Jaki sterylizator do butelek wybrać? Mikrofalowy czy parowy?

16.05.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Noworodki i niemowlęta wymagają szczególnej troski o higienę. Dotyczy to w szczególności warunków, w jakich podaje im się jedzenie i picie. Dlatego też wielu rodziców wybiera sterylizatory do butelek. Ich użycie jest zdecydowanie bardziej wygodne niż ręczne wyparzanie butelek za pomocą wrzątku.

W poniższym poradniku znaleźć można m.in. informacje, jaki sterylizator do butelek wybrać oraz jak dbać o sterylizator.

Dlaczego warto zainwestować w sterylizator?

Przy niemowlęciu rzadko jest czas, żeby chwilę odetchnąć, a już na pewno nie ma takiej możliwości, gdy dziecko jest głodne. Warto mieć wtedy przygotowaną i wysterylizowaną butelkę, którą możemy natychmiast napełnić. Sterylizatory są w stanie w ciągu kilku minut przygotować kilka butelek do użycia. Gorąca para, która dezynfekuje wnętrze butelek, zabija w nich ewentualne bakterie i inne, niepożądane drobnoustroje. To gwarantuje bezpieczeństwo naszemu dziecku.

W sterylizatorze możemy wyparzać też inne sprzęty. Zarówno te związane z naszym dzieckiem – na przykład laktatory, jak i niezwiązane z wychowywaniem dziecka – na przykład sztućce.

Rodzaje sterylizatorów

Zanim omówimy istotne parametry techniczne, które z odpowiedzą na pytanie, jaki sterylizator do butelek wybrać, dowiedzmy się nieco o ich rodzajach.

Sterylizator mikrofalowy

Najprostszy rodzaj sterylizatora to sterylizator mikrofalowy. Sterylizator do mikrofali ma z reguły niewielkie rozmiary. Do jego wnętrza nalewa się wody, a ponad jej poziomem, w specjalnych uchwytach mocuje się butelki. Całość wkłada się do kuchenki. Po jej uruchomieniu, woda szybko zmienia się w gorącą parę wodną, która wypełnia wnętrze butelek i dezynfekuje je. Cena tego typu sterylizatorów jest niewielka. Przed ich zakupem upewnijmy się jednak czy model, który chcemy wybrać, zmieści się do naszej mikrofali.

Sterylizator parowy

Jeśli nie mamy mikrofalówki, możemy kupić sterylizator parowy, elektryczny. Podobnie jak sterylizator do mikrofalówki, model elektryczny również wykorzystuje parę wodą. Jednak mechanizm działania jest bardziej zbliżony do parowaru.

Do specjalnego pojemnika wlewamy wodę. Po włączeniu urządzenia, grzałka znajdująca się pod pojemnikiem, zaczyna ogrzewać wodę. Wtedy zaczyna ona parować i gorąca para wypełnia butelki. Wysterylizowane butelki pozostają czyste przez kilka godzin. Po tym czasie należy powtórzyć ich czyszczenie, aby mieć pewność, że są prawidłowo zdezynfekowane.

A może podgrzewacz i sterylizator?

Bardzo ciekawym urządzeniem jest podgrzewacz i sterylizator do butelek w jednym. Tego typu urządzenia dysponują szerszym zakresem możliwej do ustawienia temperatury. Możemy dzięki temu najpierw ustawić maksymalną temperaturę dla sterylizacji, a następnie zmniejszyć jej wartość, aby podgrzać posiłek. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala nam też zaoszczędzić miejsce na kuchennym blacie.

Więcej o podgrzewaczach do butelek dowiesz się z poradnika.

jaki sterylizator do butelek

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sterylizatora?

Podejmując decyzję, jaki sterylizator do butelek wybrać, w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na jego pojemność i szybkość sterylizacji.

Pojemność

To ważny parametr, gdyż dziecko je na tyle często, że jedna, czy dwie butelki to zdecydowanie za mało. Dobrze, jeśli w naszym sterylizatorze będziemy mogli umieścić co najmniej cztery butelki. Istotna jest też wielkość butelek, które mieszczą się w sterylizatorze.
Sprawdźmy też, czy urządzenie nie obsługuje przypadkiem tylko jednego typu butelek konkretnego producenta. Generalnie im bardziej uniwersalny sterylizator, tym lepiej dla nas.

  • sterylizatory na 6 butelek,
  • sterylizatory na 5 butelek,
  • sterylizatory na 4 butelki.

Szybkość sterylizacji

Mowa tu oczywiście o sterylizatorach elektrycznych, gdyż szybkość działania sterylizatorów wkładanych do kuchenki mikrofalowej zależy wyłącznie do mocy samej kuchenki. W przypadku sterylizatorów elektrycznych szybkość działania to najczęściej od czterech do ośmiu minut. Wbrew pozorom jest to spora różnica, gdy przy płaczącym i głodnym dziecku każda minuta wydaje się trwać długo.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

O tym, jaki sterylizator do butelek będzie najlepszym wyborem, zadecydować mogą również dodatkowe funkcje i wyposażenie, które zostało do niego dołączone. Mogą to być między innymi:

  • automatyczne wyłączanie – gdy zapomnimy wyłączyć urządzenia, to po jakimś czasie wyłączy się ono automatycznie.
  • sygnał zakończenia pracy – gdy sterylizator zakończy proces dezynfekowania butelek, powiadomi nas o tym sygnałem dźwiękowym.
  • funkcja suszenia – po sterylizacji wewnątrz butelek może pozostać skroplona para wodna. Funkcja suszenia ją usunie.
  • gotowanie na parze – niektóre z urządzeń, oprócz sterylizacji oferują też możliwość przygotowania dziecku dania na parze.
  • szczypce – przedmioty włożone do sterylizatora mogą być bardzo ciepłe. Szczypce pomogą nam wyciągnąć je ze środka.

jaki sterylizator do butelek

Jak dbać o sterylizator?

Dbałość o czystość butelek to jedno. Druga sprawa to dbałość o czystość samego sterylizatora. Przede wszystkim pamiętajmy, że należy go umyć za każdym razem, gdy wyleje nam się na niego mleko lub inny pokarm. Jak czyścić sterylizator? Myjemy go miękką gąbką, by nie uszkodzić jego podzespołów. Sterylizator do mikrofali możemy umyć płynem do mycia naczyń, pamiętając o bardzo dokładnym wypłukaniu go. Sterylizator należy też raz na jakiś czas odkamienić.

Jaki sterylizator do butelek wybrać?

Wybierając sterylizator weźmy przede wszystkim pod uwagę dla ilu dzieci będziemy go wykorzystywać. Jeśli mamy dwoje małych dzieci, to wybierzmy model, który pomieści 6-8 butelek. Jeśli mamy jedno dziecko, to 4 butelki powinny wystarczyć.

Jeśli mamy mikrofalówkę warto wybrać model, który jest przystosowany do jej użycia. Z reguły jest on dość tani. W innym przypadku pozostaje nam wybrać sterylizator elektryczny. Warto też zastanowić się nad kupnem urządzenia 2w1. Szybko przekonamy się, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.

Czy warto korzystać z sterylizatora?

Dbałość o zdrowie dziecka jest niezwykle ważna dla każdego rodzica. Dlatego warto zatroszczyć się o higienę butelek, smoczków, czy nawet gryzaczków, które nasze dziecko używa. Cena dobrej klasy sterylizatora wydaje się być bardzo niewielka, porównując do korzyści, jakie niesie jego użytkowanie.

Polecane sterylizatory


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł