• Jaki system operacyjny Windows wybrać?

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaki system operacyjny Microsoft Windows wybrać?

W gąszczu różnych systemów operacyjnych nietrudno jest się zgubić, a coś do naszego komputera stacjonarnego lub laptopa wybrać trzeba. Nawet jeśli postawimy już na rodzinę tych najbardziej uniwersalnych, czyli Microsoft Windows, to wybór wciąż jest niemały:

  • Windows 10
  • Windows 8.1
  • Windows 7
  • Windows wersje Home
  • Windows Pro (Professional)
  • Enterprise i inne

Podpowiadamy jaki system wybrać do jakiego użytkownika i do jakich zastosowań, by cieszyć się nieograniczonymi możliwościami i by móc je w pełni wykorzystać. Więcej przeczytać możesz również w artykule Jaki system zamiast Windows 8.1. Podpowiadamy, co wybrać i dlaczego?

Microsoft Windows – najpopularniejszy system operacyjny

Obecnie mniej więcej 9 na 10 komputerów na świecie ma zainstalowany jeden z systemów operacyjnych Microsoft Windows. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na wielofunkcyjność i kompatybilność – zdecydowana większość urządzeń działa poprawnie, a oprogramowanie (w szczególności: gry) często w ogóle są tworzone wyłącznie z myślą o popularnych „Okienkach”.

Różni użytkownicy korzystają z różnych wersji systemu, ale producent naciska na to, by standardem stał się Windows 10. Wcześniejsze odsłony są więc powoli zapominane przez Microsoft, który już niedługo zamierza zakończyć wsparcie dla „siódemki”. Dlatego też w dalszej części koncentrować będziemy się przede wszystkim na „dziesiątce” (ale nie tylko).

Windows 10 to dziś najlepszy wybór

Windows 7 rozpowszechniany był w sześciu różnych wersjach, ale by uprościć wybór Microsoft ograniczył ich liczbę do trzech w przypadku Windows 10. Edycje te to Home, Pro i Enterprise. Podstawowa funkcjonalność w każdym przypadku jest taka sama. Użytkownicy mogą cieszyć się szybkim, stabilnym i bezpiecznym systemem, zapewniającym intuicyjny dostęp do szerokiej gamy oprogramowania i rozwiązań, dzięki przeprojektowanemu Menu Start.


Wbudowany program antywirusowy (Windows Defender) chroni komputery przed wirusami i cyberatakami, podstawowy pakiet oprogramowania (na czele z przeglądarką internetową, odtwarzaczem multimedialnym, notatnikiem oraz bonusami w postaci prognozy pogody czy wiadomości) zapewnia zaś wielofunkcyjność.

Na uwagę zasługuje również usprawniona wielozadaniowość (możliwość wygodnego rozmieszczenia kilku okienek na ekranie) oraz rozbudowana personalizacja. Istotną cechą jest także dynamiczne wsparcie i ciągłe dodawanie nowych funkcji przez Microsoft.

Czym się różnią wersje Windows Home, Pro i Enterprise?

Windows 10 Home

Podstawową wersją systemu Microsoftu jest Windows 10 Home. Została ona stworzona z myślą o użytkownikach domowych, którzy wykorzystują komputer do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy granie w gry wideo. Zapewnia podstawową funkcjonalność, która w żaden sposób nie będzie ograniczająca, dopóki zamierzamy używać peceta wyłącznie do celów prywatnych.

Zobacz Windows 10 Home w sklepie >>

Windows 10 Pro

Dla bardziej wymagających użytkowników, w tym dla klientów biznesowych powstał Windows 10 Pro. Wśród jego dodatkowych funkcji znajdziemy zabezpieczenia (takie jak ulepszone szyfrowanie dysków i przydzielanie dostępu) oraz ułatwienia (np. możliwość łączenia się z domeną, zdalne logowanie oraz obsługa maszyn wirtualnych).

Zobacz Windows 10 Pro w sklepie >>

Windows 10 Enterprise

Najbardziej zaawansowanym, wyposażonym we wszystkie dostępne funkcje systemem jest Windows 10 Enterprise. Ta odmiana jest przeznaczona do zastosowań komercyjnych w firmach i instytucjach. Jej cechy na wyłączność to przede wszystkim: możliwość sprawowania nadzoru nad urządzeniami i aplikacjami, zdalny dostęp do sieci lokalnej w firmie, zaawansowana ochrona danych w firmie, lokalne zasady grupy na ekranie startowym oraz funkcje, takie jak Windows To Go (możliwość uruchomienia systemu z pamięci USB) i BranchCache (opcja korzystania z lokalnego buforu danych dla systemu).

Porównanie wersji Windows 10

Funkcja Windows 10

Home Pro Enterprise

Nowe Menu Start

+ + +

Wbudowany pakiet podst. oprogramowania*

+ + +

Usprawniona wielozadaniowość

+ + +

Rozbudowana personalizacja

+ + +

Pulpity wirtualne

+ + +

Continuum

+ + +

Windows Update (aktualizacje)

+ + +

Szyfrowanie BitLocker

+ +

Zdalne logowanie

+ +

Łączenie z domeną

+ +

Maszyny wirtualne

+ +

Przydzielanie dostępu

+ +

Zasady grup lokalnych (ekran startowy)

+

Windows To Go

+

BranchCache

+

Direct Access

+

Credential Guard

+

Nadzorowanie urządzeń

+

Licencje grupowe

+

*Na podst. pakiet oprogramowania składają się: program antywirusowy Windows Defender, przeglądarka internetowa Microsoft Edge, odtwarzacz Filmy i TV, przeglądarka zdjęć, notatnik, kalendarz, kalkulator, poczta, pogoda itd.

Windows OEM i BOX – co to znaczy?

Oprócz wersji Home, Pro czy Enterprise w nazwie systemu możemy znaleźć też napis OEM lub BOX. Co to oznacza?
To określenie licencji – z OEM najczęściej spotykamy się w przypadku laptopów, na których system jest już zainstalowany. Nie otrzymujemy wówczas płyty instalacyjnej i nie może zainstalować systemu na innym komputerze.

Licencja BOX (z płytą) uprawnia zaś do instalowania systemu na innych urządzeniach – zmiana komputera nie oznacza więc konieczności kupowania nowego systemu.

Jaki system Windows do gier, pracy, nauki i multimediów?

Odpowiedni dla siebie system powinno się wybierać w zależności od tego, do jakich celów chcemy wykorzystywać komputer. Inna wersja lepiej sprawdzi się w firmie, a inna do przeglądania stron internetowych.

System Windows dla gracza

Tutaj najlepszą opcją będzie Windows 10 Home (ewentualnie Pro). Po pierwsze dlatego, że jest najtańszy, a oferuje wszystko, czego gracz potrzebuje. „Dziesiątka” zaś dlatego, że nowe gry często wymagają posiadania właśnie tej wersji „Okienek”. Warto też na nią postawić ze względu na program Xbox Play Anywhere – wystarczy kupić jeden egzemplarz, by cieszyć się tą samą grą na pececie i konsoli Xbox One.

System Windows do pracy

Jeżeli szukamy systemu do domowego biura lub niewielkiej firmy – w zupełności wystarczy wersja Pro. Korporacje i ci bardziej wymagający użytkownicy biznesowi powinni zaś postawić na Windows 10 Enterprise, który zapewnia większe bezpieczeństwo danych i oferuje bardziej zaawansowane narzędzia administracyjne. W niektórych firmach dobrze sprawdzi się też starszy system, na przykład Windows 7, który zapewnia kompatybilność z branżowym oprogramowaniem.

System Windows do nauki

Dla uczniów polecany jest system Windows 8.1 lub Windows 10 Home oferujący szybką przeglądarkę internetową i pakiet programów usprawniających naukę. Szkoły zaś powinny wybrać Windows 10 Education – to specjalna edycja dla szkół, uczelni i innych tego typu placówek, którego funkcjonalność pokrywa się z tą, którą cechuje się wersja Enterprise.

System Windows do multimediów

Jeśli komputer służy nam tylko do przeglądania sieci, oglądania filmów i słuchania muzyki, najlepiej postawić na Windows 10 Home – działa szybko, stabilnie i nie sprawia żadnych problemów przy odtwarzaniu multimediów. Jest też najbardziej uniwersalny.

Źródło: Microsoft

Jaki system operacyjny Microsoft Windows wybrać?
5 (100%) 1 głosów