
System operacyjny to podstawa komputera stacjonarnego i laptopa. To od niego w głównej mierze zależy, czy korzystanie z peceta będzie łatwe i przyjemne, praca – sprawna, a granie – w ogóle możliwe. Obecnie na rynku liczą się trzy rodziny systemów Windows, MacOS oraz Linux.
Który z nich najlepiej sprawdzi się w różnych zastosowaniach? Podpowiadamy, czym powinniśmy się kierować, by wybrać dobrze.
Spis treści:
- Windows, MacOS i Linux – najważniejsze systemy operacyjne
- Windows 10, czyli system uniwersalny
- MacOS to system dla wybrednych
- Dziesiątki dystrybucji Linuksa – czym się różnią?
- Jaki system dla kogo?
Systemy operacyjne w Komputronik.pl
Windows, MacOS i Linux – najważniejsze systemy operacyjne
MacOS jest dostępny tylko na urządzeniach Apple, Linux jest darmowy, ale ma swoje ograniczenia, Windows zaś jest najbardziej uniwersalnym z całej trójki.
Nie dziwi więc zupełnie, że 9 na 10 komputerów ma zainstalowane właśnie „Okienka”. Każdy z tych systemów operacyjnych ma jednak swoje zalety, których nie można lekceważyć. Zacznijmy więc od krótkiego ich omówienia, ze wskazaniem najważniejszych plusów i minusów oraz podstawowych zastosowań.
Rodzina systemów Windows jest bardzo szeroka i XP, Vista, 7 czy 8.1 wciąż cieszą się niemałym gronem użytkowników. Sam Microsoft jednak skupia swoje wysiłki już wyłącznie na wersji Windows 10, którą na bieżąco aktualizuje, a starsze wersje nie są już wspierane. Windows 10 to uniwersalny system operacyjny, który sprawdzi się we wszelakich zastosowaniach – od nauki i pracy, przez odtwarzanie multimediów, aż po granie w gry wideo.
Cechuje go wysoka stabilność, duża szybkość działania (szczególnie na mocniejszych sprzętach), pełna funkcjonalność oraz dostęp do podstawowych aplikacji zaraz po instalacji. Windows 10 dostępny jest w trzech podstawowych wydaniach – wymieniając od najtańszego:
- Home – dla użytkowników domowych, pozbawiony bardziej zaawansowanych rozwiązań, najlepszy do nauki, przeglądania Internetu, odtwarzania filmów i muzyki oraz grania
Zobacz Windows 10 Home w sklepie >>
- Pro – dla bardziej doświadczonych użytkowników domowych oraz biznesmenów, oddający do ich dyspozycji szereg dodatkowych narzędzi administracyjnych i zabezpieczających
Zobacz Windows 10 Pro w sklepie >>
- Enterprise – dla bardziej wymagających użytkowników biznesowych i korporacji, oferujący pełną funkcjonalność i dostęp do zaawansowanych rozwiązań.
MacOS to system dla wybrednych
System MacOS nie jest dostępny do kupienia osobno. Jest integralną częścią urządzeń produkowanych przez firmę Apple: zarówno komputerów z serii Mac, laptopów MacBook, jak i urządzeń mobilnych. Decydując się na ten system w rzeczywistości wybieramy więc całe urządzenie. Najnowsza wersja – Sierra – zapewnia bardzo wysoką wydajność i intuicyjną obsługę (choć przy przesiadce z Windows opanowanie interfejsu może być nieco czasochłonne).
MacOS to kompletny zestaw praktycznych aplikacji, optymalna praca w chmurze i doskonała wielozadaniowość. Na szczególną uwagę zasługuje bezproblemowa współpraca wszystkich urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w logo.
Zobacz poradniki Jak wybrać MacBooka? oraz Jaki iPhone wybrać? Ranking modeli
Dziesiątki dystrybucji Linuksa – czym się różnią?
Linux jest darmowy, a przez to często niesłusznie traktowany jak gorszy. Tymczasem jest on najbezpieczniejszy, przeważnie najwydajniejszy, a do tego oddaje pełną kontrolę nad wyglądem i innymi ustawieniami. Pozwala tym samym na dostosowanie go do potrzeb konkretnego użytkownika.
Najnowsze wersje popularnych linuksowych dystrybucji – Ubuntu, openSUSE czy LinuxMint – nie sprawiają już także problemów przy instalowaniu oprogramowania i sterowników. Wcześniej trzeba było robić to poprzez wpisywanie komend w trybie tekstowym.
Poszczególne dystrybucje różnią się przede wszystkim zakresem oprogramowania użytkowego, sposobem konfiguracji i drobnymi elementami interfejsu. W Ubuntu, openSUSE czy LinuxMint przeciętny użytkownik nie zauważy różnicy i będzie zadowolony w zbliżonym stopniu.
Oprócz bezpieczeństwa i opcji konfiguracji ogromnym plusem Linuksa jest też fakt, że jest on (w większości przypadków) całkowicie darmowy. Największy jego problem polega zaś na ograniczonej kompatybilności gier i oprogramowania. Tylko niewielka liczba gier działa poza systemem Windows, podobnie zresztą jak programów komputerowych.
Jaki system dla kogo?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie: „jaki system operacyjny powinienem/powinnam wybrać?”. Wszystko zależy bowiem od tego, do jakich celów zamierzamy wykorzystać nasz komputer stacjonarny lub laptopa. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania i najlepsze rozwiązania dla konkretnych użytkowników – graczy, biznesmenów, uczniów oraz najszerszej grupy: zwykłych użytkowników.
System operacyjny dla gracza
Tutaj odpowiedź może być tylko jedna: Windows 10 (obojętnie czy w wersji Home czy Pro). Powodów zaś jest co najmniej kilka. Po pierwsze, brak problemów z uruchomieniem jakiejkolwiek nowej gry komputerowej (i starszej zresztą też). Wprawdzie coraz większa liczba produkcji powstaje też z myślą o Linuksie i MacOS, ale użytkownicy tych systemów wciąż traktowani są po macoszemu.
Windows 10 to także najnowsze biblioteki DirectX 12. Są one w stanie wykorzystać pełnię mocy drzemiącej w karcie graficznej naszego komputera. Jest także program Xbox Play Anywhere (dzielenie gier pomiędzy PC a Xbox One). Po aktualizacji Creators Update wprowadzono także specjalny tryb dla graczy, który pozwala zwiększyć płynność rozgrywki.
Jaki system operacyjny do pracy?
Wybór systemu do pracy jest nieco bardziej skomplikowany. Dużo zależy od tego, jaką konkretnie pracę wykonujemy. Jeżeli korzystamy tylko z przeglądarki internetowej, programu graficznego i pakietu biurowego, to bardzo dobrym wyborem może być któraś z dystrybucji Linuksa. Systemy te zapewniają większe bezpieczeństwo, a do tego przeważnie działają płynniej, choć też ich bardziej zaawansowana funkcjonalność jest ograniczona.
A co powinni wybrać biznesmeni oczekujący pełnej, nieograniczonej w żaden sposób funkcjonalności oraz pracownicy wykorzystujący zaawansowane oprogramowanie? Powinni postawić na MacOS (szczególnie interesujące są laptopy z serii MacBook Pro) lub Windows 10 w wersji Pro (albo Enterprise, w przypadku korporacji). Oba te systemy sprawdzają się w pracy równie dobrze.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre specjalistyczne programy są kompatybilne tylko ze starszymi „Okienkami”, wtedy naturalnie należy wybrać jedne z nich.
System operacyjny do filmów i muzyki
Szukając systemu operacyjnego do szeroko pojętych domowych multimediów – przeglądania zdjęć, oglądania filmów czy słuchania muzyki – mamy ułatwione zadanie. Najnowsze wersje Windows, MacOS i Linux oferują w tym zakresie bezproblemową współpracę. Niektóre dystrybucje linuksowe mogą jednak wymagać bardziej skomplikowanej konfiguracji (np. instalacji kodeków), przez co nie są one polecane mniej zaawansowanym użytkownikom.
Jeśli zatem chcesz prostego systemu, który pozwoli ci cieszyć się swoją muzyką i filmami, najlepiej zrobisz stawiając na najnowszy MacOS Sierra lub Windows 10 w wersji Home. Jeden i drugi na start oddają do twojej dyspozycji podstawowe programy i funkcje, dzięki którym odtworzysz pliki multimedialne we wszystkich popularnych formatach.
System operacyjny do przeglądania Internetu i nauki
Do takich zastosowań, jak nauka czy przeglądanie Internetu najlepszym wyborem będzie system operacyjny Windows w wersji Home i spokojnie można tutaj na „dziesiątkę”. Gwarantuje one płynność działania, dostęp do podstawowych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, program graficzny czy aplikacji biurowych. Do tego jest niezawodna w przypadku uruchamiania edukacyjnych programów multimedialnych.
Zarówno komputer z MacOS Sierra, jak i z Linuksem (szczególnie bardzo intuicyjnym Ubuntu) również nada się do nauki, a już tym bardziej do przeglądania Internetu.
W skrajnych przypadkach mogą jednak pojawiać się problemy ze zgodnością plików. Przyzwyczajeni do popularniejszego systemu Windows użytkownicy mogą mieć kłopot z przyzwyczajeniem się do innego interfejsu. Dlatego też dla własnej wygody lepiej jest tutaj postawić na „Okienka”.
Zdjęcia: Apple, Microsoft
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących

Porównywarka kart graficznych – pomagamy wybrać najlepszą kartę graficzną

Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele

Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?

Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?
