Jaki telefon dla ucznia wybrać? Ranking modeli

Wprawdzie nadmiar elektroniki i szeroko pojętej elektronicznej rozrywki nie jest w życiu dziecka mile widziany, ale od nowych technologii nie można się też całkowicie odcinać. Tym bardziej, jeśli chcemy pozostawać z naszymi pociechami w stałym kontakcie. W takim wypadku trzeba sięgnąć po odpowiedni telefon dla ucznia.

W tym poradniku przedstawiamy zatem najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry smartfon dla ucznia.

Ranking telefonów dla ucznia

Smartfon dla ucznia – za i przeciw

Każdy rodzic stanie prędzej czy później przed dylematem związanym z kupnem telefonu dla dziecka. Pierwsze pytanie dotyczy wieku, w którym młody człowiek może już otrzymać swój pierwszy smartfon. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale kilka argumentów przemawia za tym, że dzieci uczęszczające do szkoły mogą już mieć takie urządzenie.

Po pierwsze, smartfon to narzędzie do kontaktu. Jak wiadomo, urządzenie to umożliwia natychmiastowy kontakt dziecka z rodzicami. Istnieje także wiele aplikacji, które oferują bieżące lokalizowanie małych pociech. Dzięki takim rozwiązaniom rodzice będą zawsze wiedzieć, gdzie znajdują się ich podopieczni.

Trzeba jednak pamiętać, że smartfon otwiera przed dzieckiem wrota do niezliczonej ilości treści, które dostępne są w Internecie, a jak wiadomo wiele z nich nie powinno trafić do młodych odbiorców. Silnie uzależniające są także media społecznościowe, które wykorzystywane bez kontroli mogą osłabić w dziecku jego kompetencje społeczne. Z pomocą mogą przyjść narzędzia związane z kontrolą rodzicielską, ale pamiętajmy, że nie wyeliminują one wszystkich zagrożeń.

Telefon dla ucznia – najważniejsze cechy:

Jaki powinien być telefon dla ucznia?

Odpowiedni, czyli dobrze dobrany pod kątem jego wieku oraz potrzeb. Smartfon dla dziecka nie musi posiadać wszystkich najnowszych technologii. Najważniejsze, aby działał płynnie, pozwalał na komunikowanie się, dostęp do Internetu oraz możliwość robienia zdjęć, z której najmłodsi bardzo chętnie korzystają.

Mile widziana będzie też solidna obudowa, która zapewni całej konstrukcji długą żywotność. To cecha bardzo istotna, urządzenie będzie zabierane do szkoły i tym samym narażone na wiele niebezpiecznych sytuacji. Zastanawiacie się, po jaki model sięgnąć? Podpowiadamy, na jakie cechy zwracać największą uwagę.

telefon dla ucznia

Duży, dotykowy wyświetlacz

Czasu nie da się oszukać i dziś największą popularnością cieszą się smartfony z dotykowymi wyświetlaczami. Trudno sięgać po inne rozwiązanie, zwłaszcza, że tego typu element zapewnia naprawdę komfortową obsługę urządzenia. Pozwala nie tylko na łatwe nawigowanie po systemie, ale także wygodne przeglądanie Internetu czy podgląd wykonanych zdjęć.

W sprzedaży najwięcej jest modeli, w których wyświetlacze mają przekątne od 5.5″ do 6,5″. W omawianym kontekście optymalnym wyborem będzie wyświetlacz wykonany w technologii IPS o rozdzielczości HD+. Można oczywiście zdecydować się na wyższą, ale nie jest to konieczne, tym bardziej, że idzie za tym zauważalny wzrost ceny. Absolutne maksimum w przypadku smartfona dla ucznia to rozdzielczość Full HD.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się jednak na tani telefon dla ucznia bez dotykowego ekranu to wypada zwrócić uwagę na fizyczną klawiaturę. Powinna zapewniać komfortowe pisanie, to właśnie jej używać trzeba będzie do pisania SMSów, jak i samej obsługi telefonu.

