Jaki smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking zegarków z pomiarem saturacji

Zegarek z pulsoksymetrem pozwala dbać o zdrowie i uniknąć poważnych konsekwencji zbyt niskiej saturacji krwi. Chcesz kupić najtańszy, najbardziej opłacalny albo najlepszy smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking jaki przygotowaliśmy, pomoże ci podjąć właściwą decyzję. Wyjaśniamy także, na czym polega ta funkcja, jak wygląda jej działanie i dlaczego ma tak duże znaczenie. Sprawdź jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Polecamy również poradnik Jaki smartwatch wybrać?, w którym podpowiadamy na jakiej podstawie wybierać smartwatche i na co szczególnie zwracać uwagę, zanim zdecyduje się na zakup takiego zegarka.

Spis treści

Co to jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr służy do pomiaru saturacji krwi, czyli jej poziomu nasycenia tlenem. Jak to działa? Urządzenie emituje dwie wiązki światła: czerwonego i podczerwonego. Następnie mierzone jest pochłanianie tych fal przez hemoglobinę we krwi – stopień absorpcji informuje właśnie o tym, jak wiele jest transportowanego tlenu.

Saturacja krwi jest oznaczana skrótem SpO2. Co to takiego? Jest to stopień wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Podaje się ją w procentach. Jaka jest prawidłowa saturacja? Dla zdrowych ludzi wynosi 95-98%, natomiast w przypadku starszych osób, wynik SpO2 normalny to 93%.

Saturacja może być ponadto nieco niższa, gdy znajdujemy się na większych wysokościach. Zbyt niski wynik może oznaczać hipoksemię – czyli niedotlenienie. To może być wywołane na przykład chorobą, a prowadzić może do nieodwracalnych zmian w narządach wewnętrznych.

Do wyboru są dwa rodzaje pulsoksymetrów: napalcowe – umieszczane na palcu wskazującym lub środkowym, oraz nadgarstkowe – wbudowane w zegarki lub opaski. Dowiedz się więcej na ten temat z poradnika Jaki pulsometr wybrać? Co to jest pulsoksymetr?

co to jest pulsoksymetr

Zegarek z pulsoksymetrem – czy warto?

Smartwatch z pulsoksymetrem sprawdza się bardzo dobrze. Często nie oferuje aż tak dokładnych wyników jak urządzenie napalcowe, ale i tak skutecznie ostrzega przed hipoksemią. A to pomaga ustrzec się przed jej następstwami.

Pulsoksymetr w zegarku to funkcja szczególnie istotna dla sportowców. Pomaga w monitorowaniu poziomu tlenu we krwi, co z kolei pozwala trenować efektywniej i skutecznie zwiększać swoją wytrzymałość i wydolność. Umożliwia dostosowywanie wysiłku podczas treningu w taki sposób, by optymalizować wyniki.

Warto też mieć takiego smartwatcha w dobie pandemii COVID-19. U niektórych pacjentów dochodzi do „cichej hipoksji”, czyli bezobjawowego niedotlenienia. Badanie pulsoksymetrem pozwala na szybką reakcję w takiej sytuacji.

Zegarki z pomiarem saturacji krwi mają także inne zalety. Smartwatch damski z pulsoksymetrem pozwoli Ci np. na śledzenie cyklu miesiączkowego. Będzie też miał często do wyboru paski o różnych kolorach. Smartwatch męski z pulsoksymetrem to przede wszystkim elegancki design, a także wytrzymałość i niezawodność.

Warto wspomnieć też o dodatkowych funkcjach – bez problemu znajdziesz smartwatch z pulsoksymetrem i ciśnieniomierzem, jak i wodoszczelnością, możliwością sterowania muzyką czy monitorowaniem poziomu snu i stresu.

Nie wiesz, jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Dzięki temu bez problemu kupisz odpowiedni dla siebie smartwatch z pulsoksymetrem. Ranking znajdziesz poniżej.

Najlepsze zegarki z pulsoksymetrem:

Tani zegarek z pulsoksymetrem: Huawei Watch Fit / Fit 2

Czy mając do wydania naprawdę niewiele można sięgnąć po dobrego smartwatcha? Huawei Watch Fit to doskonały przykład, że tak. W swoim przedziale cenowym to jedna z najlepszych propozycji z dużym ekranem AMOLED o ładnych kolorach i wieloma tarczami do wyboru. Dobrze współpracuje ze smartfonami z Android i iOS prezentując powiadomienia na nadgarstku. Monitoruje aktywność fizyczną z uwzględnieniem kroków, spalanych kalorii i rezultatów w różnych ćwiczeniach. Do tego posiada pulsometr i pulsoksymetr oraz spełnia standardy wodoszczelności 5 ATM, co w cenie niespełna 400 złotych może pozytywnie zaskakiwać.

Można też zdecydować się na nowszą wersję tego zegarka – Huawei Watch Fit 2 (w wersji Classic i Active), który wprawdzie kosztuje już więcej, ale za to oferuje więcej możliwości, m.in. wbudowany GPS i większy ekran AMOLED.


Damski zegarek z pulsoksymetrem: Garett Women Laura

Smartwatch Garett Women Laura to idealny zegarek z pulsoksymetrem dla kobiet. Oferuje różne tryby sportowe, takie jak jazda rowerem, bieganie czy marsz, a także krokomierz. Znajdziesz w nim zarówno pulsoksymetr, jak i pulsometr i ciśnieniomierz.

Zegarek ponadto poinformuje Cię o połączeniach przychodzących oraz wiadomościach SMS, z Facebooka czy Twittera. Dużą zaletą jest wodoszczelność IP67 (maksymalny, ciągły czas zanurzenia – 30 minut). Zegarek oferuje też opcję sterowania muzyką i zdalny aparat.


Smartwatch z pulsoksymetrem do 1000 zł: Samsung Galaxy Watch 4

Samsung Galaxy Watch 4 to jeden z najczęściej wybieranych inteligentnych zegarków. Nic dziwnego, bo dobra cena idzie tu w parze z solidną jakością wykonania i odpowiednią na ten budżet użytecznością. Elegancki wygląd połączono z kontrastowym ekranem Super AMOLED i aluminiową kopertą. Smartwatch ten idealnie uzupełnia telefon, oferuje sprawnie działający interes Wear OS i wszystkie opcje dla aktywnych, jakich należy oczekiwać w tym budżecie. Łącznie z pulsometrem, pulsoksymetrem i GPSem. Jest też wodoszczelny (5ATM) i posiada NFC do płatności zbliżeniowych.


Smartwatch z pulsoksymetrem i gps: Xiaomi Watch S1

Fenix 6 to rodzina, na którą składają się jedne z najlepiej wyposażonych zegarków multisportowych. W przypadku tych smartwatchów marki Garmin pulsoksymetr jest zaledwie jednym z wielu czujników pozwalających monitorować zdrowie i aktywność. Nawet bazowy model oferuje pomiar tętna, zaawansowane statystyki efektywności i mnóstwo różnych aplikacji sportowych. Warianty z Pro pozwalają jeszcze lepiej planować i monitorować wyprawy, a do tego umożliwiają słuchanie muzyki bez telefonu. Solar w nazwie oznacza możliwość ładowania energią słoneczną.


Zegarek sportowy z pulsoksymetrem: Garmin Venu SQ 2

Zegarek Garmin Venu Sq 2 został wyposażony w nadgarstkowy czujnik tętna, monitorowanie poziomu energii organizmu w ciągu dnia, stresu i snu oraz pulsoksymetr. Warto wspomnieć też o funkcji Health Snapshot, dzięki której można zarejestrować w 2 minuty kluczowe statystyki i wygenerować raport w aplikacji.

Garmin Venu Sq 2 umożliwia ponadto śledzenie cyklu menstruacyjnego i ciąży, jak i monitorowanie nawodnienia i oddechu. Posiada również wbudowane aplikacje sportowe, jak np. jazdę na rowerze, pływanie w basenie, tenis i wiele innych.



Dobry smartband z pulsoksymetrem: Garmin Vivosmart 4

Garmin Vivosmart 4, chociaż cechuje się bardzo minimalistyczną stylistyką i niewielkim ekranem, specyfikacją zawstydza większość konkurencyjnych opasek sportowych. Dobrze sprawdzi się na nadgarstku osoby świadomej swojego ciała, liczącej na dokładne wskazania poszczególnych parametrów i sporo ćwiczącej, ale jednocześnie nie lubiącej zegarków, które bywają duże i ciężkie. Poza zestawem podstawowych funkcji, pulsoksymetrem i pulsometrem, Garmin Vivosmart 4 posiada takie narzędzia jak monitor energii Body Battery, całodzienny pomiar wysiłku, pomiar pułapu tlenowego, zaawansowane monitorowanie snu, no i oczywiście wodoszczelną obudowę.


Polecane smartwatche z pulsoksymetrem


Jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać?

Zegarek z pulsoksymetrem to doskonały wybór dla każdej osoby, która chce skutecznie monitorować swoje zdrowie. Jesteś sportowcem i chcesz trenować efektywnie? Postaw na Garmin Venu Sq 2 – oferujący mnóstwo zaawansowanych funkcji smartwatch. Pulsoksymetr znajdziesz też w innym, multisportowym zegarku, czyli Xiaomi Watch S1.

Z kolei Amazfit GTS 3 i Huawei Watch Fit to dobre zegarki z pulsoksymetrem, które spełnią Twoje oczekiwania przy ograniczonym budżecie.

Jeśli pulsoksymetr w zegarku to nie jedyna opcja, która Cię interesuje i zależy Ci także na pulsometrze i ciśnieniomierzu, postaw na Garett Women Laura lub  Samsung Galaxy Watch 4.


Może Cię również zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (4 głosy)

Czytaj więcej