Jaki smartwatch z NFC? Zegarki, którymi można płacić w Polsce

09.12.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Polacy coraz chętniej wykonują płatności wykorzystując smartwatche. Według niektórych danych, jesteśmy też jednymi z największych entuzjastów płatności smartfonem w Europie. Krótko mówiąc, płatność bezdotykowa zyskuje u nas na popularności, głównie ze względu na wygodę. Zastanawiasz się jak to działa? A może rozglądasz się za idealnym gadżetem tego typu?

Wybraliśmy dla ciebie najlepsze smartwatche z NFC i przygotowaliśmy komplet najważniejszych informacji. Na przykład takie, że nie każdy smartwatch z NFC pozwala na takie płatności w Polsce.

W tym artykule znajdziesz:

Najpopularniejsze zegarki z NFC:


Co to jest NFC w smartwatchach?

NFC to skrót od Near Field Communication, a więc w tłumaczeniu „komunikacji zbliżeniowej”. To nazwa technologii radiowej, która pozwala na przesyłanie danych bezprzewodowo i bezdotykowo – połączenie jest nawiązywane w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu milimetrów. Działa podobnie do Bluetooth, ale nie wymaga źródła energii od obu stron połączenia, a przez mniejszy zasięg zapewnia większe bezpieczeństwo.

Po co nam taki moduł? Najprościej rzecz ujmując: smartwatch z NFC to zegarek, którym można płacić w sklepach i różnego rodzaju lokalach. Obecność tego modułu nie zawsze jednak oznacza możliwość wykonania transakcji, ale do tego przejdziemy za moment.

Jaki smartwatch z NFC

Moduł NFC służy przede wszystkim do płatności zbliżeniowych, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Innym jest szybkie parowanie ze smartfonem (który oczywiście również musi być wyposażony w NFC). Ale wróćmy do głównego tematu, przechodząc od razu do odpowiedzi na istotne pytanie, które brzmi… jak płacić zbliżeniowo zegarkiem?

Jak płacić zbliżeniowo zegarkiem?

Wykonywanie płatności zbliżeniowych zegarkiem przebiega właściwie tak samo jak w przypadku smartfona. Krokiem pierwszym jest „dodanie” karty płatniczej do smartwatcha. W tym celu należy uruchomić aplikację do płatności np. Google Pay lub Garmin Connect i wprowadzić jej dane.

Gdy mamy już wpisaną kartę, możemy udać się na zakupy. Gdy będziemy przy kasie i przyjdzie czas dokonania płatności, należy:

 1. Uruchomić aplikację finansową i zbliżyć nadgarstek ze smartwatchem do terminala płatniczego.
 2. O dokonaniu transakcji zostaniemy poinformowani dźwiękiem, wibracją lub informacją wizualną.

W wielu przypadkach może to być najwygodniejsza forma płatności. Nie trzeba ani wyjmować portfela i karty z niego, ani nawet smartfona z kieszeni. Co warto podkreślić,  płatność zegarkiem powinna być zaakceptowana w każdym miejscu, w którym są też przyjmowanie płatności zbliżeniowe za pomocą karty bankowej.

Metody płatności zbliżeniowych w smartwatchach

Nie ma jednego standardu. Producenci systemów operacyjnych, a nawet samych urządzeń, mają swoje rozwiązania do realizacji tego typu płatności. Masz już coś na oku i obiła się Tobie o uszy jakaś nazwa usługi? Sprawdź, czy są to obsługiwane przez twój wymarzony smartwatch płatności zbliżeniowe.

Google Pay

 • Nazwa aplikacji: Google Pay
 • Obsługujące smartwatche: z systemem Wear OS, takich producentów jak Suunto, Mobvoi (Ticwatch), Fossil, Skagen, Diesel, Michael Kors czy TAG Heuer, a także smartwatche z serii Samsung Galaxy Watch 4 z hybrydowym systemem Wear OS/Tizen
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank, Bank Millennium Bank Pekao, BitPanda, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska, Citi Handlowy, Credit Agricole, Curve, DiPocket, Edenred, EnveloBank, Eurobank, Getin Bank, Idea Bank, ING, Kompakt Finanse, KSKOK, mBank, N26, Nest Bank, Plus Bank, Revolut, Santander, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Sodexo, T-Mobile Usługi Bankowe, Twisto, UAB ZEN, Viva Wallet, Wise

Dostępny w Polsce od 2017 roku Google Pay to najpopularniejszy system płatności zbliżeniowych w smartwatchach i smartfonach. Jako jedyny nie jest ograniczony do urządzeń jednego producenta,  jest bowiem elementem systemu Wear OS – będącego właściwie Androidem dla zegarków. Jest też najszerzej obsługiwaną metodą płatności przez banki w naszym kraju.

Aby korzystać z Google Pay, należy zainstalować aplikację na smartfonie i na zegarku. Podczas płacenia nie trzeba jednak wyjmować smartfona z kieszeni, lecz wystarczy włączyć Google Pay na smartwatchu i przyłożyć nadgarstek do czytnika.

Apple Pay

 • Nazwa aplikacji: Apple Wallet
 • Obsługujące smartwatche: wszystkie zegarki Apple Watch
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Bank Polskiej Spółdzielczości, Citi Handlowy, Credit Agricole, Curve, DiPocket, Edenred, Getin Bank, iCard, ING, mBank, Monese, N26, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, Revolut, Santander, Spółdzielcza Grupa Bankowa, SumUp, Twisto, Viva Wallet, Walletto, Wise, ZEN

Standard Apple Pay jest obsługiwany w Polsce od 2018 roku. Mogą z niego korzystać tylko posiadacze zegarków z logo Apple, ale za to wszystkich modeli, więc każdy może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Jak na razie doczekaliśmy się pięciu generacji gadżetów amerykańskiego giganta z Watch w nazwie.

Aby uruchomić aplikację do płacenia, należy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny i po chwili na ekranie pojawi się miniaturka karty. Wtedy wystarczy już tylko zbliżyć ekran zegarka Apple Watch do terminala.

Jaki smartwatch z NFC

Fitbit Pay

 • Nazwa aplikacji: Fitbit
 • Obsługujące smartwatche: wybrane zegarki i opaski marki Fitbit
 • Banki obsługujące standard:
 • Alior Bank, Bank Pekao, bunq, Credit Agricole, Curve, mBank, Nest Bank, Revolut, Santander, Spółdzielcza Grupa Bankowa, T-Mobile Usługi Finansowe, TransferWise

Technologia Fitbit Pay została udostępniona Polakom pod koniec 2018 roku. Jest ona wykorzystywana w smartwatchach i inteligentnych opaskach Fitbit. Jak na razie lista obsługujących ją banków nie jest szczególnie długa, ale to z czasem powinno się zmienić.

Do konfiguracji usługi będziemy potrzebować mobilnej aplikacji Fitbit, a całość polega na dodaniu karty do wirtualnego portfela – tzw. Fitbit Wallet. Przebiega to podobnie jak w przypadku innych standardów i samo dokonywanie płatności jest równie szybkie i wygodne.

Garmin Pay

 • Nazwa aplikacji: Garmin Connect
 • Obsługujące smartwatche: wybrane zegarki marki Garmin, między innymi z serii Fenix, Venu, Vivomove, Vivoactive i Forerunner
 • Banki obsługujące standard: Alior Bank, BNP Paribas, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole, Curve, Getin Bank, ING, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Revolut, Santander, Spółdzielcza Grupa Bankowa, TransferWise

Garmin Pay to kolejny standard dostępny w Polsce od 2018 roku i ograniczony do urządzeń jednego producenta, czyli firmy Garmin. Plus jest taki, że skorzystamy z niego na wielu różnych zegarkach sportowych i smartwatchach spod znaku Fenix, Venu, Vivoactive, Vivomove, Forerunner czy Marq – wybór jest ogromny.

Więcej o konfiguracji i użytkowaniu przeczytasz w poradniku Co to jest Garmin Pay?

Jaki smartwatch z NFC

Xiaomi Pay

 • Nazwa aplikacji: Mi Fit / Xiaomi Wear
 • Obsługujące smartwatche: aktualnie tylko Xiaomi Mi Band 6 NFC
 • Banki obsługujące standard: Bank Pocztowy, Curve, mBank, Spółdzielcza Grupa Bankowa, ZEN

Stanard Xiaomi Pay pojawił się w Polsce dopiero w 2021 roku, wraz z opaską Xiaomi Mi Band 6 NFC (jak dotąd jedynym urządzeniem, obsługującym tę technologię). Z tego też powodu liczba wspierających ten standard banków jest jak na razie dość ograniczona, choć sukcesywnie się rozrasta.

Smartwatch z NFC, którym nie zapłacisz w Polsce

Jednak nie każdy zegarek z NFC umożliwia dokonywanie zbliżeniowych transakcji w naszym kraju, bo też nie każdy standard jest wspierany przez polskie banki i systemy płatności. Dlatego też na przykład pomimo tego, że smartwatche Xiaomi / Amazfit mają taki moduł, to nie zapłacimy nimi w Polsce (oprócz wspomnianej opaski Mi Band 6 NFC).

Podobnie niedostępna w Polsce jest usługa Samsung Pay, co oznacza, że cieszące się dużą popularnością smartwatche tego producenta, również nie oferują pełnej funkcjonalności w naszym kraju. Sytuacja zmieniła się dopiero z premierą serii Samsung Galaxy Watch 4, kiedy to zmianie uległ system operacyjny, dzięki czemu udało się wdrożyć obsługę technologii Google Pay. Tym samym nowymi smartwatchami Samsung można już płacić w Polsce (starsze jednak wciąż są uboższe o tę funkcję).

Jaki smartwatch z NFC wybrać? Ranking

Oto polecane modele smartwatchy, którymi zapłacisz w Polsce:

Samsung Galaxy Watch 4: dobry smartwatch z Google Pay

Najnowszy smartwatch firmy Samsung jest zarazem pierwszym, którym można płacić zbliżeniowo w Polsce. Wykorzystuje w tym celu technologię Google Pay, która stała się dostępna dzięki przejściu na system Wear OS (a właściwie jego hybrydę z Tizenem). Dzięki tej zmianie wydłużyła się również lista aplikacji możliwych do zainstalowania na zegarku, między innymi o YouTube Music oraz Mapy Google.

Samsung Galaxy Watch 4 jest dobrym smartwatchem zarówno gdy przychodzi do monitoringu zdrowia i aktywności, jak i w kwestii praktycznych rozwiązań na co dzień. Pomaga trzymać rękę na pulsie i w pewnym stopniu uniezależnia od smartfona. Jego niewątpliwym atutem jest też stylowy design.


Seria Garmin Venu: uniwersalne smartwatche z NFC

Na uwagę zasługuje również rodzina Garmin Venu, na którą składa się kilka modeli różniących się wyglądem i funkcjonalnością. We wszystkich przypadkach jako nabywca otrzymujesz jednak solidny i dobrze wyposażony zegarek z GPS-em, pulsometrem, łącznością Wi-Fi oraz – oczywiście – modułem NFC umożliwiającym dokonywanie płatności w technologii Garmin Pay.

Zaprojektowane tak, by towarzyszyć ci przez cały dzień, zegarki Garmin Venu mają czytelne wyświetlacze, na których prezentują najważniejsze informacje. Są to powiadomienia ze smartfona, ale też wyniki pomiarów dokonywanych przez wbudowane czujniki.


Suunto 7: sportowy zegarek z NFC, którym można płacić

W naszym zestawieniu nadszedł czas na konkretny zegarek sportowy z NFC. Jest to  Suunto 7 z systemem WearOS i kompletem funkcji treningowych. Płatności zbliżeniowe i Asystent Google to cenne i przydatne na co dzień, ale wciąż tylko dodatki, do przeszło 70 trybów sportowych.

Ma też GPS i komplet map terenowych offline, oraz aplikacji optymalizujących treningi i ułatwiających osiąganie wyznaczonych celów. Do tego smartwatch jest wytrzymały i wodoszczelny (do 50 metrów), a po naładowaniu działa do dwóch dni.


Apple Watch Series 7: idealny partner dla iPhone’a

Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm alu. księżycowa poświata|księżycowa poświata pasek sport
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm aluminium, (PRODUCT)RED | (PRODUCT)RED pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm alu. księżycowa poświata|księżycowa poświata pasek sport
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, niebieski | błękitna toń pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, zieleń | zielony pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm aluminium, zieleń | zielony pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm aluminium, niebieski | błękitna toń pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch Nike 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, północ | antracyt/czarny pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 41mm alu. księżycowa poświata | księżycowa poświata pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch Nike 7 GPS+Cellular 45mm alu. księżycowa poświata|platyna/czarny pasek sport
Sprawdź cenę!
Apple Watch Nike 7 GPS+Cellular 41mm aluminium, północ | antracyt/czarny pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, zieleń| zielony pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 41mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, księżycowa poświata | księżycowa poświata pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, niebieski | błękitna toń pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 41mm aluminium, zieleń | zielony pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, (PRODUCT)RED | (PRODUCT)RED pasek sportowy
Sprawdź cenę!
Apple Watch Nike 7 GPS 45mm aluminium, północ | antracyt/czarny pasek sportowy
Sprawdź cenę!

Smartwatch Apple Watch Series 7 stanowi uzupełnienie ekosystemu, świetnie współpracując z innymi urządzeniami, takimi jak iPhone czy iPad. To też jeden z najlepszych zegarków wyposażonych w moduł NFC i umożliwiających wykonywanie zbliżeniowych transakcji.

To smartwatch z czytelnym wyświetlaczem i zaawansowanymi funkcjami, takimi jak EKG, asystent snu czy monitoring aktywności w dziesiątkach różnych dyscyplin. Jest przy tym solidny i wytrzymały – niestraszna jest mu nawet woda, jako że spełnia wymogi normy WR50.Garmin Vivoactive 4S: damski smartwatch z NFC

Smukły pasek i nieduży wyświetlacz (1,1 cala) w połączeniu ze stylową kolorystyką, czynią z zegarka Garmin Vivoactive 4S atrakcyjną propozycję dla pań. To funkcjonalny smartwatch, pozwalający na otrzymywanie powiadomień ze smartfona, monitorowanie aktywności, snu, cyklu menstruacyjnego, odtwarzanie muzyki.

Oczywiście również płacenie zbliżeniowe w sklepach i restauracjach, z wykorzystaniem usługi Garmin Pay. Przy tym jest to wytrzymały gadżet, który nie boi się zachlapania czy zarysowania ekranu.

Wśród zegarków z Garmin Pay warto jeszcze zwrócić uwagę na: Vivoactive 3 (poprzednia wersja zegarka, wciąż bardzo atrakcyjna i funkcjonalna i wyraźnie tańsza) oraz Garmin Venu Sq (wyposażony m.in. w pulsoksymetr).


Oppo Watch: zegarek z Google Pay

Osoby, które preferują klasyczne smartwatche i niekoniecznie dobrze się czują z zegarkiem sportowym na ręce, powinny zdecydować się na Oppo Watch. Ten zegarek designem zbliżony jest do Apple Watch, ale jednak jego cena jest na wyraźnie niższym poziomie. Oppo Watch obsługuje Google Pay więc można nim oczywiście płacić zbliżeniowo. System operacyjny Wear OS pozwala także na instalowanie dodatkowych aplikacji zwiększających funkcjonalność smartwatcha. Sam zegarek obsługuje powiadomienia z telefonu, a decydując się na wersję LTE możemy także odbierać i wykonywać połączenia bez telefonu w pobliżu.


Garmin Fenix 6: profesjonalny zegarek sportowy z Garmin Pay

Dostępny w kilku różnych wersjach Garmin Fenix 6 to smartwatch z Garmin Pay dla tych najbardziej wymagających użytkowników. To wierny towarzysz codziennych treningów i podróży życia. Ale też kompan, na którym można polegać w domu i na mieście, przez całą dobę.

Bogata kolekcja aplikacji pozwala dokładnie zaplanować, a po wszystkim  przeanalizować aktywność. Możemy monitorować statystyki i śledzić postęp w realizacji celów, a także płacić zbliżeniowo, zamawiać Ubera czy słuchać muzyki ze Spotify.


Rankingi smartwatchy:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!