Jaki tablet do czytania wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

tablet-do-czytania

Tablet do czytania to coraz popularniejsza alternatywa dla typowych książek, gazet, a nawet komiksów. Jedno urządzenie pozwala na przeglądanie treści różnego typu. Tablety są przy tym znacznie bardziej funkcjonalne od klasycznych czytników e-book, których jedyną rolą jest właśnie wyświetlanie tekstu. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, na jaki tablet do czytania warto postawić. Dowiesz się z niego, które parametry są najbardziej istotne. Niezależnie od modelu i jego producenta, tablet do czytania ebooków jest mobilny – bez problemu zapewni kilka, a nawet kilkanaście godzin pracy. Możesz więc zabrać go ze sobą, gdziekolwiek jedziesz.


Polecane tablety w sklepie


Tablet do czytania czy może czytnik ebook?

Jak już wspomnieliśmy, tablet do czytania może być uznawany za alternatywę dla czytników ebooków. Często urządzenia mają zresztą podobną cenę – kupimy je za kilkaset złotych, a topowe modele będą kilkukrotnie droższe. Pierwszą różnicą jest natomiast technologia wyświetlania. Ekran w tablecie do czytania ebooków zwykle ma panel LCD, w droższych modelach spotkamy wyświetlacze AMOLED. Czytniki e-booków pokazują natomiast tekst na elektronicznym papierze. Pozwala to ograniczyć zmęczenie wzroku podczas czytania, jest też niezwykle energooszczędne. Matowa powierzchnia przypomina w dotyku książkę. Brakuje natomiast dodatków, jak dostęp do internetu, gry, przeróżne aplikacje i możliwości komunikacji. Ma je natomiast każdy tablet, nie tylko topowe modele, jak Apple iPad Pro. Tablet jest sprzętem uniwersalnym, natomiast czytnik ma specyficzne zastosowanie.

Jaki tablet do czytania ebooków może choć w części pozwalać na tak komfortowe czytanie, jak klasyczny czytnik z ekranem w technologii e-papieru? Rozwiązaniem będzie wybór modelu z dobrym wyświetlaczem, oferującym ochronę wzroku. Redukcja światła niebieskiego, czy automatyczne dostosowanie jasności to podstawa, jeśli chcesz czytać przez wiele godzin.

Jakie cechy powinien posiadać dobry tablet do czytania?

  • Obsługa wielu formatów plików (PDF, EPUB, .doc i inne). W 2025 roku nie będzie z tym większego problemu. Takie możliwości oferują i tablety Android, i z systemem iOS. Czasami konieczne może być jednak zainstalowanie dodatkowej aplikacji (to nie problem, są też darmowe).
  • Dobry ekran z ochroną wzroku. Najlepszy wybór to wyświetlacz AMOLED, który gwarantuje doskonałą czerń i najlepszy poziom kontrastu. Niezależnie od rodzaju panelu, zwróć uwagę na wysoką rozdzielczość, zapewniającą czytelność (co najmniej Full HD).
  • Odpowiednia wielkość wyświetlacza. Najlepszą ergonomię gwarantują tablety z wyświetlaczem 8-10 cali – czytanie przypomina trzymanie w rękach zwykłej książki, czy gazety. Tablety 11 cali lub większe będą natomiast lepszym wyjściem, jeśli zależy Ci na poprawie czytelności (większa czcionka).
  • Długi czas pracy na jednym ładowaniu. Otwieranie plików PDF, czy ebooków w innych formatach nie jest zbyt wymagające, każdy tablet powinien zatem pozwolić na co najmniej kilka godzin czytania. Im lepsza bateria, tym jednak lepiej.
  • Ergonomia (waga, rozmiary). Tu za wzór może posłużyć Apple iPad Air z lekką i smukłą obudową. Niska waga wpływa korzystnie i na codzienne używanie, i na możliwości transportu tableta do czytania.

Zalety i wady tabletów do czytania

Zalety tabletów do czytania książek:

  • Każdy tablet do czytania książek jest wszechstronny. Poza czytaniem ma wiele innych funkcji przydatnych w domu, w pracy, czy do rozrywki.
  • Dostęp do wielu aplikacji. Nawet jeśli wybrany model nie ma jakiejś funkcji, zapewne możesz ją doinstalować, często za darmo. Warto zwrócić uwagę na to, że lepsze tablety (chodzi przede wszystkim o wydajność) mają pod tym względem większe możliwości – obsłużą także wymagające aplikacje i nowoczesne gry mobilne.
  • Kolorowy ekran. Pod tym względem tablet do czytania ebooków może być lepszy od czytnika, zwykle oferującego czarno-biały tekst.

Tablet do czytania e-booków: wady

  • Krótszy czas pracy, niż w czytniku ebook. Nasz tablet do czytania jest bardziej funkcjonalny, ale bateria trzyma znacznie krócej (do kilkunastu godzin, a nie wielu dni, jak w czytniku).
  • Tablet do czytania książek jest mniej czytelny w słońcu – czytniki z ekranem korzystającym z technologii e-papieru są pod tym względem najlepszym wyborem.
  • Wyższa cena – w cenie dobrego czytnika ebook kupisz jeden z podstawowych modeli tabletów z kolorowym ekranem. Są jednak pewne marki, których tablety są dość przystępne cenowo, a oferują sporo możliwości (choćby tablety Xiaomi, Lenovo, czy Huawei).

Kiedy warto wybrać tablet do czytania zamiast czytnika ebook?

Tablet do czytania książek jest nie tylko dobrą alternatywą dla czytników ebooków, ale nawet dla tradycyjnych książek. Jeżeli szukasz urządzenia bardziej wielofunkcyjnego, a nie chcesz kupować kilku urządzeń – tablet jest niezastąpiony. Nieważne, jaki tablet do czytania wybierzesz, będzie miał kolorowy wyświetlacz.

Tablety 10 cali i większe zapewniają też sporą powierzchnię ekranu. To przydatne podczas czytania, jeśli chcesz powiększyć czcionkę. Możliwe jest też wyświetlanie kilku okien jednocześnie – np. aplikacji do czytania i komunikatora, czy skrzynki e-mailowej.

Tablet do czytania nie będzie natomiast najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci po prostu na możliwości otworzenia ebooka. Jeżeli nie planujesz innych zastosowań – postaw na sprawdzony czytnik ebook.

Dla kogo tablet do czytania?

Tablet do czytania będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób szukających dużej funkcjonalności. Sprawdzi się w rękach osób młodych, jak uczniowie i studenci. Zapewnia mnóstwo możliwości rozrywki, także odtwarzania filmów i słuchania muzyki. Poza możliwością wykorzystania tabletu do czytania PDF możesz też odtwarzać audiobooki

Nawet tani tablet do czytania książek (tablet do czytania PDF) nadaje się do nauki, rozrywki i do pracy. Profesjonaliści mogą natomiast postawić na jeden z lepszych modeli o doskonałych parametrach (wysoka rozdzielczość, wydajne podzespoły, czytelny ekran). To dobry wybór m.in. dla grafików, osób zajmujących się social mediami, montażem wideo, ale też dla miłośników mobilnej rozgrywki w najnowszych grach.

Z tableta do czytania ebooków możesz korzystać w domu, podróży, podczas delegacji, czy dojazdu do szkoły. Jeśli w danym momencie nie masz ochoty na czytanie książki, możesz sprawdzić newsy w internecie, czy skorzystać z innych funkcji. Nawet samo wyszukiwanie i pobieranie plików z ebookami może być nieco łatwiejsze, szczególnie jeśli skorzystasz z jednej z aplikacji do czytania ebooków. Wtedy wystarczy połączyć się z internetem (Wi-Fi, np. jako hotspot z Twojego smartfona) i poszukać interesujących tytułów. Na czytniku to również proste zadanie, które może jednak wymagać połączenia z komputerem.

Jaki tablet do czytania ebooków? Podsumowanie

Tablet do czytania komiksów, książek, e-booków, czy plików PDF. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet niedrogi tablet. Oczywiście, wybór lepszego sprzętu sprawi, że korzystanie z niego będzie przyjemniejsze, a oczy mniej się męczą nawet podczas wielogodzinnej lektury. Przygotowaliśmy zatem kilka propozycji – podpowiedzi, jaki tablet do czytania wybrać.

Jaki tablet do czytania warto kupić:

  • Apple iPad – jeżeli jesteś miłośnikiem urządzeń amerykańskiej marki, nie musisz długo czytać tabletu do czytania ebooków. Tablety Apple sprawdzą się doskonale, nawet podstawowy model (a nawet taki sprzed kilku generacji) bez trudu poradzi sobie i z wyświetlaniem plików PDF, e-booków, czy książek w innym formacie. Oczywiście, możliwości sprzętu są o wiele większe.
  • Tani tablet do czytania z Androidem – jeżeli nie chcesz wydawać na tablet do czytania ebooków fortuny, a liczysz na większą funkcjonalność, niż w typowych czytnikach (jak Amazon Kindle) – postaw na niedrogi tablet z Androidem. Może kosztować od 350-400 złotych – do samego czytania nie potrzebujemy w końcu dużej wydajności.
  • Jeden z tabletów 9 cali – niewielki rozmiar ekranu sprawdzi się w podróży. Tablety do czytania z ekranem mniejszym, niż 10 cali to dobry wybór, są przy tym tańsze od swoich “większych braci”.
  • Uniwersalny tablet do domu – wydając między 1000 a 2000 złotych możesz kupić całkiem dobre urządzenie. Sprawdzi się nie tylko jako tablet do czytania książek, ale też do oglądania filmów, rozmów wideo, pracy, czy nauki. Taki domowy sprzęt może być niezwykle uniwersalny. Zwróć uwagę na obecność dobrego ekranu z rozdzielczością Full HD lub lepszą, wydajnych podzespołów (mile widziane 8 GB RAM i 256 GB na dane użytkownika lub więcej). W tej kategorii sprawdzą się choćby tablety Lenovo, oferujące bardzo dobre głośniki (często 4 sztuki z Dolby Atmos) – charakteryzuje je świetny stosunek ceny do jakości
  • Jeden z tabletów Samsung – dobry wybór, jeśli masz też inny sprzęt tej marki (smartfon, zegarek smart, słuchawki, laptopa, telewizor). Urządzenia Samsung Galaxy tworzą spójny ekosystem (podobnie, jak w przypadku sprzętu Apple). Zwykle możemy liczyć na świetną jakość wykonania, a lepsze modele mają czytelny i energooszczędny ekran AMOLED, który nie męczy wzroku podczas czytania.

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Jakub Bielecki
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej