługa ekranu dotykowego przebiega też znacznie sprawniej, zwłaszcza w kontekście coraz popularniejszego multitaskingu.

Rodzaj ekranu

Uzyskiwane wrażenia wizualne pozostają w bezpośrednim związku z rodzajem ekranu, jakim dysponuje dany telefon do oglądania seriali i filmów. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem w tym zakresie jest cienki ekran AMOLED / Super AMOLED, oferujący głębokie czernie, wysoki kontrast i żywe kolory, a zarazem wysoki poziom energooszczędności. Obecny na niższych półkach cenowych, tańszy w produkcji ekran LCD ustępuje mu pod względem odwzorowania czerni; wciąż jednak pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów podczas seansu.


Zobacz wszystkie smartfony w sklepie


Pamięć RAM

Dobry telefon do oglądania seriali i filmów powinien dysponować odpowiednią pamięcią RAM, co pozwala na płynną obsługę aplikacji do streamingu i wyświetlanie treści w wysokiej rozdzielczości (HD, Full HD, 4K). Wszystko to bez niepotrzebnych przestojów, spowodowanych działaniem aplikacji w tle, aktualizacjami lub multitaskingiem. Sugerowanym minimum w tym zakresie jest 4 GB RAM. Największy komfort zapewni zaś 8+ GB RAM.

Pamięć flash

Pamięć flash to parametr szczególnie istotny dla tych, którzy pobierają wiele, wysokiej rozdzielczości filmów i seriali do oglądania offline. Nie pozostaje ona jednak również bez znaczenia dla płynności ładowania treści w streamingu. Zawsze warto zadbać też o odpowiedni zapas miejsca na aktualizację oprogramowania, aby móc korzystać z jego najnowszej, najwydajniejszej wersji. Stojąc więc przed wyborem, jaki telefon do Netflixa wybrać, zalecane minimum to 64 GB pamięci flash. Na 128 GB i więcej powinny zdecydować się zaś osoby przechowujące większą ilość danych.

Rozdzielczość

Jak możecie się domyślić: im większa rozdzielczość, tym lepiej – zwłaszcza że nowym standardem na platformach VOD jest już obecnie 4K. Jeśli chcecie czerpać z pełni możliwości domowego seansu, a wysoka ostrość, szczegółowość i realizm obrazu mają dla Was duże znaczenie, warto zainwestować w urządzenie kompatybilne z wysokiej rozdzielczości treściami. Przełoży się to nie tylko na bardziej satysfakcjonujący i immersyjny seans, ale i bardziej komfortowy dla Waszych oczu. Warto przy tym wspomnieć, że dla znacznej większości użytkowników jakość 1080p (Full HD) będzie w pełni wystarczająca do oglądania filmów i seriali na telefonie.

Częstotliwość odświeżania

Wysoka częstotliwość odświeżania to parametr o trudnym do przecenienia znaczeniu nie tylko podczas domowych seansów, ale i przez wzgląd na ogólną responsywność systemu. To dzięki niemu można cieszyć się realistyczną płynnością ruchu na ekranie, co wpływa na poziom immersji widza. Braki w tym obszarze dostrzegą w szczególności fani kina akcji czy sztuk walki, doświadczający rozmycia obrazu przy dynamicznych sekwencjach ruchu. Standardowa częstotliwość na poziomie od 50 do 60 Hz będzie w pełni wystarczająca do oglądania filmów i seriali na smartfonie. 

Złącze słuchawkowe i NFC

W zależności od preferencji, istotnym elementem w telefonie do oglądania filmów będzie złącze słuchawkowe lub NFC. To pierwsze jest nieodzowne, jeśli wolicie słuchawki tradycyjne, do których niewątpliwych zalet należą brak konieczności ładowania oraz brak opóźnień w przesyle dźwięku. Z pomocą NFC sparujecie zaś telefon z różnego rodzaju urządzeniami audio bezprzewodowo. Dodatkowo, otrzymacie też liczne, przydatne funkcjonalności, takie jak zdalne przesyłanie multimediów czy płatności zbliżeniowe. Najlepiej oczywiście posiadać do dyspozycji oba te rozwiązania i cieszyć się elastycznością wyboru pomiędzy nimi.


Zobacz smartfony z NFC


Technologie HDR

Technologie HDR podnoszą jakość naszego doświadczenia wizualnego, oferując zakres jasności zbliżony do tego, postrzeganego przez człowieka. Dzięki nim obraz staje się znacznie bardziej realistyczny, kolory bardziej nasycone, a kontrasty – dużo lepiej widoczne. Rozwiązanie to ujawnia się w sposób szczególny w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach obrazu, na tle którego detale wciąż pozostają dobrze zauważalne. Decydując się na zakup telefonu z technologiami HDR (HDR10, HDR 10+, Dolby Vision), wydobędziecie pełnię potencjału z oglądanych treści.

Głośniki stereo

Oglądanie filmów i seriali na telefonie staje się znacznie bardziej angażujące dzięki głośnikom stereo. Wygenerowany z ich pomocą dźwięk jest pełniejszy, mocniejszy i bardziej realistyczny, a w razie odpowiedniego rozmieszczenia – zyskuje też na przestrzenności. Nierzadko można czynić w tym obszarze własne poprawki, personalizując ustawienia zgodnie z preferencjami. To rozwiązanie, które pokochają wszyscy audiofile, zwłaszcza w kontekście produkcji o bogatej i dynamicznej ścieżce dźwiękowej.


Może Cię również zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej