Ranking soundbarów – jaki soundbar kupić w 2024?

Producenci telewizorów poświęcają wiele uwagi uzyskaniu idealnych parametrów wyświetlanego obrazu. Nie zawsze jednak równie dużo technologii i środków przeznaczają na dopracowanie dźwięku wydobywającego się z głośników telewizora. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się przestrzennym dźwiękiem doskonałej jakości, warto zainwestować w dobrej klasy soundbary do TV.

Powstaje jednak pytanie jaki soundbar wybrać? Przedstawiamy soundbary w różnych przedziałach cenowych, polecane przez ekspertów w 2024 roku.


Polecane soundbary w sklepie


W tym rankingu znajdziesz:


Jaki  soundbar wybrać?

Jaki soundbar wybrać? Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, istotne parametry to:

  • liczba głośników – standardem jest głośnik centralny, ale jeśli zależy nam na mocnym basie i lepszym dźwięku przestrzennym, lepiej wybierać modele wyposażone w subwoofer lub z możliwością rozbudowy do systemu 5.1;
  • moc – w niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się soundbar o mocy nieprzekraczającej 200 W. Jeśli jednak mamy większy salon, lepszym rozwiązaniem będzie mocniejszy sprzęt;
  • ilość i rodzaj gniazd – aby poprawić wygodę podczas korzystania z urządzenia i mieć możliwość podłączenia soundbara do komputera, konsoli, telewizora czy urządzeń mobilnych, warto wybierać modele wyposażone w różne wejścia (HDMI, AUX, USB itd.).

Jeśli marzy nam się dobry, tani soundbar do TV, nie należy się kierować jedynie specyfikacją techniczną. Warto zwrócić uwagę także na to:

  • czy rozmiary soundbara oraz jego kształt uda się dopasować do pomieszczenia, w którym będziemy korzystać ze sprzętu;
  • czy soundbar do PC, konsoli czy telewizora połączymy z innymi urządzeniami także bezprzewodowo czy wyłącznie przewodowo;
  • czy soundbar do TV można obsługiwać przy pomocy wygodnego pilota;
  • czy soundbar oferuje dodatkowe funkcje, np. możliwość połączenia z usługami sieciowymi, takimi jak Spotify Connect.

Gdzie umieścić soundbar?

Soundbar do telewizora umieszcza się standardowo na tej samej szafce, na której stoi TV. Zalecane jest, aby postawić go poniżej ekranu, w równej odległości od lewej i prawej krawędzi telewizora. W przypadku modeli wiszących głośnik centralny montuje się na ścianie, nad telewizorem lub pod nim. Soundbar nie powinien zasłaniać czujników podczerwieni na obudowie telewizora, problem ten rozwiązuje się, gdy zakupimy urządzenia tej samej marki, które zwykle są do siebie doskonale dopasowane.

W sytuacji, gdy zestaw z soundbarem zawiera także subwoofer, głośnik basowy powinniśmy ustawić na podłodze, po lewej lub prawej stronie szafki z telewizorem. Dzięki umieszczeniu na podłodze minimalizowane są drgania, nie dochodzi także do niepożądanego wzmacniania dźwięku. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku, możemy dodatkowo dokupić podstawę pod subwoofer lub specjalne podkładki, tzw. kolce. Ich zadaniem jest izolacja sprzężeń zwrotnych i drgań powierzchni, tak aby wyeliminować zniekształcenia i poprawić jakość dźwięku.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej