
Co to jest tablet – to wie każdy. Jednak nie każdy ma pojęcie, że tablety graficzne to całkowicie odmienne urządzenia. Zgodnie ze swoją nazwą są to tablety dedykowane przede wszystkim osobom zajmującym się tworzeniem i obróbką zdjęć, czy grafiki.
Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji, jaki tablet graficzny do pracy lub kreatywnej twórczości wybrać.
W tym poradniku znajdziesz:
- Co to jest tablet graficzny i do czego służy?
- Jak działa tablet graficzny do rysowania?
- Rodzaje tabletów graficznych do komputera
- Jak wybrać tablet graficzny? Najważniejsze parametry
- Polecane tablety graficzne do 500, 1000 i powyżej 1000 zł
Co to jest tablet graficzny i do czego służy?
Tablet graficzny jest urządzeniem wszechstronnym, które dzięki możliwości swobodnego rysowania pozwala na tworzenie projektów CAD, map, schematów przestrzennych, grafik, rysunków dowolnej treści, a także obrabianie zdjęć i obrazów.
Umożliwia także znacznie większą niż tradycyjna myszka wolność artystyczną oraz precyzję w aspekcie rysunków technicznych.
Tablet do rysowania – dla kogo?
Taki tablet graficzny do komputera, może stać się narzędziem do niezwykle produktywnej pracy, ponieważ otwiera przed użytkownikiem całe spektrum nowych możliwości. Korzystają z niego zarówno osoby zajmujące się reklamą, jak i szykujący zdjęcia na potrzeby portali oraz druku w gazetach, animatorzy, graficy, inżynierowie, technicy, a także artyści.
Jak działa tablet graficzny do rysowania?
Tablet graficzny to przede wszystkim podkładka, czyli przestrzeń robocza, po której rysuje się specjalnym rysikiem. Efekty pracy są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie komputera lub laptopa.
Tablet graficzny podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Jeśli cenisz sobie mobilność i pełną swobodę, możesz nabyć tablet graficzny z wyświetlaczem – dzięki czemu efekty swoich prac widzisz bezpośrednio na urządzeniu.
Podkładka i rysik tabletu graficznego to odpowiedniki kartki papieru lub płótna i narzędzia malarskiego. W zależności od używanego oprogramowania, rysik zastępuje pędzel, kredkę, ołówek, kredę, itp. Zaawansowani użytkownicy mają nawet kilka specjalistycznych rysików, które wyspecjalizowane są w naśladowaniu danego narzędzia.
W przeciwieństwie do fizycznych powierzchni, tutaj każdy grafik ma pełną swobodę dokonywania korekt, zmieniania barw, a także wymazywania i przenoszenia wybranych fragmentów obrazu. Dzięki temu możliwości kreacji są praktycznie ograniczone tylko i wyłącznie wyobraźnią grafika.
Rodzaje tabletów graficznych
Tablet graficzny do rysowania to ogólne pojęcie dla dwóch nieco odmiennych rodzajów urządzeń. Choć ich cel jest taki sam, różni się jednak sposób, w jaki gwarantują satysfakcję użytkownika oraz udostępniają mu możliwości kreatywnej pracy.
- „Klasyczny tablet graficzny” – urządzenie składające z podkładki z powierzchnią roboczą, odzwierciedlającą proporcje monitora, dwoma przyciskami (odpowiadają lewemu i prawemu w myszce), a także z rysikiem.
- Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD – łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Dzięki temu każda operacja jest od razu widoczna bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym.
Popularne tablety graficzne do 1000 zł w Komputronik.pl
Jak wybrać tablet graficzny? Najważniejsze parametry
Jaki tablet do rysowania kupić? Jaki jest najlepszy tablet graficzny do komputera? To pytania, które zadajemy sobie, gdy po raz pierwszy mamy dokonać zakupu takiego urządzenia.
Obojętnie, czy będzie to tablet graficzny dla zaawansowanych, czy też tablet graficzny dla początkujących, jest kilka istotnych parametrów, które pozwolą dopasować konkretne urządzenie pod kątem oczekiwań:
- Powierzchnia robocza i proporcje
- Rozmiar
- Dokładność rysika i wysokość odczytu
- Próbkowanie
- Czułość nacisku.
Jaka powierzchnia robocza i proporcje?
Powierzchnia robocza powinna dokładnie odzwierciedlać parametry monitora, gdyż pozwala to na bardzo dokładną pracę nad niewielkimi szczegółami. Nawet niewielkie ruchy rysikiem będą perfekcyjnie odwzorowywane. Im większa jest dysproporcja pomiędzy rozmiarami monitora a powierzchni roboczej, tym bardziej niewygodna praca. I tak np. obszar roboczy 157 x 98mm jest idealny pod monitory o proporcjach 16:9.
Odpowiednio dobrany rozmiar tabletu
Decydując, jaki tablet graficzny do rysowania najlepiej odpowie na Twoje oczekiwania, warto dopasować jego rozmiar do swoich potrzeb.
- tablet rozmiaru A4 – idealnie nadaje się dla osób początkujących, gdyż daje im dużą powierzchnię do ćwiczeń oraz pozwala na przyzwyczajenie się do obsługi takiego urządzenia
- tablet rozmiaru A5 – przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników – doskonale nadaje się do swobodnego rysowania, jak i precyzyjnej pracy
- tablet rozmiary A6 – to urządzenia dla doświadczonych grafików i projektantów, którzy wykonują wyjątkowo dokładne operacje.
Jaka dokładność rysika i wysokość odczytu?
Dobry tablet graficzny do komputera powinien mieć dokładność rysika wynoszącą maksimum 0,5 mm, a optymalnie 0,25 mm. Im mniejsza wartość, tym większa dokładność, co jest ważne szczególnie przy różnego rodzaju projektach technicznych. Mając tablet z dobrą dokładnością, znacznie łatwiej zagłębiać się w najmniejsze detale.
Wysokość odczytu to parametr mówiący o tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. W większości przypadków jest to 9-10mm.
Co warto wiedzieć o próbkowaniu i czułości nacisku?
Parametr próbkowanie – oznacza prędkość odczytu rysika, czyli jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Przyda się to zwłaszcza osobom, które korzystają z urządzenia do własnego malowania i rysowania. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów. Aktualnie standardem wśród tabletów graficznych jest 200pps (punktów na sekundę).
Natomiast w odniesieniu do czułości nacisku, im większy jest ten parametr, tym lepiej oznacza on dokładniejsze odwzorowanie siły z jaką naciskasz rysik.
Tablet graficzny – ranking
- Tablet graficzny na początek: tablety graficzne do 500 zł
- Najtańszy tablet graficzny z wyświetlaczem: Huion Kamvas 16
- Tani tablet graficzny do komputera: Wacom Intuos M
- Tablet do rysowania dla dziecka: Wacom One 13 FHD
- Tablet graficzny do rysowania: Wacom Intuos Pro L Paper
- Najlepszy tablet graficzny: Wacom Cintiq Pro 24 PEN
Jaki tablet graficzny na początek? Tablety graficzne do 500 zł
Polecany model to A4 z próbkowaniem 200pps, rozdzielczości co najmniej 2000lpi, dokładnością rysika 0,25mm i czułością nacisku mającą co najmniej 1024 poziomy.

Najtańszy tablet graficzny z wyświetlaczem: Huion Kamvas 13
W budżecie poniżej tysiąca wybór ogranicza się do modeli pozbawionych wyświetlacza. Nawet najtańszy tablet graficzny z ekranem kosztuje więcej niż 1000 zł, choć są modele w szczególnie atrakcyjnej cenie. Jest na przykład Huion Kamvas 13 i pomimo niewygórowanej ceny ma niemało do zaoferowania.
Wykrywa 8192 poziomy nacisku oraz kątnachylenia pióra w stosunku do powierzchni ekranu, może pochwalić się rozdzielczością 5080lpi i przetwarza dane z szybkością 266 punktów na sekundę. Pokrywa 120% palety sRGB, ma matrycę eliminującą odbicia światła i cechuje się pełną kompatybilnością z popularnymi aplikacjami graficznymi. Sprawdzi się i w dłoniach amatora i na biurku profesjonalisty.

Tani tablet graficzny do komputera: Wacom Intuos M
Jeśli szukasz czegoś tańszego, to pozostają tylko modele bez ekranu. Wśród nich pozytywnie wyróżnia się Wacom Intuos M z dużym obszarem roboczym o przekątnej 10 cali i 5 przyciskami nad nim, ułatwiającymi pracę z aplikacjami. To wygodne akcesorium, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca na blacie biurka, a równocześnie jest bardzo precyzyjne.
Poprawnie odczytuje 4096 poziomów nacisku, dzięki czemu dobrze sprawdza się w najróżniejszych zastosowaniach graficznych: od rysowania po retusz fotografii.

Tablet do rysowania dla dziecka: Wacom One 13 FHD
Kolejna propozycja to Wacom One 13 FHD, solidny i godny polecenia tablet graficzny dla początkujących. Oferuje rozdzielczość 2450lpi i rejestruje nacisk na 4096 poziomach, umożliwiając precyzyjne szkicowanie, rysowanie, malowanie i retuszowanie. Stosunkowo niewielki, 13-calowy wyświetlacz sprawia, że gadżet dobrze leży w dziecięcych dłoniach.
Nie bez znaczenia jest też dziecinnie prosta obsługa. Dużym plusem jest zastosowana technologia ekranu, dająca wrażenie jakby rysowało się po papierze, a nie szkle.

Tablet graficzny do rysowania: Wacom Intuos Pro L Paper
Wacom Intuos Pro L Paper to bardzo dobry tablet graficzny, reprezentujący szczególną grupę urządzeń. Cechuje się mianowicie tym, że rysuje się na papierze, a równocześnie w pamięci wbudowanej – powstaje cyfrowa kopia tej pracy. Jest miejsce na 1000 jednowarstwowych lub 200 wielowarstwowych rysunków.
Tablet wykrywa 8192 poziomy nacisku. Cechuje się przy tym rozdzielczością 5080lpi, oferując 15-calową powierzchnię roboczą. Warto podkreślić, że w zestawie znajdziesz dwa piórka: oprócz dwufunkcyjnego jest jeszcze przeznaczone do tworzenia wyłącznie cyfrowych projektów.

Najlepszy tablet graficzny: Wacom Cintiq Pro 24 PEN
Jeśli celujesz w tablet graficzny PRO dla zaawansowanych użytkowników, to trudno byłoby postawić na coś lepszego niż Wacom Cintiq Pro 24 PEN. Ma olbrzymi, 23,6-calowy wyświetlacz IPS, cechujący się rozdzielczością 4K, wierną reprodukcją kolorów i wysoką jasnością 350 nitów.
Dołączone do zestawu pióro zapewnia wolne od opóźnień i błędu paralaksy przenoszenie dotyku, rejestrując przy tym 8192 poziomy nacisku. To świetny tablet dla grafika, jak również dla profesjonalisty wymagającego precyzyjnego przenoszenia ruchów w jakimkolwiek innym zadaniu.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak dbać o baterię w laptopie? Wskazówki dla wydłużenia żywotności baterii

Jaki laptop dla seniora? Wybieramy laptop dla starszej osoby

Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy biurowej i zdalnej

Jak wybrać odkurzacz pionowy? Ranking odkurzaczy pionowych

Jaka szczoteczka elektryczna? Jak wybrać?

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Jaki RAM do laptopa?

Jaki robot kuchenny wybrać? Doradzamy

Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?