Dobra bateria

Czas pracy jest niezwykle istotny w przypadku każdego urządzenia. Telefon do szkoły również cechować musi się dobrą baterią. Taką, która bez problemów wystarczy na cały dzień. W przypadku klasycznych komórek nie stanowi to większego problemu, ale jeśli już wybieramy smartfon dla ucznia to koniecznie trzeba się w temat zagłębić.

A uwagę zwracać należy nie tylko na pojemność akumulatora, ale także na deklarowane przez producenta osiągi. Bardzo dobrym krokiem będzie również zapoznanie się z recenzjami danego urządzenia, jakich zazwyczaj w Internecie nie brakuje. Często podawany jest tam tak zwany SOT, czy Screen-On-Time. To czas włączonego ekranu, a więc tym samym efektywny czas pracy urządzenia. Najlepiej jeśli będzie on sięgał kilku godzin (przynajmniej 4-5).

W praktyce zapewniać powinny to akumulatory o pojemności około 5000 mAh. Gdy wybrany telefon komórkowy nie posiada oczekiwanej pojemności baterii skorzystać można z dodatkowego Power Banka.

Zobacz poradnik: Jak wybrać Power Bank?

Solidna obudowa

Dobry telefon dla ucznia musi być wytrzymały. Wpływa na to już sam fakt, iż mowa o sprzęcie mobilnym, a tym samym często przenoszonym. Dodatkowo nie jest tajemnicą, że najmłodsi użytkownicy nie potrafią dbać o sprzęt tak jak dorośli. Poza tym w szkole nie trudno o niebezpieczne dla urządzenia sytuacje – będzie ono narażone na zarysowania czy upadki.

Z powyższych powodów kiepskim wyborem będą szklane obudowy, które wyglądają wprawdzie bardzo atrakcyjnie, ale źle znoszą upadki. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w przypadku metalu. Dodatkowo warto zainwestować w takie akcesoria jak:

Może Cię zainteresować: Jak chronić smartfon? Szkło hartowane czy folia ochronna?

Wodoszczelność

Bezpieczny telefon dla dziecka nie powinien bać się wody, w każdym przypadku na plus działać będzie zatem wodoszczelność, która zapobiegnie uszkodzeniu przy kontakcie z cieczą. Może przydać się zwłaszcza w przypadku początkujących użytkowników, a więc warto mieć to na względzie na przykład w sytuacji sięgania po telefon dla pierwszoklasisty. Wodoszczelność określają normy IP65, IP66, IP67 i IP68 (im wyższa tym wyższy stopień ochrony).

Więcej w poradniku: Co to jest norma IP67 i IP68?

telefon dla ucznia

Wbudowany czytnik kart pamięci

Ilość wbudowanej pamięci wewnętrznej bywa bagatelizowana. Również przez producentów, którym nie zawsze udaje się zadbać o jej wystarczające zasoby. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na zwiększenie przestrzeni na dane. To skorzystanie z czytnika kart pamięci microSD. Wybierając telefon dla ucznia warto sprawdzić, czy może się ono tym elementem pochwalić.

Im bardziej zaawansowany model tym czytnik kart microSD przydaje się bardziej. Większa wydajność smartfona skłania do instalacji gier, lepsze aparaty do wykonywania zdjęć, a to właśnie te elementy najszybciej zapełniają pamięć. Smartfon do szkoły powinien być wyposażony w slot microSD niemal obowiązkowo.

Polecane telefony do szkoły

Wszystkie informacje dotyczące cech i wyposażenia telefonu dla ucznia już omówiliśmy. Teraz pora podać konkretne przykłady godnych polecenia modeli.

Pierwszy telefon dla ucznia – Xiaomi Redmi 9C

Dostępnych na rynku telefonów jest mnóstwo, ale jeśli wybieramy pierwszy smartfon dla dziecka, to warto rzucić okiem na niższą półkę. Telefony za około 500 zł potrafią zaskakująco wiele, a ich niska cena sprawia, że można je bez większych obaw podarować dziecku. Xiaomi Redmi 9C jest tego świetnym przykładem. Mamy tutaj duży ekran na którym uczeń może oglądać filmiki, ma pojemną baterię, która wystarczy na cały dzień pracy, nie zabrakło także dobrych aparatów. Słowem jest tutaj wszystko, czego pierwszoklasista może potrzebować.


Tani telefon dla ucznia – Xiaomi Redmi Note 11

Xiaomi Redmi Note 11 to jeden z lepszych smartfonów w cenie do 1000 złotych. Posiada duży, niemal 6,5-calowy wyświetlacz AMOLED, wydajny 8-rdzeniowy procesor oraz 4 GB pamięci RAM. Smartfon wyposażono w cztery tylne obiektywy, w tym główny o rozdzielczości 50MP. Godna uwagi jest także duża bateria o pojemności 5 000 mAh oraz funkcja szybkiego ładowania, dzięki której uzupełnienie 100% energii trwa zaledwie godzinę. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przywykli jeszcze do tego, że mają smartfona i zapominają o jego ładowaniu.


Smartfon z dobrą baterią dla ucznia – Samsung Galaxy M23

Popularny w tej półce cenowej smartfon marki Samsung. Model M23 zadebiutował na początku tego roku, więc kupując go mamy pewność, że wykorzystano w nim możliwie najnowsze podzespoły w danym pułapie cenowym. Posiada 6,6-calowy wyświetlacz z adaptacyjnym odświeżaniem do 120 Hz, szybki procesor Qualcomm Snapdragon 750 G oraz 4 GB pamięci RAM. Smartfony Samsung znane są także z dobrej jakości aparatów. Mamy tutaj główny obiektyw z optyczną stabilizacja obrazu, a także aparat ultraszerokokątny i aparat makro. Smartfon wyróżnia się również nowoczesnym designem, a dostępny jest w trzech kolorach: zielonym, niebieskim oraz różowym.


Niedrogi smartfon do gier – POCO M4 Pro

Proponowany model wyposażony jest w wydajne podzespoły, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako smartfon do gier. Posiada 8-rdzeniowy procesor MediaTek Helio G96 o taktowaniu 2005 MHz oraz aż 8 GB pamięci RAM. Nie należy zapominać o dużym, niemal 6,5-calowym ekranem z odświeżaniem do 90 Hz. Pojemność wbudowanej pamięci Flash to aż 256 GB, więc nieprędko będzie trzeba martwić się o to, że zabraknie miejsca na kolejne gry. Przyda się także pojemna bateria, która zapewni kilka godzin rozgrywki. W tym przypadku mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 5000 mAh.


Mały smartfon dla ucznia – Apple iPhone 13 mini

iPhone’y serii 13 to urządzenia, które wyposażone są w najlepszy procesor dla smartfonów, jaki dotąd powstał. Nie inaczej jest w przypadku modelu mini, więc o wydajność nie trzeba się tutaj przejmować jeszcze przez kilka lat. W ostatnim czasie firma Apple intensywnie popracowała także nad żywotnością baterii, więc mimo tego, że ze względu na swoje niewielkie gabaryty ten smartfon posiada mały akumulator, to wystarcza on na cały dzień pracy. iPhone 13 mini posiada wyświetlacz Retina wykonany w technologii OLED, którego przekątna ma długość 5,4 cala, więc z pewnością przypadnie go gustu dzieciom, które mają jeszcze niewielkie dłonie. Zresztą kto nie chciałby mieć najnowszego iPhone’a?


Najlepszy telefon dla ucznia – Samsung Galaxy S21 FE 5G

Smartfon, który w tym zestawieniu bezpośrednio konkuruje z opisanym wyżej iPhonem 13 mini, choć jest od niego zupełnie inny. Nie jest to jeszcze smartfon z najwyższej półki, ale to niezwykle popularny model, który aspiruje do klasy premium. Na jego pokładzie znajduje się topowy procesor Qualcomm Snapdragon 888 oraz 6 GB pamięci RAM. Jak na smartfon marki Samsung przystało, to urządzenie może pochwalić się świetnym wyświetlaczem Dynamic AMOLED z odświeżaniem do 120 Hz oraz czterema tylnymi obiektywami, dzięki którym można poczuć się jak prawdziwy fotograf. Warto też dodać, że smartfon działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu Android.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej