• Jaki system zamiast Windows 8.1? Podpowiadamy, co wybrać i dlaczego

Wojciech Kulik

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaki system zamiast Windows 8.1? Co wybrać?

Obecnie co dwunasty komputer lub laptop na świecie ma system Windows 8.1. Jego popularność maleje i warto zastanowić się nad tym, na co zdecydować się w następnej kolejności. Zatem jaki system wybrać zamiast „ósemki”? Najlepszym wyborem będzie Windows 10 – wyjaśniamy dlaczego.

Dostępne systemy operacyjne

Na rynku są już dostępne nowe systemy operacyjne. Możesz zdecydować się na macOS lub którąś z dystrybucji Linuksa, ale jeśli jesteś już przyzwyczajony do rodziny Windows i poszukujesz uniwersalnego rozwiązania, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie system Windows 10.
Czy warto na niego przejść? Zdecydowanie tak. Jego producent, a więc Microsoft, poprawił bowiem praktycznie wszystkie kluczowe elementy.

Zamiana systemu Windows 8.1 na Windows 10 może spowodować przyspieszenie pracy na wielu komputerach i laptopach

Wszystko to dzięki lepszej optymalizacji oraz mniej zasobożernym narzędziom. Nowe funkcje i rozwiązania docenią zaś zarówno użytkownicy biznesowi (którzy powinni wybrać Windows 10 Pro), jak i użytkownicy domowi (którym w większości przypadków wystarczy wersja Windows 10 Home).

Tym, co od razu rzuca się w oczy jest nowe menu start, które jest w systemie Windows 10 znacznie bardziej dopracowane. To swego rodzaju hybryda pomiędzy standardowym menu z „siódemki” i kafelkami z „ósemki”.

windows 10

Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza odnajdywanie konkretnych aplikacji i usprawnia pracę na wielu programach, ale też pozytywnie wpływa na estetykę systemu. Nowy „start” to także znacznie szersze opcje personalizacji. Równocześnie pozostałe zmiany w interfejsie są na tyle subtelne, że każdy powinien poczuć się jak w domu.

Nowy system od Microsoft to także poważne zaplecze programowe. Użytkownik od razu po instalacji otrzymuje dostęp do edytora tekstu, odtwarza multimedialnego czy aplikacji kalendarza i poczty.

Jest też zupełnie nowa przeglądarka internetowa Microsft Edge, która niewiele ma wspólnego z IE, lecz jest naprawdę godnym rywalem dla Firefoksa czy Chrome’a. Oprócz rozwiązań zainspirowanych starszymi braćmi, program wprowadza też wiele świeżości oraz minimalistyczny interfejs, który sprawia, że przeglądanie sieci jest przyjemnością.

Istotną nowością w systemie Windows 10 jest obsługa funkcji Xbox oraz DirectX 12, a więc biblioteki, która ma być gwarancją ładniejszych i płynniej działających gier wideo. W coraz więcej gier na najwyższych ustawieniach zagramy więc wyłącznie na „dziesiątce”. To też wreszcie wirtualna asystentka Cortana. Nie można nie wspomnieć również o wirtualnych pulpitach oraz Task View, czyli narzędziu, które w estetyczny sposób prezentuje wszystkie uruchomione aplikacje i okienka.

windows 10

W porównaniu do 8.1 system Windows 10 zapewnia też większe bezpieczeństwo danych, udoskonaloną wielozadaniowość oraz poprawioną mobilność. Współpraca pomiędzy komputerem a smartfonem czy tabletem przebiega zupełnie bezproblemowo. W wersji Pro użytkownicy znajdą również dodatkowe funkcje przydatne w biznesie, takie jak zaawansowane szyfrowanie, tworzenie maszyn wirtualnych czy zdalne logowanie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, zdecydowanie warto więc wybrać Windows 10.