Jaki smartfon do zdjęć wybrać? Telefony z dobrym aparatem – ranking 2025

telefon do 3000

Dobry aparat to jedna z najważniejszych cech, które mają współczesne smartfony, często decydująca o tym jaki telefon wybrać. Aparat przydaje się niemal zawsze – na wakacjach, imprezie z przyjaciółmi, spotkaniu rodzinnym i w wielu innych sytuacjach. Każde zdjęcie to swego rodzaju pamiątka, więc dobrze nie tylko kupić odpowiedni smartfon do zdjęć, ale także poznać kilka sztuczek i wskazówek dotyczących fotografii.

Jaki smartfon do zdjęć warto kupić? Wybraliśmy dla Was najlepsze telefony do zdjęć w różnych przedziałach cenowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie w poniższym rankingu. Koniecznie zajrzyj też do naszego Rankingu smartfonów, w którym znajdziesz tegoroczne i zeszłoroczne flagowce, wyróżniające się niesamowitymi parametrami aparatów. Zachęcamy także do przeczytania poradnika Jaki smartfon wybrać – pamiętaj, że aby telefon posłużył Ci co najmniej kilka lat, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na aparat, ale także inne parametry. W tym artykule znajdziesz szereg praktycznych porad, dzięki którym dopasujesz telefon do swoich potrzeb i kupisz sprzęt, który posłuży Ci przez lata


Najlepsze smartfony do zdjęć – ranking 2025

W naszym zestawieniu znajdują się telefony z każdej półki cenowej, zarówno od tanich, których cena nie przekracza 1000 zł, aż po najdroższe flagowce i telefony Apple.












smartfon do zdjęć

Spis treści:

Smartfon do zdjęć – jaki powinien mieć aparat?

Chociaż najczęściej akcentowana jest rozdzielczość matrycy, to pamiętać należy, że nie tylko ona decyduje o tym, jakie zdjęcia i filmy jest w stanie zaoferować wybrany telefon.

Liczba obiektywów wzrosła, ale to też nie jest wyznacznikiem jakości zdjęć. Dobrze dobrana przez producenta konfiguracja zapewnia jednak szerszą funkcjonalność, większe możliwości podczas fotografowania różnorodnych scen.

Smartfon z dobrym aparatem powinien cechować się też jasnym obiektywem, posiadać optyczną stabilizację obrazu, sprawnie działający mechanizm pomiaru ostrości, rozbudowane oprogramowanie z dodatkowymi trybami i możliwością zapisywania zdjęć w formacie RAW.

Warto zwracać też uwagę na to, w jakiej rozdzielczości rejestrowane są materiały wideo. Aktualnie wybierając telefon do nagrywania filmów standardem staje się rozdzielczość 4K. Smartfon z najlepszym aparatem może nagrywać w jakości 6K lub nawet 8K. Jednak telefon z dobrym aparatem nie musi kosztować fortuny. Jak się przekonasz za chwilę, odpowiedź na pytanie “jaki telefon do zdjęć?” nie ogranicza się do najdroższych flagowców czołowych producentów.

Tani telefon z dobrym aparatem – sprawdź nasz ranking i wybierz smartfon do zdjęć do 1000 zł.

Zatem jaki telefon do zdjęć wybrać? Poniżej znajdziesz informacje, które warto wziąć pod uwagę, szukając nowego smartfona.

Smartfony z dobrym aparatem


Telefon z dobrym aparatem – najważniejsze cechy

Telefony z najlepszym aparatem powinny mieć kilka ważnych cech, o których warto pamiętać. Co istotne, najlepszy telefon do zdjęć wcale nie musi być najdroższy. Obecnie nawet smartfony z niższych półek cenowych oferują bardzo przyzwoitą jakość zdjęć. Jednak wszystko zależy od wymagań użytkownika. Jeżeli chcesz robić zdjęcia od czasu do czasu i nie wykonujesz ich profesjonalnie, wystarczy tanie urządzenie. Jednak chcąc wykorzystać zdjęcia i filmy np. w celach zarobkowych, warto postawić na model z wyższej półki, najlepiej flagowca, który oferuje najlepszy aparat w telefonie.

Jasny obiektyw

Jasny obiektyw jest bardzo ważny w fotografii, nie tylko smartfonowej. Jasność określana jest wartością przysłony, a zapisuje się ją symbolem f, np. f/1.8. Im niższa wartość przysłony, tym jaśniejszy obiektyw. Pamiętaj, że większa ilość światła padającego na sensor w telefonie oznacza lepszą jakość zdjęć. Dodatkowo, autofocus pracuje sprawniej, bo ma lepsze warunki do rozpoznawania miejsca ustawiania ostrości.

Co w praktyce oznacza jaśniejszy obiektyw? Większą ostrość, mniej szumów, wyraźniejsze zdjęcia nocne.

Optyczna stabilizacja obrazu (OIS)

Telefony z dobrym aparatem powinny mieć optyczną stabilizację obrazu. Jest niezwykle istotna, ponieważ eliminuje drgania ręki w czasie robienia zdjęć i nagrywania filmów. Dzięki OIS aparat utrzymuje stabilność, a w efekcie otrzymasz ostrzejsze zdjęcie lub płynny film bez drgań.

Trzęsąca się ręka popsuła niejedno zdjęcie, więc warto zwracać uwagę na stabilizację obrazu. Przydaje się, kiedy nie masz dostępu do statywu lub miejsca, w którym da się bezpiecznie ustawić smartfona. Pomocna jest także podczas korzystania z zoomu, kiedy najmniejsze drgnięcie spowoduje rozmycie na zdjęciu.

Sprawny mechanizm pomiaru ostrości

Sprawny mechanizm pomiaru ostrości (autofocus, AF) jest kluczowy do uzyskania ostrych zdjęć i filmów. Nie trzeba nic ustawiać samodzielnie, bo wszystko odbywa się automatycznie. Skuteczne i szybkie ostrzenie jest nie do przecenienia, kiedy szybko musisz zrobić zdjęcie, np. w fotografii sportowej, koncertowej lub reportażowej. Wolny autofocus może skutecznie zirytować, zwłaszcza kiedy masz bardzo mało czasu na zrobienie zdjęcia. Problemy z ostrzeniem często występują w nocy lub miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele światła.

Pamiętaj, że na pracę autofocusu może wpływać nie tylko ilość światła, ale też… brudny obiektyw. Warto go przetrzeć od czasu do czasu.

Dodatkowe obiektywy – np. szerokokątny, makro czy teleobiektyw zapewniający lepszy zoom

Dodatkowe obiektywy aparatu w smartfonie rozszerzają możliwości fotograficzne urządzenia. Obiektyw szerokokątny lub ultraszerokokątny pozwala uchwycić więcej na jednym zdjęciu. Idealnie sprawdzi się do fotografii krajobrazowej, miejskiej, architektury czy ujęć artystycznych. Teleobiektyw zapewnia lepszy zoom optyczny. Znacznie lepszy od cyfrowego, ponieważ umożliwia robienie zdjęć bez utraty ich jakości, która często spada podczas przybliżania. Z kolei obiektyw makro pozwala robić zdjęcia z bardzo małej odległości. Idealny do fotografowania owadów czy tekstur.

Oprogramowanie z dodatkowymi trybami, w tym trybem nocnym

Producenci telefonów udostępniają wiele różnych trybów, które mają ułatwiać robienie zdjęć i filmów. Różnie z nimi bywa, bo zdarza się tak, że zdjęcie wygląda lepiej bez użycia danego trybu. Jednak warto dać szansę zwłaszcza trybowi nocnemu, który ma poprawiać jakość zdjęć nocnych, poprzez podniesienie jasności i ograniczenie szumów. Tryb HDR umożliwia wydobycie ze zdjęcia większej ilości szczegółów. Z kolei tryb portretowy tworzy efekt bokeh, czyli rozmyte tło za fotografowaną osobą. Tryb PRO pozwala ustawić wszystkie parametry ręcznie, a tryb AI rozpoznaje, co ma być na zdjęciu i automatycznie dobiera odpowiednie ustawienia.

Zapisywanie zdjęć w formacie RAW

Telefony z najlepszym aparatem z pewnością oferują możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. To ogromna zaleta dla osób, które zajmują się edycją zdjęć. Pliki RAW przechowują więcej informacji niż skompresowany JPG, więc można wyciągnąć z nich więcej w postprodukcji. Poprawnie edytowany plik RAW pozwoli na wydobycie większej ilości szczegółów z najciemniejszych oraz najjaśniejszych partii zdjęcia. Podobnie jest z kolorami i odszumianiem. Masz wówczas większą kontrolę nad edycją zdjęć, które po prostu będą wyglądać lepiej.

Dobrze doświetlająca lampa flash

Dobra lampa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie jest ciemniej. Umożliwia zrobienie wyraźnego zdjęcia nawet w miejscach, gdzie nie ma innych źródeł światła. Lampa jest też ważna w fotografii makro. Wspomaga zastane oświetlenie, dzięki czemu zdjęcia wychodzą ostrzejsze. Jednak trzeba pamiętać, że flash spłaszcza obraz, a także powoduje liczne odbicia i refleksy. Ostre światło czasami prześwietla część zdjęcia (tzw. przepalenie) lub nienaturalnie podnosi kontrast.

Lampa posłuży nie tylko do zdjęć, ale też jako latarka. Zatem dobrze, jeżeli będzie mieć duży zasięg.

Dużo pamięci do zapisywania zdjęć i filmów, obsługa kart pamięci

Jeżeli robisz dużo zdjęć, szybko zapełnisz pamięć dostępną w telefonie. W przypadku nagrywania filmów, miejsca zacznie brakować jeszcze szybciej. Zadbaj zatem o regularne zgrywanie swoich prac na dysk i porządkowanie ich. W tym celu opłaca się wybrać dysk zewnętrzny lub taki w chmurze.

W przypadku ciągłego braku wolnej pamięci w swoim urządzeniu, warto rozejrzeć się za telefonem obsługującym karty microSD. Po dołożeniu karty, nie musisz się martwić o brak miejsca na kolejne zdjęcia i filmy.

Nagrywanie wideo w 4K, najlepiej w 60 fps

Jeżeli nagrywasz filmy od czasu do czasu, wystarczy to, co oferuje przeciętny smartfon z dobrym aparatem. Jednak chcąc kręcić filmy częściej lub bardziej profesjonalnie, wybierz najlepszy aparat w telefonie nagrywający minimum w 4K, najlepiej 60 klatek na sekundę. Dzięki temu, otrzymasz wysoką jakość obrazu, który będzie ostry nawet na dużym ekranie telewizora. Z kolei większa ilość fps zapewni lepszą płynność, co zauważysz na dynamicznych nagraniach sportowych i innych, gdzie jest dużo ruchu. No i filmy 4K w 60 fps dają więcej możliwości w postprodukcji.


Jaki telefon do robienia zdjęć kupić?

Chcesz znaleźć najlepszy telefon do zdjęć w budżecie, którym dysponujesz. Jak wybrać telefon do zdjęć? Przeglądając oferty, szukaj podwójnych lub potrójnych zestawów kamer. Dobre smartfony mają teleobiektywy, obiektywy ultraszerokokątne i makro. Lubisz robić portrety? Przyda się zoom optyczny z funkcją rozmycia tła (bokeh). Z pewnością docenisz również optyczną stabilizację obrazu. Jaki telefon do filmów?  Wybieraj modele nagrywające w 4K UHD i 60 kl/s. Jeżeli chcesz robić dużo zdjęć i często nagrywać filmy, kup smartfon z odpowiednio dużą pamięcią masową (64 GB to minimum), ewentualnie wybierz model z miejscem na kartę pamięci microSD.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (157 głosów)

Czytaj więcej