Jaki tablet dla dziecka wybrać?

20.09.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tablet to bardzo funkcjonalne urządzenie, które idealnie nadaje się do nauki i zabawy. Tym samym świetnie sprawdzi się w rękach dziecka. Warunkiem jest jednak sięgnięcie po odpowiedni model. Jaki tablet dla dziecka wybrać? Jeśli zadajecie sobie to pytanie to dobrze trafiliście. W tym poradniku omawiamy najważniejsze kwestie związane z wyborem tabletu dla młodszego użytkownika.

W tym artykule znajdziesz:

Co powinien mieć tablet dla dziecka?

Decydując, jaki tablet dla dziecka wybrać, warto znać najważniejsze cechy i funkcje tych urządzeń, które są ważne, gdy użytkownikiem stanie się dziecko. Oto najważniejsze z nich:

  • dobra jakość wykonania, solidna obudowa
  • wbudowane narzędzie kontroli rodzicielskiej
  • uproszczony interfejs (dla najmłodszych dzieci)
  • wydajność dopasowana do wieku i potrzeb dziecka
  • wbudowany aparat
  • bateria zapewniająca długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • kompatybilność z dodatkowymi akcesoriami.

Tablet dla małego dziecka – na co zwrócić uwagę?

Tablet dla małego dziecka musi być przede wszystkim wytrzymały, oczywistym jest, że będzie musiał przetrwać wiele wstrząsów, uderzeń i upadków. Dość często producenci stosują tutaj wstawki z materiałów gumopodobnych, które potrafią amortyzować upadki.

Tablet dla dziecka do 5 lat

Tablet dla 3 latka czy tablet dla 4 latka musi przyciągać także stylistyką, dobrym wyborem będą rzucające się w oczy kolory obudowy, niekiedy z graficznymi wzorami. Warto mieć tutaj na względzie także możliwość jak najprostszej obsługi. Zastanawiając się, jaki tablet dla dziecka 5 lat lub młodszego wybrać, należy zwracać uwagę na zastosowane przez producenta oprogramowanie, szukać jak najprostszego interfejsu.

Tablet dla 6 latka

Sięgając po tablet dla 6 latka można myśleć już o modelu z pełnoprawnym systemem operacyjnym. W takim wypadku przyda się jednak, a w zasadzie będzie wręcz niezbędna – opcja kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej rodzice są w stanie udostępnić swoim pociechom jedynie te aplikacje, które uznają za słuszne.

jaki tablet dla dziecka

Jaki powinien być tablet dla ucznia?

Tablet dla ucznia to już propozycja dla nieco starszego dziecka, musi być zatem bardziej zaawansowana. Do wyboru mamy 3 systemy operacyjne – Google Android, Apple iOS oraz Windows 10. Każdy ma swoje zalety, każdy dobrze sprawdzi się podczas nauki, w kontekście rozrywki – np. zabawy z grami mobilnymi – lepiej wypadać mogą dwa pierwsze z wymienionych.

Ekran w tablecie dla ucznia

Urządzenie może być wykorzystywane zarówno w domu, jak i w szkole. Z tego powodu cechować powinno się odpowiednią mobilnością. Pod uwagę brać należy zatem tablety z ekranami o przekątnych 7 cali, 8 cali, maksymalnie 10,4 cala. Ważne, aby ekran zapewniał dobrą jakość obrazu, najlepiej stawiać na te wykonane w technologii IPS lub AMOLED.

Rozdzielczość tabletu dla ucznia

Jeśli chodzi o rozdzielczość, rozsądnym minimum wydaje się HD, w przypadku Full HD obraz będzie bardziej szczegółowy, lepiej prezentować będą się zwłaszcza materiały wideo. Tablet do szkoły nie musi oferować wyższej rozdzielczości.

Bateria, czyli jaki czas na jednym ładowaniu

Zadając sobie pytanie, jaki tablet dla dziecka 7 lat lub nieco starszego, warto skupić się także na baterii. Czas pracy na jednym ładowaniu powinien wynosić przynajmniej 6-7 godzin. Pozwoli to bez większych obaw zabrać urządzenie do szkoły. Oczywiście im bateria wytrzymalsza, tym lepiej.

Więcej o tabletach dla ucznia dowiesz się z artykułu: Jaki tablet dla ucznia wybrać? Najważniejsze cechy

Co powinien mieć tablet do samochodu?

Często podróżujesz samochodem ze swoim dzieckiem? Nie jest tajemnicą, że dłuższa trasa powoduje u najmłodszych znudzenie i z pomocą przyjść może wtedy właśnie tablet.

Tablet do oglądania bajek

W samochodzie tablet najczęściej służyć będzie do oglądania materiałów wideo. Przede wszystkim skupić należy się w związku z tym na ekranie – musi mieć nie tylko odpowiednią rozdzielczość, ale oferować przy tym szerokie kąty widzenia – sprawdzą się panele IPS i AMOLED. Na plus działać będzie przy tym wysoka jasność, która pozwoli komfortowo oglądać bajkę czy film nawet w promieniach słońca.

Wydajność nie odgrywa tu aż tak dużej roli, chociaż dobrze jest zadbać o spore zasoby pamięci umożliwiające przechowywanie większej ilości materiałów wideo. Dobrze, jeśli tablet do samochodu dla dzieci oferować będzie przy tym czytnik kart microSD, a przede wszystkim pojemną baterię umożliwiającą urządzeniu długą pracę – minimum 5-6 godzin.

jaki tablet dla dziecka

Tablet graficzny dla dziecka – czy warto?

Ciekawą alternatywą może być tablet graficzny dla dziecka. To idealny wybór dla dzieci, które wykazują zdolności plastyczne i chcą się w tym kierunku rozwijać. Urządzenie tego typu daje zdecydowanie większe możliwości niż zwykłe rysowanie na papierze, zwłaszcza w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem.

Tablet graficzny pozwala rysować, szkicować, projektować czy edytować zdjęcia, w sprzedaży znaleźć można wiele modeli o różnym stopniu zaawansowania. To bez wątpienia tablet edukacyjny dla dziecka, który pozwala rozwijać umiejętności, pasuję i kreatywność.

Jaki tablet do grania dla dzieci?

Najwięcej gier mobilnych oferowanych jest na systemy Google Android oraz Apple iOS. Tablet dla dzieci mający służyć głównie do rozrywki powinien zatem pracować pod kontrolą jednego z tych systemów.

Dobry tablet dla dziecka do gier nie powinien mieć problemów z prezentowaniem obrazu w jakości Full HD, taki wyświetlacz dobrze sprawdzi się przy grach. Miłym dodatkiem w urządzeniu mającym służyć do zabawy będą głośniki stereo generujące dobrej jakości dźwięki.

Tablet do gier dla dzieci musi być przede wszystkim wydajny. Takowym będzie każda propozycja z Apple iOS, a w przypadku Google Android trzeba już uważanie przyjrzeć się parametrom technicznym.

Co powinien mieć tablet do gier z Androidem?

Tablet z Androidem do gier oferować powinien przynajmniej 2GB RAM (proste gry) lub 3 do 4GB RAM (bardziej wymagające tytuły). Niezbędny będzie tutaj także ośmiordzeniowy procesor. Dobrą opinię mają układy Qualcomm Snapdragon, do gier nadają się te z serii Qualcomm Snapdragon 43x i wszystkich wyższych, najlepiej Qualcomm Snapdragon 6xx lub wyżej.

Najczęściej kupowane tablety z Androidem

Najpopularniejsze iPady

Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi 64GB Niebieski (5.gen)
Cena od 3 549,00zł
Apple iPad mini A15 256GB Wi-Fi Księżycowa Poświata (Starlight)
Cena od 3 899,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi 64GB Srebrny (9.gen)
Cena od 1 999,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi 64GB Gwiezdna Szarość (9.gen)
Cena od 1 999,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi + Cellular 64GB Gwiezdna Szarość (9.gen)
Cena od 2 849,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi + Cellular 64GB Srebrny (9.gen)
Cena od 2 849,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi 256GB Gwiezdna Szarość (9.gen)
Cena od 2 949,00zł
Apple iPad mini A15 256GB Wi-Fi Różowy
Cena od 3 899,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi 64GB Gwiezdna szarość (5.gen)
Cena od 3 549,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi + Cellular 64GB Gwiezdna szarość (5.gen)
Cena od 4 499,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi + Cellular 256GB Srebrny (9.gen)
Cena od 3 799,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi 256GB Księżycowa poświata (5.gen)
Cena od 4 499,00zł
Apple iPad mini A15 256GB Wi-Fi Fioletowy
Cena od 3 899,00zł
Apple iPad 10.9" A14 Wi-Fi 64GB Niebieski (10.gen)
Cena od 2 699,00zł
Apple iPad 10.2" A13 Wi-Fi + Cellular 256GB Gwiezdna Szarość (9.gen)
Cena od 3 799,00zł
Apple iPad mini A15 256GB Wi-Fi Gwiezdna szarość
Cena od 3 899,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi + Cellular 64GB Fioletowy (5.gen)
Cena od 3 649,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi + Cellular 64GB Niebieski (5.gen)
Cena od 3 649,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi + Cellular 256GB Fioletowy (5.gen)
Cena od 5 390,00zł
Apple iPad Air 10.9" Wi-Fi + Cellular 256GB Niebieski (5.gen)
Cena od 5 390,00zł

Jak zabezpieczyć tablet dla dziecka?

Wytrzymały tablet dla dziecka znieść powinien wiele, ale nigdy nie zaszkodzi zainwestować w dodatkowe akcesoria. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się etui na tablet dla dzieci. Nieprzypadkowo, ponieważ przy stosunkowo małym wydatku można szybko poprawić odporność urządzenia i wydłużyć jego żywotność. Zakup takiego gadżetu zalecana jest szczególnie wtedy, gdy tablet jest często przenoszony, na przykład z domu do szkoły.

Etui do tabletów w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej