Jaki smartwatch z NFC? Zegarki, którymi można płacić w Polsce

18.03.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Polacy coraz chętniej wykonują płatności wykorzystując smartwatche. Według niektórych danych, jesteśmy też jednymi z największych entuzjastów płatności smartfonem w Europie. Krótko mówiąc, płatność bezdotykowa zyskuje u nas na popularności, głównie ze względu na wygodę. Zastanawiasz się jak to działa? A może rozglądasz się za idealnym gadżetem tego typu?

Wybraliśmy dla ciebie najlepsze smartwatche z NFC i przygotowaliśmy komplet najważniejszych informacji. Na przykład takie, że nie każdy smartwatch z NFC pozwala na takie płatności w Polsce.

W tym artykule znajdziesz:

Najpopularniejsze zegarki z NFC:


Co to jest NFC w smartwatchach?

NFC to skrót od Near Field Communication, a więc w tłumaczeniu „komunikacji zbliżeniowej”. To nazwa technologii radiowej, która pozwala na przesyłanie danych bezprzewodowo i bezdotykowo – połączenie jest nawiązywane w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu milimetrów. Działa podobnie do Bluetooth, ale nie wymaga źródła energii od obu stron połączenia, a przez mniejszy zasięg zapewnia większe bezpieczeństwo.

Po co nam taki moduł? Najprościej rzecz ujmując: smartwatch z NFC to zegarek, którym można płacić w sklepach i różnego rodzaju lokalach. Obecność tego modułu nie zawsze jednak oznacza możliwość wykonania transakcji, ale do tego przejdziemy za moment.

Jaki smartwatch z NFC

Moduł NFC służy przede wszystkim do płatności zbliżeniowych, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Innym jest szybkie parowanie ze smartfonem (który oczywiście również musi być wyposażony w NFC). Ale wróćmy do głównego tematu, przechodząc od razu do odpowiedzi na istotne pytanie, które brzmi… jak płacić zbliżeniowo zegarkiem?

Jak płacić zbliżeniowo zegarkiem?

Wykonywanie płatności zbliżeniowych zegarkiem przebiega właściwie tak samo jak w przypadku smartfona. Krokiem pierwszym jest „dodanie” karty płatniczej do smartwatcha. W tym celu należy uruchomić aplikację do płatności np. Google Pay lub Garmin Connect i wprowadzić jej dane.

Gdy mamy już wpisaną kartę, możemy udać się na zakupy. Gdy będziemy przy kasie i przyjdzie czas dokonania płatności, należy:

 1. Uruchomić aplikację finansową i zbliżyć nadgarstek ze smartwatchem do terminala płatniczego.
 2. O dokonaniu transakcji zostaniemy poinformowani dźwiękiem, wibracją lub informacją wizualną.

W wielu przypadkach może to być najwygodniejsza forma płatności. Nie trzeba ani wyjmować portfela i karty z niego, ani nawet smartfona z kieszeni. Co warto podkreślić,  płatność zegarkiem powinna być zaakceptowana w każdym miejscu, w którym są też przyjmowanie płatności zbliżeniowe za pomocą karty bankowej.

Metody płatności zbliżeniowych w smartwatchach

Nie ma jednego standardu. Producenci systemów operacyjnych, a nawet samych urządzeń, mają swoje rozwiązania do realizacji tego typu płatności. Masz już coś na oku i obiła się Tobie o uszy jakaś nazwa usługi? Sprawdź, czy są to obsługiwane przez twój wymarzony smartwatch płatności zbliżeniowe.

 • Google Pay
 • Apple Pay
 • Fitbit Pay
 • Garmin Pay
 • Samsung Pay (usługa niedostępna w Polsce)

Google Pay

 • Nazwa aplikacji: Google Pay
 • Obsługujące smartwatche: z systemem Wear OS, takich producentów jak Suunto, Mobvoi (Ticwatch), Fossil, Skagen, Diesel, Michael Kors czy TAG Heuer
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank (tylko Mastercard), Bank Millennium (tylko Visa), Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy (tylko Mastercard), Credit Agricole, EnveloBank, Eurobank (tylko Visa), Getin Bank, ING, mBank, Nest Bank, Plus Bank (tylko Mastercard), Revolut, Santander, T-Mobile Usługi Bankowe (tylko Mastercard)

Dostępny w Polsce od 2017 roku Google Pay to najpopularniejszy system płatności zbliżeniowych w smartwatchach i smartfonach. Jako jedyny nie jest ograniczony do urządzeń jednego producenta,  jest bowiem elementem systemu Wear OS – będącego właściwie Androidem dla zegarków. Jest też najszerzej obsługiwaną metodą płatności przez banki w naszym kraju.

Aby korzystać z Google Pay, należy zainstalować aplikację na smartfonie i na zegarku. Podczas płacenia nie trzeba jednak wyjmować smartfona z kieszeni, lecz wystarczy włączyć Google Pay na smartwatchu i przyłożyć nadgarstek do czytnika.

Apple Pay

 • Nazwa aplikacji: Apple Wallet
 • Obsługujące smartwatche: wszystkie zegarki Apple Watch
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Revolut, Santander

Standard Apple Pay jest obsługiwany w Polsce od 2018 roku. Mogą z niego korzystać tylko posiadacze zegarków z logo Apple, ale za to wszystkich modeli, więc każdy może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Jak na razie doczekaliśmy się pięciu generacji gadżetów amerykańskiego giganta z Watch w nazwie.

Aby uruchomić aplikację do płacenia, należy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny i po chwili na ekranie pojawi się miniaturka karty. Wtedy wystarczy już tylko zbliżyć ekran zegarka Apple Watch do terminala.

Jaki smartwatch z NFC

Fitbit Pay

 • Nazwa aplikacji: Fitbit
 • Obsługujące smartwatche: wybrane zegarki i opaski marki Fitbit
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank (tylko Mastercard), Bank Pekao (tylko Mastercard), mBank, Nest Bank, Revolut, Santander

Technologia Fitbit Pay została udostępniona Polakom pod koniec 2018 roku. Jest ona wykorzystywana w smartwatchach i inteligentnych opaskach Fitbit. Jak na razie lista obsługujących ją banków nie jest szczególnie długa, ale to z czasem powinno się zmienić.

Do konfiguracji usługi będziemy potrzebować mobilnej aplikacji Fitbit, a całość polega na dodaniu karty do wirtualnego portfela – tzw. Fitbit Wallet. Przebiega to podobnie jak w przypadku innych standardów i samo dokonywanie płatności jest równie szybkie i wygodne.

Garmin Pay

 • Nazwa aplikacji: Garmin Connect
 • Obsługujące smartwatche: wybrane zegarki marki Garmin, między innymi z serii Fenix, Vivomove, Vivoactive i Forerunner
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank (tylko Mastercard), Bank Pekao (tylko Mastercard), Bank Pocztowy, Getin Bank (tylko Mastercard), ING, mBank, Nest Bank (tylko Visa), PKO Bank Polski, Revolut, Santander

Garmin Pay to kolejny standard dostępny w Polsce od 2018 roku i ograniczony do urządzeń jednego producenta, czyli firmy Garmin. Plus jest taki, że skorzystamy z niego na wielu różnych zegarkach sportowych i smartwatchach spod znaku Fenix, Venu, Vivoactive, Vivomove, Forerunner czy Marq – wybór jest ogromny.

Więcej o konfiguracji i użytkowaniu przeczytasz w poradniku Co to jest Garmin Pay?

Jaki smartwatch z NFC

Smartwatch z NFC, którym nie zapłacisz w Polsce

Jednak nie każdy zegarek z NFC umożliwia dokonywanie zbliżeniowych transakcji w naszym kraju, bo też nie każdy standard jest wspierany przez polskie banki i systemy płatności. Dlatego też na przykład pomimo tego, że smartwatche Xiaomi / Amazfit mają taki moduł, to nie zapłacimy nimi w Polsce.

Podobnie niedostępna w Polsce jest usługa Samsung Pay, co oznacza, że cieszące się dużą popularnością smartwatche tego producenta, również nie oferują pełnej funkcjonalności w naszym kraju. W tym przypadku jednak nie jest wykluczone, że wkrótce się to zmieni. Już w 2020 roku standard trafi do kolejnych krajów i możliwe, że znajdzie się wśród nich Polska.

Jaki smartwatch z NFC wybrać? Ranking

Oto polecane modele smartwatchy, którymi zapłacisz w Polsce:

Garmin Vivoactive 4S: damski smartwatch z NFC

Smukły pasek i nieduży wyświetlacz (1,1 cala) w połączeniu ze stylową kolorystyką, czynią z zegarka Garmin Vivoactive 4S atrakcyjną propozycję dla pań. To funkcjonalny smartwatch, pozwalający na otrzymywanie powiadomień ze smartfona, monitorowanie aktywności, snu, cyklu menstruacyjnego, odtwarzanie muzyki.

Oczywiście również płacenie zbliżeniowe w sklepach i restauracjach, z wykorzystaniem usługi Garmin Pay. Przy tym jest to wytrzymały gadżet, który nie boi się zachlapania czy zarysowania ekranu.

Wśród zegarków z Garmin Pay warto jeszcze zwrócić uwagę na: Vivoactive 3 (poprzednia wersja zegarka, wciąż bardzo atrakcyjna i funkcjonalna i wyraźnie tańsza) oraz Garmin Venu Sq (wyposażony m.in. w pulsoksymetr).


Apple Watch 6: najlepszy smartwatch z Apple Pay

Apple Watch SE GPS 40mm aluminium, gwiezdna szarość | północ pasek sportowy
Cena od 1 349,00zł
Apple Watch SE GPS 40mm aluminium, srebrny | błękitna toń pasek sportowy
Cena od 1 349,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, gwiezdna szarość | czarny pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, niebieski |głęboki granat pasek sport
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch Nike 6 GPS+Cell 40 aluminium, srebrny | platyna/czarny pasek sport
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 2 249,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 44mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 2 499,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, gwiezdna szarość | czarny pasek sportowy
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm stalowy, srebrny | biały pasek sportowy
Cena od 3 199,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, srebrny | biały pasek sportowy
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch SE GPS+Cellular 44mm aluminium, gwiezdna szarość|tornado szara opaska sportowa
Cena od 1 749,00zł
Apple Watch SE GPS+Cellular 40mm aluminium, złoty | żółto biała opaska sportowa
Cena od 1 599,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, niebieski | głęboki granat pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 3 - gwiezdna szarość aluminium 42 | czarny sportowy pasek
Cena od 1 149,00zł
Apple Watch 3 - srebrne aluminium 38 | biały sportowy pasek
Cena od 999,00zł
Apple Watch Nike 6 GPS 40mm aluminium, srebrny | platyna/czarny pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Cena od 2 149,00zł
Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Cena od 2 599,00zł
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm stal, złoty | złota bransoleta mediolańska
Cena od 3 549,00zł

Zwolenników urządzeń producenta z nadgryzionym jabłkiem w logo, może zainteresować Apple Watch Series 6. Dzięki Apple Pay można nim płacić zbliżeniowo. To jeden z najbardziej funkcjonalnych zegarków na rynku, pomagający w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.

Równie dobrze co podczas treningów, sprawdza się w codziennych sytuacjach, pozwalając trzymać rękę na pulsie. Co dla nikogo nie powinno być większym zaskoczeniem – pełnię swoich możliwości ukazuje po sparowaniu ze smartfonem iPhone.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na jedną ze starszych generacji Apple Watch, które również obsługują płatności zbliżeniowe.


Suunto 7: sportowy zegarek z NFC, którym można płacić

W naszym zestawieniu nadszedł czas na konkretny zegarek sportowy z NFC. Jest to  Suunto 7 z systemem WearOS i kompletem funkcji treningowych. Płatności zbliżeniowe i Asystent Google to cenne i przydatne na co dzień, ale wciąż tylko dodatki, do przeszło 70 trybów sportowych.

Ma też GPS i komplet map terenowych offline, oraz aplikacji optymalizujących treningi i ułatwiających osiąganie wyznaczonych celów. Do tego smartwatch jest wytrzymały i wodoszczelny (do 50 metrów), a po naładowaniu działa do dwóch dni.


Oppo Watch: zegarek z Google Pay

Osoby, które preferują klasyczne smartwatche i niekoniecznie dobrze się czują z zegarkiem sportowym na ręce, powinny zdecydować się na Oppo Watch. Ten zegarek designem zbliżony jest do Apple Watch, ale jednak jego cena jest na wyraźnie niższym poziomie. Oppo Watch obsługuje Google Pay więc można nim oczywiście płacić zbliżeniowo. System operacyjny Wear OS pozwala także na instalowanie dodatkowych aplikacji zwiększających funkcjonalność smartwatcha. Sam zegarek obsługuje powiadomienia z telefonu, a decydując się na wersję LTE możemy także odbierać i wykonywać połączenia bez telefonu w pobliżu.


Garmin Fenix 6: profesjonalny zegarek sportowy z Garmin Pay

Dostępny w kilku różnych wersjach Garmin Fenix 6 to smartwatch z Garmin Pay dla tych najbardziej wymagających użytkowników. To wierny towarzysz codziennych treningów i podróży życia. Ale też kompan, na którym można polegać w domu i na mieście, przez całą dobę.

Bogata kolekcja aplikacji pozwala dokładnie zaplanować, a po wszystkim  przeanalizować aktywność. Możemy monitorować statystyki i śledzić postęp w realizacji celów, a także płacić zbliżeniowo, zamawiać Ubera czy słuchać muzyki ze Spotify.


Rankingi smartwatchy:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 57,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł