Jaki tablet graficzny wybrać? Poradnik zakupowy

10.11.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Co to jest tablet – to wie każdy. Jednak nie każdy ma pojęcie, że tablety graficzne to całkowicie odmienne urządzenia. Zgodnie ze swoją nazwą są to tablety dedykowane przede wszystkim osobom zajmującym się tworzeniem i obróbką zdjęć, czy grafiki.

Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji, jaki tablet graficzny do pracy lub kreatywnej twórczości wybrać.

W tym poradniku znajdziesz:

Polecane tablety graficzne w Komputronik.pl

Co to jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny jest urządzeniem wszechstronnym, które dzięki możliwości swobodnego rysowania pozwala na tworzenie projektów CAD, map, schematów przestrzennych, grafik, rysunków dowolnej treści, a także obrabianie zdjęć i obrazów.

Umożliwia także znacznie większą niż tradycyjna myszka wolność artystyczną oraz precyzję w aspekcie rysunków technicznych.

Tablet do rysowania – dla kogo?

Taki tablet graficzny do komputera, może stać się narzędziem do niezwykle produktywnej pracy, ponieważ otwiera przed użytkownikiem całe spektrum nowych możliwości. Korzystają z niego zarówno osoby zajmujące się reklamą, jak i szykujący zdjęcia na potrzeby portali oraz druku w gazetach, animatorzy, graficy, inżynierowie, technicy, a także artyści.

jaki tablet graficzny

Jak działa tablet graficzny do rysowania?

Tablet graficzny to przede wszystkim podkładka, czyli przestrzeń robocza, po której rysuje się specjalnym rysikiem. Efekty pracy są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie komputera lub laptopa.

Tablet graficzny podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Jeśli cenisz sobie mobilność i pełną swobodę, możesz nabyć tablet graficzny z wyświetlaczem – dzięki czemu efekty swoich prac widzisz bezpośrednio na urządzeniu.

Podkładka i rysik tabletu graficznego to odpowiedniki kartki papieru lub płótna i narzędzia malarskiego. W zależności od używanego oprogramowania, rysik zastępuje pędzel, kredkę, ołówek, kredę, itp. Zaawansowani użytkownicy mają nawet kilka specjalistycznych rysików, które wyspecjalizowane są w naśladowaniu danego narzędzia.

W przeciwieństwie do fizycznych powierzchni, tutaj każdy grafik ma pełną swobodę dokonywania korekt, zmieniania barw, a także wymazywania i przenoszenia wybranych fragmentów obrazu. Dzięki temu możliwości kreacji są praktycznie ograniczone tylko i wyłącznie wyobraźnią grafika.

Rodzaje tabletów graficznych

Tablet graficzny do rysowania to ogólne pojęcie dla dwóch nieco odmiennych rodzajów urządzeń. Choć ich cel jest taki sam, różni się jednak sposób, w jaki gwarantują satysfakcję użytkownika oraz udostępniają mu możliwości kreatywnej pracy.

 • „Klasyczny tablet graficzny” – urządzenie składające z podkładki z powierzchnią roboczą, odzwierciedlającą proporcje monitora, dwoma przyciskami (odpowiadają lewemu i prawemu w myszce), a także z rysikiem.
 • Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD – łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Dzięki temu każda operacja jest od razu widoczna bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym.

Popularne tablety graficzne do 1000 zł w Komputronik.pl

Jak wybrać tablet graficzny? Najważniejsze parametry

Jaki tablet do rysowania kupić? Jaki jest najlepszy tablet graficzny do komputera? To pytania, które zadajemy sobie, gdy po raz pierwszy mamy dokonać zakupu takiego urządzenia.

Obojętnie, czy będzie to tablet graficzny dla zaawansowanych, czy też tablet graficzny dla początkujących, jest kilka istotnych parametrów, które pozwolą dopasować konkretne urządzenie pod kątem oczekiwań:

 1. Powierzchnia robocza i proporcje
 2. Rozmiar
 3. Dokładność rysika i wysokość odczytu
 4. Próbkowanie
 5. Czułość nacisku.

jaki tablet graficzny

Jaka powierzchnia robocza i proporcje?

Powierzchnia robocza powinna dokładnie odzwierciedlać parametry monitora, gdyż pozwala to na bardzo dokładną pracę nad niewielkimi szczegółami. Nawet niewielkie ruchy rysikiem będą perfekcyjnie odwzorowywane. Im większa jest dysproporcja pomiędzy rozmiarami monitora a powierzchni roboczej, tym bardziej niewygodna praca. I tak np. obszar roboczy 157 x 98mm jest idealny pod monitory o proporcjach 16:9.

Odpowiednio dobrany rozmiar tabletu

Decydując, jaki tablet graficzny do rysowania najlepiej odpowie na Twoje oczekiwania, warto dopasować jego rozmiar do swoich potrzeb.

 • tablet rozmiaru A4 – idealnie nadaje się dla osób początkujących, gdyż daje im dużą powierzchnię do ćwiczeń oraz pozwala na przyzwyczajenie się do obsługi takiego urządzenia
 • tablet rozmiaru A5 – przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników – doskonale nadaje się do swobodnego rysowania, jak i precyzyjnej pracy
 • tablet rozmiary A6 – to urządzenia dla doświadczonych grafików i projektantów, którzy wykonują wyjątkowo dokładne operacje.

Jaka dokładność rysika i wysokość odczytu?

Dobry tablet graficzny do komputera powinien mieć dokładność rysika wynoszącą maksimum 0,5 mm, a optymalnie 0,25 mm. Im mniejsza wartość, tym większa dokładność, co jest ważne szczególnie przy różnego rodzaju projektach technicznych. Mając tablet z dobrą dokładnością, znacznie łatwiej zagłębiać się w najmniejsze detale.

Wysokość odczytu to parametr mówiący o tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. W większości przypadków jest to 9-10mm.

Co warto wiedzieć o próbkowaniu i czułości nacisku?

Parametr próbkowanie – oznacza prędkość odczytu rysika, czyli jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Przyda się to zwłaszcza osobom, które korzystają z urządzenia do własnego malowania i rysowania. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów. Aktualnie standardem wśród tabletów graficznych jest 200pps (punktów na sekundę).

Natomiast w odniesieniu do czułości nacisku, im większy jest ten parametr, tym lepiej oznacza on dokładniejsze odwzorowanie siły z jaką naciskasz rysik.

Tablet graficzny – ranking

 • Tablet graficzny na początek: tablety graficzne do 500 zł
 • Najtańszy tablet graficzny z wyświetlaczem: Huion Kamvas 16
 • Tani tablet graficzny do komputera: Wacom Intuos M
 • Tablet do rysowania dla dziecka: Wacom One 13 FHD
 • Tablet graficzny do rysowania: Wacom Intuos Pro L Paper
 • Najlepszy tablet graficzny: Wacom Cintiq Pro 24 PEN

Jaki tablet graficzny na początek? Tablety graficzne do 500 zł

Polecany model to A4 z próbkowaniem 200pps, rozdzielczości co najmniej 2000lpi, dokładnością rysika 0,25mm i czułością nacisku mającą co najmniej 1024 poziomy.Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł